Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Corwin » pon 28 led, 2019 5:02 pm

Už když jsem viděl první návrh, tak jsem si málem sedl na zadek. Moc se mi to líbí.
Škoda že se to v H0 tak "rozleze" :lol:
Corwin
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 27 pro, 2018 4:01 pm

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod milan ferdián » úte 29 led, 2019 9:29 am

Já jen napíší,"Šikula".Pozor na přechodové úseky na začátku a na konci stoupání.Během nemoci,kdy jsem měl možnost tě trochu sledovat,si počínáš s ostatními kluky co ti radí,parádně.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Kavka_ » čtv 31 led, 2019 2:28 pm

Díky všem za podporu!
Aktuálně začínám konkretizovat představu, jak by měla vypadat nádraží.
Pokud bych koncové chtěl koncipovat podobné Hřivicím/Domoušicím
https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:H% ... %C3%AD.JPG
https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Do ... oramio.jpg

Jaká je to žel. společnost, resp. jaká budova bude průchozí na úvraťovém nádraží? Ideál je něco půdorysně menšího, ala LVI/H nebo nějaká obdélníková dvoupatrová budova ala Sychrov, 16/H atp... Co by tam mohlo být?

úvraťové kolejiště - jakou budovu.jpg
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hank » čtv 31 led, 2019 2:56 pm

Kavka_ píše:Pokud bych koncové chtěl koncipovat podobné Hřivicím/Domoušicím... jaká budova bude průchozí na úvraťovém nádraží?Co by tam mohlo být?


Normálie 252/H, tj. stejná jako Domoušice, ale přízemní. Viz třeba Rozsochy na staré Tišnovce. (Nevím, jestli to někdo dělá. Kdyby sis to chtěl nechat někde vypálit, měl bych mít výkres.) Navíc tato normálie byla oblíbeným základem pro modifikace s použitím secesních a modernistických prvků. Viz Stožec, Senice na Hané (výkres mám), Hradec Kr.-Slezské předměstí nebo Libochovany. Nebo může být některá menší budova kkStB. Např. 14/H. (Adršpach od Igra model.) Nebo i jenom strážní domek, případně rozšířený o čekárnu, něco jako třeba Rudná pod Pradědem zast. na trati Bruntál - Malá Morávka. (Základní normálie je 101/H.) Nebo normálie 4/H rozšířená o čekárnu (jako na severomoravských úzkorozchodkách) a případně malé příruční skladiště bez rampy podle normálie LXXXI/H. (Vše dělá Karel Barták.)

Jinak tu budovu à la Domoušice (normálie kkStB 253/H) dělá Karel Barták jako Zlaté Hory/Cukmantl.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Ivan » čtv 31 led, 2019 4:02 pm

Začíná se mi to velmi líbit :wink:
Kolejivo bude tedy kühn? Jak vycházejí poloměry? Takhle se zdají i docela příjemné...
Stanicka vpravo bude jakoby průjezdná nebo koncová? Možná bych nechal jednu kolej průjezdnou osazenou lizatkem (výluka na trati) a třeba se někdy dočká pokračování... Taková domácí mini segmentovka.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Kavka_ » čtv 31 led, 2019 11:18 pm

hank píše:...Nebo může být některá menší budova kkStB. Např. 14/H. (Adršpach od Igra model.) ....
Jinak tu budovu à la Domoušice (normálie kkStB 253/H) dělá Karel Barták jako Zlaté Hory/Cukmantl.


Díky, ano, přišlo mi to jako ona 253/H a mířím k stavebnici pana Bartáka. Stejně tak se mi pomalu začíná líbit i 14/H - i když bych možná ještě uvažoval o něčem jako Merklín - ten, pokud se nepletu by hohl být LXVI/H a dle popisu pana Bartáka to není snad ani mimo ... Líbí se mi současná podoba citlivě rekonstruované budovy a jinak prázdné nádraží s blízkým parkem a hřištěm a jinak jen pendlující motorák - jako bude vlastně u mě... no, ten je ale o chlup větší... (ale je to vlastně jediná budova na celém nádraží...)

Ivan píše:Začíná se mi to velmi líbit :wink:
Kolejivo bude tedy kühn? Jak vycházejí poloměry? Takhle se zdají i docela příjemné...
Stanicka vpravo bude jakoby průjezdná nebo koncová? Možná bych nechal jednu kolej průjezdnou osazenou lizatkem (výluka na trati) a třeba se někdy dočká pokračování... Taková domácí mini segmentovka.


Díky za pochvalu, ano, bude to Kühn, nejmenší poloměr je 355 mm vnitřní koleje úvraťového nádraží, jinak alespoň 365 mm. V koncové stanici jsem zrovna začal uvažovat, že tam nedám šturc a budu se tvářit, že tam minimálně pokračuje - takže nevylučuji. Ale co se týká dalšího segmentu - pánové, no tak - už mi tam Rocky nacpal do hlavy továrnu (jasně, že mně to chytlo, už vím jaká bude, pomalu už plánuju stavbu vozů a nejde to z té hlavy vyndat... Enaspol/Czech aerosol - bývalý Lybar ve Velvětech - a to jí vlastně teď stavět vůbec nechci a nevím, jestli na ní budu mít místo), a teď zase modul na druhé straně... Asi se vrátím k minimalistickým představám .... :D
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Rocky_MK » pát 01 úno, 2019 12:58 pm

To byla dobre minena rada, jak zpestrit provoz, aby te kolejiste vic bavilo a abys mel co stavet, az bude kolejistko hotove. Ale nic jsem ti necpal ;) :D
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hank » pát 01 úno, 2019 2:14 pm

zrušeno
Naposledy upravil hank dne pát 01 úno, 2019 2:15 pm, celkově upraveno 1
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hank » pát 01 úno, 2019 2:15 pm

Kavka_ píše:...i když bych možná ještě uvažoval o něčem jako Merklín - ten, pokud se nepletu by mohl být LXVI/H

Merklín je normálie C společnosti ÖNWB z typizované řady jejích budov pro místní dráhy. Toto je zrovna dobrý příklad, že jakmile jednou c. a k. Eisenbahnministerium jednou nějakou normálii opatřilo svým kulatým razítkem, tak mohla být použita kdekoli v předlitavské části monarchie, někdy i dost daleko od tratí společnosti, která si ji původně nechala schválit. (Kromě obvodu ÖNWB/SNDVB - např. Hrochův Týnec, Jemnice - je stejná budova např. v Ledečku.) Dtto platí btw i pro slavnou normálii 16/H, která je původně štýrská (Dolnokraňské místní dráhy, dnes na územní Slovinska), nicméně dodnes jsou k nalezení desítky podle ní vystavěných budov od jižních Tyrol až po západní Ukrajinu.

Kavka_ píše:...Enaspol/Czech aerosol - bývalý Lybar ve Velvětech...

No to by sis teda dal... několikahektarový areál bývalé muniční továrny po Němcích, který pod Spolchemií skončil s vojenskou výrobou teprve v r. 1968; na vlečce nejmíň 20 výhybek, asi deset vykládkových a nakládkových míst, spousta venkovních nádrží na kapaliny a plyny, tankovišť, potrubních mostů, skládka na řádově tisíce tun uhlí, po které imrvére musel jezdit stalinec, aby se nezapařilo... speciální vozy na tekutou síru, na naftalén, na koncentrovaný peroxid vodíku, na stlačené plyny... spousta atypických objektů, které by sis musel zdokumentovat nebo navrhnout sám... Na druhé straně je tam ještě v 70. letech doložena Kleinlok Köf II, kterou Spolek nejspíš zdědil po armádě s celou speciální výrobou. Jako samostatný námět na nějaké větší šoupaliště dobré, koneckonců jsi mladej a máš na budování celý život času, ale jako minikolejiště bych to považoval za sebevraždu.

Nicméně je na zvážení každého soudruha, jak se k tomu každý soudruh postaví. Souhlasu netřeba. :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Kavka_ » pát 01 úno, 2019 4:26 pm

Rocky_MK píše:Ale nic jsem ti necpal ;) :D

Necpal, necpal - ale už to v hlavě je! Uvidíme, co s tím...

To hank - ok, dobrá, mělo to být spíše "na motivy závodu Enaspol" - je to, přiznávám, sakra veliký, ale mám k tomu citovou vazbu - s majitelem Enaspolu již léta obchoduji a jak tam pravidelně jezdím, dost se mi to líbí... Samotnej Enaspol dnes používá dohromady dva vagóny co můžou ven na ČD, zbytek je muzejním příručním skladem kolejových cisteren - a většina je prakticky přesná podoba cisteren LPH, i když jsou tam různé dvouosé, provedení často vč. brzdařské budky... Tedy OK, veliké, ale na motivy bohaté - těch nakladišť je tam typově celá řada, včetně remízy, kolejové váhy, myčky cisteren, stáčení všeho možného, klasických skladů, ČOV, atd., všude naskládané sloupy IBC kontejnerů...
Celá doprava zajištěna 1x T211, přejezd na ČDC sunutím ze závodu na nádraží do Úpořin přes vlastní železniční most přes Bílinu...
/A pro potřeby Czech Aerosol pak spousta současných cisteren GATX v celé řadě provedení/

https://docplayer.cz/6649606-Priloha-8- ... lecka.html
https://mapy.cz/zakladni?x=13.8861531&y ... ase=ophoto
- doporučuji na fotomapách - je to krásně podrobný -

Ok, asi by si to zasloužilo větší formát :)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hopeter » pát 01 úno, 2019 4:32 pm

Však to nemusíš udělat celé , stačí jen část a zbytek ošálit fotokulisou...
Na minikolejišti je dovoleno vše , jen to musíš umět okecat aby to mělo myšlenku a příběh. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hank » pát 01 úno, 2019 5:37 pm

Kavka_ píše:...mělo to být spíše "na motivy závodu Enaspol" - je to, přiznávám, sakra veliký, ale mám k tomu citovou vazbu...


Já taky, já jsem tam v 90. letech strávil dva roky pracovního života... To bylo pod Spolchemií, ještě před privatizací. S odstupem mám sice pocit, že to byl spíš životní omyl a že se mi tam moc nedařilo, ale zajímavé to bylo v každém případě.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Fox » čtv 07 úno, 2019 11:14 am

K tomuhle projektu: mně se to strašně líbí a budu sledovat. Nehledě na to co mám rozdělané (a nedodělané), sedl jsem k WT a začal si něco kreslit. Nebude ti vadit případné plagiátorství? Zabrzdit mně může snad jen to, že nemám zatím tuchu, kam s tím...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Kavka_ » čtv 07 úno, 2019 12:17 pm

Naopak, směle do toho, a když se objeví nějaké výsledky, sem s nimi. Bude mi ctí.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Střelec » pát 08 úno, 2019 6:06 pm

Vypadá to zajímavě, skryťák bych ale asi volil kvůli snažší obsluze za kulisou, jak už to tu někdo navrhoval. Jak vychází délka souprav? Odhaduji to na lokomotivu a dva vozy ve stanici s vlečkou a na lokomotivu a maximálně tři vozy v úvraťové. Počet hnacích vozidel "na place" bych typnul maximálně na tři, možná čtvrté ve skryťáku.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků