Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Kavka_ » pát 08 úno, 2019 7:27 pm

Mířím k provozu motorových vozů a souprav, maximem bude Desiro. Pokud nákladní tak jedině manipulační vlak do tří vozů.
Se SN mířím ke konceptu vozovny. Uvažuji teď dokonce o tom, že ji nechám celou v klesání. Představuji si to tak, že ji vybavím výhybkami Kühn bez přestavníků a motorový vůz který vyjede na trať se posléze zase vrátí na své stání, aby jej vystřídal nějaký jiný - ten si průjezdem postaví cestu a stejně se tak bude s to vrátit opět na své stání - kam cesta díky tomu zůstane postavená... S hnacími vozidly je to tedy tak, že na place bude jeden motorák a maximálně dieselová lokomotiva, která bude zrovna posunovat mezi úvraťovým, koncovým a vlečkou.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hank61 » sob 09 úno, 2019 6:13 am

Hezký, malý a dobře realizovatelny projekt. Mám co dělat, aby mě něco podobného zase nezlákalo :wink: :wink: :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hopeter » sob 09 úno, 2019 9:02 am

Fakt to má dobrou myšlenku a bylo škoda to nepostavit. Mám stejný problém jako Honza (hank61) a navíc ještě místo u stropu vedle "Nudle"... :mrgreen:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Kavka_ » sob 09 úno, 2019 11:32 am

Tak teprve teprve teď jsem definitivně přesvědčen, že je to opravdu správná cesta, když o případné realizaci uvažuje jak hank61, tak hopeter :D
Pánové do toho, klidně budu až třetí :)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Kavka_ » ned 10 úno, 2019 10:37 am

No a teď si dovolím dotaz, jak se poprat s rozebíratelností kolejiště.
Jak spojujete moduly svých domácích kolejišť?
Podobně jako moduly, nebo se vám osvědčil (a postačil) nějaký nenormovaný samodomo spoj? Jak jsem již dřívě avizoval, mám z toho trochu vítr...
Díky.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hank61 » ned 10 úno, 2019 10:51 am

Posílám jeden mnou používaný a osvědčený systém spojování "segmentů".
http://hankovystranky.cz/2018/04/01/uvrat-hankov-h0-cast-1/
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Myšpulín » ned 10 úno, 2019 11:05 am

Kavka_ píše:No a teď si dovolím dotaz, jak se poprat s rozebíratelností kolejiště.
Jak spojujete moduly svých domácích kolejišť?
Podobně jako moduly, nebo se vám osvědčil (a postačil) nějaký nenormovaný samodomo spoj? Jak jsem již dřívě avizoval, mám z toho trochu vítr...
Díky.

Jak už jsem tu několikrát uváděl, sám to dělám pomocí tohoto https://vlakymyspulin.rajce.idnes.cz/Myspulinovy_vlaky/#001.jpg (2x pouzdro a 1x čep na jeden spoj). No, nyní ta pouzdra mám jen plastová a čep je z klasické hlazenky. Jak doma, tak v kroužku jedeme v H0 a na čelech stačí dva tyto spoje blíže ke kraji a dva otvory pro šrouby, kterými se to stáhne k sobě dále od kraje. Praktické použití zde https://vlakymyspulin.rajce.idnes.cz/DDM_Modelari/#0004.jpg, bohužel detail čela jsem nepořídil. Cena pár korun, přesnost dostatečná, a hlavně, nikde nic z čela dílu netrčí, je možné jej postavit na kterýkoli bok i čelo. Doma mám oblouk vratné smyčky řízlý na hraně segmentu přibližně pod úhlem 45°a při spojování není problém se sjízdností.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hopeter » ned 10 úno, 2019 12:17 pm

Já jsem od přírody línej tak to dělám takhle. Spasuji čela a svrtám díry pro šrouby. V jednom čele je tohle https://www.jino.cz/zapichovaci-matice-m6-4-ks----1206_2564 a v druhém čele je jen díra pro šroub. Díra pro šroub může být klidně volnější. Segmenty položím k sobě , našroubuji šrouby , slícuji kolejnice k sobě a šrouby dotáhnu. Matice drží samy od sebe a mají dostatečnou plochu aby se nepromáčkly do dřeva. Pod šrouby dávám podložky s velkým vnějším průměrem ( podložka pro dřevěné konstrukce ). Šrouby používám s imbus hlavou nebo existují i s křídlovou hlavou.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Fox » pon 11 úno, 2019 11:06 am

Tak jsem si o víkendu hrál a mj. jsem se pokusil nakreslit něco ve WT, ale s kolejivem Tillig (EW1, 15°). Moc se mi to nelíbí. Pořád jsem nechápal oblíbenost kolejiva Kuehn a už jsem pochopil. Těch 5°u mini projektů dá hodně, je to znát. (Je to jen nástřel, i ta vlečka - jen pokus jak by to vycházelo). Výškově, pokud bych bral jako maximum 3%, to vychází:
- skryťák +/-0
- úvrať +18
- koncová +30
Ještě jedna oibecná myšlenka: když to má takový pěkný formát domácích segmentů 100 x 40, šlo by to pěkně rozšířit napojením vpravo přes skryťák.
Midinudle_work 10.2.2019.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hopeter » pon 11 úno, 2019 6:31 pm

úvrať.jpg

Nedalo mě to a zkusil jsem to načrtnout s kolejivem Tillig a využít DDW a DKW. K tomu segmentovou točnu ala hank61 do SN.
SN by bylo pod zemí jen částečně cca jen kusá kolej a část točny. Vlečka má jednu kolej záměrně. Myslím , že dvě koleje už by ubíraly prostor na oddělení úvraťové stanice a průmyslového aerálu. Rozměr rámu je daných 200 x 40 cm. Výškově SN v nule , úvrať cca 35 mm , koncová a vlečka cca 70 mm. Na stoupání by se dalo i ubrat , protože SN vychází mimo koncovou , jen by se musela více namáčknout kulisa...
Je to jen skica , pokud by došlo na realizaci tak by to ještě chtělo jemně doladit... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod milan ferdián » pon 11 úno, 2019 7:06 pm

Kluci,budu se tvářit,že ten anglán v úvraťové stanici jsem neviděl při mých dioptriích :D :D :D .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Rocky_MK » pon 11 úno, 2019 7:42 pm

Na funkci to nemá vliv, ale vypadá to hrozně :D prostě Kuehn a fertig :P
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hopeter » pon 11 úno, 2019 7:44 pm

Jsem to zkusil... :oops: Bohužel nevím důvod. Proto by mě zajímalo proč tam nemá být a proč nevadí v koncové stanici ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Adam96 » pon 11 úno, 2019 8:12 pm

Moc hezká idea! Řekl bych do malých prostor xkrát lepší, než různé malé obdélníkové panely - tohle tě navíc nenutí používat vyloženě tramvajové poloměry. Co se týče konstrukce - vykašlal bych se na různé bastly typu diagonálních výztuh. Podívej se na stránky modulybrno.cz, jak vypadá kostra rovinného modulu a získáš tím jednoduchý velmi osvědčený koncept, co se pevnosti a praktičnosti týče ( pevnost, hmotnost, preciznost, vedení kabeláže apod ). Ty moduly mají taky 40cm šířku.
Ideálně, nakreslit to v cadu a nechat vyfrézovat z 12mm bukové překližky bude to jen o chlub dražší, ale nakonec o dost méně práce.
Jo a ty poloměry.... zkus se ještě podívat, jestli by na těch 200x40cm nešly naroubovat třeba r450 poloměry na trati a ve stanicích. Ty tvoje motoráky jsou stejně dlouhé jako rychlíkové vozy, tak by jim to slušelo víc.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Fox » úte 12 úno, 2019 7:15 am

Ještě mi ti nedalo, tak malé porovnání kolejiva Tillig a Kuehn (spodní schéma). (Do skryťáku by ale vycházely líp Tillig EW1, protože jsou koleje rovnoběžné a stačí pro úsporu šířky rozteč 33mm - to se s Kuehnem nedá udělat)
Midinudle_work 10.2.2019_Kuehn.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků