Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Kavka_ » pát 25 led, 2019 6:27 pm

Ahoj všem,
čas pokročil, nemám moc prostoru pracovat na aktuálních projektech, tak jsem se zamýšlel nad možnými budoucími.
Zaujala mne představa zde diskutovaných úvraťových kolejišť v podobě úzké nudle a zároveň se nemohu nabažit konceptu Kameničky a Zadní Doubice a tak mne napadlo obě představy spojit.
Nakreslil jsem svoji představu kolejiště složeného z geometrie kolejiva Kuehn. Rád bych provozoval motorové vozy 840, 851, 843 a Desiro, které vlastním a není kde s nimi jezdit (na mém stávajícím kolejišti je to na plechu na poloměrech 268 mm - Desiro jen ve vitríně... a do Zbednic se také nevejdou). Tady je všude na vnějších obloucích je poloměr 365 mm.
Nevím, zda by to překreslené do Tilligu nebylo krapánek lepší, ale nemám natolik nasátou geometrii, abych si troufnul s tím laborovat...
Zkuste kouknout, co vy na to ... ?

Mějte se!

úvraťové kolejiště s.jpg
Naposledy upravil Kavka_ dne sob 26 led, 2019 5:15 pm, celkově upraveno 1
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Návrh Mini kolejiště 170 x 40 cm

Příspěvekod hank » pát 25 led, 2019 7:15 pm

Jestli si můžu dovolit názor, tak drž se kolejiva od Kühna. Poloměry si tak jako tak uděláš z flexi podle svého, ale výhybky - aspoň mně - slouží líp ty kühnovské.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Návrh Mini kolejiště 170 x 40 cm

Příspěvekod Rocky_MK » pát 25 led, 2019 10:03 pm

Bezva nápad, návrh je to pěkný a provozně zajímavý (na tu plochu rozhodně).
Jsi pevně omezen rozměry 170x40? Pokud ne, mírně bych to natáhl na délku, aby ve staničkách byly rovnější úseky kolejí u koncového zhlaví (rozpojování a spojování vozů) a taky kousek rovné koleje v SN před tunelem, aby při manipulaci vozy a lokomotivy nevyčuhovaly do viditelné části kolejiště. Úplně ideální by bylo naměstat to tam tak, aby byl skryťák z vrchu otevřený. Takhle se ti tam bude blbě manipulovat.
A za Kuehna se přimlouvám taky, ty 20°výhybky jsou na malém prostoru fakt k užitku...

Zvážil bych odnímatelný mini segment s továrnou :) (napojen na vlečku).
EDIT: Při natažení na 190 cm s Kuehnem:
kavka.png
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Návrh Mini kolejiště 170 x 40 cm

Příspěvekod hopeter » sob 26 led, 2019 7:36 am

Návrh se mě líbí ale: Výškově nedostaneš SN pod stanici ( pokud to nebude zubačka ). Rocky ti ukázal jak to napravit. Kolejivo Kuehn láká na 20° výhybky a jejich aretaci. Zkus si ještě nakreslit to samé s Tilligem a to tak , že místo dvou výhybek ve zhlaví koncové dáš angličana a do skryťáku třícestnou výhybku. Je možná i kombinace obojího kolejiva pomocí přechodových spojek a z každého si vybrat to co lépe vyhovuje.
Ať se daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh Mini kolejiště 170 x 40 cm

Příspěvekod petrh » sob 26 led, 2019 7:41 am

Zvazil bych to udelat napr. ze dvou modulu uz jen kvuli manipulaci, navic takove nizke moduly tomu asi daj i docela slusny ramec a stabilitu a jednodussi manipulaci. To mas 2x rozmer 90x50 cca tve rozmery, ale manipulace snazsi. Nedokazu si predstavit manipulaci s tou deskou v kuse. Jak planujes opticky oddelit ty dve stanicky? Hustym lesem?, nadjezdem? Do sn budes klesat nebo naopak do koncove stoupat? Asi oboji, na tom metru to mas cca 3 cm... fandim a namet se mi libi, budu sledovat
Edit: hank me predbehl nez jsem to nadatloval.
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Návrh Mini kolejiště 170 x 40 cm

Příspěvekod Kavka_ » sob 26 led, 2019 5:08 pm

Díky všem za reakci.
Reálně:
1) určitě počítám s tím, že to bude na dva kusy/moduly (i když se toho na celé stavbě bojím asi nejvíc)
2) děkuji za názor na Kühn, upřímně mám i nějaké zásoby a rád to udělám z nich - celkově se mi jeho kolejivo líbí, včetně možnosti nechat nějakou tu výhybku bez přestavníku...
3) Rozměr 170 cm není limitní, snažil jsem se dostat na co nejmenší rozumnou plochu - začínal jsem na 160 cm, postupně jsem přidal, přidat ještě mohu. Nejvýše na 200 cm. V šířce 40 cm bych naopak rád zůstal
4) co se SN a stoupání týká - vzhledem k pojetí tratí pro provoz motorových vozů, bral jsem to především jako odkládací prostor/garáž na vozidla, kam jen zajedou a bez další manipulace se prostě vrátí na trať, byvše obousměrné. Stoupání jsem proto koncipoval jako 5 cm na 1,3 m kolejí, ale jak na to koukám, asi to i tak není zrovna málo, i když na můj účel by nakonec stačilo i SN s nižší výškou... - no nevadí, nebráním se zvětšení plochy viz bod 3). stejně tak jsem nenechával nijak patrný prostor širé trati ve SN s tím, že tam prostě manipulace nebude... (a co proměnná výška ve SN? kdyby bylo pod nízkým "stropem" utopeno posledních 5-10 cm u šturcu?)
5) to Rocky_MK - šel by nákres včetně popisů kolejiva? Nějak se mi to ve wintracku nedaří nakreslit, aby to vyšlo stejně...
6) Rozdělení bude opticky lesem, uvidíme jestli ještě nějaký prvek přidám, zatím chybí přesnější představa...
7) vlečkový modul je super nápad. Až bude v budoucnu hotovo a bude čas na nový projekt, bude to eso vytažené z rukávu...

Díky.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hank » sob 26 led, 2019 6:11 pm

Jestli se ti to podaří natáhnout do délky, tak skryťák stačí oddělit jen kulisou, seshora vůbec nemusí být zakrytý a pak můžou být "širá" trať i staniční pláně v jedné rovině. Akorát je potřeba opticky oddělit obě stanice, aby to nevypadalo blbě. Klidně je může oddělovat oboustranná kulisa, z jedné strany třeba fotka vzdálené krajiny a před ní plochý hřbet s naznačeným okrajem lesa, z druhé strany například poloplastická kulisa nějakých budov - chceš tam mít vlečku, tak se nabízí fabrika.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Návrh Mini kolejiště 170 x 40 cm

Příspěvekod Rocky_MK » sob 26 led, 2019 8:48 pm

Kavka_ píše:
3) Rozměr 170 cm není limitní, snažil jsem se dostat na co nejmenší rozumnou plochu - začínal jsem na 160 cm, postupně jsem přidal, přidat ještě mohu. Nejvýše na 200 cm. V šířce 40 cm bych naopak rád zůstal
4) co se SN a stoupání týká - vzhledem k pojetí tratí pro provoz motorových vozů, bral jsem to především jako odkládací prostor/garáž na vozidla, kam jen zajedou a bez další manipulace se prostě vrátí na trať, byvše obousměrné. Stoupání jsem proto koncipoval jako 5 cm na 1,3 m kolejí, ale jak na to koukám, asi to i tak není zrovna málo, i když na můj účel by nakonec stačilo i SN s nižší výškou... - no nevadí, nebráním se zvětšení plochy viz bod 3). stejně tak jsem nenechával nijak patrný prostor širé trati ve SN s tím, že tam prostě manipulace nebude... (a co proměnná výška ve SN? kdyby bylo pod nízkým "stropem" utopeno posledních 5-10 cm u šturcu?)
5) to Rocky_MK - šel by nákres včetně popisů kolejiva? Nějak se mi to ve wintracku nedaří nakreslit, aby to vyšlo stejně...
Díky.

3) Přimlouvám se za 2m :) Šířka 40 cm je v cajku, ale našlapat tam rozumně to všechno chce ty dva metry. Jasně, jde to i na menším, ale nebude to mít takovou užitnou hodnotu.
4) Zkoušel jsem stoupání se samotnou 810 a nebyl vůbec problém ani 5 cm/m při nějakém šíleném poloměru. Tady jde spíš o tu manipulaci v SN, o to se neochuzuj, výborně ti to zpestří provoz. Pokud navíc SN bude z vrchu otevřené, můžeš mít všechny koleje v jedné úrovni, což ti ulehčí dost práce (ale přimlouvám se, aby kolejiště nebylo na placce s pár kopečky, jako tady má x modelářů, ohromně to zlepší dojem té plasticity, když lze jít s terénem i pod úroveň kolejí, o znázornění odvodnění nemluvě). Manipulaci v SN si netřeba představovat složitě - přijedeš s vlakem, opojíš vagony, ručně je přešoupneš, vycouváš s loko, vagony šoupneš za ni a hotovo, „objeto“. S tím otevřeným vrchem to bude pohodlné a bezproblémové.
5) Nákres můžu poslat ve formátu scarm pro větší i menší verzi (udej email, do přílohy sem to nejde). Kolejivo Kuehn, výhybky WR/L20 a flexky. Ber to prosím jako náčrt, já se s tím moc nemazlil. Chce to ještě učesat z hlediska rovnoběžnosti kolejí ve stanici a napojení na výhybky (někde se mi tam nachomejtl protioblouk). Pokud chceš, můžu to ještě dodělat.
kavka2m.png
kavka2m.png (25.37 KiB) Zobrazeno 10426 krát
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Kavka_ » sob 26 led, 2019 9:34 pm

Děkuji za doplnění, už jsem se s tím popral. Myslím, že natažení na 200 cm je nezbytné, ohromě to pomůže učesat koleje ve stanicích, které můžou být více rovné nebo v pozvolných obloucích.
Dosochal jsem aktuální představu (ještě před tvým návrhem), takže mám v koncové kolej na konci zahnutou - narovnat jde stejně dobře, takže ji ještě asi narovnám - takto zmizel i poslední náznak oblouku pod 365 mm i v kratších staničních kolejích
Rozhodně nemířím k placatému kolejišti, určitě stoupání bude, pomůže to oddělit i stanice od sebe a hlavně to ospravedlní tu úvrať. Aktuálně pracuji se stoupáním cca 4 cm/1 m. Asi udělám nějaké předběžné zkoušky, ale pokud to jen trochu půjde, tak ponechám (viz obrázek).
SN zůstane asi v podobě jako na obrázku. Zamýšlený provoz bude především na motoráky a tak to skutečně bude spíše automatizovaná vozovna, která vypraví určený motorový vůz k cestě až nahoru do koncové a zase zpět. Potřebě přeskládání nákladního vlaku to vyhoví i tak - když bude potřeba pojedu na dvě lokomotivy, co se budou v SN střídat... Zkusím si postavit na zkoušku jak by vypadal takový přiklopený skryťák s nízkým stropem, ať mám představu - nikdy jsem nic podobného nedělal.
Jako předěl zvolím hustý les na skalním zářezu doplněný parovodem, který bude překonávat dráhu.
Nemám jasno ještě o koncové stanici - zda nepřidat ještě kusou kolej do spodní části. Místa je tam relativně dost - patřila by tam?
úvraťové kolejiště 200x40.jpg

Pro úplnost - můj email: konto.separato@centrum.cz
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Rocky_MK » sob 26 led, 2019 10:14 pm

Poslal jsem výstupy ze scarmu, ale vidím, že asi už zbytečně.
Návrh se ti moc povedl, už to vypadá hezky učesaně. Parovod je dobrý nápad. Soudě podle minikolejiště Zbednice bude hotový model určitě pastvou pro oči.
Do koncové staničky (ani jinam) bych už kolej nepřidával, už by to vypadalo přeplácaně.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Kavka_ » ned 27 led, 2019 1:02 pm

Tak takto je to ještě dokreslené podle Rockyho s narovnanou koncovou stanicí a zkusmo načárané výztuhy podle kázání Hopeterova... Vychází to luxusně, kolizí je naprosté minimum...
Zbudou otázky, které je třeba doladit před stavbou samotnou - návěsti? Asi jen lichoběžníkové tabulky, jak předpokládám... Nebo jinak? Jsme v epoše V. - VI.
úvraťové kolejiště 200x40 moduly s.jpg
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod jirmicz » ned 27 led, 2019 1:14 pm

Jo asi bych to viděl na D3. Takže lichobežníková tabulka. A nevychází ti to výškově nad koleje ve skrytém? Stejně to jsou jenom odstavné, takže 5cm stačí. Tím si by šlo o pár cm protáhnout vrchní nádraží.
jirmicz
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod petrh » ned 27 led, 2019 1:44 pm

To je to co jsem psal driv, zda v uvozovkach neudelat nulu jako odstavne a z nej uz treba uvratovku nemi +20-25 mm a zda do koncove by nesel na te delce +25-30 mm a mel by aspon kousek “strechu pres sturci sn” cca 50-60, treba by to pomohlo i jen v neseni pozadi, kulisy. Nemuselo by se nutne protahovat kolejovo na styl uvratovky smerem k diagonale a “podel ni” ale mohl by byt prostor na budovy, sklady, volnou skladku, ulici okolo nadrazi s pozadim domku...
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod hopeter » ned 27 led, 2019 2:25 pm

úvraťové kolejiště 200x40 moduly s.jpg
úvraťové kolejiště 200x40 moduly s.jpg (40.55 KiB) Zobrazeno 10191 krát

Pokud bude rám z překližky tl.8 mm a nejnižší výška cca 5 cm tak stačí diagonály takhle. Anen. :wink:

Co se týká návrhu kolejí tak bych zkusil přidat před zhlaví 7,5° oblouk a tím více natočit koncovou stanici. Úměrně k tomu dorovnat i vlečky.
U tunelu bych nechal trať rovnou bez toho esíčka. Pokud je potřeba natočit portál tak nemusí být kolmo ke kolejím. SN lehce zkrátit na úkor vjezdové části aby se vešla kulisa k oddělení od koncové stanice. Výpravní budovu koncové stanice bych dal na stranu k okraji panelu.
Toliko slovo moje... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh Mini kolejiště 170-200 x 40 cm

Příspěvekod Kavka_ » pon 28 led, 2019 8:08 am

Co se rámu týká, skvěle, pokud vystačí méně, bude to snazší - jak na to koukám, ono je fakt, že to zas tak moc veliký není...
hopeter píše:
úvraťové kolejiště 200x40 moduly s.jpg

Co se týká návrhu kolejí tak bych zkusil přidat před zhlaví 7,5° oblouk a tím více natočit koncovou stanici. Úměrně k tomu dorovnat i vlečky.
U tunelu bych nechal trať rovnou bez toho esíčka. Pokud je potřeba natočit portál tak nemusí být kolmo ke kolejím. SN lehce zkrátit na úkor vjezdové části aby se vešla kulisa k oddělení od koncové stanice. Výpravní budovu koncové stanice bych dal na stranu k okraji panelu.
Toliko slovo moje... :)

Vjezd do tunelu si asi tedy narovnám, nedošlo mi, že natočený portál není nutně prohřešek - celkově mi to tam přijde trochu na hraně...
K dalšímu natočení koncové stanice se ale nechystám. Přijde mi, že bych vytvořil zrcadlovou kopii levé strany, včetně otočení výpravní budovy. maximum o čem uvažuji, je prohození levých výhybek za pravé, tím by se prohodila odstavná a objízdná kolej, ale vzhledem k tomu, že je epocha V./VI., obsluhu zajišťují obousměrné motorové vozy a jednotky, zůstává otázkou, jestli se tím trápit (ve stávající dispozici se mezi výhybky vejde i Desiro), manipulační vlak může na vlečku zajet sunutím, nebo si jej převezme lokotraktor z vlečkového závodu...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: janto a 7 návštevníků