H0 "mikrolejiště/segment" 100x40 cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

H0 "mikrolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod popon2 » pát 25 led, 2019 12:32 pm

Hezký den,
Již nějakou dobu procházím zdejší i zahraniční fórum a fascinovali mě mini-kolejiště, či tzv. "micro layouty". Na anglicky mluvícím fóru je tomu věnována celá sekce, nesmírně populární. Mě samotného to dovedlo k myšlence, si něco takového také postavit.

Předkové za mě předurčili velikost H0 a vtiskli do paměti věrnost značce PIKO. Trochu z nostalgie bych zde uvedl název PIKO Modellbahn ME 103/3001, třeba to někdo pamatuje (žlutá krabice, malá mašinka a dva oranžové vagónky). To byl základ, který mě přivedl k myšlence mít doma modelové kolejiště. Vzhledem k podmínkám jsem nakonec od dětského snu, mít kolem celé místnosti kolejiště upustil a dostal se na konec k tomu nejmenšímu, tvorbě malého segmentu...

Nyní k samotné stavbě, vzhledem ke skladovacím možnostem tvoří základ deska 100x40 cm, umístěná na dvou "podstavách". Kolejivo PIKO A-Gleis, ovládání analogové. Místo vzniklé pod deskou plánuji využít k elektroinstalaci, případně (možná v budoucnu) k elektrickému ovládání výhybek (momentálně plánuji mechanické).

Překvapivě i na takto malém prostoru se dá vytvořit nespočet kombinací, mě byla sympatická právě tato. Není to úplně klišé a zároveň je to dostatečně jednoduché. Umožňuje samostatný posun vagónků napříč úseky, vzdálenosti jsou zvoleny tak, že na úsek se vejde malá lokomotiva s jedním vagónkem, případně dva vagónky samostatně. Je zde náběh na dvoukolejnou trať, provizorně bude zakončen zarážedly z kolejových setů.
schema.jpg
Schéma rozložení kolejiva, délky kolejí plánuji vhodně upravit
schema.jpg (22.93 KiB) Zobrazeno 7481 krát

Zatím si nejsem jistý motivem, přemýšlel jsem nad nakládkou dřeva, uhlí, menší sklad, rampa/nástupiště pro zboží/pasažéry, ... Rád bych něco univerzálního, abych mohl později rozšířit vozový park i o malé dieselové mašinky, takže epochu nemám blíže určenou, prozatím provoz pouze parní. Rád bych si co nejvíce prvků (domky, stromy, keře, zídky, ...) stavěl sám, i když to třeba nebude dokonalé.

Budu rád za zpětnou vazbu, rady, doporučení či kritiku.
základní rozložení kolejiva.jpg
Pro představu, základní sestavení

podstava.jpg
Jednoduchá konstrukce základové desky, návrh pochází z internetu
popon2
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 26 pro, 2017 7:56 pm

Re: H0 "minikolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod hopeter » pát 25 led, 2019 6:03 pm

V podstatě se dá udělat jakýkoliv plácek pro popojíždění a posun. Pokud máš místo pro uložení alespoň dvou takových segmentů tak se zkus inspirovat tady http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=11556 nebo pokud na tři segmenty tak tady http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=11277
Na více segmentech se toho dá udělat více , nevýhodou je pouze nutnost montáže a demontáže když si chceš zajezdit.
Pokud chceš klasické posunovací pucle tak koukni na tohle https://mikrolayout.webnode.cz/
Ať se daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: H0 "minikolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod popon2 » pát 25 led, 2019 9:11 pm

hopeter píše:V podstatě se dá udělat jakýkoliv plácek pro popojíždění a posun. Pokud máš místo pro uložení alespoň dvou takových segmentů tak se zkus inspirovat tady http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=11556 nebo pokud na tři segmenty tak tady http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=11277
Na více segmentech se toho dá udělat více , nevýhodou je pouze nutnost montáže a demontáže když si chceš zajezdit.
Pokud chceš klasické posunovací pucle tak koukni na tohle https://mikrolayout.webnode.cz/
Ať se daří. :)

Děkuji za přiložené odkazy, na první dva jsem již v minulosti narazil a rozhodně se budou hodit při stavbě samotné, nejlepší je, že jsou více či méně hotové takže se lze inspirovat volbou "pracovních postupů"... Na ten třetí zmiňovaný jsem nejspíš také narazil, v průběhu jsem přemýšlel i nad tím, udělat klasický "inglenook", ale bylo to příliš "svazující". Místo na více segmentů by se určitě našlo, já bych ale raději šel cestou udělat jeden samostatně funkční, vyzkoušet si postupy, tvorbu krajiny a k němu navázat dalším. Nerad bych, aby mi doma leželi tři poloprázdné desky :D .
Tou dvojkolejkou bych rád pokračoval na menší nádraží, takže na pravou stranu současného modulu uvažuji nad menší překládkou dřeva či uhlí, jednokolejku bych později rád prodloužil samostatným segmentem pouze krajinou, levou část bych proto mohl "pokrýt" několika stromky, či se pokusit o tvorbu vyschlé strouhy, zatím se nechci pouštět do vody, v tomto směru mám nulové zkušenosti a navíc bych to nerad "přeplácal"...
popon2
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 26 pro, 2017 7:56 pm

Re: H0 "minikolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod Vladimír_B » sob 26 led, 2019 12:59 pm

>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 "minikolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod popon2 » sob 26 led, 2019 8:32 pm

Na zmiňovaný odkaz jsem v minulosti také narazil... Zalíbil se mi tam mimo jiné mechanismus pro rozpojování spřáhel, jeden z problémů, který musím vzít v úvahu. Puzzle samotné je zajímavé, ale ve většině případů se tím uzavírají možnosti rozšíření z jedné strany. Raději půjdu cestou oboustranně otevřeného segmentu.

Rozhodl jsem se mírně upravit uspořádání kolejí a připravit tak více na možné navazující nádraží a snadné křižování vozidel. Pravděpodobně bych při této variantě mírně zkrátil oblouk R9 a prodloužil navazující rovinku...

schema2.jpg
Délky koncových kolejí jsou opět "ilustrační"
schema2.jpg (22.18 KiB) Zobrazeno 7027 krát
popon2
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 26 pro, 2017 7:56 pm

Re: H0 "minikolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod Vladimír_B » sob 26 led, 2019 9:06 pm

...já bych si tohle složil na sucho na stole a několik hodin jezdil. Potom uvidíš jestli tě to (ne)baví, (ne)vadí něco a je to skoro lepší než o tom dlouze psáti. Nebo to dlouho stavět a pak být třeba i zklamaný...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 "minikolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod milan ferdián » úte 29 led, 2019 9:45 am

V jiném vlákně,jsem dával tento odkaz.Vložím je i zde.Milan
https://www.osbornsmodels.com/peco-setr ... -856-c.asp
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 "minikolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod popon2 » pát 01 úno, 2019 10:00 pm

milan ferdián píše:V jiném vlákně,jsem dával tento odkaz.Vložím je i zde.Milan
https://www.osbornsmodels.com/peco-setr ... -856-c.asp

Děkuji, zajímavý odkaz, těmito malými náměty se inspiruji...
popon2
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 26 pro, 2017 7:56 pm

Re: H0 "mikrolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod popon2 » pát 28 čer, 2019 2:50 pm

Hezký den, po dlouhé době sem opět přidávám. Bohužel, ať již z jakýchkoliv důvodů, se stavba v mezičase neposouvala. V průběhu jsem spíše hledal inspiraci, sbíral podklady a kreslil/měnil plánky. Nyní mám již snad konečnou představu o podobě mikrokolejiště, viz schéma.

schema.png

Cíl je: remíza pro lokomotivu, vedle znázorněna překládka dřeva, přes dvojkolejný úsek kamenný most a na spodní straně plocha pro malou osobní/nákladní přepravu.
Nepředpokládám rozsáhlé jezdění, spíše menší funkční dioráma, v budoucnu plánuji rozšíření.

Momentálně probíhá příprava na pokládku kolejiva. Podložení bude ze zbytků gumové desky tl. 3 mm. Za nedlouho snad již budu moc ukázat nějaké foto přímo ze stavby.
popon2
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 26 pro, 2017 7:56 pm

Re: H0 "mikrolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod Ivan » sob 29 čer, 2019 7:31 pm

Mne se nezdá nakládka dřeva hned u emízy, spíš bych to viděl na kůlničku s nářadím, případně zbrpjení.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: H0 "mikrolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod popon2 » ned 30 čer, 2019 10:36 am

Ivan píše:Mne se nezdá nakládka dřeva hned u emízy, spíš bych to viděl na kůlničku s nářadím, případně zbrpjení.

Jen otázka, co mělo být "zbrpjení", nemohu v tom najít ten "skrytý" význam?
Ale uznávám, přehodnotím to. Prozatím to tedy vidím na tu kůlničku, vedle trochu uskladněného uhlí, příjezdová cesta,... nějak tu scénu jistě zaplním.

Kolejivo zatím položeno není, ale již jsem udělal základ podložení, schéma proto již měnit nebudu.
popon2
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 26 pro, 2017 7:56 pm

Re: H0 "mikrolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod hank » ned 30 čer, 2019 11:29 am

Souhlasím s Ivanem. Ke koleji do remízy patří zázemí pro provozní údržbu hnacích vozidel. Nenapsals, s čím tam chceš jezdit ani kterou chceš modelovat epochu; jestli to má být pára, patří tam vodní jeřáb, jáma na popel a (nikoli nutně) skládka uhlí nebo kůlna na uhlí s nějakým mechanizačním prostředkem (nebo i bez něj, stačí koše na uhlí nebo v novějších epochách pásový dopravník), včetně příslušného bince okolo. Pro motorový vůz zase bouda na sudy s dynalkolem, benzínem nebo naftou (může být i bývalá kůlna na uhlí) nebo (podle epochy) tankovací stanice u podzemní nebo nadzemní nádrže, tu nadzemní nádrž může nahradit kotel ze staré cisterny. U remízy není přístavba jako zázemí pro lok. čety a pro uložení nářadí, tu zase může zastoupit skříň starého osobního vozu. A když tam není vodárna, postav tam aspoň kůlničku nad studnou, kde je ve starších epochách pulsometr a v novějších elektrické čerpadlo na vodu. (Někde tady v diskusi je její výkres.) A kousek dál od kolejí může (nemusí - ať to nemáš přecpané) být traťovácká kůlna - zase stačí skříň od vyřazené zetky.

Ono ani to nástupiště u výhybky není úplně ono. Ale kdybys to celé prodloužil třeba o 20 cm doprava (číslo jsem zvolil namátkou - H0 nemám "ve voku", tak si tu hodnotu uprav podle velikosti vozů, které máš...), tak se ti k "severní" koleji ještě před odbočnou výhybku do šturcu s remízou vejde kousek volné skládky (třeba toho dříví) a místo pro odstavení jednoho nákladní vozu (který by neměl stát na výhybce) a na "jižní" okraj panelu kousek nástupiště pro zastavení motoráku. Dávej pozor na to, ať ten perón začíná až za námezníkem té levé výhybky. A šturc úplně vlevo musí být delší než nejdelší hnací vozidlo, aby šlo objíždět.

Na většině Milanových výkresů kolejišť různé velikosti i mini/mikrokolejišť kolegů (hopeter, Hank61, JBr, Rocky_MK, Dusan...) tyto náležitosti u remíz pro hnací vozidla najdeš, tak si znovu prolistuj zdejší fórum. Ten modul/segment/mikrokolejiště můžeš postavit jako výřez z některého většího kolejiště.

A ještě sem dám odkaz na jedno (sice německé) minikolejiště v H0, kde se na podobnou plochu vejde celá koncová stanice:
viewtopic.php?f=51&t=7183&start=345#p254071
Zase: Kdybys získal kousek délky navíc, můžeš na odkazovaném německém plánku mít i krátkou remízu v prodloužení šturcu hlavní koleje.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: H0 "mikrolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod popon2 » ned 30 čer, 2019 5:08 pm

Děkuji za obsáhlou odpověď, uvidím, prozkoumám to tedy trochu podrobněji.

K provozu: V současnosti mám pouze páry, chtěl jsem jít trochu do univerzálnosti, s možností jízdy např. dieselové posunovací lokomotivy, či průjezd staršího motoráku po hlavní trati.

K odkazu: Párkrát jsem tady na fóru ono zmiňované malé nádražíčko viděl, říkal jsem si, že mám vyhráno, bohužel PIKO má jinou geometrii a na tento rozměr se nevejde (možnost je sestavit ze dvou takových to desek a spojit).

Znovu to tedy promyslím...
popon2
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 26 pro, 2017 7:56 pm

Re: H0 "mikrolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod hank » ned 30 čer, 2019 9:21 pm

Ještě tu mám jeden příklad mikrokolejiště v H0, tentokrát z Anglie.

ashley.jpg


Rozměry 135x30 cm.

Pramen: http://www.amherstrail.org/ABEL/Downloa ... ayouts.pdf
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: H0 "mikrolejiště/segment" 100x40 cm

Příspěvekod popon2 » pát 05 črc, 2019 6:18 pm

Omlouvám se, že neustále měním, tentokrát snad již naposled. Rozhodl jsem se nakonec pro variantu zmiňovaného německé nádraží dle odkazu výše (nicméně oboustranně otevřené.
Vzhledem k geometrii kolejiva jsem nádraží rozdělil na dva segmenty (rozměry zůstávají). Tento bude obsahovat menší nádražní budovu (líbilo by se mi něco ve stylu Malá Morávka, na kterou jsem narazil jako stavebnici) , v pravém rohu strážní domek (prakticky jediná změna oproti německému návrhu) a v dolním rohu plochu pro náklad. Budu muset udělat menší zásah do základu podkladu kolejiva, ale nejde o nic devastačního.
Nádražní budova je plánována přibližně doprostřed nádraží, proto druhý segment bude podle okolností kratší (případně by mohl obsahovat onu remízu, prozatím jsem se ji vzhledem k náročnosti rozhodl vynechat).
Počkám na případnou odezvu a následně se (snad už) pustím do práce.
Přílohy
schema_nadrazi.png
schema_nadrazi.png (4.15 KiB) Zobrazeno 5358 krát
popon2
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 26 pro, 2017 7:56 pm

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků