Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » pát 14 pro, 2018 7:48 pm

jipol57 píše:Před předvěstí by měly být 4 upozorňovadla "vlak se blíží k předvěsti". http://www.atecheb.cz/upozornovadlal_str.htm v tomto případě ty vodorovné. Ale vlezou se tam? na takové minikolejišťátko?

Upozorňovadla asi pomineme, je to přeci jen 1,4 m kolejí a už tak je tam les návěstí :-)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » pát 14 pro, 2018 7:54 pm

Takže dnes dosochána druhá předvěsť, tabule s křížem a návěst Samostatná předvěst je na opačné straně...
Návěstidla komplet.jpg


více opět na rajčeti...

Tak, snad už máme hotovo a můžeme se zase posunout dál k ostatním dílčím úkolům :D
Díky za konzultaci. Jdu motat stromky, matlat keře a přilepit zastávku...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod look23 » sob 15 pro, 2018 2:45 pm

Kavka_ píše:Takže dnes dosochána druhá předvěsť, tabule s křížem a návěst Samostatná předvěst je na opačné straně...


Tak zrovna v tomhle případě by ta předvěst byla na správné straně čili vpravo a ta druhá z opačného směru by byla blízko ní.
1 by byla orientována, aby směrovala s pravou hranou, proti kolejím
2 by byla orientována, aby směrovala s horní hranou

Přesunuje se pouze v případě pravostranného oblouku, aby bylo déle vidět. Jsou na to totiž nějaké dané časy, jak dlouho má tu návěst strojvedoucí vidět.
Přílohy
Návěstidla komplet.jpg
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1179
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod sidlo » sob 15 pro, 2018 3:11 pm

Tak zrovna v tomhle případě autor myslím psal, že je tam rám a proto jsou ty návěstidla jinde.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » sob 15 pro, 2018 4:52 pm

sidlo píše:Tak zrovna v tomhle případě autor myslím psal, že je tam rám a proto jsou ty návěstidla jinde.

Je to tak - toto řešení je prostě kompromisem mezi místem na kolejišti a potřebou tam mít předvěsť, na které jsem se shodli v diskusi.

=> to look23 - je to takto definitivně, i kdybychom o správnosti mohli třeba dlouze debatovat (a já jsem ten poslední, co by tvrdil cokoliv o správnosti umístění návěstí) - proto jsme to probrali a nějaký ten kompromis našli

A upřímně, líbí se mi to tak :)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod sidlo » sob 15 pro, 2018 5:48 pm

Vypadá to skvěle :wink:
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Sandy » ned 16 pro, 2018 8:15 pm

Omlouvám se, ale připadá mi, že jsme někdy nemilosrdní jako císař Nero, jindy jsme nepatřičně shovívaví......
Třeba v tomto případě by nesmírně pomohlo, kdyby v pravém zadním rohu byl krátký tunel. A za staniční budovou by byla opěrná zeď (ala Bakov (?)).
A levý "bobek" by byl nižší a "skalprost"----
Takhle to vypadá, s prominutím, jako když syn šel vyvenčit psa.....
Nechci shodit kolegovo úsilí, mám tyto "mikroprojekty" rád, ale myslím, že by to mohlo námět posunout o kousek výše....
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod hopeter » pon 17 pro, 2018 6:26 pm

Ještě jsem tohle kolejiště nekomentoval i když ho se zájmem sleduju. Líbí se mě jak umí autor pracovat s detaily a to právě dělá z malého kolejiště velké. Skalisko je jaké je. Když si ještě kolega pohraje s barvičkama a s doplněním zeleně tak to určitě prokoukne. Stačí vzít tempery a štětcem přidat trochu bílé , hnědé, černé a zelené. Jen takové čmouhy a nechat mezi sebou prolnout. Barvu ne moc řídkou a štětec jen tak zašpinit. Sem tam udělat ze statiky ,fóliáže nebo molitanové drti chomáče trávy a klidně i zkusit nějakou malou břízku nebo keřík. Prostě tu jednolitou plochu rozčlenit. :wink:
Ať se daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod hank » pon 17 pro, 2018 6:31 pm

Na takové skále můžou být i dost vzrostlé a všelijak pokřivené borovice-veteránky...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » ned 23 pro, 2018 11:39 am

Projekt kolejiště přes Vánoce odpočívá, neboť času není nazbyt a práce na konci roku mne dohonila.
V pokojíku, kde je panel umístěný si moje děti udělaly výstavku betlémů, tak jsem se připojil a ze zastávky jsem narychlo také jeden spíchnul.
Tak pěkné svátky a hezký konec roku a ať nám Ježíšek naježí nějaké to modelářské překvapení.
V.K.

Veselé Vánoce Zbednice.jpg
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » ned 30 pro, 2018 12:46 pm

Včerejší den se našel čas posunout se dále, takže jsem se pustil do elektroinstalace.
Dořešil jsem napájení kolejiště, připojení ovládacího pultu, napájení srdcovky, vyrobil jsem si relátkovou logiku, zapojil osvětlení.

Výchozí stav je výměna v přímém směru, všechna návěstidla zelená a vlak může volně jezdit oběma směry.
Přepnutí výměny do odbočky nastaví na vjezdových návěstidlech červenou a na předvěstech žlutou. V této podobě návěsti zůstanou nezávisle na opakovaném přehození výměny až do okamžiku, kdy projede vlak přes čidlo za skalou - to přepne výměnu do přímého směru a na návěstidlech svítí opět zelená - tedy výchozí stav.
Při posunu do šturcu se automaticky vlak zastaví nad koncovým čidlem, aby se eliminovala chyba obsluhy.
Poslední čidlo je ještě v zastávce a po finálním zapojení zajistí zastavení vlaku v zastávce a přes časové relé jeho opětovný rozjezd - zatím je jen připraveno.

Použil jsem čidla SN1d od navestidla.cz, přestavník a relátka od pana Balíčka, pulzní regulátor jsem vzal z arduino-shop.cz

Svítí.jpg

Ano, Hurvínka přinesl Ježíšek:-)

Teď ještě "Krabici" ovládacího pultu a můžu se vrátit k dotvoření krajiny.
Více fotek na rajčeti https://kinclv.rajce.idnes.cz/mikrokolejiste


Mějte se.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Michal Vaniš » ned 30 pro, 2018 12:58 pm

Hurvínek je pěkně zpracovaný :wink:
Od koho/kde ho Ježíšek vzal???

Michal
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » ned 30 pro, 2018 1:00 pm

Sandy píše:Omlouvám se, ale připadá mi, že jsme někdy nemilosrdní jako císař Nero, jindy jsme nepatřičně shovívaví......
Třeba v tomto případě by nesmírně pomohlo, kdyby v pravém zadním rohu byl krátký tunel. A za staniční budovou by byla opěrná zeď (ala Bakov (?)).
A levý "bobek" by byl nižší a "skalprost"----
Takhle to vypadá, s prominutím, jako když syn šel vyvenčit psa.....
Nechci shodit kolegovo úsilí, mám tyto "mikroprojekty" rád, ale myslím, že by to mohlo námět posunout o kousek výše....


Díky za názor, určitě vítám i kritické ohlasy - mají potenciál posunout projet dál (viz autoblok). Tunel jsem zvažoval, ale protože jsem neměl ambici vytvořit skryté nádraží a naopak nechat co největší kus viditelné trati, vycházel by z toho právě jen ten "krátký" tunel, u nějž by mi zase nevycházela výška, která by jej opodstatnila. To že je skála úzká je zřejmé, ale já ji vnímám především jako kulisu - a to pro pohled z obou stran (kolejiště je ideálně k umístění na stůl k pohledu všech okolo sedících)
Co se pojetí skal jako takových týká - tak jak uvedl hopeter - určitě přijde více zarůst, víceméně na všech, byť jen lehce, vodorovných plochách. K barvě asi tolik, že umístěné skutečné kameny sedí na odstín úplně přesně:-) Ale jo, zkusím ji více rozbít barvou (velmi opatrně). A jinak pro mě, jako kluka z Českého středohoří, je mnohonásobně pravděpodobnější svislá čedičová skála než jakýkoli pozvolný zatravněný kopec:-)
No a borovice, jak navrhuje hank, určitě budou - jen je nějak schopně namodelovat.
V každém případě díky za podporu.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » ned 30 pro, 2018 1:02 pm

Michal Vaniš píše:Hurvínek je pěkně zpracovaný :wink:
Od koho/kde ho Ježíšek vzal???

Michal


Ježíšek nakoupil na aukru zjevivší se kus... Je to od výrobce s ruskou emailovou adresu - když tak juknu...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod hank » ned 30 pro, 2018 3:44 pm

No, kdybys to nenapsal sám, tak by mě to nenapadlo, ale jestli to fakt má být čedič (a nechceš si vyhrát s hexagonálními sloupky jako jsou třeba na Panské skále nebo v lomu na Radobýlu), tak by to mělo vypadat spíš nějak takhle:

cedic.JPG


cedic2.jpeg


cedic3.jpeg


(Výřezy jsou z fotek odsud:
https://www.geologie-astronomie.cz/Geol ... bec-Skupec)

Takže i na zvětralé skalní stěně budou ostré hrany a u paty stěny hrubší i drobnější suť. Což z praktického hlediska znamená, že z takové skály budou na koleje padat kameny různé velikosti a proto by skalní zářez v takové hornině měl mít přinejmenším stěny zpevněné opěrnou zdí a podle potřeby a epochy i další ochranné prvky.

Navíc bych řekl, že by to asi mělo být tmavší, ale to se mění lokalitu od lokality. Jsou i světlejší vyvřeliny, třeba znělec. Ve Středohoří ho máte taky bohatě dost. A to o zvětrávání pro něj platí taky.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků