Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod look23 » ned 09 pro, 2018 8:34 pm

Mechanická předvěst se dá sehnat u dk-model.cz, ale je to stavebnice.

Navíc světelné návěstidlo v takovém oblouku by bylo určitě na druhé straně s příslušnou značkou tak, aby bylo lépe vidět.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod hank » pon 10 pro, 2018 7:49 am

jipol57 píše:Vlaky by před ním nikdy nestály, a náhodně by se stavěla výstraha, nebo volno.


Ono se dá určitou rezervou říct, že vlaky nikdy nestojí ani před krycím návěstidlem nákladiště. Jeho základní poloha je volno a na stůj se staví jen v době obsluhy nákladiště. Pokud je mi známo, tak jsou grafikony konstruovány tak, aby při obsluze nákladiště jiný vlak než ta obsluha v tom oddílu nebyl.

Pokud jde o krycí návěstidla přejezdů na tratích D3, tak tam odchází k situaci, která mi připadá poněkud absurdní, totiž že když si strojvedoucí spustí PZZ, tak se rozsvítí zelená na návěstidlech z obou stran přejezdu, což mírně poučeného laika může vést ke zděšení, když se rozsvítí zelená proti jedoucím vlaku. No ale pokud chce někdo mít na minikolejišti něco, co svítí, tak obě možnosti považuju za ideální. Krycí návěstidla nákladišť se navíc mnohem častěji než dnes vyskytovala v epochách II až IV, tzn. v dobách mechanických návěstidel. A používala se už tehdy na docela chcípáckých lokálkách, viz např. řepné nákladiště Pševes na komerciálkách, kde sice manipulační kolej už dávno zanikla, ale budka signalisty tam stojí dodnes. Kdysi se z ní navíc obsluhoval i přilehlý přejezd, takže přinejmenším v řepných kampaních bývala trvale obsazená.

Však se podívejte sami.
Stav ve 20. letech:

pseves_plan.jpg


Ty zkratky zleva: V = výpravní budova :mrgreen: , tj. obyčejná dřevěná čekárna, St = strážní domek, N.b. = návěstní budka. Navíc na plánku vidíte řepné složiště včetně cukrovarské silniční váhy.

Stav dnes:

pseves_02.jpg


(Zdroj je uveden na fotce.)

A ještě ta původní čekárna:

pseves_nejmensi.jpg


(Kdyby někdo chtěl lepší kopie těch výkresů, napište mi.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod lajblt » pon 10 pro, 2018 9:13 am

2 hank: To, že by na lokálce s provozem podle D3 měl přejezd krycí návěstidlo i ze strany širé trati, jsem ještě neviděl. Kde je tahle rarita k vidění? Obvyklá je situace, kdy je krycí návěstidlo přejezdu na odjezdu z dopravny, na opačné straně přejezdu (na vjezdu do stanice) stojí jen lichoběžníková tabulka a přejezd zde má normální přibližovací úsek (krycí návěstidlo je de facto náhradou přibližovacího úseku ze strany stanice).

EDIT: Odpovím si sám: Nově (tuším od r. 2015) třeba v dopravně Žlutice (Blatno u Jesenice - Bečov nad Teplou). :)
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod jipol57 » pon 10 pro, 2018 10:26 am

A nebo, když má v zastávce tu manipulační kolej, tak z každé strany dát krycí návěstidlo se základním volno. Na stůj by se postavily, jen v době posunu. Ale zase bych preferoval mechaniku. Je na ní vidět stav ze všech stran pohledu.
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod hank » pon 10 pro, 2018 10:26 am

lajblt píše:2 hank: To, že by na lokálce s provozem podle D3 měl přejezd krycí návěstidlo i ze strany širé trati, jsem ještě neviděl. Kde je tahle rarita k vidění? Obvyklá je situace, kdy je krycí návěstidlo přejezdu na odjezdu z dopravny, na opačné straně přejezdu (na vjezdu do stanice) stojí jen lichoběžníková tabulka a přejezd zde má normální přibližovací úsek (krycí návěstidlo je de facto náhradou přibližovacího úseku ze strany stanice).

EDIT: Odpovím si sám: Nově (tuším od r. 2015) třeba v dopravně Žlutice (Blatno u Jesenice - Bečov nad Teplou). :)


Odpověděl sis sám :wink: Já k tomu jen ještě dodám, že např. v dopravně Litovel jsou krycí návěstidla skutečně jen ze strany dopravny (= přejezdy jsou před vjezdy do dopravny z obou stran), zatímco před oběma vjezdy do dopravny na ně upozorňují tabulky s křížem umístěné za LT. Tuto kombinací jsem zase neznal já; přinejmenším jsem nevěděl (dokud to tam při rekonstrukci dopravny před 4 lety takhle nepostavili), že by se TSK měla/mohla používat takto. Ale modelář tak může před vjezd do dopravny za sebou postavit LT a TSK (v tomto pořadí! a měl by respektovat zábrzdné vzdálenosti, což bývá v modelu taky problém) a na zhlaví dopravny krycí návěstidla.

Omlouvám se panu domácímu, že mu utíkáme OT jeho vlákna, ale toto jsou zrovna věci, které se na mikrokolejištích tohoto typu dají aplikovat obecně.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » pon 10 pro, 2018 3:13 pm

Nuže, děkuji za podnětné návrhy - jak zjišťuji, s Vaší erudicí tu není snadné ustát takovej krásnej autoblok :-)
Proč jsem ho tam dal:
1) od mala mne fascinoval vůbec princip tříznakého autobloku (ten jedinej jsem pochopil napoprvé) - měl jsem předpřipraveno, že ho nechám svítit zeleně, až vlak projede návěsť, tak mi zčervená, v zatáčce za skálou zežloutne a v zastávce zezelená, aby to mohlo jet nanovo, až bude vlak před návštěvami jen kroužit pomalinku dokola. Při pohybu opačným směrem pak zůstane červená... (když o tom přemýšlím, fakt to měl být od začátku autoblok - první příspěvek od jipol57 mě zmátl, že jsem měl pocit, že jsem objednal něco, co jsem nechtěl...)
2) vnímám své kolejiště hodně parciálně, takže autoblok se mi líbí jako varianta, že uvedené návěstidlo lze chápat stejně tak před nákladištěm, jako za ním
3) ano, návěstidlo je jako že za skálou a mělo by být na druhé straně - to není náhoda, opět tu skálu nevnímám jako ostrý oblouk, spíše jako širou trať - to mi, prosím odpusťte, prostorově se mi to takto líbí více (ve skutečnosti mám rád, když se ocitnu fyzicky na úrovni hlavy návěstidla - jako bych si mohl sáhnout...)

Co teď s tím:
1) Nechám to tak, jak je, pokud to překousnete :-) spokojím se s tím, že tam něco svítí a pěkně se to mění a je to super... /nechci tím říci, že to musí být, jak mávnete, ale přijde mi to fér vůči Vaší snaze o zlepšení a dobré rady/
2) Vyměním za krycí návěstidlo (pokud jsem pochopil správně dvě barvy ZČ) - zapojím k výměně - přímá = zelená, výměna do odbočky = červená, opačný směr pohybu = červená
3) Vyměním za krycí návěstidlo ZČ dle bodu 2) a časem, až si to sám v sobě přemelu, vyměním za mechaniku (aktuální zkušenost nula)
4) Dám tam tu mechanickou předvěsť - ona je skutečně malebná - a budu se tvářit, že patří k něčemu někde dál...
5) nějaká jiná varianta?

Jinak nějakou návěsť, a nejlépe nějakou "aktivní" tam dám - mám vnitřně kolejiště akčně rozděleno do čtyř kvadrantů - Průjezd skalami pod lávkou s kostelíčkem - Nákladiště - Zastávka - Návěsť

S díky za váš názor, pojďme to rozseknout!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod hank » pon 10 pro, 2018 4:14 pm

Já bych volil 2); mj. i proto, že krycí návěstidla před nákladišti (a taky návěstidla před odbočkami, i když to sem nepatří...) mají pro modeláře jednu vekou výhodu, totiž že je nepotřebuješ umísťovat před příslušné výhybky na zábrzdnou vzdálenost. Takže bych před odbočnou výhybku osadil z každé strany jedno krycí návěstidlo, a to na vzdálenost odpovídající nejdelší soupravě, se kterou budeš v nákladišti posunovat.

Ty závislosti, které sub 2) navrhuješ mezi znakem na návěstidle a polohou výměny, jsou správně.

Ještě dodám, že na tom mém plánku nz Pševes nebyla závislost mezi výměnami a návěstidlem žádná, všechno se obsluhovalo na místě ručně.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Ivan » pon 10 pro, 2018 7:57 pm

Stejně tak jsem tedy přesunul mapník KČT k zastávce - teď mi to skutečně přijde celkem vhodnější...


Paráda, zastávka působí přirozeněji. Až tam bude pár stromků, bude to dokonalé ;)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1698
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod jirmicz » pon 10 pro, 2018 8:25 pm

Jestli se ti líbí autoblok, tak si ho tam klidně nech. Je to nic pro ničemu. Ale podle předpisů, ani to nemusí být předpisy by tam bylo asi hezčí to krycí návěstidlo. A to při pohledu na zastávku, tak vlevo někde před začátkem perónu a zprava na úrovni šturcu. Možná i klidně na opačné straně s příslušným návěstidlem, že je na druhé straně. S tím, že stále svítí zelená a pokud bude probíhat posun a to nemusí být vyhýbka v odbočném směru např. prohazují se vozy, bude svítit červená. S tím že posunový díl nesmí šlápnout za to návěstidlo. Nebo možná i může. Abych pravdu řekl nikdy jsem takto snad neposunoval.
jirmicz
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » pon 10 pro, 2018 9:04 pm

jirmicz píše:A to při pohledu na zastávku, tak vlevo někde před začátkem perónu a zprava na úrovni šturcu. Možná i klidně na opačné straně s příslušným návěstidlem, že je na druhé straně. S tím, že stále svítí zelená a pokud bude probíhat posun a to nemusí být vyhýbka v odbočném směru např. prohazují se vozy, bude svítit červená.

Takže bychom to měli jako na následujícím obrázku:
Kam s návěstidly.jpg

Návěstidlo 1 je jasné
Návěstidlo 2 musí zůstat tam, kam jsem ho naznačil - na druhou stranu se nevejde vzhledem k výztuhám v konstrukci rámu
Zbylo nám tam ještě ale prázdné místo po autobloku - co tam dáme? prázdno se mi tam nelíbí, ubral jsem tam záměrně skálu pro návěstidlo...
Mohla by tam být předvěsť? A třeba zrovna ta mechanická?
Co vy na to?
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod jirmicz » pon 10 pro, 2018 9:58 pm

Jo to by šlo, ale pokud mechanická předvěst tak i mechanické návěstidlo. A co z obou stran tu předvěst, aby jedný nebylo smutno. Vejde se loko plus vozy mezi návěstidlo 1 a výhybku?
jirmicz
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod vmucha » pon 10 pro, 2018 10:40 pm

Ten domeček měj jako strážní, a dej předvést na obě strany blíž k němu.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 643
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » pon 10 pro, 2018 10:56 pm

jirmicz píše:Jo to by šlo, ale pokud mechanická předvěst tak i mechanické návěstidlo. A co z obou stran tu předvěst, aby jedný nebylo smutno.

Hmmm - fakt by to nešlo? Jedna malá, zapomenutá, mechanická? U té druhé předvěsti bych se raději tvářil, že je pod kapličkou napravo od koleje proti směru hodinových ručiček, kam holt půdorys panelu už nesahá...

jirmicz píše: Vejde se loko plus vozy mezi návěstidlo 1 a výhybku?

Ano, vejde se - odpovídá to - odbočka má délku vlastně jen od silnice ke šrutcu - takže jezdit budeme se dvěma vagóny... (a upřímně, i kdyby to úplně nevyšlo, je to kompromis, který jsem připraven učinit...)

vmucha píše:Ten domeček měj jako strážní, a dej předvést na obě strany blíž k němu.

S touhle představou bych potřeboval pomoci - co to znamená strážní (já ho tak přinejmenším vnímám) a kde by pak tedy měly být předvěsti?
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » úte 11 pro, 2018 6:45 am

Kavka_ píše:
jirmicz píše:Jo to by šlo, ale pokud mechanická předvěst tak i mechanické návěstidlo. A co z obou stran tu předvěst, aby jedný nebylo smutno.

Hmmm - fakt by to nešlo? Jedna malá, zapomenutá, mechanická?


Hmm - tak jsem si prošel zdroje na internetu a asi to fakt nevypadá, že by si někdo měl chuť nechat mechanickou předvěst při světelných návětí... :(
Takže asi tedy světelná...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod sidlo » úte 11 pro, 2018 7:02 am

Když se ti líbí autoblok, tak ho tam nech.
Prachovice - Přelouč je lokálka s autoblokem. Je to trochu rarita. A na té trati jsou 4 zastávky.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Fox, Toch a 2 návštevníků