Variabilní minikolejiště H0

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » čtv 06 zář, 2018 3:08 pm

Slyšel jsem něco podobného, když jsem prodával první TéTéčko. Jinak. Nejdál do dotáhl Honza z Č.K. Určitě má puštěnou míchačku a dělá opěrnou zeď :D :D :D
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Střelec » čtv 06 zář, 2018 4:46 pm

Tohle je celkem zajímavá a těžce inspirativní záležitost. Uvažoval jsem o lehce upravených Kameničkách v H0 a když tady na to koukám, tak si říkám - proč je neudělat skládací? Při odhadované velikosti kolejiště 90x150 by se s ním špatně manipulovalo, se segmentama to jde daleko líp. Vzhledem k prostoru bych musel mít elko ze dvou či tří dílů (takže spíš á la Líny, už je mám v TT). Kochací kroužek je fajn, ale občas to chce taky trošku zašíbovat, prohodit mašinu a tak.... Zajímavá byla variace s rohovou přesuvnou, ale ta je mimo moje technologické možnosti...
Moje vize byla lokálka kdesi na Chebsku nebo v jiném příhraničí v II., případně na začátku III. epochy. ČSD, DR (ex Bavoři) v kombinaci, pára, vlakové soupravy maximálně čtyřvozové, celou "srandu" mít na pět výhybek - tři v jednom koncáku, dvě v druhém (na tři kusé koleje, jedna z toho pro střídající lokomotivu, jen by se tu přepřahalo). Provoz osobák, manipulák, občas výletní vlak z Němec. Fakticky dvě soupravy a tři lokomotivy a pár vozů na střídačku na odstavné koleji, aby měl manipulák čím manipulovat.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » čtv 06 zář, 2018 4:51 pm

Naprosto ti rozumím. Kameničky jsem si kreslil také, ale v H0 jsou fakt neskladné.....
Naposledy upravil hank61 dne sob 08 zář, 2018 3:05 am, celkově upraveno 1
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hopeter » čtv 06 zář, 2018 5:24 pm

Hele srandičkáři , beton míchám ručně a zdi jsou hotové. Teď už jen "samá pozitiva a sociální jistoty..." :P
Něco snad přibude přes víkend pokud nepodlehnu pokušení a nesundám Nudli od stropu. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Jiri Dvoracek » čtv 06 zář, 2018 6:41 pm

hopeter píše: Teď už jen "samá pozitiva a sociální jistoty..." :P


Tam už snad chybí jenom dovolená v Jugoslávii :-D
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hopeter » čtv 06 zář, 2018 7:02 pm

Dovolená už byla ale na Pálavě. :wink:

6-9-4 LC.jpg
6-9-4 LC.jpg (21.13 KiB) Zobrazeno 3970 krát

Honzo ještě mě napadla taková vychytávka aby se s posunem nevyjíždělo z tunelu do protějšího nádraží. Schovat tam angličana a výtažné koleje. Vlevo za kulisu zdi a vpravo by se to vešlo dovnitř kopce. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » pát 07 zář, 2018 5:24 am

Honzo. Vychytávka v podobě angličana není špatná. Ovšem pokud dojde k realizaci této verze, půjdu, jak už jsem napsal cestou minimální pracnosti i investic. A to, že při posunu občas vyjede kus vlaku na druhý segment mě asi bude trápit ze všeho nejmíň. :wink: Tenhle miniprojekt by byl o mnoha kompromisech :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hopeter » pát 07 zář, 2018 5:36 am

A oni mají dnes v OBI zavřeno ? 8) Překližku koupíš i v Hornbachu a v pondělí po práci už budeš zkoušet grafikon v praxi... :P
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Dusan » pát 07 zář, 2018 7:02 am

hank61 píše:Honzo. Vychytávka v podobě angličana není špatná. Ovšem pokud dojde k realizaci této verze, půjdu, jak už jsem napsal cestou minimální pracnosti i investic. A to, že při posunu občas vyjede kus vlaku na druhý segment mě asi bude trápit ze všeho nejmíň. :wink: Tenhle miniprojekt by byl o mnoha kompromisech :wink:

Z pohledu uživatele a obsluhy v jednom člověku by mne vůbec netrápilo využití koleje v druhé stanici při posunu, prostě v tom okamžiku se druhý segment stává skrytým a já koukám jen tam kde se posunuje :-) V jednoduchosti je síla :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod JBr » pát 07 zář, 2018 7:22 am

hank61 píše:A to, že při posunu občas vyjede kus vlaku na druhý segment mě asi bude trápit ze všeho nejmíň. :wink: Tenhle miniprojekt by byl o mnoha kompromisech :wink:


Přesně jak píše Dušan, tohle je prostě provozní vlastnost takového layoutu, nad kterou asi nemá smysl se pozastavovat. Proto tam v tom původním německém schématu je pevné oddělení těch dvou motivů přepážkou, jsou to prostě dva oddělené a prostorově vzdálené motivy a tak nějak se předpokládá, že se pozornost vždy zaměří jen na jeden z nich a ten druhý bude v té chvíli sloužit jako "zázemí".
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » pát 07 zář, 2018 8:03 am

Včera večer jsem se ještě nechal inspirovat jedním ze zdejších návrhů, s klasickým SN za kulisou. SN by mohlo vypadat takto, nebo by tam byla přesuvna.

7-9-1 D.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hopeter » pát 07 zář, 2018 8:15 am

Ssssem jen chtěl pomoct... :) Samozřejmě mě taky vyjíždění do protější stanice nevadí.
Honzo ten námět vpravo stanice a vlevo SN tě koukám pořád drží. Není to škoda ? Ten námět koncová/nákladiště by určitě byl hezčí. Samozřejmě investor a uživatel jsi ty. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » pát 07 zář, 2018 8:27 am

Honzo. Na rovinu. Sám nevím, pro co se rozhodnout.
1) Varianta se SN má výhodu ve větší stanici, ve větší kapacitně SN, a snad i ve větší realitě...
2) Varianta, nazvu ji třeba "otevřená" mě láká svojí, výjimečností a touhou ji vyzkoužet...
Zatím je to tak 50 na 50 :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod loscarlos » pát 07 zář, 2018 10:19 am

hank61 píše:Honzo. Na rovinu. Sám nevím, pro co se rozhodnout.
1) Varianta se SN má výhodu ve větší stanici, ve větší kapacitně SN, a snad i ve větší realitě...
2) Varianta, nazvu ji třeba "otevřená" mě láká svojí, výjimečností a touhou ji vyzkoužet...
Zatím je to tak 50 na 50 :wink:

Jestli mohu poznámku. Líbí se mi také víc ta otevřená varianta. Když se totiž podíváte na fotky ( schéma) DR originálu, tak mezi moduly má kulisu a výjezdy na obě strany jsou maskovány budovami - jak topírnou na jedné starně, tak na druhé domkem ( samozřejmě při pohledu z čela )
To mi přijde naprosto geniální :-).
A ještě pochvala pro hank61 - fascinuje mne , co dokáže vymyslet ( kolik variant ) na tak malém prostoru. Jak už jsem psal, moc se mi tohle vlákno líbí.
Jen tak dál
K.
HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 407
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank » pát 07 zář, 2018 11:43 am

loscarlos píše:To mi přijde naprosto geniální :-)


To sice jo, ale není to zase až tak moc nová myšlenka. Většina ze stovek návrhů minikolejišť na carendt.com používá jako scénických kulis pro mizení vlaků právě budov, často společně s dalšími fintami, jak odvést pozornost diváka nebo ho naopak donutit soustředit ji jinam. Carl Arendt (†2011, dej mu pámbu věčnou slávu) těch základních způsobů svého času napočítal více než deset, ale modifikací je jistě násobně víc. A jak už to tak bývá, jejich principy jsou mnohem starší, než by člověk řekl, a původem jsou úplně odjinud - z divadelní scénografie, občas říznuté osvědčenými řemeslnými triky iluzionistů ("kouzelníků").

Suma sumárum, i v našem hobby už skoro všechno někdo vymyslel nebo (možná častěji) to pro použití v něm odněkud převzal a více či méně tvůrčím způsobem upravil; větší problém však bývá v té záplavě informací to najít.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků