TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod hank » pát 29 říj, 2021 3:21 pm

Podívej se na stránky Letohradského železničního klubu, kde je spousta fotek z interiéru remízy v Rokytnici v Orlických horách. Ta podlaha je docela pestrá, kromě betonu tam vidím i kamenné bloky a dlažbu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » pát 29 říj, 2021 4:56 pm

hank píše:Podívej se na stránky Letohradského železničního klubu, kde je spousta fotek z interiéru remízy v Rokytnici v Orlických horách. Ta podlaha je docela pestrá, kromě betonu tam vidím i kamenné bloky a dlažbu.


Ano, znám, ale i tak díky z tip, třeba pomůže někomu dalšímu. Výhodou je, že je to přímo remíza, kterou stavím.
Kromě tohoto a Jaroměře jsem více použitelného nenašel (ještě je pár fotek na pacifikem.cz z Kácova). Ono barevnou fotku z provozu člověk stejně nesežene, ale pro představu to stačí.
Co se týče provozního zázemí na železnici jsem úplný laik, tak mi chvíli trvá, než si vše promyslím a pokračuji ve stavbě. Nemám potřebu se držet 100% věrnosti, ale zas tam nechci mít vyloženě blbosti.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » pon 22 lis, 2021 10:55 pm

Stavbaři nezaháleli a výtopna jim hezky roste, snad stihnou střechu před zimou... :mrgreen:


Poznámka: budova je jen položena na desce, zatím není přilepena. Koleje ve výtopně lepeny epoxidem, musím ho pak zamaskovat v místech, kde ho zpod kolejnice vyteklo více než je zdrávo.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » stř 22 pro, 2021 12:20 pm

Odbočka od tématu:

Mikrodiorama pro úzkou TTf 600mm - rozměry 240x140 mm.

Dostal jsem se k otestování pojezdu pro BNE50, a aby to nebylo tak úplně nuda, na testy jsem udělal mikrodioramu ze zbytků překližky, polystyrenu... Také to ještě zazelením. Pro spoustu z vás nebudu psát nic nového, ale třeba někomu zkušenost pomůže.
Krom pojezdu jsem také potřeboval otestovat možnosti fixace prutů CODE40 od Microengineering, uvažoval jsem o upevnění na:
- vruty (výhoda v hotové přípravě, jednoduchá montáž)
- hřebíky (výhoda v rychlé přípravě, obtížné výškové usazení při montáží)
- pražce z cuprextitu (nevýhoda v přípravě - řezání cuprextitu :? , montáž jednoduchá epoxidem)

První chybou byla volba brunýrovaných prutů, neboť to vůbec nešlo pájet ani agresivní kapalinou. Pak mi to naštěstí došlo a po seškrábání černé vrstvy šlo pocínování pomocí pájecí pasty Weller poměrně dobře. Připájet to šlo ke všem způsobům uchycení uvedených výše, ovšem přece jen cuprextit má oproti vrutům a hřebíkům zásadní výhody spočívající v přesnějšímu výškovému usazení kolejnice, rychlejšímu a přesnějšímu pájení. Takže výsledek, který jsem tušil i před testem, je jasný ve prospěch cuprextitu, jen to řezání... :oops: Naštěstí toho nebudou zas taková kvanta. Pražce budou po cca 5 cm, v oblouku asi i po kratších úsecích. Ostatní pražce budou ze smrkového profilu 1.5 x 1.5 mm.
Dodržení rozteče 4.6 - 4.7mm byla v oblouku trochu pakárna, ale jde to. Až budu provádět montáž na kolejišti, udělám si nějaký přípravek, se šuplérou to bylo pomalé.

Pojezd BNE50 (není to můj výrobek) nejprve nejezdil. Musel jsem vzít gumu na čištění kolejí (normálně ji nepoužívám) a očistit brunýrovanou vrstvu z hlav kolejnic. Výsledek můžete shlédnout na videu zde. Já jsem s pojezdem spokojený a z původního "možná to někdy bude jezdit" jsem se přesunul k "mohlo by to jezdit rovnou ". Hurááá :P
Pokusím se pojezd ještě trochu dovážit, aby byl provoz spolehlivější při rozjezdu z místa. Ono jezdit to bude stejně spíše výjimečně, ale snad bude ;)

Obrázek

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » čtv 28 dub, 2022 4:08 pm

Ahoj,
konečně jsem se pohnul, a to do doby "balakrylové". Ne, že by to bylo potřeba, ale hezky to zacelí terén a zamezí možnému prosvítání podkladu mezi spoji foliáží. Hrubý terén je hotov, skály ještě možná lechce přejedu suchým štětcem pro zesvětlení a zapráším prachem. Dál na řadu přijdou vodoteče a pozadí.

Více fotek na rajčeti zde.

foceno jen obyčejně mobilem, ale jsem ořezal okolní bordel, aby to trochu vyniklo ;)

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod milan008 » pát 29 dub, 2022 5:02 pm

Pěkná práce :)
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » úte 31 kvě, 2022 3:28 pm

Ahoj! stále jsem nevzdal záměnu VB a ještě jsem si vzpomněl na jednu možnost. Sice je to z Buštěhradky, ale myslím, že by to k výtopně Rokytnice docela šlo. Navíc je to stavba z mých milovaných Krušných hor, čili Hora Sv. Šebestiána (a také Výsluní). O rozměry jsem psal autorovi.

Obrázek

Co myslíte?

Jinak se mi povedl (snad povedl) odlít rybník a částečně i potok, neměl jsem však čas to zatím nafotit, bo má syn neštovice. uvdím večer... :mrgreen:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Dusan » úte 31 kvě, 2022 3:46 pm

Já bych se držel u MINI menších budov ...., budovy obecně opticky žerou místo ......
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » úte 31 kvě, 2022 4:45 pm

Dusan píše:Já bych se držel u MINI menších budov ...., budovy obecně opticky žerou místo ......


Díky Dušane za rakci, měl jsem v plánu Malou Hraštici, ale bylo mi porazeno, že k tomu oblouku se dlouhá stanice moc nehodí a s tím i sám souhlasím. Zvažoval jsem i 16/H, ale je dost vysoká. Úplně pidi budovu taky nechci, protože má stanice i výtopnu a dvě vlečky. Z těch menších připadá v úvahu ještě LVIb/H ZvKČ (Radomyšl) - viz níže, alespoň by seděla k výtopně. Tak to neustále zvažuji (času ještě dost), už jsem vyměnil Ledečko za Rokytnici, sklad na vlečce bude nejspíše zemědělský na brambory, co má jako novinku pan Barták. No a tak už chybí oproti původnímu plánu vyměnit ještě VB :lol:

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Dusan » stř 01 čer, 2022 6:17 am

Jj, ten oblouk kolejiště stanice máš ostrý, takže dlouhá budova určitě ne. Klidně tu Radomyšl, Liteň a nebo si zamodelař a postav nějakou. Pěkná budova je třebas Jiřetín pod Bukovou, tu jsem si stavěl na svém Pomezí a hezká je taky Sytová Háje (Horní Sytová), dnes je to jen zastávka, dřív to byla dvoukolejná stanice v oblouku, budova je jako Adršpach rovnou s navazujícím skladištěm, což by se teoreticky dalo apklikovat i u tebe. 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Fox » stř 01 čer, 2022 6:59 am

Ahoj, čím víc lidí, tím víc názorů. Mně osobně se Tvůj návrh (Hora Sv. Šebestiána) docela líbí. Beru to jen vizuálně, nejsem takový znalec provozu. Vycházím z toho, že za VB se bude zdvihat terén, zřejmě i zalesněný, tak aby malá a nízká VB nezůstala "utopená". Až budeš znát rozměry, udělej si ze čtvrtky model a postav na místo na zkoušku, na kopec dej provizorně pár stromků a pak dumej...?
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » stř 01 čer, 2022 7:07 am

Fox píše:Ahoj, čím víc lidí, tím víc názorů. Mně osobně se Tvůj návrh (Hora Sv. Šebestiána) docela líbí. Beru to jen vizuálně, nejsem takový znalec provozu. Vycházím z toho, že za VB se bude zdvihat terén, zřejmě i zalesněný, tak aby malá a nízká VB nezůstala "utopená". Až budeš znát rozměry, udělej si ze čtvrtky model a postav na místo na zkoušku, na kopec dej provizorně pár stromků a pak dumej...?


Přesně to mám v plánu :wink:, rozměry Hory Sv. rozhodnou. Za budovou bude louka, les až v pozadí nad potokem. Bude to spíše jen pruh lesa, je to prostě kompromisní kolejiště.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod vojtas » stř 01 čer, 2022 12:01 pm

Hele já zase na malých kolejištích ty LVI/H moc nemusím. Ony jsou totiž v porovnání k ostatním malým budovám šíleně dlouhé a úzké, takže v tom tramvajovém oblouku působí skoro univerzálně blbě. Já bych osobně použil třeba nějakou StEG(Lužec, Velvary, Jiřice) nebo ÖLEG budovu(tady bohužel není ve skutečnosti varianta bez skladiště, tak by to byl asi dost freelance), protože je krátká.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod hank » stř 01 čer, 2022 2:27 pm

vojtas píše:Hele já zase na malých kolejištích ty LVI/H moc nemusím. Ony jsou totiž v porovnání k ostatním malým budovám šíleně dlouhé a úzké, takže v tom tramvajovém oblouku působí skoro univerzálně blbě. Já bych osobně použil třeba nějakou StEG(Lužec, Velvary, Jiřice) nebo ÖLEG budovu(tady bohužel není ve skutečnosti varianta bez skladiště, tak by to byl asi dost freelance), protože je krátká.


Vím přinejmenším o jedné budově ÖLEG, která byla nějakou dobu v původní podobě bez skladiště, a to Radim na kouřimské lokálce. Zřejmě tam kdysi taky bylo, ale odvál ho čas; teď už má ale budova novodobou přístavbu a cestujícím neslouží. (Žacléř nepočítám, protože ten dostal obytnou přístavbu ještě za existence skladiště, které spadlo pod tíhou sněhu až v současném století. A asi bych měl připomenout Mimoň staré nádraží, kde bylo skladiště taky zbořeno, ale v r. 2008 tam ještě stálo; jinak ta budova vypadá úplně stejně jako v r. 1883. )

Z těch StEGovských budov by se snad hodila ještě některá patrová budova bez podélných křídel postavená po roce 1870 na trati Choceň - Broumov: Např. Broumov-Olivětín, Česká Metuje nebo Újezd u Chocně. Model včetně stylově odpovídajících záchodků StEG nabízí Igra.

Edit: Jestli jsme fakt na nějaké ospalé lokálce, kde v době po zahájení provozu jezdily 2 nebo 3 páry vlaků denně, tak by možná bylo lepší zvážit některý strážní domek s přistavěnou čekárnou podle normálie LXXXVII/H nebo MSCB/MGB taky s přistavěnou čekárnou do půdorysu T. Případně budovu s podélným křídlem na dvě okna podle normálie LV/H - Cholina nebo Mladeč. Všechno dělá Karel Barták.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod vojtas » stř 01 čer, 2022 3:26 pm

Hanku, v Radimi u úzké budovy (ta by snad měla existovat jen jedna? Nebo byla úzká budova i v Čelákovicích?) určitě skladiště původně bylo, na výkresech je. A budova dnes cestujícím opět slouží, je tam stylizovaná "nádražní restaurace", a v zahradě jsou takové dost hrůzostrašné novostavby zastávek inspirovaných někde v USA jako zahrádka pro hospodu. Ale pivo tam mají dobré, vůbec doporučuju se na naší lokálce někdy stavit, asi tam není obec, kde by nebylo něco opravdu zajímavého k vidění, ať už jsou to jedny z nejvýznamnějších památek raného středověku u nás, nebo pěkná místa ke koupání :)
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ivan a 2 návštevníků