TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » stř 01 čer, 2022 3:54 pm

Ahoj,
mezi plodnou diskuzi k VB (děkuji všem za skvělé podněty) vložím ještě menší aktualizaci ke kolejišti. Konečně začala nějaká zajímavější krajinotvorba, a to vodstvo. Modelová voda je modelscene, která byla po vylití jak zrcadlo. Následně vodní efekty od Woodland scenic - zčeření rybníka a vody v potoce. Rákosí časem ještě doladím, přidám nějaké doutníky a trochu rozhodím to trávníkové zastřižení.

Dále v pravé části přibylo pozadí, které kolejiště hezky oživilo. V reálu vypadá lépe než na fotkách, bohužel nemám stále (a ještě nějaký čas mít nebudu) vhodný zdroj světla k focení. Časem se určitě polepším. Pozadí jsem nechal zkusmo vyplotrovat v copygeneralu a výsledek mne mile překvapil. Takže jsem pokusnou verzi bral rovnou za finální a přilepil ho na místo. Na fotkách jsou barvy mdlé, ale v reálu je to hezky živé (při zaslání fotky do CG jsem uvedl volbu barevného vylepšení a myslím, že to bylo znát). Ještě jednou díky Trainmaniakovi za skvělou krajinu k pozadí. V další části bude většinou jen obloha, kterou použiji ze stejného panorama. Trošku jsem jeho fotku rozpitval :wink:

Už jsem také natřel pražce, finální patina bude až po zaštěrkování a to chvíli potrvá, nejdříve budu dělat zeleň (viz Foxův postup). Konečně už taky půjde dodělat most, kde železná íčka docela utrpěla provozem, ale po nalepení roštů to bude OK.

Dále přijde na řadu pokládka kolejiva TTf, na což se zrovna moc netěším :lol: , ale když už jsem si tu blbinu vymyslel...

(Trochu) víc fotek na rajčeti.


Obrázek

Obrázek

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod RadekH0 » stř 01 čer, 2022 4:00 pm

Pěkný progress. Pozadí tam pasuje :!:
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod hank » stř 01 čer, 2022 4:45 pm

vojtas píše:...u úzké budovy (ta by snad měla existovat jen jedna?...)


Pojďme si to zkusit shrnout. Na lokálkách ÖLEG budovaných cca v letech 1879 - 1885 byly dvě velikosti budov se skladištěm: "široké" 11x11 m (Uherské Hradiště [zbořena 1928], Náměšť na Hané, Žacléř, Kouřim, Zásmuky, Vysoké Veselí, Ronov nad Doubravou, Mimoň st. nádr. ...) a "úzké" 12x7 m (Hradčovice, Drahanovice, Močovice, Smidary místní dráha...). Některé byly hned v prvních letech provozu prodlouženy o 2 okenní osy: Např. Radonice u Kadaně, Uh. Hradiště nebo Drahanovice. Pozdější lokálky ÖLEG (ramzovská dráha, kájovská dráha) už dostaly jiné (hezčí :) ) budovy podle novějších normálií, viz např. Horní Lipová nebo Holubov) a ty úplně poslední budované před zánikem ÖLEG, tj. Dolní Lipová - Javorník a Mikulovice - Zlaté Hory, už "jely" podle normálií kkStB (většinou 253/H).

Ale kompletní přehled teď do kupy taky zfleku nedám.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » stř 01 čer, 2022 6:17 pm

Díky za další podněty k budovám! Vezmu to popořádku.

Historická idea staničky je taková, že původně byla stanice koncová, někde v horách :) . Prudké stoupání ke staničce a kupodivu vyšší provoz zapříčinil stavbu poněkud větší remízy typu ZvKČ CXXXVII/P pro dva stroje. Později došlo k prodloužení trati, remíza však byla zachována pro postrkové stroje do stoupání.
Vím, není to moc hezky básnicky napsáno, jako jiné zdejší příběhy.

Budovu nechci úplně pidi typu Mladeč (tu mám již v šuplíku připravenou na projekt MSJF do knihovny na chatu), ale něco o fous většího a aby to aspoň trochu vzhledově šlo k výtopně Rokytnice. Ideální by sice bylo opět nějaká stavba ZvKČ, kolejiště však beru jako mini se spoustou kompromisů, tak mi jde spíše o estetický dojem.

hank píše:Z těch StEGovských budov by se snad hodila ještě některá patrová budova bez podélných křídel postavená po roce 1870 na trati Choceň - Broumov: Např. Broumov-Olivětín, Česká Metuje nebo Újezd u Chocně. Model včetně stylově odpovídajících záchodků StEG nabízí Igra.


To je ten Bohdašín? Budovy SteG mne začínají zajímat, možná by to bylo to vhodné. Neměl bys hanku výkres stanice OLEG 11x11 a něaké menší SteG? Začínám se i nebránit vlastní stavbě, ať to není jen slepování laserovánek :wink:

Případně se mi ještě líbí tato Steg II.tř., ale asi je už moc velká. Byla by bez skladiště (to mne ani netrápí, sklad 8x8m ponechám.

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Dusan » stř 01 čer, 2022 6:40 pm

Ivane a co třebas Lampertice, to je taková taková zmenšenina ONWB z Jemnice.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod hank » stř 01 čer, 2022 6:52 pm

Ivan píše:To je ten Bohdašín?

Ano.

Ivan píše:Případně se mi ještě líbí tato Steg II.tř., ale asi je už moc velká.

Ani ne. Byly i na lokálkách, např. Střelice - Okříšky nebo Studenec - Velké Meziříčí staré nádr. Prodávají to Resinové modely (viz Bučovice). Akorát že tento e-shop nemá moc dobré recenze. Výkresy těch StEGovských lokálkových budov mám stejné jako jsi tady vyvěsil, takže v tom ti moc nepomůžu.

Ivan píše:Neměl bys hanku výkres stanice OLEG 11x11? Začínám se i nebránit vlastní stavbě, ať to není jen slepování laserovánek.

Tu dělá Ateliér WEPE se skladištěm i bez a protože je to víceméně laciný polotovar, na detailech vlastní výroby se vyřádíš. Výkres ti pošlu, když mi dáš nějakou e-mailovou adresu. Ale mezi ní a normálií 16/H (která by se ke tvé topírně hodila asi nejlíp) není zas tak velký rozdíl v ploše: 16/H má bez verandy (jak to je třeba ve Vraném) 14,5x10 m a dělá ji kdekdo, vím o 4 výrobcích.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Dusan » stř 01 čer, 2022 7:05 pm

Jinak pěknou budovu Steg v TT i s vlastní úpravou tu prezentoval kolega co staví v TT Ronov, původně od KB model Lužec.
Jinak já u resinových modelů ji kupoval v HO, proběhlo to v pohodě a za ty peníze dobrý základ k dalšímu modelaření.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » stř 01 čer, 2022 8:25 pm

Myslím, že je tu už možností víc než dost, ze kterých si určitě vyberu. Ještě jednou díky všem!
Nechám to trochu uležet a popřemýšlím.

16/H je stále v úzkém výběru, spolu s Bohdašínem StEG (musel bych ale předělat omítku na hladkou, což není problém) a ÖLEG 11x11m.
Edit: ten Ronov vypadá taky dobře (viz Dušan)

Awepe jako základu bych se nebránil, osobní zkušenost nemám, ale viděl jsem je v Pečkách a připadali mi solidní.
Resinové modely už nikdy. Něco z dodávky bylo OK, něco vyloženě špatné. Rozhodl jsem se vše vrátit téměř obratem a s takovou mizernou komunikací, arogancí a dokonce i lžemi jsem se mezi prodejci ještě nesetkal. Tahle stavebnice může být OK, ale z principu u mne never more. Psal jsem to tu na foru. To jen na okraj.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod vojtas » stř 01 čer, 2022 9:00 pm

Předem se omlouvám za OT
Hank:
To, že tolik úzkých budov ÖLEG přežilo dodnes jsem netušil. Měl jsem za to, že ta Radimská a Čelákovická jsou poslední (U bývalého nádraží lokálky do Toušeně). Tu Drahanovickou by člověk asi nepoznal, ale při bližším pohledu na půdorys a umístění otvorů je jasné, co to kdysi bylo... Hradčovice jsou asi nejzachovalejší. Ta ve Smidarech má zase pěkně zachovalé skladiště. Rád bych do budoucna stvořil nějaký manuál jak obnovit budovy na kouřimské lokálce do podoby blízké původní, hlavně Kouřim by si to vzhledem k historii města, památkové zóně a velmi pěkně dochované a poměrně vzácné sýpce vedle nádraží, zasloužila. Je potřeba ale pořádně zdokumentovat a zaměřit co nejvíce originálních detailů atd.
A tedy krása je subjektivní, mě se naopak ty staré ÖLEG budovy líbí ze všech staničních budov u nás nejvíc. Mají takovou, i když notně zjednodušenou pěknou klasicizující architekturu, zatímco všechno po nich už je takové "domkařské-industriální" bez nějaké snahy o slohovou architekturu.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod hank » stř 01 čer, 2022 9:42 pm

vojtas píše:...zatímco všechno po nich už je takové "domkařské-industriální" bez nějaké snahy o slohovou architekturu.


Já si myslím, že třeba takový architekt Bobrowsky ze secesního období KFNB by s tebou určitě nesouhlasil.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod vojtas » čtv 02 čer, 2022 12:34 am

Tak Bobrowskeho secesně střižené budovy jsou přecejen trochu vyšší level, než malá nádraží na lokálce. Bavil jsem se o srovnání starších a mladších budov ÖLEG, Malých Budov StEG, podélných budov komerciálek, nebo normálií ZvKČ a jejich C.K. předchůdců.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod hank » čtv 02 čer, 2022 6:02 am

vojtas píše:Tak Bobrowskeho secesně střižené budovy jsou přecejen trochu vyšší level, než malá nádraží na lokálce. Bavil jsem se o srovnání starších a mladších budov ÖLEG, Malých Budov StEG, podélných budov komerciálek, nebo normálií ZvKČ a jejich C.K. předchůdců.


Ano. Nicméně i úpravami lokálkových normálií někde vznikly překvapivě pohledné varianty, které se z toho domkářsky-industriálního průměru podle mého mírně poučeného laického názoru pozitivně vymykají. Viz třeba Stožec nebo původní vzhled Senice na Hané a řada budov na trati Domažlice - Planá u Mar. Lázní. A klidně bych sem zařadil i budovy IV. třídy z neomítnutých cihel na lokálkách KFNB - Svobodné Heřmanice, Hradec nad Moravicí a další.

Taky je škoda, že nedošlo k realizaci řady menších projektů Josefa Dandy. V archívu ŘSD Olomouc po něm zbyly výkresy zajímavých návrhů malých nádražních budov z let 1936 - 39. Bohužel žil a tvořil v nepřející době.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod vojtas » čtv 02 čer, 2022 11:37 am

Taky jedny z nejhezčích lokálkových realizací jsou podle mého názoru budovy vzniklé často dostavbami, ve stanicích kde před tím zděná budova nestála, v počátcích české moderny s prvky inspirovanými hlavně Kotěrou, třeba Bošice.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » pon 29 srp, 2022 7:02 pm

Ahoj,

když už tu byla v jiném vlákně poptávka po fotkách ze stavby, přidám svůj malý velký pokrok. Malý proto, že se toho zas tak hodně co do plochy neudálo. Velký proto, že jsem začal dobu zelenou alias krajinnou a to mne baví nejvíce.
Přiměl jsem se konečně doučesat dráty, tak to má aspoň trochu nějakou kulturu (byť jsem těžký elektroamatér).

Větším mezníkem byla pokládka kolejiva pro TTf. Původně to bylo v kategorii "whatif", ale nakonec jsem to udělal rovnou a jsem tomu rád. Curextitové pražce jsou doplněné smrkovými nosníky, na kterých byla ještě kapička epoxidu. Takže to vypadá, že to drží, tak snad to také vydrží. Rozchod v přímé linii cca 4.6mm, v oblouku 4.7-4.8mm. Občas to trochu ujelo, někte o je i vidět, ale testy sjízdnsti dopadly dobře. Horší to bude s vozy, tam nemám ještě pojezdy dovymyšlené... a jen tak se k tomu nedostanu.

Dále mám první komplet budovu - strážní domek MSCB od pana Bartáka, který jsem si oproti normálii trochu upravil doplněním rohových říms, aby se lépe hodil k budovám ve stanici. No a taky proto, že se mi to líbí. Přidal jsem i vntřní příčky s naznačenými dveřmi, které stejně nejsou vidět. Tento domek ani neplánuji mít osvětlený. Vedle již stojí podružná budova 102/H (v základovce) a něco na dvorku ještě přibude. Zatím to je bez plotu, čekám na materiál a pak bych tohle místo chtěl dodělat komplet. Asi půjdu způsobem tempotaxiho, který stavěl vždy nejaký kousek do úplé podoby, než se pak přesunul dál.

To je zatím vše, pokračování příště.

PS: VB ve stanici mne aktuálně láká nejvíce SteG - upravený Lužec pana Bartáka do původní podoby, jak to má kolega u Ronova.


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod hank61 » úte 30 srp, 2022 5:34 pm

Ivane pěkný. To TTe kolejivo a vozidla k němu si vůbec nedovedu představit.... Ať se dílo daří :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků