TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Zlámalík » pon 20 pro, 2021 9:46 am

To je zase pokoukáníčko, velké dílo na malé ploše! Držím palce do všech těch serepetiček - to sice děsně zdržuje, ale pak se to ocení! Jen tak dál!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » stř 22 pro, 2021 7:42 am

Tak jen malinko z mého pracovního stolu: včera jsem zahájil práce na úpravách. Původní situace výpravní budovy je zde:
IMG_0698_edit.jpg

Zároveň je naznačeno umístění sypaného nástupiště (zhruba mezi červené značky) a je naznačena oblast, kde je nutné přizvednout terén (šedé čáry)
Po odstranění budovy bylo také nutné srovnat zaštěrkování, aby se mohl vlepit vhodný podklad. Osoby na lavičkách jsem zatím nechal sedět, mohou dělat stavební dozor.
IMG_0704_edited.jpg

Podklad pro sypané nástupiště plánuji realizovat z kousku styroduru tl. 3mm (z izolační desky pod plovoucí podlahy). Šablonu jsem si udělal z papíru, kdy jsem přejel prstem po vnitřních kolejích a tím přesně vyznačil potřebný tvar. Podle šablony pak jde snadno vyříznout příslušný tvar.
IMG_0702_edited.jpg
(pokračování příště)
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Zlámalík » stř 22 pro, 2021 8:50 am

Jen hlásím, že s tím sypáním je potřeba se nerozvášnit, já udělal taky sypané, skloněné ke koleji blíž u budovy - a pak mě drhly některé modelově věrnější stroje pluhem nebo podvozkem o písek :) Ale ty jsi zkušený tvůrce, ty víš, tak se těším na výsledek!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » stř 22 pro, 2021 2:05 pm

Ano, s velkou výškou nástupiště mám už taky svoje zkušenosti, u "Beránkovy Lhoty" jsem v horní stanici "Vlčí hrádek" nástupiště předělával. Tady plánuji ještě před posypem to projet Kocourem zda se pluh vejde. Zatím jsem to nasucho zkoušel služebním vozem se stupačkami, což nestačí.
IMG_20211222_1008003_edited.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » stř 29 pro, 2021 8:35 am

Padl názor, že chybí WC. To je pravda, tak jsem zpracoval následující úpravu, včetně související úpravy okolí. WC budo realizovány jako zděná budova (náhrada za původní dřevěné), vpravo od výpravní budovy (oranžově). To si vyžádá rozšíření cesty za budovou, také pro účely vyvážení jímky (žlutě). No a kvůli dostatku prostoru vznikne i opěrná zeď (šedě) a odvodňovací strouha zakončená vpustí do propustku pod silnicí - do potůčku.
Hnědou jsou naznačeny přechody přes kolej (nevím ještě, zda jeden, nebo dva jak je na obrázku).
uprava 1.jpg

Přes Vánoce jsem dobudoval základ navýšeného terénu a nástupiště. Podklad jsem natřel barvou povrchu, protože posyp bude co nejmenší vrstvou - je nutno hlídat výšku v průjezdném profilu. Nyní musí vše vytvrdnout před finálními úpravami.
IMG_0740.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » čtv 06 led, 2022 10:02 am

Aktuální postup a stav je následující. Dokončil jsem nahrubo povrchy perónu a okolí budovy
IMG_0744_x.JPG
a vyzkoušel průjezdnost tím největším vozidlem, co mám k dispozici.
IMG_0748x.JPG
Pak jsem se pustil do realizace opěrné zdi. Tentokrát jsem zvolil 3D tisk, i když kvůli délce jsem to musel udělat nadvakrát. Vytištěno z PLA na Průša MINI, 0,1mm vrstva. Pokusy jsem nakonec dospěl k názoru, že nejlepší výsledek je při tisku zdiva "na výšku", což vypadá dost nelogicky. Pokud se tiskne "naplocho", jsou vidět stopy pohybu trysky na kamenech - na to jsem narazil při tisku kamenného mostu (Čertův most) pro stejnojmenné dioráma. Při tisku "na výšku" dokonce není problém ani s nepravidelně přesahujícími kameny a mezerami. Sice ve výtisku jsou "vlásky" materiálu vzniklé pohybem trysky mezi výstupky, ale dají se pak celkem lehce odstranit. A kameny mají být nepravidelné, takže menší poruchy nevadí. Souhrnně - pokud započítáme dobu na vytvoření modelu, je to celkově o hodně pracnější, než to nastříhat z polotovaru od Bartáka :D . Poznámka: 3D tiskaři si určitě všimli, že jsem použil "límec" k zamezení odlepování a stabilizaci objektu na výšku a zapomněl jsem odstranit tisk "obrysu".
IMG_0752x.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » čtv 06 led, 2022 10:04 am

Po základní povrchové úpravě, umístění do terénu a dolepení koruny zdiva to je takto:
IMG_0760x.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » čtv 06 led, 2022 1:48 pm

Konečně jsem ve fázi, která mne baví možná nejvíc - krajina. Dodělal jsem kousek terénu kolem kolejiště, zatím jen "nejnižší patro porostu". Použil jsem posypy Woodland Scenics (tři druhy http://www.webareal.cz/mnitka/eshop/5-1 ... ove-posypy), což je v podstatě něco jako starý dobrý Purex. Aplikuji tak, že do míst kde chci vegetaci, nadělám tečky lepidla přímo z lahvičky (třeba Herkules). Tato místa pak přesypu materiálem a jen lehce prstem do lepidla zatlačím. Nechám zaschnout do druhého dne a pak přebytek opatrně odsaji ručním vysavačem. Na obrázku je vidět použitý materiál, vpravo u kolejí pak výsledek
IMG_0765x.JPG
Na další fotce ja vidět jak to vypadá těsně po aplikaci, luxovat se bude zítra. (Část na konci nástupiště je také již hotová - ze včerejška, dělám to na etapy, holt, nemám zase tolik času na modely :(
IMG_0764x.JPG
Na poslední fotce je příprava na barevné dokončení ploch pomocí suchých pigmentů.
IMG_0766x.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod cipisekmp » čtv 06 led, 2022 4:32 pm

Zdravim. To nevypada vubec spatne. Velmi se me libi nabarveni koleji a sypaneho nastupiste. Jen bych asi misto molitanu pouzil kratkou statiku. Myslim ze by to bylo jeste lepsi.
S pozdravem Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » pát 07 led, 2022 5:46 am

Statika přijde ke slovu až teď. Tohle je míněno jen jako nejspodnější patro vegetace. Ona i ta krátká statika (2mm) v měřítku TT jsou už pořádné drny...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod mnitka » pát 07 led, 2022 9:53 am

Pěkné to je :!:
Ty molitanové drti já nanáším cukřenkou nebo lokálněji solničkou do zředěného lepidla, přechody mezi jednotlivými materiály nejsou tak tvrdé.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » stř 12 led, 2022 2:13 pm

Další vývoj úprav je zachycen tady. (včetně dodělaných WC :lol: ). Ještě jsem si uvědomil, že chybí výhybková návěstidla, tak výhledově dodělám. Ještě nějaké další detaily, trochu zapravit příchod od budovy (nechtělo se mi do totální rekonstrukce, to původní podlepení kartónem přesahujícím hranu verandy byla blbost) a vyměnit čínské soudruhy za snesitelnější figurky a pustím kolejišťátko zase do provozu.
IMG_0774x.JPG
IMG_0776x.JPG
IMG_0787x.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Dusan » stř 12 led, 2022 9:24 pm

Dobrý, jen bych ještě poladil znázornění trávy mezi kolejnicemi. U te vnější ve stanici ti roste i na prazcich což není uplne prirozene
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » čtv 13 led, 2022 6:20 am

Poladím, poladím. Fotky s velkým rozlišením jsou holt potvory...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » ned 16 led, 2022 3:24 pm

Nějaké drobnosti z víkendu (zátiší na rampě)...
IMG_0798x.JPG
IMG_0794x.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků