Okolo - zastávka H0 370x370 (mm) Mikro

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Okolo - zastávka H0 370x370 (mm) Mikro

Příspěvekod dfrolek » čtv 16 úno, 2017 9:32 pm

Zdravím všechny modeláře a fandy železnice!
Dcerka dostala k "Ježíškovi" takový malý vláček na klíček.

okolo_01.jpg


Původně jsem chtěl jenom tuto hračku trošku vylepšit. Je to americká parní lokomotiva z dob divokého západu,
tak jsem měl v plánu koleje připevnit na malou desku a udělat krajinku s pár kaktusy a dřevěným mostem.
Vláček jsem párkrát natočil a pustil a .. Ještě tak dvakrát a hodit do koše. Tak mě napadlo, že bych kruh mohl
ztočit z flexikoleje, a mašinku s vagónkem zkusit vyrobit novou, elektrickou. Hračka rozměrově odpovídá velikosti H0,
tak bylo o měřítku rozhodnuto :) Průměr kruhu je 25cm.

Okolo_zastvka.jpg


Chtěl bych si na tomto "funkčním diorámatu" vyzkoušet různé modelářské techniky jako skály, stromy, statickou trávu.
Ještě jsem se k tomuto moc nedostal. Jako námět jsem zvolil můj oblíbený tunel s následujícím mostem,
malou zapadlou zastávku někde na horské trati :)
Vrcholem pak bude stavba vozidel, měla by to být parní lokomotiva řady 210 s osobním vozem Ci.
Tento vláček jezdil tady poblíž, do Luhačovic (Svět železnice, číslo 3(27), srpen 2008).
Obrázek přikládám, stáhnul jsem jej s dovolením na netu, nejsem jeho autorem.

vlacek 210.jpg


Když jsem se nad tímto plánovaným kolejištěm zamyslel, tak by to měl být vlastně takový sen českého železničního modeláře.
Minimální poloměr, maximální detail a hlavně točna! :) Tak mě když tak držte palce. Zatím jsem vyřezal ze sololitu kruh pod kolej,
nalepil korek a pražce. Navlekl a spojil kolejnice..

http://dfrolek.rajce.idnes.cz/Okolo_zastavka_-_H0_370x370/
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod Vojtěch Vorel » pát 17 úno, 2017 11:26 am

Jsem zvědav, jak se to všechno do tak malého prostoru vejde, ale koneckonců... proč ne? :) Mnozí zde doporučují začít "něčím menším". Navíc bývaly doby, kdy k hraní si s vláčkama nebylo za potřebí velkého kolejiště s rozměry, které sedí přesně na milimetr (např. poloměr) :) Jenom bych si dal pozor, aby ten vlak byl schopen takto malý poloměr projet.
Jinak ty palce držím, ta kresba vypadá dobře.
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod hank » pát 17 úno, 2017 12:39 pm

dfrolek: Ještě než začneš, prostuduj si prosím stránky Carla Arendta, který se na tato pidikolejiště ("microsmall layouts") specializoval:

http://www.carendt.com/

Carl bohužel před 6 lety zemřel, ale v jeho díle úspěšně pokračuje Gert a zatím to vypadá, že kolegové z celého světa mu dodávají dostatek materiálu k inspiraci pro nás všechny.

Edit: A až budeš hotov, můžeš mu to tam poslat. Za těch 15 let se tam objevilo pidikolejiště z Čech asi tak třikrát, což je podle mého názoru škoda...

Edit 2: Ještě koukám na toho Arendta... Podle jeho třídění kolejiště tvé koncepce spadá do kategorie "pizza layout", která je mezi staviteli pidikolejišť velice oblíbená. To jenom upřesňuji, abys nemusel listovat těmi stránkami nazdařbůh.

https://www.google.com/search?q=pizza+s ... 72&bih=820
Naposledy upravil hank dne pát 17 úno, 2017 3:32 pm, celkově upraveno 1
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod hopeter » pát 17 úno, 2017 1:12 pm

Člověče to abys postavil lokomotivu a vagón prohnuté jako babán aby to prošlo poloměrem... :D
Jinak se mě to moc líbí. Nedávno jsem viděl něco podobného postavené v hrnci ale to bylo Nko.
Ať se daří.
hrnec.jpg
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod havrosu » pát 17 úno, 2017 3:07 pm

Já těmto formátům maximálně fandím :) Protože je to prostě sexy :)
Držím palce.
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod Irudzi » pát 17 úno, 2017 3:26 pm

Pěkná práce sousede, budu se těšit na další tvůj postup v tomto projektu.
Kdyby bylo něco potřeba, bydlím vedle ve vchodě. :wink: :)
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod SettO » pát 17 úno, 2017 5:13 pm

Skvělé, moc pěkné, také se těším na pokračování.
Mám dotazy: 1/ ke zpracování korku: to je pás 3 nebo 5mm? A hlavně ta úprava, aby se dal stočit. Tos to nařezával? Ale na vnější straně je to pěkně plné, tedy jak na to?
2/kolejivo Piko.Tillig, či ? Jaká úprava pražcového pásu? Pruty budou muset projet ohýbačkou?
Děkuji.
A k upřesnění -to kolejiště v hrnci je Zetko(autor pan Hoza).
Ať se daří.
M.
SettO
 
Příspěvky: 145
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod mlha » pát 17 úno, 2017 6:04 pm

Ahoj Davide, bomba, to berem na výstavu do Reduty
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod dfrolek » pát 17 úno, 2017 9:40 pm

Pánové, děkuji za inspiraci. Jsem netušil, že je to v rámci žel. modelářství, samostatná vědní disciplína :) Pečlivě prostuduji. To kolejiště v hrnci je moc pěkné, no tady na slovácku by se spíše hodil 50-ti litrový demižón.. Takže už vím, co bude další štace :) Irudzi, jak budu potřebovat ten demižón vypit, tak se ozvu :)
Kdyby mašinka nechtěla po kolejích jezdit, tak zkusím natočit nápravy osou do středu kruhu. Byla by tedy poháněná jenom jedna náprava. Ale doufám, že to nebude potřeba. Asi udělám nejdříve nějaký test.
Korek na podloží je 5mm, dodává se uprostřed rozřezaný šikmým řezem. Takže ovál je ze dvou kruhů korku vedle sebe. Kupodivu jsem jej nemusel nijak upravovat. Lepil jsem jej chemoprénem, postupně přikládal, natahoval a tvaroval. Pražcové podloží je Tillig, pruty jsem použil z flexikolejí TT (nevím, jaké je to code..). Mají 2mm, oproti 2,5mm H0, které se mi zdály moc vysoké. Pruty jsem ohýbal na ohýbačce (kdysi jsem si ji sestrojil dle návodu Trainmaniaka), a pak ještě ručně dotvaroval. Podloží jsem nařezal na pražce po dvou, spojených spojkou. Spojku jsem pak orientoval dovnitř kruhu a další dva pražce odsadil o stejnou vzdálenost, danou touto spojkou (spojkou myslím plastové propojení pražců). Pražce jsem lepil na korek sekundovým lepidem, nechtěl jsem na garsonce smrdět s chemoprénem (ovšem sekunďák čpící hodinu přímo do ksichtu taky nic moc). Tím, že je sololitový kruh přerušen řezem, jdou konce vůči sobě odklonit. Tímto způsobem jsem tam vcelku jednoduše nasunul kolejové pruty. Skoro to vyšlo v celku, ovšem TT flexi jsou kratší než H0 :) Takže jsem musel kousek nadpojit. Sesadit je ocelovou spojkou se mi podařilo podobným způsobem. Mlho, doufám, že to nedopadne jako s mým Frohlichburgem. Ale budu se snažit, abych to měl do podzimní výstavy hotové. Jestli teda nebudu mít rozpitý ten demižón.. :)
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod SettO » pát 17 úno, 2017 9:56 pm

Mažu to, zaměnil jsem r a d.
M.
Naposledy upravil SettO dne sob 18 úno, 2017 6:50 am, celkově upraveno 1
SettO
 
Příspěvky: 145
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod Irudzi » pát 17 úno, 2017 10:18 pm

Mlho bud v klidu, David i ja jsme v podstate abstinenti, tak nez se ten demijon vypije uplyne tak deset let. Jeste me napada, ze tu mame krom vina a goralky, take dost ropy....
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod mizl » pát 17 úno, 2017 11:03 pm

Nechci se vnucovat ale něco podobného věnující se těmto malým layoutům se věnuji na stránkách

http://mikrolayout.webnode.cz/

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod workous » sob 18 úno, 2017 10:51 am

mizl píše:Nechci se vnucovat ale něco podobného věnující se těmto malým layoutům se věnuji na stránkách

http://mikrolayout.webnode.cz/

Michal

Jak vůbec pokračuješ se stavbou Michale?
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod mizl » sob 18 úno, 2017 11:45 am

Teď jsem musel projekt na nějakou dobu odložit. Stavím v měřítku 1:1

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Okolo- zastávka H0 370x370 (mm)

Příspěvekod Střelec » pon 20 úno, 2017 5:51 am

hank píše:dfrolek: Ještě než začneš, prostuduj si prosím stránky Carla Arendta, který se na tato pidikolejiště ("microsmall layouts") specializoval:

http://www.carendt.com/

Carl bohužel před 6 lety zemřel, ale v jeho díle úspěšně pokračuje Gert a zatím to vypadá, že kolegové z celého světa mu dodávají dostatek materiálu k inspiraci pro nás všechny.

Edit: A až budeš hotov, můžeš mu to tam poslat. Za těch 15 let se tam objevilo pidikolejiště z Čech asi tak třikrát, což je podle mého názoru škoda...

Edit 2: Ještě koukám na toho Arendta... Podle jeho třídění kolejiště tvé koncepce spadá do kategorie "pizza layout", která je mezi staviteli pidikolejišť velice oblíbená. To jenom upřesňuji, abys nemusel listovat těmi stránkami nazdařbůh.

https://www.google.com/search?q=pizza+s ... 72&bih=820



Z těch tří českých kolejišť byly dvě moje. První spadá do kategorie ''pizza'', byla to ''Bonsajová hora'' v H0e na ploše 45x45 cm. Detaily česky najdeš v ''modelech pro scifisty'' na www.fantasyplanet.cz a zmínka bude i tady někde. To třetí kolejiště bylo nějakého studenta (taky ''pizza'') a bylo postavené kolem vláčku na baterky, kterým začíná tohle vlákno. Jinak mi původní zámysl autora evokuje Posázavský pacifik někde mezi Pikovicemi a Týncem.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník