zatím nápad

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: zatím nápad

Příspěvekod MichalM » čtv 02 úno, 2023 9:32 am

Počítej s tím, že to budeš chtít stavět bokem a následně pouze umístit za sklo. Na nějakou rozumnou práci tam máš málo místa a bude to nepohodlné. Aby to trochu vypadalo, tak to budeš chtít nejspíš shora nasvítit např. LED páskem. Kolik místa tam na výšku máš? Můžeš kouknout ke mě, jak to potom vypadá v uzavřené vitrínce: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=11341&start=90#p301583.

Jako základ bych doporučil něco pevnějšího. Např. 6mm nebo lépe 8mm překližku a zespodu zpevnit třeba latěmi cca 15x20 mm na výšku. MP1 má výšku cca 17mm, takže by se tam pěkně vlezly. Důležité je, aby se to neprohýbalo při manipulaci.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: zatím nápad

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » čtv 02 úno, 2023 9:42 am

výška prostoru je 18cm to mě je jasný ,že to musím dělat venku mimo kor když jsem na vozíku . a osvítit to taky chci to bych udělal při jednom jak by se to provrtávalo a nalepil pásek s ledkama ..
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: zatím nápad

Příspěvekod czhunter » čtv 02 úno, 2023 9:45 am

Určitě počítej s tím, že základní výška koleje (temena kolejnice) bude tak 5 cm nad plochou poličky.
Tím si vytvoříš prostor pro všechny dráty, přestavníky, ale i vodoteče atd. které potřebuješ dostat níž než jsou koleje.

Podle mě to spolkne minimálně dvě patra poliček.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: zatím nápad

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » čtv 02 úno, 2023 10:34 am

czhunter píše:Určitě počítej s tím, že základní výška koleje (temena kolejnice) bude tak 5 cm nad plochou poličky.
Tím si vytvoříš prostor pro všechny dráty, přestavníky, ale i vodoteče atd. které potřebuješ dostat níž než jsou koleje.

Podle mě to spolkne minimálně dvě patra poliček.

Jo jo jasný teď nevím kolik měří staniční lampy ty staré JM dřevěný sloupy a na nich izolanty
Naposledy upravil Tkadlec Jaroslav dne čtv 02 úno, 2023 11:37 am, celkově upraveno 1
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: zatím nápad

Příspěvekod Zlámalík » čtv 02 úno, 2023 10:53 am

To bych klidně udělal i do jednoho patra poličky.
Vzal bych 20 mm desku XPS na hloubku tak 16 cm, v místech výhybek ji vyřízl a shora nalepil 2 mm překližkovou destičku, na které bude držet přestavník. Ty se tak schovají do "masivu" a současně budou nakrátko pod výhybkami.
Pod okolní koleje nalepit 2 mm korek a tím je srovnaná výška s okolím.
XPS desku bych olemoval lištou cca 20 x 10, ale nechal bych lištu koukat tak 5 mm dolů, aby mi pod XPS zbyl prostor na dráty. Ty bych vždy vedl kolmo k zadní straně, kde by byl za lištou kabelový kanál (lišta nebo z kroužkové vazby)
Vpředu bych z XPS udělal klín, aby tráva mohla klesat až do úrovně poličky.

Něco jako toto:
2023-02-02 11.28.39.jpg

Není kde brát, tak musí nastoupit netradiční řešení. Na těch pár cm se nemá co zkroutit, naopak bych možná namísto dřeva použil hliníkovou lištu, aby se to zaručeně neprohlo ani vlhkostí.
Moje Velká Paka je 90x 34 cm, zhotovená z vodovzdorné překližky 12 mm s výřezy, na tom celoplošně pružně lepená překližka 4 mm jako pláň (+ korek) a dokola je hliníkové L20x20. Drží a nekroutí se. Popis zde.
Naposledy upravil Zlámalík dne čtv 02 úno, 2023 10:55 am, celkově upraveno 1
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1812
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: zatím nápad

Příspěvekod Zlámalík » čtv 02 úno, 2023 10:54 am

Tkadlec Jaroslav píše:Jo jo jasný ted nevím kolik měří staniční lampi ty staré JM dřevěný sloupy a na nich izolanty

58 mm
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1812
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: zatím nápad

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » čtv 02 úno, 2023 11:40 am

Lampy cajk a to co jsi sem dal já přemýšlel o opačneém postupu vyztužit spodek a přestavníky dát dolů a vyříznout poliš okolo...
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: zatím nápad

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » čtv 02 úno, 2023 11:40 am

a s nějakým rámem jsem počítal ..
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: zatím nápad

Příspěvekod MichalM » čtv 02 úno, 2023 12:51 pm

Ještě možná jedna drobnost k zamyšlení. Nikde jsem nenašel předpokládaný způsob ovládání - jestli analog nebo DCC. V případě DCC nějaké místo zaberou dekodéry/detekce obsazení a při svedení svazku kabelů do střední části by to mohlo hrozit přeslechy ve svazku a nespolehlivostí.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: zatím nápad

Příspěvekod Zlámalík » čtv 02 úno, 2023 1:39 pm

Tkadlec Jaroslav píše:Lampy cajk a to co jsi sem dal já přemýšlel o opačneém postupu vyztužit spodek a přestavníky dát dolů a vyříznout poliš okolo...

Takhle se k tomu ale zespodu dostaneš.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1812
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: zatím nápad

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » čtv 02 úno, 2023 1:56 pm

Jo jasný to ještě zvažuju jestli analog a DCC a počítám ,že kabelů bude na na tam málo hodně ..
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: zatím nápad

Příspěvekod Zlámalík » čtv 02 úno, 2023 2:09 pm

Na tom metru se podle mne nemá co prosáknout a kdyžtak se dá DCC zkroutit nebo vést odděleně od detekce obsazení o kousek vedle.

S budoucím DCC bych ale uvažoval už jen kvůli nařezání kolejnic na úseky pro případný software (a bacha, co sw, to jiné úseky).
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1812
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: zatím nápad

Příspěvekod Dusan » čtv 02 úno, 2023 3:02 pm

Zkus se podívat ještě po sortimentu nástěných polic. Bauhaus je dělá v šíři 2Ocm tuším, tl. je teda asi víc než 20mm. Ale jsou v dřevěných dekorech, tak by ti to tam třeba nějak pasovalo. Já jsem použil ikeácké a 190x26cm je pevná jak prkno sama o sobě bez krutu. Sendvičová konstrukce je výhodou. Přestavníky v vše do toho zapracuješ do šachet dle potřeby. I ten spád od kolejí k přední hraně by šel pořešit. Jen nápad :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: zatím nápad

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » čtv 02 úno, 2023 3:46 pm

No jsou firmy co udělají na míru za tu jednu 170kč třívrstvá krabice požadované rozměry ...
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: zatím nápad

Příspěvekod Dusan » čtv 02 úno, 2023 3:53 pm

Tkadlec Jaroslav píše:No jsou firmy co udělají na míru za tu jednu 170kč třívrstvá krabice požadované rozměry ...

No tak to máš vyřešený :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků