Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Zlámalík » čtv 01 pro, 2022 9:36 am

Zlámalík je přezdívka a prosím tykat :)

Jestli je to půl milimetru, tak asi v pohodě.
Pak je tu ale jiná otázka - nástupištní hrany by měly být 250 nebo 330 mm nad TK (ve skutečnosti a ehm, ideálně). Čili cca 2 nebo 3 mm v TT. Když se podíváš na ty fotky ze stanice, tak od kolejnice směrem k perónu stoupá jakási vrstva boršusu a pak z toho kouká ta hrana. Když je hrana 250 mm vysoká, je to od TK navýšené akorát o ten kvádr, který je teda mírně skrytý tím boršusem. Na mých fotkách je hrana 330 mm, perón mezi kolejemi jsem udělal na 250, ale ano, je to víc vyboulené, taky jsem si trochu naběhl...

Teď na jiné téma: Štěrk máš celkem zalepený od čehosi, i horní stranu pražců, zakapávej to něčím řidším. Herkules nebo Sportakryl, cca půl na půl s vodou a kapku saponátu, napřed navlhčit vodou z rozprašovače a pak zakapávat.

Poznámka na závěr: jak vidíš, mám to "zmáklé". A proto moje stanice nebude nikdy tak reálně zarostlá a ošlapaná jako u těch modelářů, kteří staví jen od oka a citem :wink: Takže se neboj a s chutí do toho.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Lukáš.V » čtv 01 pro, 2022 10:10 am

Děkuji za rady. Hrana je předělaná dle normy a dal jsem ji i výš. Tkaže teď by to mělo být v pořádku. Až zatvrdne lepidlo nástupiště ke hraně ještě dosypu.
Ano pražce budu čistit. Štěrk by mohl být jemnější což je pravda. Když na to člověk kouká normálně tak mi to nepřišlo. Zalíval jsem to přesně jak píšeš herkules + destilovaná voda 1:1 a kapička jaru. A ano když není štěrk navlhčený rozprašovačem tak to zatéká špatně. Se až divím co vše při detailní fotce leze ven...
Přílohy
IMG_20221201_110112.jpg
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Dusan » čtv 01 pro, 2022 3:45 pm

Koukám, že ti to nakonec nedalo :-) Palec nahoru. Jinak Herkules není úplně ideální na štěrkování, pevnostně určitě OK, ale po vyzrání je to pololesk .... Zmíněný Sportakryl lepší, stejně tak třeba Polákovic přípravek. Ale chápu, že zase toho nemáš tolik, aby jsi kupoval nové další ...
Ať se daří 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Zlámalík » čtv 01 pro, 2022 4:32 pm

Sorry za dotaz bokem, ale Dušane, tobě Polákovic lepidlo vyhovuje? Mně se naprosto nejhůř vsakovalo, zůstávalo nahoře a neprolepilo celou masu. Když jsem to vysál, bylo vymleto jak po povodni. Asi víc ředit a víc saponátu, nebo zkusím líh.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Lukáš.V » čtv 01 pro, 2022 5:50 pm

Dusan píše:Koukám, že ti to nakonec nedalo :-) Palec nahoru. Jinak Herkules není úplně ideální na štěrkování, pevnostně určitě OK, ale po vyzrání je to pololesk .... Zmíněný Sportakryl lepší, stejně tak třeba Polákovic přípravek. Ale chápu, že zase toho nemáš tolik, aby jsi kupoval nové další ...
Ať se daří 8)

No člověče nedalo. A nedalo mi to i s tím nemodelovým štěrkem. Tak jsem to vše přeštěrkoval teď by to mělo být už ok. No dva dny to teď bude zrát.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Dusan » čtv 01 pro, 2022 6:16 pm

Zlámalík píše:Sorry za dotaz bokem, ale Dušane, tobě Polákovic lepidlo vyhovuje? Mně se naprosto nejhůř vsakovalo, zůstávalo nahoře a neprolepilo celou masu. Když jsem to vysál, bylo vymleto jak po povodni. Asi víc ředit a víc saponátu, nebo zkusím líh.

To není lepidlem, ale postupem. Já šterkuji tak, že vytvarované těleso lože zvlhčím vodou se saponem jako smáčedlem, ale tak, že to nekapu do toho, ale jedu stříkačkou s jehlou po úpatí toho lože na podkladu, samo to vyvzlíná do štěrku. Stejným způsobem aplikuji pak už lepidlo. Až se to samo provlhčí, tak lokálně dokápnu zhora na pražce. Tím, že to je mokré, tak už mi to neudělá dolíčky ve štěrku a nic se nikam neodplaví, což u eNkové frakce je hned :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Zlámalík » čtv 01 pro, 2022 6:58 pm

No jo, hodináři. To my v kamenolomu neznáme! :D
Děkuju, vyzkouším. Tím taky odpadne problém s flekem na napatinovaném pražci.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Zlámalík » čtv 01 pro, 2022 6:59 pm

Lukáš.V píše:
Dusan píše:Koukám, že ti to nakonec nedalo :-) Palec nahoru. Jinak Herkules není úplně ideální na štěrkování, pevnostně určitě OK, ale po vyzrání je to pololesk .... Zmíněný Sportakryl lepší, stejně tak třeba Polákovic přípravek. Ale chápu, že zase toho nemáš tolik, aby jsi kupoval nové další ...
Ať se daří 8)

No člověče nedalo. A nedalo mi to i s tím nemodelovým štěrkem. Tak jsem to vše přeštěrkoval teď by to mělo být už ok. No dva dny to teď bude zrát.

Ti teda asi dáváme kapky, co? :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Lukáš.V » čtv 01 pro, 2022 7:28 pm

Zlámalík píše:
Lukáš.V píše:
Dusan píše:Koukám, že ti to nakonec nedalo :-) Palec nahoru. Jinak Herkules není úplně ideální na štěrkování, pevnostně určitě OK, ale po vyzrání je to pololesk .... Zmíněný Sportakryl lepší, stejně tak třeba Polákovic přípravek. Ale chápu, že zase toho nemáš tolik, aby jsi kupoval nové další ...
Ať se daří 8)

No člověče nedalo. A nedalo mi to i s tím nemodelovým štěrkem. Tak jsem to vše přeštěrkoval teď by to mělo být už ok. No dva dny to teď bude zrát.

Ti teda asi dáváme kapky, co? :D

Ani né. Já jsem rád za konstruktivní kritiku a chci to mít udělané pořádně. Ty chyby co jsem tam měl...za dnešek opraveno... A to jsem původní štěrk odstranil všude kde to bylo nutné. V dopravně komplet. No a k tomu nástupišti. Budu to teď muset dosypat do hrany...a vzhledem k tomu aby to nebylo jak pěst na oko kvůli normy..stejně budu muset udělat kompromis. Ať to je plynulé...a né kolem manipulační koleje rovně...a najednou zlom nahoru. :o
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Zlámalík » čtv 01 pro, 2022 8:42 pm

Však jo, ono to podle pravítka pak vypadá... jako u mě na kolejišti :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Lukáš.V » pát 02 pro, 2022 9:42 am

Tak štěrk pomalu zraje. Nemám ve sklepě zrovna pokojovou teplotu tak to trvá déle. Udělal jsem základní tvar násypu od 2koleje ke hraně nástupiště. Použitý materiál sádrokartonářský uniflot. Dobře se s ním pracuje a je výborně brousitelný. Přikládám detail fota nového štěrku možná by mohl být ještě drobnější ale byl určený pro TT
Přílohy
IMG_20221202_103458.jpg
IMG_20221202_103333.jpg
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Zlámalík » pát 02 pro, 2022 10:04 am

Dobře ty!
Uniflott je fajn hmota, dlouho tvárná. Jen při namáhání praská, je to vlastně sádra. Modeláři z klubu Ostramo používají na povrchy krajiny pružný lepicí tmel Ostafix, zatím jsem nezkoušel. Mrkni k nim: http://ostramo.parostroj.net/moduly/nov ... orava.html
Velikost štěrku je dobrá, stejně to zasypeš prachem z nástupiště a pampeliškama, tím se to zjemní.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Lukáš.V » pát 02 pro, 2022 5:30 pm

Nooo uniflotka je super. Dělá se s ní líp jak s obyč sádrou. Netvrdne tak rychle jak píšeš. A když trochu zavadne dájí se krásně dohladit detaily. Včetně místa kde navazuje na kolejnici. S fotkama už budu šetřit ať to tady neplevelím.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Ivan » pát 02 pro, 2022 5:33 pm

Pěkný, úprava se vyplatila :wink: . Kolejiště jistě udělá radot :wink: .

Jen poznámku k materiálům diskutovaných výše, snad Lukáš promine plevelení ve vlákně. Možností je samo nepočítaně.
Na štěrk používám přípravek od Poláka, mne se osvědčil. Štěrj ani nevlhčím a krásně se to vpíjí.
Na dotvarování polytyrenového základu terénu jsem vyzkoušel šlehaný tmel Red Devil ONETIME. Viděl jsem ho na shopu model-scene, ale mají ho ve všech hobymarketech, jen je většinou u malířských barev a blbě se hledá. Používá se na tmelení prasklin v omítce. Výhoda je, že se lehce nanese (do vrstvy 2cm, ale dal jsem i více) třeba kreditkou, je vskutku ultralehký (u kolejiště bohužel řeším váhu vzhledem k jeho skladování ve skříňce pod stropem), hezky se tvaruje a po vytvrzení je pružný. Není tak moc pevný jako jiné tmely či sádra, ale krajinu unese. Testoval jsem ho i pod vodu, bylo to OK, ale raději jsem stejně dal tmel na sádroš.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kameničky ala "Koválovice-Osíčany" tt

Příspěvekod Lukáš.V » pát 02 pro, 2022 5:46 pm

Red devil je také perfektní. Můžu potvrdit, výborně se hodí na tmelení třeba děr v polystyrenu. Nepraská a je pružný. Navíc je i brousitelný.
Drží na všem. Já ho použil na tmelení při stavbě staniční budovy.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron