TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Kavka_ » úte 30 srp, 2022 5:36 pm

Moc pěkný, ta drážka je fakt parádní - držím palce k další realizaci.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » ned 27 lis, 2022 3:42 pm

Ahoj,

nezahálel jsem a konečně je dodělaná elektrika a připraven dekodér od Peli-ho na osvětlení kolejiště. Původně jsem chtěl osvětlit jen VB a pár lamp, nakonec ale osvětlím všechny hlavní budovy ve stanici. Tak snad se s tím nějak poperu :D .

Upravil jsem kulisu s za kopcem, která je nyní plynulejší a zasahuje trochu nad SN s kolejí TTf, což ničemu nevadí. Aspoň bude kapku více místa pro krajinu. Na kulise je již nalepené pozadí, které jsem kreslil na míru. Bohužel, ačkoli je obloha na všech 3 částech z jedné fotky, ta prostřední vyšla v tisku světleji (a to šla do tisku společně s levou částí). Navíc na jednom lomu se mi papír zvlnil a já ho musel rozříznout a nově slepit. To zakryje vhodně umístěný strom, ale asi podniknu ještě jeden pokus s tiskem a případně i s polepem. V reálu to není tolik vidět jako na fotce, část navíc zakryjí ještě stromy, ale mne to prostě nedá...

Teď budu moct konečně pokračovat s krajinou, začnu asi koutem u výtopny a jejím osvětlením.
Plechy na mostku budu ještě barevně upravovat patinátory. Už sjem to potřeboval zalepit, neboť íčka procházela častou až úplnou destrukcí :roll: .
Zde "studie" se stromky pana Bezuchy. Odstín docela ladí a to se mi líbí. Smrky jsem fotil v Krušných horách, měl jsem vyhlídlou lokalitu a zajel jsem tam v době polostínu.

Obrázek

... a ještě pár fotek ...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Zlámalík » ned 27 lis, 2022 3:51 pm

Pěkně se ti to rýsuje! Už se těším na ta zákoutí kolem potoka...
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Dusan » ned 27 lis, 2022 4:23 pm

Ivane, ty smrky z první fotky "přecházející" do pozadí, to jsou super, to se mi líbí. Zrovna přemýšlím nad technologií výroby pro sebe na Odbočku.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » ned 27 lis, 2022 4:31 pm

Dusan píše:Ivane, ty smrky z první fotky "přecházející" do pozadí, to jsou super, to se mi líbí. Zrovna přemýšlím nad technologií výroby pro sebe na Odbočku.


Jak jsem psal, je to nafocené na lepší kompakt a následně "vypreparované" a přenesené na pozadí, které jsem vytáhl z fotky Trainmaniaka (viz pravá část pozadí, kde je prakticky bez úpravy kromě ořezu). Úpravu provádím v Gimpu (Photoshop nemám) a je to trochu piplačka (zvlášť, když v tom zas tak moc neumím), protože ne vše automat ořízne jak jsem potřeboval. Jestli se kamarádíš s nějakým grafickým editorem, mohu ti poslat přes úschovnu fotky smrků, stačí mail do SZ.

Poznámka: ještě jsem zvažoval nafotit modeloé smrky proti obloze (Kavkům nápad?), ale nakonec mi to vyšlo touto cestou.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod hank61 » ned 27 lis, 2022 8:20 pm

Ivane. Máš to moc pěkný a inspirativní. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Fox » pon 28 lis, 2022 6:41 am

Ta říčka se Ti taky povedla. Co jsi použil za vodu?
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Tomas.Brezina » pon 28 lis, 2022 6:47 am

Velmi hezky propracované. Ten potůček je fakt super.
Souhlasím s Honzou (hank61), že toto vlákno by mohlo být inspirací pro všechny co začínají (hlavně pro typy jako jsem já - megalomani). Je zde krásně vidět, že z mini kolejiště se může stát velký projekt. Perfektní práce :wink:
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » úte 29 lis, 2022 5:02 pm

Díky všem za rekce!

Fox píše:Ta říčka se Ti taky povedla. Co jsi použil za vodu?


Voda je od Model-scene a zde pár poznatků.
Jak upozorňuje návod, je skutečně velmi řídká a ráda vzlíná, zejména do porostu (viz poznámka dále). Musím však ocenit, že skutečně minimálně bublinkuje a rybník byl po vylití jako zrcadlo. Návod doporučuje k probarvení orinal pigmenty. Já použil ze zásob pigmenty, co ke své vodě kdysi dodával Polák. Chce to míchat opatrně, pomalu a dlouho, ale povedlo se rovnoměrně vodu probarvit. Tvrdne to den, povrch přestane lepit tuším cca po 8 hodinách, doporučuji zakrýt proti prachu. Potok jsem nalil nahoře a sledoval, jak voda postupně natekla až dolů. Je to prostě "z kopce", tak se neudělala zas tak silná vrstva, ale byl jsem relativně spokojen. Vodní hladinu jsem řešil s pomocí water efect od Woodland scenic (také doporučuji). Ťupat štětcem, na stránkách a YT mají hezké videonávody.
No a pak mi to nedalo :lol: a riskl jsem to a potok opět zalil vodou od Model-scene (i přes aplikovaný vodní efekt). Kupodivu to velkou neplechu neudělalo (jen na pár místech je trochu zakaleno, ale nevadí to). Pod mostem však již byla foliáž a tak to do ní hezky zavzlínalo. Část pod mostem stejně budu upravovat (je tam moc zeleně), takže to ani poznat nebude. Navíc, je tam prd vidět. Potok budu ještě ladit vodním efektem, dodělám jím i vodopád a pak ještě bílou natupuji nějaké vlnky či peřeje. No prostě jak se říká, práce jako na kostele :D .

Ještě k tomu vzlínání. Před nějakým časem jsem prezentoval pokusný rybníček, kde jsem dno impregnoval impregnací na oděv/boty (nápad tuším od Honzíkovi vláčky) a opravdu to fungovalo. Vodě se do krajů nechtělo. Na kolejišti jsem to nakonec nepraktikoval, protože to zakryje foliáž.

Tomas.Brezina píše:Velmi hezky propracované. Ten potůček je fakt super.
Souhlasím s Honzou (hank61), že toto vlákno by mohlo být inspirací pro všechny co začínají (hlavně pro typy jako jsem já - megalomani). Je zde krásně vidět, že z mini kolejiště se může stát velký projekt. Perfektní práce :wink:


Díky. Navíc jsi uhodil hřebíček na hlavičku. To je i hlavní důvod, proč vše zde prezentuji, abych ukázal, že to jde i v panelákovém bytě a i malé kolejiště může přinést spoustu radosti. Já sice nějaké malé zkušenosti před tímto "projektem" měl, ale 95% jsem se inspiroval v mnohých menších i středních projektech zde (však je znáte). No a když po mnoha pokusech o plánek, kdy to stále nebyly ono, Milan F. prezentoval Petrov TT, bylo hned rozhodnuto. Plánek jsem nakonec trochu upravil (až přeplácal :mrgreen: ), ale idea zůstala. Nejsem zářný příklad rychlosti, neboť projektové práce byly zahájeny v roce 2016 :mrgreen: , ale i cesta může být cíl. Navíc, dnes už mám na koníček více času a tak se to hýbe.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » stř 04 led, 2023 7:39 pm

Ahoj,

přes Vánoce jsem měl čas na modelaření, teď nemám však čas to nafotit, tak udělám větší aktualizaci až po osazení stromů.
Pokročil jsem s krajinou na zadním segmentu :
- dodělal jsem základní pokládku foliáží, něco je jen základ pro hustý les, tak jsem přechody tolik neřešil
- koleje jsou zaštěrkované, patina a plevelení proběhne až po hrubém dodělání kolejiště, docela mám radost z drážky TTf
- prostřední pozadí je nahrazeno lepší verzi s upravenými barvami (očistec)
Přechody mezi foliažemi budou ještě maskovány dalšími drny, keři, stromy...
Nakonec jsem tam dal i to borůvčí. Vím, že modelově to asi není ideál, ale docela se mi to líbí. Když mne to bude štvát, tak to pak vyměním.

Další práce se teď budou soustředit na segment se stanicí, už chci dodělat všechny budovy. Konečně jsem se rozhodl pro vyprávní budovu. Nakonec jsem vylučovací metodou a zhotovení několika jednoduchých modelů dospěl k budově 16/H. Ovšem aby to nebylo úplně jednoduché, budu ji upravovat na atyp, a to Kyselku, případně Jáchymov. Tyhle dvě byly totiž snížené o horní půlpatro. Jáchymov neměl ani ten štít ke kolejím. Ten se mi sice líbí o chlup více, ale vzhledem k tomu, že Jáchymov plánuji jednou stavět "ve velkém", tak asi zvolím Kyselku.

DSC_5625_small.jpg


DSC_5626_small.jpg
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Zlámalík » stř 04 led, 2023 9:21 pm

Jé! Jů! Jó!!! Máš to povedený, držím palce!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » ned 08 led, 2023 9:14 pm

Začala stavba budovy 16/H ... Kyselky - díky Adame za tip ;)

Nejprve trocha, vlastně trochu více měření z fotek. Z několika vákresů jsem získal výšku original budovy 16/H, z toho jsem určil základní výškový rozměr - vzdálenost parapetu spodního okna k vrchu středí řady oken a pak už to v CADu jelo... Výšku jsem určoval na středu štítu, na rohu a i na bočním a vyšlo to zhruba stejně. Naštěstí a hlavně díky kvalitní fotce. Budovu je tedy třeba snížit o 1.4m, tedy 12mm v TT. Musím říct, že je to k mému překvapení u stavebnice Igry velmi snadné, protože skutečně stačí jednoduše vypustit horní okna a je to.

Při koupi stavebnice nelakované jsem si nevšiml, že se od Dačice liší částečně zaslepenými okny v zadní části a chybějícím "vodorovným štukování" v 1NP (jak se to vlastně správně jmenuje?) Ale nevadí, s tím si modelář poradí.

Dnes už to nenařežu, ale mám to aspoň vyřešené a nakreslené na kartonu, co kde říznout a naopak dolepit.
Na závěr ještě jeden detail, který mne malinko mrzí, ale nic s tím dělat nebudu. Igra má chybně vzdálenost mezi spodní a prostřední řadou oken, měla by podle mne být tak o 2, možná až o 3 mm větší. Dle fotek to má asi Barták lépe zmákuté, ale i tak koupi Igry nelituji. Okna jako taková jsou hezčí a římsy asi stejně budu upravovat.

Ještě nevím, zda verandu úplně vynechám, nebo udělám hybrid s Jáchymovem a nacpu ji vpravo.

16H Model.jpg


DSC_5649_small.jpg
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod vojtas » pon 09 led, 2023 7:17 am

"Vodorovné štukování" v 1.NP se jmenuje bosáž, v tomhle případě "pásová bosáž", pokud myslíme to samé.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » pon 09 led, 2023 7:37 am

vojtas píše:"Vodorovné štukování" v 1.NP se jmenuje bosáž, v tomhle případě "pásová bosáž", pokud myslíme to samé.


Ano myslíme. Ráno jsem si na to i vzpomněl :mrgreen:

Možná ji tam ani nedám.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » ned 12 bře, 2023 1:09 pm

Trochu jsem pokročil a chtěl jsem si na pár fotkách ověřit, jak to bude vypadat s budovami. Zemědělský sklad na vlečce působí sice takhe v rohu trochu mohutně, ale nechám ho tam.
Přikládám pár pohledů do stanice.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků