Jirmicz Osmička 85x85cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod jirmicz » čtv 22 zář, 2022 4:37 am

Koncová je už téměř hotová, tak jsem se pustil do dalšího.
Zase můj rozměr 85x85cm. Prostě nemůžu větší. Je to osmička co se nadjíždí. Ve skrytém jsou dvě výhybky, které umožňují další rozšíření popřípadě odstavení soupravy. Pak dva okruhy vnější r 396 a vnitřní 353. Pak je zde odbočka r310 do zatím koncové stanice pro motorové vozy. Všechny výhybky v koncové stanici jsou jenom psedo. Zase je možnost dalšího rozšíření a pokračování. Hlavní trať je elektrifikována ( mám rád elektrické mašiny).
Samozřejmě je tam spoustu kompromisů, jako třeba není odvrat v odbočce. Dvě tratě jsou vlastně vedle sebe. Jasně všechno tohle beru, ale je to dáno prostorem na kterém můžu stavět. Ale dá se tam prohnat i větší vlak a mě o to kochání jak jede vlak vlastně jde. Fotky zde https://jirmicz23.rajce.idnes.cz/Osmicka_85x85cm/
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod Kavka_ » čtv 22 zář, 2022 5:45 am

Hezky! Včera jsem o vlákno vedle loboval na formátu 90x90 za něco většího než kruh, například o přeloženou osmičku, a dneska se tu objeví jako blesk z čistého nebe. A znovu vidím, že má-li být ve čtvercovém formátu v TT něco kloudného postaveno, musí to být alespoň 85 cm - opakovaně jsem se snažil dostat to na 80 cm, ale není to ono...
Tedy pěkně, je radost vidět, jak se nám Mini zase rozjelo, a těším se na pokračování!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod Ivan » čtv 22 zář, 2022 6:46 am

No vida, to vypadá! Na daný prostor se toho vešlo hodně, ta elektrika vypadá dobře.

Staniční budova OLEG je stavebnice Ronov od wepe? Vypadá totiž lépe, než na jejich webu a já takovou menší sháním. Pan Barták sice slibuje, že něco bude, ale kdoví kdy... :D

Na rajčeti máš ještě větší kolejiště, pokračuje nějak?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod jirmicz » čtv 22 zář, 2022 6:56 am

Ano ta staniční budova je Ronov, který jsem měl právě na tom velkém kolejišti. To už ale neexistuje. Nebo možná ano, prodal jsem ho. Teď mám zimní, koncovou a teď toto ve výstavbě a všechno Mini. Byt mi nedovolí postavit nic velkého.
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod vojtas » čtv 22 zář, 2022 9:41 am

Je to super :) Jen škoda těch nefunkčních výhybek, i s posunem by se tam dalo krásně pohrát, nebo třeba dojet spěšným vlakem z hlavní trati, zatímco ve stanici stojí osobní :)
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod jirmicz » čtv 22 zář, 2022 10:42 am

Všechny ty výhybky jsou staré plechy, které jsem vykuchal a dal tam profil. Pokud by se tam dávalo nové je úplná jiná geometrie a ta stanice nahoře by měla užitnou délku kolejí ani né 20cm. Takto to bude jako zrušená stanice, kde ty koleje jsou zarostlé a vyloučené. Líbili by se mi tam nějaký vraky vagónů. Výhled je pak tou tratí pokračovat dál do nějaké větší stanice. To už ale bude další etapa jako třeba na každé straně z výjezdu mít větší skryté jako zásobárna vlaků. Mám úvahu že na jedné straně smyčku, kde právě nahoře bude ta koncová stanice z lokálky a na druhé přesuvnu. Ale to až bude zase vše hotové tady.
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod jafobe » čtv 22 zář, 2022 2:50 pm

Ahoj
Vypadá to dobře. :wink:

Sice na můj vkus je to skoro až moc kolejí dost blízko kolem sebe ale krajina to může trochu změnit.

Když už to děláš na stejný velokostní základ, skoro bych přemýšlel jestli to nestavět tak aby se pomocí SN dali "kostičky" vzájemně propojovat dohromady udělat kolej do stejného místa od kraje pamelu, panejy pak spojit na čepy a šrouby k sobě, a mezi "kostičky" dát slabou kulisu, která by je opticky oddělila, tak by to mohlo zpestřit provoz...

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod Zlámalík » pon 26 zář, 2022 9:56 am

Já tedy nejsem dráteník, ale dle mého by ty stožáry TV měly stát vně oblouku, takhle by se to složilo do sebe...
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod vojtas » pon 26 zář, 2022 10:30 am

Nemusí být, jen je na sloupech zavěšené obráceně. Preferované to ale samozřejmě vně oblouku je, hlavně proto, že se v prudkém dlouhém oblouku spíš hodí šikmá řetězovka.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod Zlámalík » pon 26 zář, 2022 10:34 am

vojtas píše:Nemusí být, jen je na sloupech zavěšené obráceně.

To jo, ale výložníky se takto namáhané na tlak udrží a nevykloní se do boku? I na takovém dlouhém oblouku (= zakrouceném o tolik stupňů)?
Jinak ano, Lipenka je krásný příklad jak si s tím pohrát.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod jirmicz » pon 26 zář, 2022 11:05 am

Ano u většiny případů bývá sloup TV vně oblouku. Ale znám i případy kdy to je uvnitř. Napadá mě zrovna oblouk před Sadskou, když se jede z Poříčan. Teď jsem tam vezl náklad a zrovna jsem se tomu taky divil. Jinak u dvojkolejky musí být taky jeden sloup vždy vně. Udělal jsem to tady z prostého důvodu a to že kdyby byly sloupy na vnější straně oblouku jsou na tom větším okruhu moc blízko kraje a hrozilo by při manipulaci ulomení. Na vnitřním oblouku je to stejně, protože by zase sloupy byly moc blízko sebe. Psal jsem že je to celé kolejiště o kompromisech.
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod vojtas » pon 26 zář, 2022 11:10 am

Asi máš pravdu, že v takovémhle oblouku je to blbost, pokud by prasknul drát, celé by se to složilo. I na dvojkolejné trati, kde se normálně drátuje sloupy vně kolejí, se do takových oblouků dávají brány (viz. třeba úsek Brno-Maloměřice - Bílovice nad Svitavou), ale dráteník nejsem ani jsem nikdy nebyl, jen pozoruju okolí. Lipenka je super ukázka toho, jak se elektrifikovat správně má za co nejmenší náklady, a co všechno EŽ vyrábí, včetně použití trolejí s trojúhelníkovými závěsy místo řetězovek atd..
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod jirmicz » ned 19 lis, 2023 5:20 pm

Vložil jsem další foto do alba, jak postupuje stavba a i pár momentů z ježdění.
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod Kavka_ » ned 19 lis, 2023 7:12 pm

No, je vidět, že to rok jen neleželo. Pěkný posun a ta možnost provozu velkých souprav je parádní.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Jirmicz Osmička 85x85cm

Příspěvekod Zlámalík » ned 19 lis, 2023 7:31 pm

Teda! Samotný kolejiště je fajn, na pětníku a přitom se dá kochat jak to pěkně jezdí. Ale ta přesuvna je brutální!
A odvaha toto našlapat do garsonky, jak se koukám, to tedy - kloubouk dolů!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků