Na šturcu - N Inglenook - 48x120

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Na šturcu - N Inglenook - 48x120

Příspěvekod Matys » pát 29 črc, 2022 5:41 pm

Tak nevím, buď jsem byl hodný nebo se ženou mlátí jinostavové hormóny, každopádně mi v rohu obýváku bylo přiděleno místo pro stálé kolejiště. Má drahá už mě asi nemohla poslouchat, tak kromě toho, že mi udělala prostor pod postelí (o tom přístě), tak mě nechala přerovnat obývak a přidělila mi místo na jedné z komod, kam si mohu položit panel o rozměru 48x120cm s tím, že v případě provozu si mohu na pravou stranu ještě něco málo přidat.

Není to žádný megaprostor, ale stačí to...na variaci Inglenooku určitě. Pro uspořádání 5-3-3 jsem si načrtl takovou tu obyčejnou klasiku, tak jak je na obrázku, černou čárou. V levém dolním rohu je kolej s panelovou plochou pro nakládku dřeva/uhelné sklady, nad ní jedna "volná" kolej, a pak řekněme "hlavní" kolej se skládkem a nějakou tou menší nádražní budovou, pro řekněme normální provoz, když se zrovna nebude šoupat s vagóny tam a zpět. A protože se mi líbí, přdal jsem tam i zbytečně velkou výtopnu na pravou stranu modulu.

Pak jsem trochu zauvažoval, celé jsem to posunul dolů a přidal tam kulisu znázorněnou zelenou linkou, za ní umístil malé parkoviště a celé to doplnil o odnímatelnou přesuvnu - šedá linka. A přišlo mi to vceku dobrý....než jsem zase začal uvažovat, že pro běžný provoz mi tam asi bude chbět nějaká ta kolej pro případné objíždění.
Takže teď uvažuji o přidání ještě modré nebo červené varianty...a nebo taky obou. Ale to se mi z relativně jednoduchého layoutu už stává něco poněkud většího. To by asi ani nevadilo, ale nejsem si jistý jak s těmito kolejemi naložit. Zda na jednu nebo na druhou umístit třeba zbrojení naftou (ale objíždět přes zbrojení :roll: ) nebo zde umístit nějakou tu věž násypky či tak něco......taky mě napadlo pravou spodní stranu oplotit a umístit zde areál imaginární továrny, ale nějak mi tam pořád neštymuje ten průjezd.

Tak nevím....zatím se přikláním k násypce. Ale jen proto, že mě nic lepšího nenapadá :?

Neměl by jste někdo nějaký ten nápad v záloze?

Obrázek
Naposledy upravil Matys dne ned 14 srp, 2022 9:11 am, celkově upraveno 1
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod hank » pát 29 črc, 2022 7:48 pm

Já si myslím, že na té ploše se v TT můžeš rozšoupnout mnohem víc a že tam v pohodě dostaneš regulérní dopravnu s možností provozu podle grafikonu.

Podívej se, co se na prkno 120x30 cm vejde mně:
mini_TT_120x30.jpg

Komentář:
- kolejivo je Kühn;
- přesuvna vyrobená na míru Josefem Trejtnarem přesahuje napravo délku prkna o 10 cm;
- rozměry přesuvny a užitečná délka remízy jsou počítané pro provoz/objíždění hnacích vozidel M 131.1 (105 mm) a kratších, tj. např. T 334.0, krátké tendrové trojspřežky, Kaluga, V15, Köf II a podobná havěť;
- čísla v plánku jsou délky flexikolejiva a užitečné délky kolejí;
- užitečná délka 1. koleje odpovídá např. soupravě M 131.1+BDlm+M 131.1 nebo T 334.0+Ds+1 nákladní vůz (může být i 4osák), ale do přesuvny se vejde i sólo motorák řady 850 nebo 840;
- pozemní stavby: LAS jsou katalogová čísla výrobků Karla Bartáka (https://www.kb-model.eu/), MBZ je německý výrobce/prodejce Modellbahn Zubehör, který má i několik staveb podle starorakouských normálií - vedlejší budova 13/H je tady: https://www.mbz-modellbahnzubehoer.de/s ... ia%20Rain;
- kamenný silniční most od Igra model (https://www.igramodel.cz/) je použit jako scénický předěl mezi viditelnou částí a zákulisím;
- provozně jde o dopravnu řízenou podle předpisu D3 a kolejové uspořádání s délkami kolejí zredukovanými oproti skutečnosti "na krev" zhruba odpovídá dnešnímu stavu dopravny Staré Město pod Sněžníkem; vedlejší budovu, remízu a silo jsem si přidal, ve skutečnosti byla remíza jiného typu zbourána někdy začátkem 60. let a v tom šturcu se nakládá dříví.

Tož tak.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod jafobe » pát 29 črc, 2022 8:17 pm

Kdyby vše na jednom co třeba nějak takto... vpravo segmentová točna "pod krajinou" jako by za mostem pokračovala trať v zářezu mezi stromy, vzadu SN za kulisou...

48x120 navrh.jpg

47x120 krajina.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod Matys » pát 12 srp, 2022 8:02 pm

Kolegové, já Vám mockráte děkuji za Vaše připomínky a náměty...určitě se budou hodit.
Nicméně o budoucnosti tohoto panelu tak nějak nakonec rozhodla dcera, která do toho vcelku pěkně hodila vidle.

Tatínek si totiž sedl k mašinkám s tím, že bude přemýšlet co a jak. Jak to ta naše cácora zjistila, měl jsem jí hned u sebe s tím, že si taky chce hrát s vláčkama. No, vyhrabal jsem jí tedy krabici s kolejivem Arnold a věcmi na Nko, které jsem za pár kaček koupil na místní motoburze s tím, že případné napáchané škody budou minimální. Dal jsem jí na zem panel, k tomu krabici a věnoval se trochu malování a občas pomohl spojit nějakou tu kolej.....musím ale hrdě říci, že ta holka je po mě :lol: chviku se s tím prala, ale nakonec to poskládala vcelku smysluplně.....to už jsem se jí tedy vydal na pomoc, trochu jí to učesal, ukázal jak se přestavují výhybky a ona u toho vydržela sedět přes hodinu a jen tak si vozit panenku z pseudo obchůdku do pseoudo doměčku.
Takhle nějak to vypadalo....i s tou panenkou
Obrázek
Potom se slovy...."Tatínku, takhle mi to necháš. Uděláš, aby to jezdilo a dáš tam i doměčk.".... a odešla do vany :lol:

Tatínek je zkrátka hodný, protože o tom začal vcelku reálně přemýšlet.... s dcerou jsem to pak ještě jednou probral, domluvil se s ní co a jak pak bude a nebude moci a dopadlo to tak, že jsem to ještě malinko vylepšil.

Takže nakonec budeme pracovat v měřítku N. Já po něm tedy už pokukoval delší dobu a musím říci, že se mi líbí víc a víc...takže jo...chci si to zkusit.
A vypadat by to nakonec mělo takto:
Obrázek
(kresleno v CADu, takže to není jako od místních mistrů, ale v rámci základní představy)
Vznikne takový malý oboustranný panel rozdělený kulisou. Z jedné strany bude layout, na kterém jsme zapracovali. Trochu jsem poposunul výhybky aby se vše pěkně věšlo a dalo se na tom provozovat i poměrně velké "shunting puzzle". Do levého rohu umístil garáž na mašinky (výtopnu), do prava postavil skládek a nakonec jsme vybrali i domeček (nádraží). To prý rozhodně musí být LVII/H :D .... pak prý ještě doplníme další domečky.....no uvidíme.
Pokud nás toto rozvržení omrzí, tak panel otočíme a tam bude druhé mini....konkrétně malinko natažený a ozrcadlený návrh z tohoto fóra, konkrétně - MSJF 6 Čertová branka – Dolní Úzká. Krásně se to tam věšlo
A abychom si kdyžtak mohli užít i jízdu z nádraží do nádraží, přidáme nakonec i panýlek, kterým obě mini propojíme. Prozatím jen takto, ale určitě se časem dopracujeme i k druhému "vytuněnému" panelu.
Kolejivo od Arnoldu přijde nahradit za PECO code 80. Ano, code 55 by byla lepší volba, ale to si nechám na příště...na nějaký ten vyzrálejší projekt. Navíc, to už by opět mohlo být k sehnání :D
No s chutí do toho ....mám přísného šéfa, který mě pravidelně kontroluje :D
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod hank » pát 12 srp, 2022 9:29 pm

No vida. A až to bude propojeno, můžete si zřídit telefonní spojení a nabízet a přijímat si vlaky jako výpravčí na velké dráze. 8)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod Matys » sob 13 srp, 2022 6:04 am

Ano Hanku, tato možnost už mě také napadla. Myslím, že někde v pokojíčku najdeme dva růžové telefónky k zřízení spojení. Jak znám Madlenku, tak u nás pak bude telefon zvonit skoro nepřetržitě a vlaky budou pendlovat jak na koridoru Třebová - Brno :D
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod hank » sob 13 srp, 2022 6:40 am

Matys píše:Ano Hanku, tato možnost už mě také napadla. Myslím, že někde v pokojíčku najdeme dva růžové telefónky k zřízení spojení. Jak znám Madlenku, tak u nás pak bude telefon zvonit skoro nepřetržitě a vlaky budou pendlovat jak na koridoru Třebová - Brno :D


:lol:

Kdybys k tomu potřeboval závazné znění frází pro telefonické dorozumívání, nahlédni do platného předpisu D1:
https://provoz.spravazeleznic.cz/Portal ... id=1946316
strana 377 a další 8)

A taky budete potřebovat dopravní deníky...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dopravn%C3%AD_den%C3%ADk

Takže i GVD a nákresný jízdní řád... No to sis teda na sebe vzal povinnost. :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod HonzaM » sob 13 srp, 2022 9:05 am

Trochu jsem si hrál, takhle by se dalo složit to co máš v Tvém obrázku v reálu z Peco Code 55. V Code 80 je malý výběr výhybek, nejsou tam například krátké, ale jen střední. Tady jsem použil jen kráté. Je to navrženo v XTrackCAD. Na veškeré oblouky jsou použity flexi koleje. Šlo mi o skladbu těch dvou nádraží, samozřejmě by nebyly takto těsně u horního a dolního okraje.
Přílohy
Matys.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod Matys » sob 13 srp, 2022 11:31 am

hank píše:
Matys píše:Ano Hanku, tato možnost už mě také napadla. Myslím, že někde v pokojíčku najdeme dva růžové telefónky k zřízení spojení. Jak znám Madlenku, tak u nás pak bude telefon zvonit skoro nepřetržitě a vlaky budou pendlovat jak na koridoru Třebová - Brno :D


:lol:

Kdybys k tomu potřeboval závazné znění frází pro telefonické dorozumívání, nahlédni do platného předpisu D1:
https://provoz.spravazeleznic.cz/Portal ... id=1946316
strana 377 a další 8)

A taky budete potřebovat dopravní deníky...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dopravn%C3%AD_den%C3%ADk

Takže i GVD a nákresný jízdní řád... No to sis teda na sebe vzal povinnost. :mrgreen:


Hanku, tak tyto konsekvence mi poněkud unikly :D
Vzhledem k tomu, že dceři teď bude teprve 6, tak toho zrovna moc nezapíše, takže budme muset vymyslet nějaké náhradní elektronické řešení, abychom byly v souladu s předpisy.

To HonzaM:
Děkuji za to reálné poskládání :wink:
Ano, za Code 55 bych byl asi taky raději, ale ty Code 80 jsem teď volil z několika důvodů. Jednou věcí byla momentální dostupnost kolejiva (i když by se určitě dalo počkat), druhou věcí je to, že to bude prostor i pro dceru a přišlo mi, že manipulace s vlaky pro ni v tomto profilu bude alespoň trochu jednodušší (možná se úplně pletu) a nakonec je to i šikovnost mé maličkosti. Bude to, řekněme první takovýto rozsáhlejší projekt (blbůstky předtím nepočítám) a v rámci rozcvičení prstů ten vyšší profil asi přijde vhod.
Jak jsem psal, výhledově bych se rád pustil do něčeho "vyzrálejšího" a tam už si na Code 55 rád troufnu a počkám.
Dnes po tom co jsme doma uklidili celý byt a uvařili dobrý oběd, jsme s dcerou lehce naťukli maminku a vypadá, že bude svolná na nějaký ten další panel nebo víc podobného rozměru...eventuálně by nebyla proti, kdybychom si udělali hnízdo v komoře, které teď velkoryse říkám dílnička, tedy prostor cca 1,15x1,8m, kde by asi šlo zřídit nějaké to pěkné U kolem stěn. Tam už určitě přijde Code 55.

Ale jestli se nepletu, tak i v Code 80 jsou krátké výhybyky. Myslím že st-5 a st-6, které by měly být v geometrii Arnoldu, tedy s úhlem odbočení 22,5°
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod hank » sob 13 srp, 2022 1:07 pm

Matys: U "velké" dráhy na to mají appku... Jenže já jsem starej jak hnědé uhlí, mně už takové věci jako DOZ a JOP a další věci zavedené od začátku modelářské epochy V unikají i u "velké" dráhy a do hlubin digitálního řízení kolejiště se už neodvažuju ani nahlížet... :oops: Třeba ti někdo ze zdejších digitálních nerdů poradí, jak by se to dalo jednoduše nasimulovat i bez digitálního řízení provozu na kolejišti. Nějaké vychytávky kolem GVD se už tu řešily v diskusní sekci Software.

Jo a taky jsou ve věcech předpisů kovaní moduláři - např. klub Zababov. Oni už sice povinně přešli na digitál, ale telefonické řízení provozu včetně všech předpisových náležitostí taky dokážou nasimulovat. Viz např. zababovský předpis D2
http://www.tyll.cz/upload/D2_TT_Provoz_Zababov.pdf
kde jsou i povinná znění telefonické nabídky, přijetí a odhlášky vlaků.
Odkaz na předpis vede na osobní stránky jednoho ze zababovských notáblů Tomáše Tylla s dalšími užitečnými informacemi - viz tady:
http://www.tyll.cz/
Jmenovaný se sice se zdejším fórem rozkmotřil, přesto snad nic nepokazím, když tu na něj odkážu.

Tak si to s dcerkou užijte ve zdraví. :wink:

Edit: Ještě by se ti mohlo hodit toto:
https://wiki.zababov.cz/subdom/wiki/ind ... %AD_strana
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod HonzaM » sob 13 srp, 2022 1:47 pm

Matys píše:
Ano, za Code 55 bych byl asi taky raději, ale ty Code 80 jsem teď volil z několika důvodů. Jednou věcí byla momentální dostupnost kolejiva (i když by se určitě dalo počkat), druhou věcí je to, že to bude prostor i pro dceru a přišlo mi, že manipulace s vlaky pro ni v tomto profilu bude alespoň trochu jednodušší (možná se úplně pletu) a nakonec je to i šikovnost mé maličkosti. Bude to, řekněme první takovýto rozsáhlejší projekt (blbůstky předtím nepočítám) a v rámci rozcvičení prstů ten vyšší profil asi přijde vhod.

Ale jestli se nepletu, tak i v Code 80 jsou krátké výhybyky. Myslím že st-5 a st-6, které by měly být v geometrii Arnoldu, tedy s úhlem odbočení 22,5°


Z hlediska manipulace s vlaky nemá výška profilu význam, podstatná je výška okolků vozidel. Pokud jde o ty výhybky které zmiňuješ, jedná se o kolejivo Peco Setrack o jehož modelovosti se dá pochybovat. V kolejivu Peco Streamline Code 80 krátké výhybky nejsou.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod Matys » ned 14 srp, 2022 8:08 am

aby to nebylo jen o povídání, tak párr obrázků s malým postupem

vzhledem k tomu, že jsem se v pátek na víkend nachystal a připravil si pár drobností, mohli jsme se tak trochu vrhnout do stavby
Obrázek

na panelu jsme posunuli jednu z příček, tak aby nepřekážela přestavníkům, v části "Čertova branka" jsme zvedli terén na +40, aby se nám dobře řešil terén, respektive mostek a nakonec jsme v části "Na šturcu" položili šumtlum ... prostě kupa zábavy :D
ObrázekObrázek
Obrázek
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod HonzaM » ned 14 srp, 2022 8:35 am

Co používáš jako podklad pod kolejemi?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Na šturcu - TT Inglenook - 48x120

Příspěvekod Matys » ned 14 srp, 2022 9:04 am

V části "Na šturcu" je použita pěnovka. Je to variace na těsnící pásku pod profily, jen jsem si ji nachstal sám. Je použita prostiskluzová pěnovka tl. 3mm z obou stran opatřená kvalitní průmyslovou páskou od 3M. Obojí máme v práci v roli, tak jsem jen nalepil, zaválečkoval a nařezal na pásky. V místech výhybek je použitá variace bez horní pásky, kterou tam doplním až před podkládkou v místech kde si nepřilepím jazyky.
Na "Čertovu branku" přijde nalepit 3mm korek (prostírání z PEPCO o rozměru 35x40 za 40,-)....na tom extruďáku to chci mít malinko pevnější....i když asi stačila i ta pěnovka.
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am


Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník