DIORÁMA

Moderátoři: Abe Simpson, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: DIORÁMA

Příspěvekod JanoH0e » čtv 09 kvě, 2019 1:19 pm

Obdobná situácia mala byť v Kolešovicích. Trať krupá - Kolešovice. Tam za konečnou výhybkou mala byť remíza - otvorená, potom točňa a odbočovať z nej potom koľaj do tupíku a vlečka do cukrovaru. Aspoň si to tak nejak pamätám zo Železničiara.
JanoH0e

Příspěvekod Jarda H. » čtv 09 kvě, 2019 2:27 pm

Dovětek ke vzpomínce :lol: kolegy .... str. 9 v brožuře Kolešovka :
http://www.knezevesko.cz/e_download.php ... ka_web.pdf

Mimochodem je tam dosti zajímavých černobílých fotek !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Jarda H.

Příspěvekod hank » stř 15 kvě, 2019 9:38 pm

Rodák z Prahy Heinz Lomnicky (*1942) si postavil jednoduché, nicméně plně funkční dioráma ve velikosti N, o němž je zpráva v časopisu Modell Eisenbahner 2/2008 na str. 84 a dalších. Námětem diorámatu o rozměrech 135x26 cm je trať se zrušenou dopravou, která byla později ve své části opět reaktivována pro víkendovou turistickou a/nebo muzejní dopravu k hojně navštěvovanému hradu.

still_leben_mensi.jpg
still_leben_mensi.jpg (11.36 KiB) Zobrazeno 467 krát

Jak je vidět z plánku, současná doprava končí na zastávce v kopcovitém terénu mezi dvěma tunely, kde nelze objíždět. Motorové soupravy proto v jednom směru sunou. Kdo má na délku víc místa pro skryťák, může nasadit soupravy motor - přívěs - motor. Skryté nádraží umožňuje střídání dvou souprav.

Ještě "letecký" pohled na dioráma

still_leben_letecky.jpg

a celkový pohled na hrad:

still_leben_pohled.jpg

Při přemýšlení o českých analogiích mě jako první napadla (jak jinak... :mrgreen: ) moje oblíbená zastávka Loket-předměstí, ale jistě by šlo vymyslet i další méně či více modifikované příklady ze života. Tak třeba to někoho zaujme.

Kdyby někdo potřeboval celý text článku, napište mi.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank

Příspěvekod jihous » čtv 16 kvě, 2019 7:08 am

Hanku, ty to do nás valíš hlava - nehlava.
jihous

Příspěvekod hank » sob 18 kvě, 2019 12:47 pm

Nad tímto tématem jsem trochu na rozpacích. No schválně: Kdo z vás - dotaz směřuje hlavně ke generaci 50+, protože mladších se ani týkat nemůže - u nás ve skutečnosti viděl takové překladiště dobytka, jaké je znázorněno na následující fotce?

dobytek.jpg

Dioráma na německé téma spadající do epochy III nebo IV předvedl jeden německý modelář na výstavě v Düsseldorfu v dubnu 2017, kde také získalo jednu z cen.

Pramen: Modell Eisenbahner 6/2017, str. 84, foto Mörkens.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank

Příspěvekod Kavka_ » sob 18 kvě, 2019 1:11 pm

hank píše:Při přemýšlení o českých analogiích mě jako první napadla (jak jinak... :mrgreen: ) moje oblíbená zastávka Loket-předměstí, ale jistě by šlo vymyslet i další méně či více modifikované příklady ze života. Tak třeba to někoho zaujme.

A kruci, tohle je také luxusní myšlenka na mikrokolejiště! Zařazuji mezi náměty k potenciální realizaci...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- když je železnice v konferenčním stolku, nezabírá žádné místo navíc -
Kavka_

Předchozí

Zpět na Mini kolejiště