Budova z kartonu - jak zabránit kroucení po nátěru ?

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Budova z kartonu - jak zabránit kroucení po nátěru ?

Příspěvekod Tomáš10 » sob 17 říj, 2015 1:34 pm

Stavím v TT stanici z kartonu tloušťky 1,3mm, do výřezů přijdou okýnka Auhagen, vnitřek zpevním v rozích a po délce hranolky 9x9mm.

Zatím O.K. , ale -

Chci to nakonec natřít temperou s trochou mouky,kdesi jsem to tady viděl,ale zkušební pruh 15 x 5cm se mi i po vysušení mezi papíry do druhého dne po vyjmutí kroutí jako banán.

Jak toto řešíte ?
Děkuji.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Budova z kartonu - jak zabránit kroucení po nátěru ?

Příspěvekod mizl » sob 17 říj, 2015 2:59 pm

Ačkoli se to nezdá tak 12x5 mm se ti po natření zkroutí vždy. Jediné kloudné řešení je papír napustit "tvrdidlem". Látkou která papír ztuží. Já na malé dílky používám sekundové lepidlo. Po vytvrzení je papír tvrdý jak kámen. Co se týče omítky, zkus natřít na vzorek Primalex. Imituje omítku fantasticky.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Budova z kartonu - jak zabránit kroucení po nátěru ?

Příspěvekod hank » sob 17 říj, 2015 3:22 pm

Sušíš pod zátěží? Sušíš dost dlouho? 24 h je minimum.

1,3 mm už není karton, ale lepenka. Máš materiál z obou stran na povrchu stejný? Jestli ne, takový materiál je na takovou práci spíš nevhodný, ale potřeboval bych to upřesnit = nejlépe vidět aspoň na fotce. Je spousta druhů lepenek pro různé účely a ne všechny se hodí na to, co s nimi cheme dělat.

Ten zkušební pruh jsi stříhal po směru výroby nebo kolmo? Možná se ti vzorek prohnul jen proto, žes ustřihl obdélník a zrovna kolmo na směr výroby, kde je vazba mezi vlákny v papíru slabší. Ten test bych udělal znovu, jako testovací vzorek bych použil čtverec, jestli se vzorek i potom ohne = udělá korýtko s osou ve směru výroby, má moc velký rozdíl pevnosti ve směru výroby versus kolmo, což je obvyklá vlastnost materiálu z buničiny. Recyklovaný je v tomto případě kupodivu lepší, vlákna jsou kratší a ne tak výrazně orientovaná => vlastnosti podél x napříč nejsou tak rozdílné.

Když to nejde jinak, obyčejně se papír/kartón/lepenka na nenatřené straně namočí čistou vodou. Pak schne na obou stranách rovnoměrně a nemá tendenci prohýbat se. Ale ještě předtím bych řešil vhodnost konkrétního materiálu. Mně se nejlépe pracuje s knihařskými lepenkami, i když těch 1,3 mm už je dost slabá. Možná ještě lepší jsou tzv. ruční lepenky pro výrobu drobné kartonáže a konfekce (jak jsem zjistil, často je používají laseroví paliči), ale ty se těžko shánějí.

Taky bys místo hranolků mohl vyztužovat velké plochy kombinací různých vrstev o různých tloušťkách a z různých materiálů. To je vlastně klasická knihařská/kartonážnická technologie potahování. Kdybys vzal v TT jako nosnou vrstvu třeba lepenku 2,5 - 3 mm (tím by ti vznikla i reálná tloušťka stěny) a jako omítku nalepil předem natřený (nebo potištěný nebo barevný) slabší papír řekněme do 100 g/m2, tak se ti to nezkroutí, zvlášť jestli budeš lepit lepidlem bez vody nebo s malým obsahem vody. Ale schnutí pod zátěží po slepení je nutná podmínka.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Budova z kartonu - jak zabránit kroucení po nátěru ?

Příspěvekod fulda » sob 17 říj, 2015 4:26 pm

Docela se mi osvědčilo používání laku na vlasy - po velice tenkých vrstvách papír impregnovat.
Taky je dobré vědět, že pokud používáš hodně vody (vodovky, tempery), tak je dobré matlat na obě strany současně.
Třeba tak, že si rubovou stranu jen navlhčíš houbičkou/vodou a lícovou pomaluješ tou temperou.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Budova z kartonu - jak zabránit kroucení po nátěru ?

Příspěvekod fulda » sob 17 říj, 2015 4:30 pm

hank píše:Možná ještě lepší jsou tzv. ruční lepenky pro výrobu drobné kartonáže a konfekce (jak jsem zjistil, často je používají laseroví paliči), ale ty se těžko shánějí.

Bo nejsi hospodský povaleč, tak možná nevíš, že z nich často bývají pivní tácky :mrgreen:
Ale pokud si chceš ušetřit játra, tak v Praze na Karláku v Ospapu se běžně dá koupit několik tlouštěk.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Budova z kartonu - jak zabránit kroucení po nátěru ?

Příspěvekod hank » sob 17 říj, 2015 5:37 pm

fulda píše:
hank píše:Možná ještě lepší jsou tzv. ruční lepenky pro výrobu drobné kartonáže a konfekce (jak jsem zjistil, často je používají laseroví paliči), ale ty se těžko shánějí.

Bo nejsi hospodský povaleč, tak možná nevíš, že z nich často bývají pivní tácky :mrgreen:
Ale pokud si chceš ušetřit játra, tak v Praze na Karláku v Ospapu se běžně dá koupit několik tlouštěk.


:mrgreen: To náhodou jako papírník po 36 letech praxe vím, akorát mě to v ten moment nenapadlo napsat, a bohužel, dnes se řemeslo przní tak, že i ty tácky se čím dál častěji dělají ze skládačkových kartónů, fuj, hanba :evil:

A ještě: Jako bývalý pracovník Europapieru, což je největší kokurence OSPAPu, poradím obecenstvu ještě jednu podnikovou prodejnu, a to Grandpapír v pasáži Platýz v Praze na Národní třídě (kdo to má blízko do Plzně, může zkusit dtto na Borských polích). Ještě lepší ale je obejít si malé tiskárny, knihařství a podobné živnosti a zkusit si vysomrovat nějaké zbytky a odřezky, ty vám většinou dají zadarmo. :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Budova z kartonu - jak zabránit kroucení po nátěru ?

Příspěvekod Tomáš10 » pon 19 říj, 2015 1:20 pm

Děkuji vám všem za odpovědi, jako vždy je v modelářství více způsobů.
Je to tento papír -

http://www.papirove-modely.cz/velkynahled/279893

na deskách je vylisováno EMBA sound board a boxis

Nicméně při druhém pokusu jsem zjistil že nechat to 36 hodin schnout mezi papíry je nutnost.
Pak se to sice trochu zkroutilo,ale méně a když jsem to násilím přehnul do opačné strany,teď to položené už 24 hodin drží tvar,což mi snad stačí.

Zpevní to i laťky 9 x 9 mm.

Zatím půjdu cestou nejmenšího odporu a další pokus bude s navlhčením houbičkou z rubu.

Primalex vyzkouším až jej trochu seženu.

Řezání po směru výroby nebo kolmo -

to nemám jak zjistit,ale bude-li nějaký problém, ozvu se zde.

Díky moc všem.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Budova z kartonu - jak zabránit kroucení po nátěru ?

Příspěvekod hank » pon 19 říj, 2015 3:03 pm

Tomáš10: No ale to je přesně ono, vyhmátl jsi bílou "ruční" lepenku (dávám uvozovky, ona už se dávno ručně nedělá, název je historický, jako leccos v naší papírenské branži resp. v tom, co z ní v Evropě ještě zbývá :mrgreen: , ale běžně se používá ), zřejmě nejlepší materiál, který je pro tento účel k mání - výrobce EMBA Paseky nad Jizerou. A zrovna tady směr výroby nehraje takovou roli, protože se vyrábí na pomaluběžných strojích s kulatými síty, což snižuje rozdíl vlastností ve směru výroby a kolmo na něj na minimum.

Podobné vlastnosti budou mít i hnědé nebo šedé (recyklované) lepenky z EMBy, používají se třeba na archivní krabice. Dobré jsou i knihařské lepenky (u nás jsou různé obchodní značky, většinou dovoz z Holandska, což je v této branži velmoc, např. Eskaboard, Attica nebo DeHalm).

Jestli někdo narazíte na nějakou obchodní značku lepenek a nebude jasné, o co jde, klidně napište, zkusím vysvětlit, k čemu se (ne)hodí.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Budova z kartonu - jak zabránit kroucení po nátěru ?

Příspěvekod Vladamir » pon 19 říj, 2015 5:03 pm

tmel 1.JPG
Na stavby v N používám krabice od samolepek Rayfilm. Pokud chci brousit výřez např. pro okno, napustím hrany sekundovým lepidlem. Po sestavení stříknu stavbu akrylátovým stříkacím tmelem,
případně něco zatmelím šlehaným tmelem Den Braven a můžu natírat jak libo a nic se nekroutí. Na větší stavby samozřejmě použiji tlustší lepenku. Zdraví Vladimír
Vladamir
 
Příspěvky: 105
Registrován: ned 27 čer, 2010 7:37 am

Re: Budova z kartonu - jak zabránit kroucení po nátěru ?

Příspěvekod Střelec » úte 20 říj, 2015 11:16 am

Mohu mít desky z archivních krabic - průřez výroby za posledních cca 60 let. Při pořádání fondů se archiválie přebalují do nových nekyselých desek a kartonů a staré jdou do šmelce. Samotný kartony použitelný nejsou - většinou mají poločas rozpadu za sebou a v sobě různé zažrané svinstvo. Ty novější se zase rády loupou po vrstvách. Desky jsou ale relativně homogenní, byť se materiál liší a povrch zdaleka nemusí být hladký. Osobně domečky "z ničeho" moc nestavím, ale pro zájemce bych mohl pár kousků hodit bokem.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň


Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron