Formy na Tunelové portály a zdivo

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Tomáš » ned 02 srp, 2015 9:50 am

Stále brouzdám po webu a hledám něco co by mi padlo do oka. Bohužel už začínám být velmi skeptický .... Auhagen Vypadá nejlíp,ale ta díra je univerzální a je na můj vkus na TT (motorová trakce) příliš velká. Malá železnice toto sice řeší,ale nějak pořád váhám,no není to úplně ono.
Tak jsem hledal narazím-li v TT na něco takového. http://www.eshop-rychle.cz/model-scene/ ... kolejny-H0
Nic jsem však nenašel (pokud by někdo věděl budu rád.) Asi bych zato dal i ty peníze,když už to má nějak vypadat.

Napadla mě tedy myšlenka,jestli bych si takovou formu nedokázal vyrobit sám,abych si z ní mohl odlít tunelový portál a zeď,přesně podle mého gusta. Abych to upřesnil,ten auhagen by mě plastičností i reliéfem vyhovoval,ale bohužel ta díra je k mým účelům nevhodná. Jenže dalo by se to nějak předělat? asi těžko. Nebo koupít portál Nka a ten zvětšit.? Napadla mě i myšlenka,použít rozměr díry od MŽ a tu nějak naroubovat na ten auhagen,celý to spojit,obtisknout do nějaké hmoty a podle toho tu formu vyrobit

Určitě se to nějak musí dát udělat,jenže já vůbec netuším jak. S tímhle nemám žádný zkušenosti. Koukal jsem,že skuteční modeláři vyrábí formy na ledacos,tak proč by to nešlo na obyčejný portál.Měl by někdo nějaké nápady,jak by se taková forma dala vyrobit? vím,že to bude něco stát,ale s tím počítám. Pokud už to vymyšlené je klidně to i odkoupím. V opačném případě asi skutečně nejlíp bude vycházet ten Auhagen a nebo na to jít metodou Houmra,ale to už jsem jednou zkoušel a celkem mě z toho naskakují pupínky.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod hank » ned 02 srp, 2015 1:18 pm

Nech si to vypálit laserem z kartónu... Kamenné stěny propustků, opěrných zdí, mostních pilířů a zemních opěr Karla Bartáka vypadají slušně, když mu dodáš předlohu pořádně nakreslenou v bitmapovém editoru, myslím, že se s ním domluvíš i na tunelovém portálu. A když si tu předlohu nejdřív necháš zkritizovat a odsouhlasit tady, tak uděláš něco i pro nás ostatní...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Polabský » ned 02 srp, 2015 1:47 pm

Jen pro doplnění:
Velikost "díry" do tunelu je dána normami NEM, to z toho důvodu, aby tam prolezla všechna běžná vozidla.
Jedná se víceméně o dva druhy profilu, elektrifikovaný a neelektrifikovaný. Dále rozhoduje, jestli je to v přímé koleji, nebo v oblouku.
Ono i ve skutečnosti je kolem železničního vozidla kus "bezpečnostního" volného prostoru.

Na netu je mnoho návodů, jak vytvořit opěrné zdi, portály, propustky a podobně (například i z jemnozrnného pěnového polystyrénu). Nutno pohledat, př. Houmrovy vlaky.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Tomáš » ned 02 srp, 2015 3:34 pm

No vezmu to od konce. No těch návodů jak vyrobit klenbu jsem našel hodně,ale to odlití z formy považuji za jednodušší při větším množství.
Vím že to stanoví ta norma. To je právě ten problém u toho auhagenu. Oni kombinují všechny tebou jmenované rozměry. Výšku mají univerzální pro obě trakce a šíře odpovídá oblouku,takže na rovince je to příliš. Tohle všechno řeší ta MŽ, ale mohli to dělat z kapku odolnějších materiálů.
To vypálení zní zajímavě. Možná by tak šlo udělat i to kopyto na výrobu formy. Problém je ten,že neumím používat žádný ten grafický editor. Možná bych někoho sehnal,budu muset pátrat.
Dají se ty výrobky p.Bártka někde vidět? Nějaký e-shop?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Tomáš » ned 02 srp, 2015 4:13 pm

forex píše:Barták :D Myslim,ze to je jeho web
http://www.kb-model.eu/


:oops: Neumím číst :mrgreen:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Tomáš » ned 02 srp, 2015 4:18 pm

A jiná možnost jak vyrobit formu,pokud nenajdu kresliče? Tu výšku Auhagenu bych i skousl,ale co s tou šířkou? Nějak to upravit. :roll: . Dyť taková forma portálu typická pro naše kraje nemůže být složitá.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod mlha » ned 02 srp, 2015 4:41 pm

vyrob ze styroduru(sádry, čehokoliv), formu ti pak udělám
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Tomáš » ned 02 srp, 2015 5:34 pm

mlha píše:vyrob ze styroduru(sádry, čehokoliv), formu ti pak udělám


No nabídka zní zajímavě. Než ale vyrábět šablonu úplně od nuly,raději bych nějak upravil ten Auhagen a ten upravenej portál pak zaformovat. Jenže zatím mi není moc jasné jak tu rouru zúžit. Možná by šel kombinovat portál N a TT
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod rawen » ned 02 srp, 2015 6:02 pm

Zkušenost říká, že za dobu hledání a shánění na fóru, lze vzít fotku, zmenšit ji do patřičného měřítka a výrobek podle ní ručně vyřezat do dřeva, sádry, styroduru... Je třeba se nebát a ZAČÍT :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Polabský » ned 02 srp, 2015 8:09 pm

Ona ta "díra" musí mít určitou křivku aby to odolalo zemnímu tlaku a nespadlo to. Něco jako vejce na špičce. Jinak je to nesmysl. Pokud se jich nedělá třeba deset, tak bych na to formu nevymýšlel a volil bych jednodušší a lacinější řešení.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Pavel 152 » ned 02 srp, 2015 9:14 pm

Základy žel. modelářství jsou v knihách z 60tých let a stále platí NEM. ABC žel. mod. nebo Železniční modelářství 1. Vystřihněte si šablonu z papíru dle nem, tu vyzkoušejte na kolejišti s vozidly. Já si kdysi vyráběl portály a zdi z moduritu (dnes Krea) vyválcované na plechu. Potom dle šablony vyřezané nožem, potlučeme rapatým dřívkem(kolmo na léta) a kámen po kameni naznačovat spáry. Modurit se vařil i s plechem. Krea sama ztvrdne. Je to krásná tvůrčí práce a budete na sebe hrdi, že jste něco dokázali svýma rukama jako my staří v roce 1964. A ty knihy stále platí, jen doba je jiná, nechat odlít, vypálit, vyrobit někým jiným a pak koupit.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 03 srp, 2015 11:44 am

Díru na tunel jsem zrovna řešil minulej měsíc - Auhagen je pro můj oblouk r422 moc úzkej, takže nastoupila NEM norma, rýsování průjezdnýho profilu pro potřebný oblouk a pak tento obrázek viz příloha - ten jsem si v kompu dal přes ten oskenovaný narýsovaný, a pak mu v Corelu upravoval rozměry tak dlouho, až mi vyšel na tu narýsovanou šablonu. Pak výsledný upravený obrázek vytiskl na samolepku a nalepil na plastikovou desku. Po vyřezání portálu z desky jsem následně získal matrici - podle ní už můžu naohýbat drát do řezačky polystyrenu, řezat sádru nebo cokoliv co budu potřebovat. První tunelovou rouru na kolejiště jsem dělal vyříznutím do 10cm desky extrudáku, a tunelovou rouru i portál pak polepoval šmirglovýma kostkama. Ale není to ono - působí to nepřirozeně hladce, jako šutry řezaný vodním paprskem- na další tunely použiju metodu narytí spár přímo do polystyrenu a následný lehký natupování šutrů Ostafixem pro lepší strukturu. Mělo by to být hezčí. Kdybych nepotřeboval mít celý 40cm tubus toho tunelu s ohledem na váhu a velikost segmentu (920x1250) jen z polystyrenu, jdu určitě cestou sádrových odlitků. Mástr si uděláš bud z plastu a sádry, nebo polystyrenu - spáry si nareješ skalpelem, nožem, jehlou apod. Následně přelakuješ Balakrylem a zaformuješ do lukoprenu... Pixla lukoprenu stojí myslím furt kolem dvou tří stovek a v pohodě ti stačí na dva-tři tunely...
Přílohy
3754_34380_41 - 1.jpg
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Tomáš » pon 03 srp, 2015 1:47 pm

:lol: :lol: :lol: tak tohle bych nezvládnul ani kdyby mě strčili do mučírny.

Souhlasím s názorem Pavla,že nějvětší radost je z toho co si člověk vyrobí sám.Tak trochu mě to pořád hlodá.Už jednou jsem to zkoušel z těch cihliček smirku.Možná by stálo jít znovu touhle cestou a udělat si potřebné zdi na míru. Problém je,že já ten otvor portálu = tu šablonu už nikde nemůžu najít. Vím,že to někde bylo i v pdf a stačilo si ji jen vytisknout. Bylo to přesně podle NEM105 v několika provedení. Mě by stačil oblouk motorová trakce a přímá kolej motorová trakce. Sám se do rýsování pouštět určitě nebudu.tohle by 100% nedopadlo.
No budu to muset ještě zvážit,nechci zbytečně vytvářet něco abych pak v půli zjistil,že na to nestačím.Občas to tak u mě dopadá. když půjdu cestou Auhagenu,nebude to sice úplně přesné,ale zase mě to nesežere. Moc se mi líbí práce Mnitky,tohle by pro mě mohlo být inspirací.
Obrázek
tohle je taky ten auhagen a vypadá to velmi,velmi dobře. Ty zdi a křídla bych si mohl nechat někde odlít,nebo by to šlo třeba zaformovat a odlít ze sádry. Vnitřek roury,by se pak dal dělat z těch kostiček smirku.
Proč to nikdy nejde jednoduše :mrgreen:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod mnitka » pon 03 srp, 2015 2:13 pm

Hele, taky se mi ten Auhagen nelíbil a hledal jsem alternativu. Nakonec to dopadlo celkem slušně. Takže, koukej valit do Bástru už tam na tebe jistě čekají aspoň se dvěmi baleními. Na ostatní zdi pořiď pilíře viz obrázek (hodí se k portálům strukturou zdiva). A je to.
Obrázek

A už nemudruj :!:
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod mnitka » pon 03 srp, 2015 2:30 pm

Výška tunelové roury jde regulovat buď odřezáním odspoda nebo podložením koleje přesně jako je to na vloženém obrázku o dva příspěvky nahoře.
Samozřejmě aby to vypadalo je nutné zdivo nabarvit a a napatinovat.

Obrázek

Tunelová roura se dá napodobit buď některým z ohýbacích strukturovaných polotovarů s imitací zdiva nebo jen smirkovým papírem jako imitací stříkaného betonu. S tunelem v oblouku budou samozřejmě náležité potíže stoupající se zmenšováním poloměru.

Primárně se soustřeď na funkčnost, detaily řeš až jako poslední.



Koukni, tohle je taky trošku modelařina. Představ si místo slečny portál Auhagen... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Přidáš barvy a ...
Obrázek
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků