Formy na Tunelové portály a zdivo

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod hank » pon 03 srp, 2015 4:05 pm

Tunel v obouku přece nemusí - často ani nemůže - být roura sledující profil v celé délce...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6098
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Tomáš » pon 03 srp, 2015 4:39 pm

Ok. Budu se držet tvých rad Martine .
Zkusím to udělat jako ty. Kupuješ ty barvy "valejo" někde v Brně? To tebou zmiňované ředidlo na olejovky jsem zatim taky sháněl marně.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod mnitka » pon 03 srp, 2015 6:51 pm

hank píše:Tunel v obouku přece nemusí - často ani nemůže - být roura sledující profil v celé délce...

To ano, jasně, jsou tunely kde se roura láme nebo je postavena ve stupních (schodech). To všechno je však při použití extrémních poloměru oblouků složité doma vytvořit.
Já sám tunelové rouře až takovou důležitost nedávám, prostě moc toho z ní vidět není.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod mnitka » pon 03 srp, 2015 7:14 pm

Tomáš píše:Ok. Budu se držet tvých rad Martine .
Zkusím to udělat jako ty. Kupuješ ty barvy "valejo" někde v Brně? To tebou zmiňované ředidlo na olejovky jsem zatim taky sháněl marně.

Připomínáš mi moji ženu. Té to "OK" tak trvá...
Na obrázku výše najdeš použité barvy LIFECOLOR. Jen těmito odstíny můžeš obskočit všechny zdi, tunely a mosty na kolejišti, dobré je taky blízkými odstíny barvit skály aby všechno ladilo a aby kolejiště barevně hrálo.

Pokud trvas na VALLEJO barvách zajdi do Vágnera, ředidlo koupiš na Josefské.

Akrylama uděláš všechno a hlavně práce půjde rychle. Pokud se pustíš do práce s olejema poctej s technologickými přestávkami a s manželčiným částečným ochladnutim díky smradu
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod mnitka » pon 03 srp, 2015 7:18 pm

Tomáš píše:Ok. Budu se držet tvých rad Martine .
Zkusím to udělat jako ty. Kupuješ ty barvy "valejo" někde v Brně? To tebou zmiňované ředidlo na olejovky jsem zatim taky sháněl marně.

Připomínáš mi moji ženu. Té to "OK" taky
trvá...
Na obrázku výše najdeš použité barvy LIFECOLOR. Jen těmito odstíny můžeš obskočit všechny zdi, tunely a mosty na kolejišti, dobré je taky blízkými odstíny barvit skály aby všechno ladilo a aby kolejiště barevně hrálo.

Pokud trvaš na VALLEJO barvách zajdi do Vágnera, ředidlo koupiš na Josefské.

Akrylama uděláš všechno a hlavně práce půjde rychle. Pokud se pustíš do práce s olejema počítej s technologickýma přestávkama a s manželčiným částečným ochladnutim díky smradu z ředidla na olejovky.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod chameleon » pon 03 srp, 2015 7:34 pm

Tome, jestli chceš, pošlu ti emailem podklady k frézování/laserování "mého" malého/reálného tunelu 1:1, viz zde
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 04 srp, 2015 6:12 am

Pokud ten tunel nemáš ve výši oči a navíc pravotočivou zatáčku jako já, tak na tu rouru ti stačí tak 10-15cm a ani tam nepotřebuješ dělat strop... Takhle já holt vidím až do půlky oblouku - jedna z věcí co jsem při stavbě nedomyslel... Tobě by mohlo stačit i naohýbat a dopatinovat polystyrenový zdi od Nocha k těm portálům Auhagen. Pokud jde o tunel od Auhagenu, tak je v pohodě pokud jde o přímou kolej a oblouky velkýho poloměru, jen to chce vizuelně dobře udělat opěrný zdi a vnitřek tunelu.

Patinace akrylama - akryly mají obrovskou výhodu v rychlosti zasychání. Naproti tomu to je zase jejich největší nevýhoda - nad olejema máš větší kontrolu a taky se hodí víc na výrobu stečenin a různých skvrn od maziv. Navíc použiješ-li pro ředění olejů Daler Brown Low Odour Thinner, tak ti nikdo nadávat do Smraďochů nebude :lol: Pouhá voda k ředění akrylovek nestačí, musíš do toho přidat nějaký vhodný detergent, aby se ti to dobře rozlévalo po povrchu (kapilární vzlínání se tomu myslím říká...). A origo ředidlo Lifecolor smrdí taky (po lihu...). Nicméně pro základ patinování zdí, skal apod jsou akrylovky jasná volba - za předpokladu že aspoň z poloviny využiješ stříkací pistoli - jinak ti to jako začátečníkovi pujde hodně blbě a s výsledkem spokojen moc nebudeš /akryly je nutný oproti jiným barvám natírat ve vícero tenkých vrstvách/. I když na něčem se to naučit musíš a auhagen tunel je nejlepší kandidát 8)

Odbočím a vrátím se k tunelový rouře - nemáte někdo povědomí po kolika metrech se dělaly ty "unikové" kouty/zahloubení a k čemu slouží ta klikatá bílá čára v tunelu? Myslel jsem že k označení těch unikových koutů, ale přijde mi že každý tunel má ty čáry malovaný jinak
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod mnitka » úte 04 srp, 2015 7:52 am

Odbočím a vrátím se k tunelový rouře - nemáte někdo povědomí po kolika metrech se dělaly ty "unikové" kouty/zahloubení a k čemu slouží ta klikatá bílá čára v tunelu? Myslel jsem že k označení těch unikových koutů, ale přijde mi že každý tunel má ty čáry malovaný jinak


Výklenky se asi budovaly dle norem které se během budování jednotlivých tunelů měnily. Pokud nebuduješ tunel v řezu je to zbytečné řešit.
Bílá čára slouží k orientaci v tunelu. Slyším-li zahoukání vlaku utíkám směrem svažující se čáry, ta mě dovede k nejbližšímu výklenku. Vrchol bílé čáry je vždy přesně uprostřed mezi výklenky.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Tomáš » úte 04 srp, 2015 8:09 am

chameleon píše:Tome, jestli chceš, pošlu ti emailem podklady k frézování/laserování "mého" malého/reálného tunelu 1:1, viz zde



Ahoj,no pokud budeš ochoten tak budu rád. :)
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Tomáš » úte 04 srp, 2015 8:10 am

Jinak zde přikládám krásnou fotku od Chameleona,kde je krásně vidět problém portálu Auhagen

Obrázek
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod mnitka » úte 04 srp, 2015 8:29 am

Hmmm, jenže do oblouků přijde profil průjezdného průřezu rozšířit ještě o 6mm. Takže Auhagen zase o tolik širší než je třeba není :!:
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Tomáš » úte 04 srp, 2015 8:36 am

mnitka píše:Hmmm, jenže do oblouků přijde profil průjezdného průřezu rozšířit ještě o 6mm. Takže Auhagen zase o tolik širší než je třeba není :!:


V oblouku ten auhagen je asi optimální to je jasný,ale v rovině je moc rozjetej. Nic...už jsem se rozhodl,ten auhagen bude pro mě to nejlepší.To zdivo s těch pilířů je zajímavé zjištění. já jsem si celou dobu myslel,že jediný co lze použít je tohle
http://www.amazon.de/Auhagen-GmbH-48578 ... B001BNQSJW
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Petr_J » úte 11 srp, 2015 4:37 pm

mnitka píše:
Odbočím a vrátím se k tunelový rouře - nemáte někdo povědomí po kolika metrech se dělaly ty "unikové" kouty/zahloubení a k čemu slouží ta klikatá bílá čára v tunelu? Myslel jsem že k označení těch unikových koutů, ale přijde mi že každý tunel má ty čáry malovaný jinak


Výklenky se asi budovaly dle norem které se během budování jednotlivých tunelů měnily. Pokud nebuduješ tunel v řezu je to zbytečné řešit.
Bílá čára slouží k orientaci v tunelu. Slyším-li zahoukání vlaku utíkám směrem svažující se čáry, ta mě dovede k nejbližšímu výklenku. Vrchol bílé čáry je vždy přesně uprostřed mezi výklenky.


Já jsem ty čáry dělal podle tohoto nákresu, před časem jsem ho našel tuším na vlaky.net:

120260.jpg
120260.jpg (22.51 KiB) Zobrazeno 6451 krát


V reálu to pak vypadá takto:

P1120288_1.jpg
Petr_J
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:33 am
Bydliště: Brno

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 12 srp, 2015 6:12 am

Díky za tyhle údaje, Petře, to je přesně to co jsem potřeboval!

Jinak k tunelům a tunelového rouře - ještě existuje možnost koupit formy od http://www.modellbaushop-joachim.de/sho ... formen-h0/ - jsou sice podle německých vzorů, ale zase ušetří práci... I když v nabídce jak vidím je má jen pro HO...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Formy na Tunelové portály a zdivo

Příspěvekod mnitka » stř 12 srp, 2015 5:03 pm

Petr_J :arrow:
Vypadá to parádně. To je tak když starej AUHAGEN vezme do ruky modelář. Skvěte :!:
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků