Mechanická návěstidla H0

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Mechanická návěstidla H0

Příspěvekod Rank » ned 20 led, 2008 11:54 pm

Stavím vlastní mechaniky s použítím ramen a clonek od fy Detail. Při návrhu víceramenných návěstidel (dvouramenné, tříramenné s vodorovným žlutým pevným nebo pohyblivým) jsem narazil na problém, jak vyřešit jeho pohon tak, aby byl modelově co nejvěrnější - ideálně dvojitým drátovým táhlem jen k hornímu ramenu. Pohyb svislého ramene by byl odvozen od pohybu horního. Zkoušel to už někdo, nebo je to v H0 nesmysl a mám to vzdát?
Rank
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 03 pro, 2007 6:30 pm

Re: mechaniky

Příspěvekod Yarda » pon 21 led, 2008 9:20 am

Taky uvažuju nad stavbou mechaniky z těch leptíků od Detailu. Ale jen jednoramenné, protože dvouramenné návěstidlo může mít 3 polohy (znaky stůj, volno, vjezd odbočkou) a poloha dolního ramene nezávisí na poloze horního. Takže není možno odvozovat pohyb dolního od pohybu horního. Jedině že by se návěsti zjednodušily na 2 znaky (stůj a vjezd odbočkou), pak by to šlo, ale to zase není moc modelové... Pokud by to mělo být modelové, potřeboval bys 2 přestavníky a od každého samostatné táhlo k jednomu rameni. Jiné řešení mě nenapadá.
Uživatelský avatar
Yarda
 
Příspěvky: 255
Registrován: pon 08 říj, 2007 11:48 am

Příspěvekod TomBart » pon 21 led, 2008 10:44 am

Něco jsem doma zkoušel http://www.tombart.wz.cz/web_dopln/navestA.htm nebo http://tombart.bluehost.cz/web_fotky/div06HO12.htm http://tombart.bluehost.cz/web_fotky/div06HO18.htm
na tý poslední to je vidět asi nejlíp.
jeden drát je táhlo od relátka a ten druhý je zpětné táhlo, které je pod kolejištěm uchyceno přes pružinku co se dává ke kinematice. Takže to pruží a táhla jsou porád napnutá. Na fotkách jsou ještě z drátku z cívky, ale praská. To vjezdové se žlutou plácačkou na druhé fotce jsem už předělal na ocelové lanko 0,25 mm a funguje perfektně.
Pochopitelně co jedno rameno, to jedno relé. takže dvouramenná mají dvě samostatná relátka. Koukal jsem, že viesmann prodává samostatně pohony, takže to by šlo taky
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod Rank » pon 21 led, 2008 3:42 pm

Právě návěstidly "by TomBart" jsem se nechal inspirovat při vývoji nového typu pohonu. Dosud jsem používal klasicky co rameno to jeden drátek. Tak to ale ve skutečnosti není. K hlavnímu rameni vždy vede dvojité drátové táhlo. U jednoramenných to není problém (jak je vidět na obrázku). U dvou ramenných se ale asi dodatečným táhlům asi nevyhnu. A tím tedy i dvěma pohonným jednotkám. Uvažuji o Memory Wire nebo prostým drátovým táhle vedeným až k místě obsluhy, kde by bylo cosi na styl stavěcí páky. Právě pro ten druhý příůpad hledám řešení, abych nemusel každé rameno ovládat samostaně. Navíc mi samotný stožár jen se dvěma rameny na čepech připadá oproti skutečnosti chudě a zasloužil by si aspoň maketu nějakého přestavného zařízení. (jsem holt trochu hračička :) )
Rank
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 03 pro, 2007 6:30 pm

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 22 led, 2008 10:24 am

Rank píše:Právě návěstidly "by TomBart" jsem se nechal inspirovat při vývoji nového typu pohonu. Dosud jsem používal klasicky co rameno to jeden drátek. Tak to ale ve skutečnosti není. K hlavnímu rameni vždy vede dvojité drátové táhlo. U jednoramenných to není problém (jak je vidět na obrázku). U dvou ramenných se ale asi dodatečným táhlům asi nevyhnu. A tím tedy i dvěma pohonným jednotkám. Uvažuji o Memory Wire nebo prostým drátovým táhle vedeným až k místě obsluhy, kde by bylo cosi na styl stavěcí páky. Právě pro ten druhý příůpad hledám řešení, abych nemusel každé rameno ovládat samostaně. Navíc mi samotný stožár jen se dvěma rameny na čepech připadá oproti skutečnosti chudě a zasloužil by si aspoň maketu nějakého přestavného zařízení. (jsem holt trochu hračička :) )

Mám doma pokusné návěstidlo právě na zkoušení Memory wire. Mám na něm podobný systém, jako TomBart. MW vede k ovládáńí ramene a zkracováním ho zvedá, druhé táhlo přes pružinku zajišťuje vracení ramena do vodorovné polohy. Zatím se mi nepodařilo dostranit potíže s nespolehlivostí přenosu proudu. Protože se MW nedá pájet, je provlečen očkem v rameni a tam je největší problém. Druhé táhlo slouží jako zpětný vodič. Až to nějak vymyslím bude to fajn, protože návěstidlo má malý základ, kde je schovaná pružinka a jinak od něj vedou jen dva dráty, takže nepotřebuje prostor pod terénem. Návěstidlo je hodně blbě vidět na http://modelyh0.com/koleje/mis/m152-1.jpg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod Houmr » úte 22 led, 2008 12:16 pm

Doporučuju použít od návěstidla (ramene) silon až pod desku, tam pak až řešit přestavník s Mem.Wire. Dělal jsem to i u vyhybek za pomoci silonu.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 22 led, 2008 3:21 pm

Houmr píše:Doporučuju použít od návěstidla (ramene) silon až pod desku, tam pak až řešit přestavník s Mem.Wire. Dělal jsem to i u vyhybek za pomoci silonu.


Jak píše Houmr přenos na vlastní rameno není vhodný dělat přímo pomocí MW. Lépe je pohon umístit pod a přenos dělat pomocí např. struny abych se po Houmrovi neopakoval. :wink: :wink: :wink: :wink:
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod sco_27 » úte 22 led, 2008 5:22 pm

Neviete ci by sa pomocou MW dala ovladat aj vykolajka ala Hekttor ? Mam ich na pouzit na kolajisku cca 6.
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 22 led, 2008 5:49 pm

Zdenek Valter píše:
Houmr píše:Doporučuju použít od návěstidla (ramene) silon až pod desku, tam pak až řešit přestavník s Mem.Wire. Dělal jsem to i u vyhybek za pomoci silonu.


Jak píše Houmr přenos na vlastní rameno není vhodný dělat přímo pomocí MW. Lépe je pohon umístit pod a přenos dělat pomocí např. struny abych se po Houmrovi neopakoval. :wink: :wink: :wink: :wink:

I slepý uličky musí někdo musí prošlapat. Jak by se poznalo, že nikam nevedou?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod Houmr » úte 22 led, 2008 6:15 pm

Určitě máš pravdu. Výkolejka by asi ovládat šla, proč ne, chce to jen zkusit udělat :lol:
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod sco_27 » úte 22 led, 2008 6:18 pm

Jo jo...Len aky bude pristup k MW... Hlavne u nas v SR , mozno to na zakazku dovaza www.artol.sk ale neviem neviem...
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Rank » pon 04 úno, 2008 6:22 pm

Pokud používáte mosazné nebo jiné kovové trubky... jaký průměr? Podle přepočtu by to mělo být 1,4; 1,8; 2,2. Takové průměry jsem ale nikde nesehnal :?:
Rank
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 03 pro, 2007 6:30 pm

Příspěvekod Jarda H. » pon 04 úno, 2008 6:26 pm

Rank píše:Pokud používáte mosazné nebo jiné kovové trubky... jaký průměr? Podle přepočtu by to mělo být 1,4; 1,8; 2,2. Takové průměry jsem ale nikde nesehnal :?:



A tyhle Ms trubičky nevyhovují ? Viz f. Litomysky :

http://www.litomysky.cz/mat/mso.htm
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod sco_27 » pon 04 úno, 2008 8:20 pm

to TomBart : Viem ze to sem nepatri, ale pri prezerani fota som si vsimol ze v Zamracenej mate aj interier kabini, chcem sa spytat ci ste to vyrabavli Vy, popripade nie kdo iny, alebo to je od CS Trainu pre Okuliarnikov ?
Dik
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod TomBart » stř 06 úno, 2008 7:58 am

sco_27 píše:to TomBart : Viem ze to sem nepatri, ale pri prezerani fota som si vsimol ze v Zamracenej mate aj interier kabini, chcem sa spytat ci ste to vyrabavli Vy, popripade nie kdo iny, alebo to je od CS Trainu pre Okuliarnikov ?
Dik


je to pouzite od Banka http://www.bankovi.cz/ (750) ale pokud chces, mam je udelane znova tady v praci v Corelu a delam si je konkretne na kazdou masinu. Davam tam i tisteny cisla nahoru, jak bejvali
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků