Příhradové mostní konstrukce

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příhradové mostní konstrukce

Příspěvekod hank » sob 13 zář, 2014 2:25 pm

Přátelé, docela by mě zajímalo, jestli jste někdo v TT zkoušeli "scratch" stavbu příhradového mostního nosníku z profilů - např. mosazných Albion Alloys, které nabízí Litomyský, nebo ze "samo-domo" vyrobených profilů papírových.

Na kolejišti mi po všech plánovacích peripetiích vyšel jeden most o světlosti asi 20 - 25 m (~ cca 160 - 200 mm v TT) a výšce horní hrany mostovky 6,5 m (~ 55 mm v TT) nad dnem vodoteče a na něj by se hodila např. přímopásová příhradová konstrukce s horní mostovkou. Jediný, kdo tu v TT něco podobného nabízí, je Noch (kat. číslo 62910), ale tam má jeho laserovaná konstrukce délku jen 136 mm ~ cca 16,3 m, tzn. že bych ji musel doplnit kamennou zemní opěrou s jedním klenutým obloukem světlosti kolem 3 m (nakonec proč ne - po jednom břehu potoka povede cesta). Z různých důvodů se chci se vyhnout použití plastových výrobků i polotovarů. Jako plán B mám laserovanou konstrukci od KB modelu (kat. č. 4402) s dolní mostovkou - délka 155 mm ~ 18,6 m zhruba odpovídá - ale přece jen, když přivřu oči a představím si to, tak mi tam lépe sedí ten nosník s horní mostovkou. A pak ještě plán C - dřevěné nebo kombinované mostní provizorium - na starém kolejišti jsem měl vlastnoručně vyrobený model provizorního mostu s ocelovými nosníky na dřevěných opěrách (vzhledem k epoše IIIa by se to taky hodilo, např. přes Moravu v Uh. Hradišti se po dřevěném provizoriu jezdilo od konce války až do r. 1955, než bylo nahrazeno parabolickým obloukem s dolní mostovkou) a vypadalo to docela atraktivně.

Ještě prosba: Kdybyste někdo měli archivní výkresy nosníků podobných rozměrů z doby kolem roku 1900, docela rád bych se podíval, jaké materiály, tj. především typy a rozměry ocelových profilů, tehdejší mostaři volili. Nebo jestli tu je někdo, kdo by to uměl spočítat... třeba dobovou grafickou metodou Cremona - Ritter 8) ... dnes už se zřejmě tyto typy nosníků (v Americe nazývané podle vynálezců ještě z dob dřevěných mostů Long, Howe, případně Brown pro dolní mostovku) nově pro železniční mosty nenavrhují, tedy pokud jsem to po zběžné internetové rešerši správně pochopil.

A ještě jedna prosba: Jestli jste si někdo vyráběli papírové profily sami, rád se nechám poučit, jaké přípravky jste přitom používali.

(Poznámka na okraj: Snad poprvé závidím HO-kářům a N-kařům, obě velikosti mají v této oblasti mnohem širší průmyslový sortiment než my TT-čkáři.)

Edit: Kouknul jsem se na ceny těch mosazných profilů... :roll: myslím, že zůstanu u papíru, tj. buď u laserovánek nebo u vlastních výtvorů :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6108
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Příhradové mostní konstrukce

Příspěvekod VašekPI » ned 14 zář, 2014 4:13 pm

Ahoj Hanku,

není to bohužel přímo o mostech, ale před časem jsem na web vyvěsil katalog Vítkovických železáren z roku 1915. Snad se ti něco z toho bude hodit.

Ke stažení na: http://www.uloz.to/xJjcvCr/katalog-vitkovice-sken-zip
VašekPI
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 06 lis, 2012 9:36 pm

Re: Příhradové mostní konstrukce

Příspěvekod hank » ned 14 zář, 2014 5:39 pm

VašekPI: Děkuji.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6108
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Příhradové mostní konstrukce

Příspěvekod LUJdeCHUJ » stř 24 zář, 2014 1:34 pm

ahoj třeba se to bude hodit
je to sice německy zato barevně :wink:

http://uloz.to/x6JjG1df/miba-mosty-rar
LUJdeCHUJ
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 04 čer, 2013 7:32 am

Re: Příhradové mostní konstrukce

Příspěvekod vvitty » stř 24 zář, 2014 3:21 pm

Jen pro zajimavost z americkych realii
http://www.traincat2.com/
nadhera kam oko spocine (snad jen radeji nekoukat na cenovky, ale zase za to co clovek dostane to neni tak strasne)

Obrázek
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Příhradové mostní konstrukce

Příspěvekod hank » stř 24 zář, 2014 4:45 pm

LUJdeCHUJ: Děkuji. Přece jen německé předlohy jsou nám bližší než americké - mám Model Railroader věnovaný taky mostům, ale v něm jsou zase užitečné plány dřevěných mostů.

Já už jsem se ale rozhodl, mostní dominantou na mém kolejišti v epoše IIIa bude v reálu asi 26 m dlouhé (tj. v TT asi 21 - 22 cm) mostní provizorium o 4 polích, dvě střední pole budou zdvojené zhruba (v reálu) 10metrové nosníky z ocelových I-profilů výšky cca 60 cm (v měřítku mosazné profily 4,8x2,4 mm délky cca 85 mm), krajní pole budou seskobované dřevěné nosníky ze 4 dřevěných trámů 3 m x 30 cm x 30 cm (v měřítku dřevěné nosníky 2,4x2,4 mm dlouhé 25 mm) , to vše příčně vyztuženo dřevěnými ondřejskými kříži a uloženo na 2 + 3 dřevěné zemní a mezilehlé opěry z kulatiny tloušťky cca 20 a 40 cm (v TT 1,6 a 3,2 mm). A při této délce mostu jsou předepsány i pojistné úhelníky proti vykolejení, ty budou z mosazného "vinglu" 1,6x1,6 mm. Mostnice budou z hranolků 1,8x1,8 mm, každá druhá mostnice bude prodloužená na délku 65 mm a to vše zakryto modelářskou překližkou tl. 0,5 mm, pochozí lávky budou na obou stranách. Budu to stavět "scratch", tj. celé sám, z polotovarů nakoupených u Litomyského.

Jestli máte někdo starou příručku D-1 "Mosty" od Malé železnice z roku 1974, tak plánek toho provizorního mostu jsem našel tam. (Třeba ho sem někdy dám.) Provizória tohoto druhu se stavěla nejen po válce (tak např. v Uh. Hradišti se provizorium podobné konstrukce dlouhé přes 100 m o 7 polích světlosti 10 - 20 m s I-nosníky výšky 0,75 m provozovalo až do r. 1955, kdy Moravu překlenul nový ocelový parabolický nosník s dolní mostovkou), ale také (například) při opravách tunelů a mostů mezi Brnem a Blanskem v 70. letech, akorát že tam mostaři jako mezilehlé opěry používali většinou soustavu PIŽMO ze zdrojů železničního vojska.

Možná časem zkusím toto provizorium nahradit něčím trvalým (pro fajnšmekry: Co byste řekli na původní kunovský most z trati Milotice - Vrbno pod Pradědem, tj. 20metrový příhradový nosník typu "rybí břicho"?), ale sortiment vyráběných (nejen) příhradových mostů v TT mě neuspokojuje a vlastnoruční stavbou modelu ocelového nosníku z profilů se mi teď nechce zdržovat.
Naposledy upravil hank dne stř 24 zář, 2014 4:47 pm, celkově upraveno 1
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6108
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Příhradové mostní konstrukce

Příspěvekod hank » stř 24 zář, 2014 4:46 pm

vvitty: Pěkné, akorát pro nás TT-čkáře k nepotřebě... :evil:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6108
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Příhradové mostní konstrukce

Příspěvekod BaWiS » stř 24 zář, 2014 8:59 pm

vvitty píše:Jen pro zajimavost z americkych realii (...)


Tady jsou mosty z leptů mojeho známého, z reálné předlohy v Polsce. Ke koupi jsou jen sestavené. Práce je to opravdu kvalitní, viděl jsem na vlastní oči pájení takového mostu (právě toho nejhezčího z Malborku). Cena je opravdu obrovská, ale když si člověk spočítá náklady na lepty a pak k tomu čas, tak se není čemu divit...

http://www.inari.net.pl/index.php/pl/mo ... e-mostow-2
Uživatelský avatar
BaWiS
 
Příspěvky: 345
Registrován: čtv 27 lis, 2008 8:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Příhradové mostní konstrukce

Příspěvekod dfrolek » ned 23 lis, 2014 6:27 am

Ahoj.
Já jsem před časem mosty lepil z kartonové čtvrtky.. Ač se to nezdá, příhrady udělaly své, nosnost vynikající.. Jen trošku náchylné na občasné "zavadění". Ale to by byl i most z leptu. Předloha mostu je most přes Moravu v UH. Profily jsem lepil natupo z pásků, dokonce i rozměrů 1,5x1mm..
Přílohy
model_VI.jpg
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: Příhradové mostní konstrukce

Příspěvekod rawen » ned 23 lis, 2014 6:52 am

Ahoj.
Pouzil jsi 'holy' karton anebo jsi ho necim napoustel, lakoval apod.?

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Příhradové mostní konstrukce

Příspěvekod dfrolek » ned 23 lis, 2014 7:31 am

Tento most je z kladívkové čtvrtky, ničím nenapouštěný. Mostovka je z HPS (tvrzený polystyren). Po dokončení je most natřený agamou. Pak jsem ještě dělal viadukt o třech polích, ten jsem dělal z černého fotokartonu 0,4mm. Ten jsem nenatíral vůbec. V čase, kdy jsem mosty dělal, jsem ještě o řezání laserem neslyšel. Nyní bych si pásky nechal takto nařezat (laser) :)
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: Příhradové mostní konstrukce

Příspěvekod hank » ned 23 lis, 2014 8:36 am

dfrolek: Marně hledám smajlíka pro palec nahoru. :)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6108
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků