Okenní otvory - historické stavby

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Okenní otvory - historické stavby

Příspěvekod milan ferdián » ned 20 dub, 2014 11:16 am

Profíci,potřebuji poradit,jak vyseknout nebo vyříznout půlokenní otvor.Nebavme se o laseru.Nemohu s každým potřebným vyříznutím otvoru,někoho otravovat.Modelářským nožem si výřez nepodařil.Spíše otvor byl více zakřivený než obloukový a když jsem chtěl použit půlkulatý pilníček na kov a upravit otvor,ani zde mi pšenka nekvetla.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Okenní otvory - historické stavby

Příspěvekod T 478 3022 » ned 20 dub, 2014 12:58 pm

Jestli jsem to dobře pochopil,tak to vyřezáváš do kartonu nebo nějakého tvrdšího papíru?
V takovém případě to kolem toho otvoru napustím obyčejným vteřinovým lepidlem a pak to jde doladit i tím pilníčkem.
T 478 3022
 
Příspěvky: 163
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: Okenní otvory - historické stavby

Příspěvekod rawen » ned 20 dub, 2014 1:23 pm

Vzpomínám, že když jsem byl ještě papírák, i ti největší machři dělali kruhové otvory (např. kola pro bojovku) skalpelem. Ovšem ne tím širokým, nejrozšířenějším, ale tenkou čepelkou.

Alternativou jsou děrovací kleště (pro malé průměry) anebo průbojníky. U těch záleží na kvalitě a jsi limitován danými průměry. (Samozřejmě lze kruhový sekáč vzít na brusce, aby vysekával pouze oblouky...)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Okenní otvory - historické stavby

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 20 dub, 2014 1:31 pm

Existuje kruhové vyřezávátko Olfa - http://www.srovnanicen.cz/q/rezaci%20kruzitko/

při troše nácviku s tím jdou dělat i půlkruhové věci...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Okenní otvory - historické stavby

Příspěvekod hank » ned 20 dub, 2014 2:02 pm

Milane, jaké máš poloměry oblouků kleneb? A do jakého materiálu potřebuješ ty díry udělat?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6098
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Okenní otvory - historické stavby

Příspěvekod milan ferdián » úte 22 dub, 2014 6:40 am

Pánové,děkuji vám za vaše rady.Ano,zapoměl jsem napsat o jaký materiál jde,ale trefili jste se přesně.Jde o kartón.Zbylo mi dost z nedostavěného pivovaru Lobeč.Další mým opomenutím je modelové měřítko.I přes všechny patálie co s ní jsem měl a do budoucna budu mít,tak je to stále N/1:160 :wink: .Znáte to,starého psa nových kousků (modelového měřítka) nenaučíš :mrgreen: .

ad hank:Rozměry klenb zatím neznám,protože na výkresech nejsou kótováne.U druhé historické stavby,dokonce mám k dispozici jen pohlednici.Naštěstí tato budova byla tak fotogenická,že je vyfocena ze všech stran :wink: .

K mému překvapení,jsem dostal i nabídku i na ten laser,čímž dopředu děkuji.Prej těch 10 km,bych měl v pohodě zvládnou. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Okenní otvory - historické stavby

Příspěvekod jafobe » úte 22 dub, 2014 3:00 pm

já osobně něco podobného dělal řezbářskými dlátky na linorit
Obrázek
http://www.bastaflora.cz/grafika/rydla-a-dlata/sada-rydel-na-linoryt-abig.html
mám podobnou sadu (se šoubovým mosazným sklíčidlem), v ní je pět výměnných hrotů dlátek, dvě do obloučku (ta by se asi hodili nejvíc pro tvou momentální potřebu) pak dvě do "V" i když není moc ostrého úhlu a jedno rovné žezací skoro jako skalpel
kvalita nabroušení u nově koupené sady nic moc, já si to přebrousil, teda spíš jen začistil ostrou část dlátek, ale účel splnili dobře
měli by jít dokoupit i náhradní nože jiných tvarů, asi by byla možnost si tvar uzpůsobit daným potřebám, je to jenom kus plechu, takže možnost ubrousit to na míru či třeba trochu srovnat či přiohnout je celkem reálná :)
kupoval jsem to v uměleckých potřebách, ale mohli by to mít i v lépe zásobeném papírnictví, případně na netu
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 694
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Okenní otvory - historické stavby

Příspěvekod Radek » čtv 24 dub, 2014 3:35 am

Tak to je pakárna i v HO. Já sem to po nekonečném dobrušování a tmelení přelepil tvrdým papírem, do kterého vystřihnout tvar není takový problém a to nejhorší dotmelil, ale nevím, jestli je to aplikovatelné v enku. viewtopic.php?f=25&t=1762
Ale když už kalendář ukazuje jednadvacáté století, asi by byla škoda bránit se laseru, obzvlášť, když už přišla nabídka. V nejbližší době bych si tam měl jet pro svůj výtvor, ak bych tě eventuelně mohl přibrat.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Okenní otvory - historické stavby

Příspěvekod VašekPI » pát 25 dub, 2014 4:59 pm

Kdyby ti nevyšel laser, doporučuji úzké čepelky OLFA, dá se jimi vyřezat prakticky cokoliv.
olfa-sab-10.jpg
olfa-sab-10.jpg (21.87 KiB) Zobrazeno 5582 krát
VašekPI
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 06 lis, 2012 9:36 pm

Re: Okenní otvory - historické stavby

Příspěvekod milan ferdián » pát 25 dub, 2014 5:25 pm

VašekPI píše:Kdyby ti nevyšel laser, doporučuji úzké čepelky OLFA, dá se jimi vyřezat prakticky cokoliv.
olfa-sab-10.jpg

Ale tím těžko uděláš krásnou vyříznutou kružnici nebo půlkruh.Děkuji za tip :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Okenní otvory - historické stavby

Příspěvekod Dosa » sob 26 dub, 2014 8:05 pm

A co třeba průbojník? Já ho používám často. Do kartonu bez problémů. Prodávají i sady, třeba 2-10mm.
Dosa
 
Příspěvky: 42
Registrován: úte 24 zář, 2013 7:22 am


Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků