Stavba spiraly

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Stavba spiraly

Příspěvekod Jiri Dvoracek » úte 04 úno, 2014 3:07 pm

Zdravim, jeste nez se pocatkem brezna rozjede budovani velkeho panelu kolejiste, stoji prede mnou pomerne obtizny ukol. :lol: Sice je mi jasne, ze pro nektere zdejsi guru by to byla hracka, ale vzhledem k me manualni negramotnosti to bude orisek, ktery mi urcite zabere pomerne hodne casu :D Peclive jsem nastudoval tento clanek: http://lokopin.wz.cz/stavba/spirala/spirala.htm a mam celkem jasno. Teda teoreticky, prakticky to bude mnohem obtiznejsi :lol: V podstate mam pouze dve otazky.
A) tloustka preklizky - v clanku je napsano 6mm, ale udajne by slo pouzit i 4mm, takze myslite, ze by 4mm mohli stacit pro dvoukolejnou spiralu ve velikosti TT?
B) velikost zavitovych tyci - v clanku se pouziva M6 a je tam trikolejna spirala take TT. Takze mam take pouzit M6 a nic neresit a nebo mensi ci vetsi? Specifikem moji spiraly bude, teda pokud jsem to spravne pochopil dle obrazku od Tomase, ze budu mit dve sprialy. Jedna dvoukolejna s polomery 353 a 396 a vne teto spiraly bude druha dvoukolejna spirala o polomerech 429 a 482. Jelikoz vsak kazda spirala stoupa jinak, premyslim o pouziti silnejsi zavitove tyce. Kazde misto v oblouku budou drzet tri tyce. Jedna krajni, jedna spolecna uprostred oddelujici dve spiraly a nakonec jedna vnejsi. Vsechny tyce budou pripevneny k zakladove preklizce o sile 12mm. Podle planku, ktere mi dodal Tomas by mela mit mensi spirala 2 a pul zavitu a vetsi spirala asi 1 a pul zavitu. :)
C) Oblouky budu rezat z preklizky o velikosti 245x122 (jedna stoji asi 300,- Kc), takze by se mi na kazdou preklizku mely vejit dve kruznice. Pocitam spravne?

Mate pro mne jeste nejake rady a nebo doporuceni, na co bych se mel zamerit a na co si davat pozor? Eventuelne s jakym problemem jste se potykali pri stavbe spiraly vy? Vim, ze bych si mohl koupit hotovou od Nocha, ale nevim, jestli ji dela i na mnou pozadovane polomery a navic mi za 3000 prijde celkem draha :D

S pozdravem
Naposledy upravil Jiri Dvoracek dne úte 04 úno, 2014 4:48 pm, celkově upraveno 2
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 04 úno, 2014 4:08 pm

Já to mám se závitovkama M6 dělaný podle tohoto návodu - http://www.stayathome.ch/gleiswendel.htm

Překližka 5mm
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Jiri Dvoracek » úte 04 úno, 2014 4:42 pm

forex píše:Vzhledem k tomu,ze mluvi o polmerech 310,353 a 396 , rozteci 43mm a vysce i se sberacem do 61mm, tak to H0 jistotne nebude



Jj, jsem se prepsal :) Tam melo byt patrne taky TT :lol: :lol: Hned to opravim :wink:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Polabský » úte 04 úno, 2014 9:11 pm

Taky bych se přikládal ke konstrukci šestiúhelníka z jednotlivých segmentů, nikoliv mezikruží z jednoho kusu.
hlavně z finančních důvodů.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Jiri Dvoracek » úte 04 úno, 2014 10:33 pm

To mi prislo taky jako nejjednodussi reseni. Problem je v tom, ze budu mit dve spiraly v sobe. :( A mam takovy pocit, ze by mi to tam navzajem prekazelo. Proste je tam spirala A s polomery 353 a 396, ktera musi nastoupat z 0mm na 180mm a spiralu B s polomery 429 a 482, ktera musi vystoupat ze 130mm na 220mm. Jelikoz jsou to polomery hned u sebe, tak mam obavy, ze by mi u te spiraly pomoci sestiuhelniku a nebo obdelniku prekazely ty rohy :roll:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 05 úno, 2014 8:25 am

Jiri Dvoracek píše:To mi prislo taky jako nejjednodussi reseni. Problem je v tom, ze budu mit dve spiraly v sobe. :( A mam takovy pocit, ze by mi to tam navzajem prekazelo. Proste je tam spirala A s polomery 353 a 396, ktera musi nastoupat z 0mm na 180mm a spiralu B s polomery 429 a 482, ktera musi vystoupat ze 130mm na 220mm. Jelikoz jsou to polomery hned u sebe, tak mam obavy, ze by mi u te spiraly pomoci sestiuhelniku a nebo obdelniku prekazely ty rohy :roll:


No jo, tak to potom holt budeš muset mít tu dražší a pracnější variantu - klasické spirálové oblouky z překližky. Já to mám raději naddimenzovaný v tlouštce 10mm (2x5mm), tobě pro TT by stačila v pohodě 8 nebo i těch 6mm (máš to jištěný třema tyčema v jednom místě)... Záleží jak hustě budeš dávat ty závitový tyče a jak těžký máš mašiny.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 05 úno, 2014 8:36 am

ještě na ebay prodává spiráli měl i jiný rozměry se sním domluv třeba udělá podle tvých představ http://www.ebay.de/itm/Neue-Zweispur-Gl ... 7300636%26
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 05 úno, 2014 9:28 am

Tkadlec Jaroslav píše:ještě na ebay prodává spiráli měl i jiný rozměry se sním domluv třeba udělá podle tvých představ http://www.ebay.de/itm/Neue-Zweispur-Gl ... 7300636%26


Kdyz to hodim na libry, tak je to skoro zadarmo :) Ale jeste tak umet nemecky :lol: :lol:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 05 úno, 2014 5:21 pm

Jeste mne napadla moznost pouzit tvrzeny karton misto preklizky, bylo by to jeste levnejsi :mrgreen: Toho se mi tady vali :wink:

Jinak ty spiraly z toho Nemecka nevypadaji vubec spatne a jsou opravdu dost levne, kdyz pomyslim, ze Noch si tady v UK uctuje kolem 100 GBP za kus :) Takze pokud by nekdo nemecky mluvici tak ochotny mi to domluvit, tak uvitam jakoukoliv pomoc. A nebo pokud by se nekdo v CR nudil a byl by ochotny mi to vyrobit za rozumnou cenu, taky bych se nebranil :lol: :lol: :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Tomáš » stř 05 úno, 2014 5:31 pm

Jiri Dvoracek píše: Takze pokud by nekdo nemecky mluvici tak ochotny mi to domluvit, tak uvitam jakoukoliv pomoc. A nebo pokud by se nekdo v CR nudil a byl by ochotny mi to vyrobit za rozumnou cenu, taky bych se nebranil :lol: :lol: :mrgreen:


Já se hlásím taky :D . Ne fakt za ty prachy to dle mě určitě ani tady nepostavíš. Už jsem psal Jardovi, jestli se neobětuje. Já s ebay vůbec nekámoším, nebo někdo šikovnej a podobně levnej jako v tom Německu. :wink:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 05 úno, 2014 6:19 pm

Tomáš píše:Já se hlásím taky :D . Ne fakt za ty prachy to dle mě určitě ani tady nepostavíš. Už jsem psal Jardovi, jestli se neobětuje. Já s ebay vůbec nekámoším, nebo někdo šikovnej a podobně levnej jako v tom Německu. :wink:


Ja se s ebay kamosim. Mam dokonce i ucet na paypalu, kdyby nekdo potreboval. Nakupuju tam temer vsecko :D Ale nejak se nekamosim s nemcinou :) Anglicky, francouzsky, spanelsky, slovensky a cesky bych to sesmolil, ale nemcina me minula obloukem :lol: Su rad, ze rozumim nemecky jakztakz rozumim na eurosportu :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 05 úno, 2014 6:30 pm

já taky ne mám v Mnichově kamaráda tak ten mě to kupuje ...
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 05 úno, 2014 6:36 pm

No kdyby byl tak hodny, byl bych mu neskonale vdecen za obe spiraly :lol:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 05 úno, 2014 6:47 pm

no on moc času nemá rád bych pomohl ,ale když něco chci já tak prachy po koupení poslat na učet v česku atd...
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Stavba spiraly

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 05 úno, 2014 7:00 pm

Mne by mozna stacilo jenom sesmolit dopis pro toho pana v nemcine :D Platbu a ostatni veci bych si uz zaridil :wink:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků