Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod hank » pon 10 úno, 2014 5:44 pm

Tak jsem k těm vodárnám ve Staráku a v Hodoníně přece jen něco našel, snad s tím nejdu s křížkem po funuse...

- vnější výška od paty až po vrchol vodojemu 25,45 m, s toho spodní část 16,85 m
- vnější průměr horní části s vodojemem 8,90 m
- vnější průměr spodní části 6,60 m

To ostatní si snad odměříš z fotek.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod Sumosek » pon 10 úno, 2014 5:48 pm

hank píše:Tak jsem k těm vodárnám ve Staráku a v Hodoníně přece jen něco našel, snad s tím nejdu s křížkem po funuse...

- vnější výška od paty až po vrchol vodojemu 25,45 m, s toho spodní část 16,85 m
- vnější průměr horní části s vodojemem 8,90 m
- vnější průměr spodní části 6,60 m

To ostatní si snad odměříš z fotek.


Super, díky moc. To jsou ty nejdůležitější rozměry, které se těžko měří na místě. Zbytek je už v pohodě.
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Stavba portálů a ocelového mostu

Příspěvekod Sumosek » pon 30 čer, 2014 10:08 am

Tak jsem dokončil první část stavby portálů a ocelového mostu. Zde je výsledek mého snažení. Více fotek najdete na http://www.lasermodel.cz

Obrázek
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod TomBart » úte 01 črc, 2014 5:52 am

Zdivo vypadá perfektně, k tomu není jediná výtka.
Jen mám výhrady k mostu. Jestli dobře vidím, tak nosnou část máš také v oblouku. Ocelové mosty s konstrukcí v oblouku se u nás běžně nepoužívali. Nepoužívali se skoro nikde, ale jednou mi kantor ukazoval nějaký nákres někde ze švýcar. Konstrukce je složitá a kdovíco ještě, kdysi jsme se to učili ve škole. A možná i v tomto případě by bylo hezčí použít plnostěný nosník, než příhradový, i když je pravda, že dřívě plnostěné nebývali. To je už věc vkusu a epochy (určitě doplní někdo znalejší). Pak také není úplně ideální uložení kolejového pole na lávku, resp. lávka pro pěší. Ty konstrukce jsou trošku jiné. Koukni někde na skutečný most a udělej to podle toho.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod Sumosek » úte 01 črc, 2014 6:19 am

TomBart píše:Zdivo vypadá perfektně, k tomu není jediná výtka.
Jen mám výhrady k mostu. Jestli dobře vidím, tak nosnou část máš také v oblouku. Ocelové mosty s konstrukcí v oblouku se u nás běžně nepoužívali. Nepoužívali se skoro nikde, ale jednou mi kantor ukazoval nějaký nákres někde ze švýcar. Konstrukce je složitá a kdovíco ještě, kdysi jsme se to učili ve škole. A možná i v tomto případě by bylo hezčí použít plnostěný nosník, než příhradový, i když je pravda, že dřívě plnostěné nebývali. To je už věc vkusu a epochy (určitě doplní někdo znalejší). Pak také není úplně ideální uložení kolejového pole na lávku, resp. lávka pro pěší. Ty konstrukce jsou trošku jiné. Koukni někde na skutečný most a udělej to podle toho.


Zcela souhlasím s tvými výhradami. Ale jak píšu v článku, byl to nutný kompromis, podmíněný nemožností použít standardní řešení mostní konstrukce. Co se týče umístění kolejového lože a lávky, tak po zabudování do kolejiště přijdou pražce překrýt žebrovanými plechy na které bude navazovat dřevěná lávka.
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod radekkrupka » stř 02 črc, 2014 6:04 am

Souhlas s Tomem, konstrukce mostu by měla bít přímá. Samozřejmě, že kolej může být v oblouku, ale pro příhradový most (zvlášť nýtovaný) je konstrukce v přímé nutností. Má to hned dva důvody
- v té době byly velmi omezené výpočetní pomůcky (i vynález logaritmického pravítka byl ve statice mílovým skokem vpřed, nemluvě o sálových počítačích na děrovací štítky a nýtované mosty oba vynálezy předběhly). Naši předkové jednoduše takovou konstrukci neuměli dobře spočítat. Výjimkou jsou zděné mosty a viadukty, ty ve směrovém oblouku uměli.
- příhradovou konstrukci tohoto typu bychom v oblouku neuměli ani dnes, ten most by měl problém unést sám sebe, natož mnohatunovou vlakovou soupravu

Práce na zdivu jednička, povedl se i vystupující úložný práh (to je to na čem je uložen most). Poznámka - úložné prahy se dělaly z velkých bloků, jen první řada pod mostní konstrukcí. Je to z důvodu velkých tlaků pod mostními ložisky, zdivo z menších kamenů by to nevydrželo a rozjelo by se.
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod slajfka » pát 11 črc, 2014 9:23 pm

Barbucha píše:Odkaz jsem dával krz řez na posledním snímku. Autor strašně šetřil, aby byly kóty nečitelné, ale dá se z toho aspoň odvodit vzájemný poměr a je trochu vidět pro představu interiér vodojemu.

Schéma je z knížky Kotnauer, Železniční modelářství. Bohužel i v originále chybí jakékoliv rozměry. :cry:
Martin

____________________________________
HO zatím analog s výhledem na DCC, ČSD, epo. III
slajfka
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 29 úno, 2008 6:57 am
Bydliště: Brno

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod Sumosek » úte 19 led, 2016 4:45 pm

Po dlouhé době jsem dokončil další model budovy, tentokrát obytný dům. Mám ještě rozdělaných spoustu dalších věcí (skladiště, vodárnu, stavědla, strážní domek), ale nějak není čas na dokončovací práce. Domku chybí finální patina, kterou dodělám až po umístění do terénu. Domek bude v mírném svahu, takže jsem "podezdívku" udělal vyšší a terén by měl být na jeden schod od dveří. Další fotky jsou na mém webu http://www.lasermodel.cz/obytne-domky-1/

Obrázek
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod cipisekmp » úte 19 led, 2016 5:37 pm

Ahoj, libi se me to hlavne ta krytina. To je celoplosne nebo je to skladane z pasku? Diky Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod Sumosek » úte 19 led, 2016 6:18 pm

cipisekmp píše:Ahoj, libi se me to hlavne ta krytina. To je celoplosne nebo je to skladane z pasku? Diky Cipisekmp.


to je celoplošně gravírované do 1mm kartonu, pak napuštěné nitrolakem a natřené hodně ředěnou akrylovou Agamou v barvě cihla. Na skládanou nemám nervy :D Stačilo mě to skládat na výtopně Ledečko od IGRY a už nikdy více :!: .
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod mlha » úte 19 led, 2016 6:58 pm

Pěkné Honzo, domek jako opravdový
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod Sumosek » úte 19 led, 2016 8:22 pm

mlha píše:Pěkné Honzo, domek jako opravdový


Díky, ale stále je co zlepšovat :wink:
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod Sumosek » stř 02 bře, 2016 12:44 pm

Tak další domek je na světě. Více fotek a informací na mém webu http://lasermodel.cz/obytne-domky-dil-2/

Obrázek
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod igino » stř 02 bře, 2016 1:45 pm

Sumosek píše:Tak další domek je na světě. Více fotek a informací na mém webu http://lasermodel.cz/obytne-domky-dil-2/

Obrázek



Nádherná práca. :wink:
igino
 
Příspěvky: 187
Registrován: ned 02 led, 2011 3:07 pm

Re: Moje modely vyráběné technologií LaserCut

Příspěvekod Barbucha » stř 02 bře, 2016 3:56 pm

Moc krásné. Obzvlášť nátěr oken a ty parádní vstupní modřínovky ze 70. let. Ještě jeden dipól na komín a bude to dokonalý :-).
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků