Popelová jáma

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Popelová jáma

Příspěvekod mlha » pát 22 bře, 2013 5:53 pm

Ahoj kolegové,dotaz k popelové jámě,jak nejlépe přichytit kolejové pruty k jámě?Napadá mě varianta udělat vršek jámy z kuprexitu a prut přiletovat.Máte někdo i jiné řešení?
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Popelová jáma

Příspěvekod Radek Strnad » pát 22 bře, 2013 6:14 pm

Nevím,jestli připevňovat pruty přímo k jámě je to pravé.Já mám jámu od Třmínka(TT) a tam je podél celé jámy na obou stranách dřevěný trámec a na něm upínadla a pak teprve pruty.Tzn.nedřív jsem přilepil gelovým vteřiňákem trámce,na ně pak upínáky a pak se vloží pruty a části upínáků se ohnou nahoru a sevřou tak prut.Může se to ještě i zalepit.Okolo jámy je vždy všeliký binec a hromady popela,tak se dá leccos zamaskovat.Když to připájíš přímo na kuprextit,tak budeš upínáky řešit dodatečně.Být by tam měly,neboť nějak ta kolej ve skutečnosti držet musí.Vnější stranu kolejnice zaházíš popelem,ale ta vnitřní tak zanešená být nemůže,takže nějaké to upnutí by tam mělo být vidět.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Popelová jáma

Příspěvekod mlha » pát 22 bře, 2013 8:07 pm

s tím se počítá,tuto bižuterii vlastním
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Popelová jáma

Příspěvekod ondras » pát 22 bře, 2013 8:19 pm

Já jsem jámu řešil tak,že vyřízl prostředky pražců ( inspirace ) a následně udělal z plastových desek samotnou jámu.

Jinak bordel okolo no.Klapky popelníku jsou docela uprostřed a ku kolejnicím moc nezasahujou ani k "drobnému kolejivu".
Injektor se na jámě spouští minimálně (si napustím víc do skla než tam nejedu,to dá rozum i pro případné odkalení ať neklesnu k NSV-čku) a stroj namažu radši na soupravě,ne ? Tudíž spíše bych to okolo vysypal štěrkem a je klid :lol:
H0 , DCC , III. a IV. ep. , ČSD , Segmentovka
1:8 - SDŽ, o.s. 310.017 a 275.021
Uživatelský avatar
ondras
 
Příspěvky: 735
Registrován: ned 15 čer, 2008 1:03 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Popelová jáma

Příspěvekod cipisekmp » sob 23 bře, 2013 6:23 am

Ahoj, ja kdyz jsem se dival na ty fotky v "inspiraci" tak bych proste vyrizl vnitrni cast pevneho podlozi (tesne za tema pridrzinicema nebo jak se to jmenuje) a to nalepil na vrchni hranu te popelove jamy a basta. Roztec koleji si dokazu uhlidat pripravky. Zafixoval bych to pripinacky a pak zalepil sekundakem.
Ahoj Cipisekmp
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Popelová jáma

Příspěvekod milan ferdián » sob 23 bře, 2013 10:16 am

mlha píše:Ahoj kolegové,dotaz k popelové jámě,jak nejlépe přichytit kolejové pruty k jámě?Napadá mě varianta udělat vršek jámy z kuprexitu a prut přiletovat.Máte někdo i jiné řešení?

A proč se neporadíš s klukami z Kunčic :mrgreen: Já jsem popelovou jámu tvořil jak Ondras.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Popelová jáma

Příspěvekod MirekTT » sob 23 bře, 2013 11:26 am

Stavěl jsem popelovou jámu od Třmínka. Pokud si vzpomínám, tak tam byly podkladnice, které se podle přibalené svrtávací šablony přivrtaly a přilepily do podélného dřevěného hranolku, který je rovněž součástí stavebnice a jejich příchytky se po té přiohly k patě kolejnice. Tím se kolejnice fixovaly v přesné rozteči. Ono nechávat špalíky vyřezaných pražců není moc modelové. Pod kolejnicí by měl být průběžný podélný trám a ne příčné špalky.

Myslím, že by kolejnice šla k dřevěnému hranolku normálně chytit lepidlem. Pokud trváš na pájení, navrstvil bych na proužky nařezaný kuprextit do výšky hranolku a tím simuloval dřevěný trám. Ale řezat ani barvit bych to nechtěl. Podkladnice by se musely znázornit individuálně.

Konkrétně tu Třmínkovu jámu doporučuju. Je výtečně zpracovaná. Součástí jsou i leptané mříže pokládané přes jámu při odkalování. Dále jsou k tomu i kolejnicové spojky, které vytváří realistický dojem při spojování prutů. Stavebnice je vychytaná, akorát je k ní třeba ohýbačku, nebo nějaký přípravek na ohýbání dlouhých plechů. I přes přychystané ohybové průlepty je tam místečko, kde se plech ohýbá do nízkého "Z" a to je dost náročné.

Tohle je pěkný článek, kde je vše vidět: http://www.trminek.cz/view.php?nazevcla ... 2004080002
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Popelová jáma

Příspěvekod mnitka » úte 26 bře, 2013 5:37 pm

Popelová jáma je pro mě momentálně taky horkým tématem.

Zajímalo by mě zda kolejnice byly uloženy pouze na podélných trámcích či zda se vyskytovaly i jámy s kolejnicemi připevněnámi na kouscích pražců uložených příčně ke kolejnicovým pasům za pomocí běžných upevňovadel? Prostě jestli tohle http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... g00269.htm není špatně? Sám jsem ve skutečnosti takovou jámu neviděl.

Jaké byly nároky na konstrukci podobných jam, které se stavěly ve stanicích v hlavních kolejích a tudíž byly pojížděny plnou traťovou rychlostí.

Prosím o dokumentaci a obrázky.
Děkuji za ochotu.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Popelová jáma

Příspěvekod Houmr » úte 26 bře, 2013 6:33 pm

V podstatě já znázornil ten podélný trámek, ostatní přijde zasypat, proto je to i tak vytmeleno, aby nebyli vidět spáry mezi jednotlivými pražci.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Popelová jáma

Příspěvekod ondras » stř 27 bře, 2013 1:40 pm

mnitka píše:Prosím o dokumentaci a obrázky.

http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... g00290.htm
Opět Houmr :lol:

Podobná by měla (nebo bývala) v Mikulovících.Takže stačí opravdu jen lept teho "drobného kolejiva" a fajront.
H0 , DCC , III. a IV. ep. , ČSD , Segmentovka
1:8 - SDŽ, o.s. 310.017 a 275.021
Uživatelský avatar
ondras
 
Příspěvky: 735
Registrován: ned 15 čer, 2008 1:03 pm
Bydliště: Ostrava


Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků