Odtoková roura

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Odtoková roura

Příspěvekod hektor732 » sob 10 zář, 2011 3:31 pm

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit prosím, jak v H0 znázornit odtokovou rouru, která by byla zapuštěná do země a odvádela potok do podzemí. Napadlo mě koupit si nějaké trubkové profily, ale co jsem koukal ve skutečnosti, má odtoková trubka na sobě kruhové zářezy, myslím, že jsem již někde takovou malou plastovou trubičku vhodnou pro H0 viděl, ale nenapadá mě kde bych ji mohl sehnat. Prosím poraďte.
Přílohy
image_of_object.jpg
Fotka skutečné trubky
image_of_object.jpg (12.73 KiB) Zobrazeno 5966 krát
Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: Odtoková roura

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » sob 10 zář, 2011 4:13 pm

Napadlo mě srkátko, je tam vroubkovaná část na ohyb. To by nemuselo vadit. Vystřihnout a použít 2 kousky jako konce roury. Zašel jsem si pro šupléru, má vnější průměr 5mm, po přepočtu do reálu 44cm.
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: Odtoková roura

Příspěvekod hektor732 » sob 10 zář, 2011 5:57 pm

Ještě mě napadly takové ty trubičky, které jsou třeba na hrdlech láhví od různých technických olejů, ale to srkátko je dobrý nápad, kde se ale dá sehnat? :?: :?: :?:
Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: Odtoková roura

Příspěvekod Jarda H. » sob 10 zář, 2011 6:06 pm

Taková brčka s "harmonikovým zlomem" najdeš třeba jako součást balení malých kartonových krabiček dětského pití.
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Odtoková roura

Příspěvekod hektor732 » sob 10 zář, 2011 7:00 pm

Děkuji, mě to nejak nedošlo :D představil jsem si obyčejné hladké brčko bez kloubu a ani mě nenapadlo, že některé mají vroubkovaný kloub, děkuji vám moc, že jste odpověděli na moji hloupou otázku :)
Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: Odtoková roura

Příspěvekod radekkrupka » ned 11 zář, 2011 6:45 am

Nevím úplně přesně co máš na mysli, ale to na obrázku je flexibilní perforovaná roura, používá se na drenáže a na povrchu by neměla být vidět... Na "odvedení potoka do podzemí" bych ji v reálu nepoužil?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Odtoková roura

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 11 zář, 2011 8:27 am

Drátek namotávaný na špejli, vrtáček, cokoliv vhodného průměru... Je to sice ve výsledku spirála, ale vzhledem k předpokládanému částečnému zapuštění do terénu by to až tak vadit nemuselo...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Odtoková roura

Příspěvekod kecu.p » ned 11 zář, 2011 10:25 am

Tyto odtokové trubky se používají až v 5. a 6. epoše. Proto pokud modelujeme starší epochu, jsou tyto brčka zcela nevhodná. Pokud nechceme tak naznačit případné kovové potrubí. Ale pro svod vody bych použil spíše přímo hladké brčko.

Jinak i ten plast je ve formě spirály. Ale ten drátek je moc veliký na přepočet. A bohužel ale i to brčko je v přepočtu moc veliké. Ne na průměr, ale na ty žebra. V H0 bych použil čistě hladké, pokud tedy nepotřebuji dělat oblouky.
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Re: Odtoková roura

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 11 zář, 2011 2:30 pm

Drátek průměru 0,1mm bych považoval za dostatečný :D Není problém ho při troše snahy sehnat...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Odtoková roura

Příspěvekod kecu.p » ned 11 zář, 2011 4:31 pm

V tom případě je otázka pevnost této roury. Drátek 0,1mm by musel být dostatečně pevný. Snad jedině ocelový drátek, co se používal jako pérko v TTčku na spřáhla.
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Re: Odtoková roura

Příspěvekod Jarda H. » ned 11 zář, 2011 7:14 pm

kecu.p píše: ..... Snad jedině ocelový drátek, co se používal jako pérko v TTčku na spřáhla.


Ten drátek ze spřáhel TT býval dost pružný a tvrdý, nepředpokládám, že by šel hezky navinout na trubičku či brčko !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Odtoková roura

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 12 zář, 2011 9:12 am

kecu.p píše:V tom případě je otázka pevnost této roury. Drátek 0,1mm by musel být dostatečně pevný. Snad jedině ocelový drátek, co se používal jako pérko v TTčku na spřáhla.


:lol: :lol: :lol: - to ho budeš zakopávat jako v reálu šutrama a udusávat žábou??? :lol: :roll:

Hele ted vážně - mám 30 let zkušeností s modelařinou, z toho patnáct let dělám různý mástery, a celou tu dobu takto udělaný perka bez problémů používám (hadice, prachovky, pera aj aj...) - když navineš drátek na trubičku nebo plastovou tyčku a pak takto připravenou "rouru" stáhneš dolů, jediný riziko co hrozí je, že svou vlastní blbostí a nešikovností si to a) sám zmáčkneš b) roztáhneš závity - když to sundáváš tlakem nehtů po navinovací tyčce od konce "perka", eliminuješ a i b... Chce to nejdřív vyzkoušet... Drátek 0,1 a menší vlákno samo použiješ na znázornění roury výše popisovaný, když budeš chtít dělat ropovod, tedy tomu měřítkově odpovídající průměr, použít 0,1 je z důvodu požadovaný pevnosti pitomost... Další fígl, co určitě napadne každýho, ale pro jistotu ho zde taky zmíním - perko nemusíš stahovat celý, stačí ho jen kousek po navíjecí tyčce/drátu popotáhnout - udělá to na konci dojem díry a celek je stále pevný - chci-li např. hodně dlouhou drenážní trubku znázornit na stavbě ještě nezasypanou, navíjím to na silnější drátek - pak takto zhotovenou hadici bez problémů naohýbám do tvaru co potřebuji bez rizika.

Výše zmíněný postup ale vždy udělá perko - tj. spirálu.... Pro hadici složenou z kroužků je postup hodně pracný - vyplatí se to vlastně až od velkých průměrů a pro měřítka 1/50 a větší - kroužky narývám/soustružím do plastový tyčky a takovýto polotovar pak odlévám - resin se po zahřátí dá lépe tvarovat a nebortí se tolik jako plast....
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy


Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků