Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod kulhis » stř 10 srp, 2011 11:07 pm

Začínám stavět kolejiště v H0 a občas si zkusím něco sám vyrobit na zkoušku. Jelikož jsem modelařinu nedělal 15 let, tak se v podstatě učím pořád něco nového. Chci ukázat, jak se mi celkem zdařila má první skála, kterou budu pak pasovat někam do krajiny kopce. Náklady byly minimální a výsledek uspokojový, dokonce se mi to líbí. Sádru, tempery, lepidlo, štětec má snad každý v šuplíku či dílně a nějaká ta forma asi nebude taky problém + nějaký ten posyp. Děkuji za Vaše názory, připomínky, rady i kritiku.

postup práce zde:
http://petrovokolejiste.webnode.cz/stav ... a-krajiny/
Přílohy
13.jpg
13.jpg (94.35 KiB) Zobrazeno 11650 krát
Naposledy upravil kulhis dne čtv 11 srp, 2011 2:17 pm, celkově upraveno 3
kulhis
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 16 črc, 2011 11:13 am

Re: Levná výroba skal

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 11 srp, 2011 5:55 am

Hezký! Jen tak dál - jsem zvědav jak dopadne dopasování do terénu.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Levná výroba skal

Příspěvekod kulhis » čtv 11 srp, 2011 9:08 am

Petr Zatrepalek píše:Hezký! Jen tak dál - jsem zvědav jak dopadne dopasování do terénu.


Jo to sem taky zvědavej, ale to asi hned tak nebude, zatím stavím základní terén a teprve mě čeká pokládka kolejí
kulhis
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 16 črc, 2011 11:13 am

Re: Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod dedo » pon 19 pro, 2011 9:36 am

pekné, páči sa mi to... ja tiež robil prvé skaly zo sadry, ale farby som používal od Poláka... keď tak kukni na moje http://dedovoenko.wbl.sk/fotogaleria24.html?fotka=31#foto a pochlub sa ako pokračuješ...
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod HWSlot » stř 21 pro, 2011 3:27 pm

Máš to moc pěkný. U těch skal si myslím, je nejdůležitější vhodná volba barev. A tady bych se jen pozastavil na tím pískem....
H0, H-centrála,DR5000, iTrain standart - nejlepší sw na ovládání domácího kolejiště.
Uživatelský avatar
HWSlot
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 19 pro, 2011 2:32 pm
Bydliště: home sweet home

Re: Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod kulhis » pát 13 led, 2012 1:14 pm

HWSlot píše:Máš to moc pěkný. U těch skal si myslím, je nejdůležitější vhodná volba barev. A tady bych se jen pozastavil na tím pískem....



Dík, ten písek sem jen zkoušel, lepší by byla asi hlína. Možná u pískovcovích skal by byl písek namístě
kulhis
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 16 črc, 2011 11:13 am

Re: Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod kulhis » pát 13 led, 2012 1:22 pm

dedo píše:pekné, páči sa mi to... ja tiež robil prvé skaly zo sadry, ale farby som používal od Poláka... keď tak kukni na moje http://dedovoenko.wbl.sk/fotogaleria24.html?fotka=31#foto a pochlub sa ako pokračuješ...


Díky, koukal jsem, je to pěkné, jinak moje první skála už neexistuje, dal jsem jí ven dosušit na sluníčko a zapomněl venku, v noci přišel slejvák a ráno jsem našel jen opršenou sádru, jinak zkusím ty barvy od Poláka a uvidíme. Co se týče pokračování bude vše na mých webovkách :-)
kulhis
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 16 črc, 2011 11:13 am

Re: Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod Libor » stř 25 led, 2012 5:56 pm

Přátelé modeláři, Vaše pěkné skály mne zlákaly, abych se zde také neskromně pochlubil a dovolil si poznámku, že to jde nejen temperami, ale i vodovkami a dokonce i zcela bez barev (dají se využít přírodní kameny).
Drobná inspirace snad zde : http://maleprazce.webzdarma.cz/ZP_Skaly.htm
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod fulda » čtv 26 led, 2012 8:32 am

Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4874
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod martin-tt » čtv 26 led, 2012 10:52 am

Ahoj Libore,prosím tě o jaké přírodní kameny konkrétně jde?Já mám několik kamenů(větších i menších)z vápence (Štramberk) které bych chtěl na panelu použít právě pro modelování skal.Máš to moc pěkné,palec nahorů!!!
martin-tt
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod Libor » pát 27 led, 2012 4:45 am

martin-tt píše:Ahoj Libore,prosím tě o jaké přírodní kameny konkrétně jde?Já mám několik kamenů(větších i menších)z vápence (Štramberk) které bych chtěl na panelu použít právě pro modelování skal.Máš to moc pěkné,palec nahorů!!!


Ahoj Martine, nejsem mineralog, ale odhadl bych to na nějakou břidlici. Byla v lese v potoce, má už obroušené hrany. Já vždycky chodím a sbírám do kapsy, doma dávám do sáčků a krabiček a potom, když potřebuji, tak to probírám a připasovávám. Vždy se dá v takovýchto zásobách najít něco vhodného. Chce to mít z jedné lokality vždy více velikostí - od větších přes střední až po jemný štěrk.
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod kulhis » ned 29 led, 2012 8:13 pm

Libor píše:Přátelé modeláři, Vaše pěkné skály mne zlákaly, abych se zde také neskromně pochlubil a dovolil si poznámku, že to jde nejen temperami, ale i vodovkami a dokonce i zcela bez barev (dají se využít přírodní kameny).
Drobná inspirace snad zde : http://maleprazce.webzdarma.cz/ZP_Skaly.htm


Moc pěkné, líbí se mi to, hlavně ty kameny pod skalou vypadají velice pěkně, chválím...
kulhis
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 16 črc, 2011 11:13 am

Re: Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod dedo » pon 30 led, 2012 8:26 am

kulhis píše:
Libor píše:Přátelé modeláři, Vaše pěkné skály mne zlákaly, abych se zde také neskromně pochlubil a dovolil si poznámku, že to jde nejen temperami, ale i vodovkami a dokonce i zcela bez barev (dají se využít přírodní kameny).
Drobná inspirace snad zde : http://maleprazce.webzdarma.cz/ZP_Skaly.htm


Moc pěkné, líbí se mi to, hlavně ty kameny pod skalou vypadají velice pěkně, chválím...

fakt moc pekné, inšpirovalo ma to... dakujem, isto použijem
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod Střelec » pon 07 bře, 2022 4:10 pm

Je to tu dlouho mrtvé, ale asi to bude pasovat právě sem. Napadlo mě jako polotovar na skály použít korkové terarijní pozadí od Robimausu. Má formu desek (60x30 nebo 90x60) a tvoří ho korkoví kůra lepená na hladkou korkovou rohož, jako se používá na podloží. Tloušťka se pohybuje kolem tří centimetrů, Stačí vyříznout potřebný tvar skalní stěny, podle vkusu dobarvit a nalepit na základ kopce podle potřeby. Ceny u výrobce jsou celkem přijatelné, vychází to líp, než kůra v modelářských speciálkách.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Levná výroba skal aneb i tempery umí zázraky

Příspěvekod Fox » pon 07 bře, 2022 4:16 pm

Dej fotky až budou
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků