Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod MirekTT » sob 05 lis, 2011 6:57 am

Žlutou né, modrou a nemusíš nikomu nic vysvětlovat, nebo lépe studenou bílou zalitou řídkou modrou barvou. Bude to věrohodnější - nebílé nemodré, jako ve skutečnosti. Žlutá LED s modrým filtrem by mohla začít dávat zelené světlo, stejně jako míchání barev ve skutečnosti.
Tím odporem by to asi řešit šlo, ale pokud se ti do kolejí omylem dostane vyšší napětí, ta LEDka jde okamžitě k šípku odpor neodpor. Velikostně jde použít 0805, možná by šla i větší 1206 (to jsou typy smd pouzder) ty větší už se dělají i v proudech na 20mA (myslím) takže nějakou špičku by ti vydrželi, ale ty dvoumiliampérové jsou velmi citlivé. A nebo použít obyčejnou diodu (možná usměrňovací, nebo zenerovu), jak říkali kluci, ta taky snižuje napětí. Ale nevím jakou.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod Jeňa Sova » sob 05 lis, 2011 8:16 am

Však odpor nemusí být smd, ten se může schovat mezi pražce. A když tam dám odpor na vyšší napětí, tak sice bude svítit míň, ale to by snad vadit nemělo. Pokud tam bude modrá dioda tak vůbec. Nejsou ony modré a bílé diody nějak dražší? Zatím jsem je nekupoval, ale slyšel jsem o tom. Proto mě napadla ta žlutá.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod mpinta » sob 05 lis, 2011 9:03 am

Hoši, hoši...
...odpor na vyšší napětí...
Existuje sice Největší dovolené napětí rezistoru, ale tady nemá význam.
Co takhle si o tom trochu něco přečíst? http://lokopin.wz.cz/ruzne/zaklady_elektroniky.htm#LED
Nebo se, Jéňo, zeptat na ICQ?
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod Jeňa Sova » sob 05 lis, 2011 11:47 am

Tak, vyjádřil se odborník, děkuji. Jak se tak na to dívám, to jsou věci, co jsme na "průmyslovce" brali v prváku. Kde to v té hlavě mám... Teď se normálně jako elektrikář stydím :oops: Jinak, já bych se zeptal, ale tohle jsem řešil vesměs na mobilu v práci. Tam sice ICQ mám taky, ale takové, no... zjednodušené. No, z toho, co jsem tak pochopil z Martinova textu a vzpoměl si, tak asi bude lepší vyvést vývody do série z více LED diod, s rezistorem a vypínačem (třeba přes dekodér, třeba ne) na všechny šturcy na kolejišti. Což se ale nedá udělat zas tak jednoduše u modulů. To by pak bylo spousta kabelů, teda množství by se odvíjelo od množství šturců v modulové stanici... Nebo se mýlím a šlo by jednoduše připojit světlo ve šturcu na napětí mezi kolejnicemi?
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod MirekTT » sob 05 lis, 2011 11:57 am

Aha, já jsem mluvil o velikostech pouzder LED diod. Rezistor lze samozřejmě použít jakýkoliv drátový a schovat jej kamkoliv. Jinak se orientuj podle návodů na stránkách Martina dle jeho odkazu.

Ano, bílé a modré dražší jsou. Je to dáno technologií výroby čipu. Barva světla nevzniká na nějakém filtru, ale čip LED diody produkuje přímo světlo o příslušné vlnové délce, které lidské oko vnímá jako konkrétní barvu.

Na připojení LED přímo na koleje bych se asi zeptal kluků z modulového klubu kvůli jejich normám. Ale nevidím jako problém udělat na modulu rozvody napájení světel se svým vlastním zdrojem. Ono to zase tolik drátů není a jestli řešíš osvětlení šturcu, patrně stavíš stanici a tam těch lamp bude víc a napájet zase všechno z kolejí......no nevím.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod mapro » čtv 10 lis, 2011 11:57 am

Ahoj,

Narazil jsem na další velice zajímavej šturcík:
Obrázek

Jinak link na článek a popis výroby:
http://projekt-walburg.blogspot.com/201 ... es-ab.html

Ale doporučuji si projít celej projetk je tam hodně podnětných nápadů:
http://projekt-walburg.blogspot.com/

MaPro
**********************************
KM Slavičín
Armypark Slavičín
**********************************
mapro
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 14 pro, 2010 8:46 pm
Bydliště: Slavičín

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod radeksindy » čtv 10 lis, 2011 6:40 pm

Walburg je jedne z nejlepších projektů ve FREMO. Špičkový jak námětem, tak zpracováním. K tomu nejzajímavějšímu patří funkční spádoviště.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod male zvire » pát 11 lis, 2011 4:59 pm

Tohle považuju za geniální nápad:
Obrázek
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod maayaa » úte 15 lis, 2011 11:09 pm

a to je jako co? PUŠL? :lol: Tak to je výborný,ale myslim,že mi štětec stačí
TTe moduly,TT,polní dráhy
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod radekkrupka » sob 26 lis, 2011 8:10 pm

Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod BohousP » úte 03 črc, 2012 11:56 pm

Poněkud zjednodušený šturc do depa nebo rotundy pro velikost TT. Vytvořil jsem ho z původních beden ve velikosti H0, které jsem nabarvil, doplnil nárazníky a návěstidly. Světelné návěstidlo má jednu modrou LED Ø 1,8 mm vestavěnou do zbytku ze stavebnice návěstidla AŽD. Samozřejmě, postačí i to "plechové" návěstidlo Posun zakázaný.
Popis na http://www.masinky.info/Drobnosti-a-udelatka/Depo-a-stavedlo

Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil BohousP dne pon 13 srp, 2012 5:32 pm, celkově upraveno 2
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod kecu.p » stř 04 črc, 2012 1:52 am

v remízách a rotundách zpravidla 99% zarážedla nejsou, a pokud ano, určitě ne tyto a modré světlo na konci??

vzor zarážky v rotundě: http://rajce-jrajcani.rajce.idnes.cz/Navsteva_depozitare_NTM_Praha_v_Chomutove/#P6230989.jpg
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod Jeňa Sova » stř 04 črc, 2012 6:32 am

Přesně tak, v budovách téměř žádné ukončení koleje nebývá. Co se objevuje, jsou různé zarážky přivařené ke kolejnicím na jejich koncích. Ale zarážedlo, návěst posun zakázán, či dokonce světelná návěst je podle mě nesmysl.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod BohousP » stř 04 črc, 2012 11:54 am

kecu.p píše:v remízách a rotundách zpravidla 99% zarážedla nejsou, a pokud ano, určitě ne tyto a modré světlo na konci??

Ano, souhlasím, že je to trochu mimo realitu. Já jsem tyto šturce původně chtěl dát jinam. Ale nějaké zarážedlo v depu chci, abych nemusel řešit vykolejení vozidel. A pokud nebude mít nárazníky, je možné poškození spřáhla.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod MirekTT » stř 04 črc, 2012 12:04 pm

Sice je fakt, že v "garážích pro mašiny" šturce nejsou, ale v téčku už nemá moc smyslu modelovat interier remíz a rotund a proto tam nějaká zarážka pro jistotu z praktických důvodů vhodná je. Jen je dobré ji udělat s dírou uprostřed kvůli spřáhlu, ať se nezničí případným dorazem na konec koleje. V rotundě auhagen jsou funkční zarážky na zavírání vrat. Jinde bych nějaký ten doraz asi taky dal. Ono lovit za vraty vyhozenou mašinu není nic moc, zejména rosňu v 30cm dlouhé remíze. :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků