Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod MirekTT » pon 08 srp, 2011 9:20 pm

Založím tohle téma nejen proto, že mám otázečku, ale mohlo by se zde o tomto konkrétně pokecat pod vlastním nadpisem, do kterého jsem záměrně nacpal všechna klíčová slova, co mně napadla.

Takže, svítilo tohle modře, vyblitě mdle modře, nebo bíle, jakože aby se neřeklo:
DSC05144 (Small).JPG
DSC05144 (Small).JPG (67.2 KiB) Zobrazeno 14884 krát


Jinak sem pište a fkládejte fotky předloh i vašich výtvorů, ať to tu za něco stojí.

PS: vhodné vlákno s touto tématikou jsem nenašel, takže eventuelně přemístěte, páni kompetentní
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod mnitka » pon 08 srp, 2011 9:24 pm

Mirku, světlo modré. Já jsem ale takto umístěnou návěs "POSUN ZAKÁZÁN" svítit neviděl.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod MirekTT » pon 08 srp, 2011 9:35 pm

V Zaječí na objízdné koleji konečné 255-ky tyhle potvůrky svítily, ale jako žárovky patrně přes vybledlý filtr, takže v reálu to světlo vypadalo jako taková polozdechlá namodralá duše. Fotka je z Pavlovic a ikdyž je lampáš vybrakovaný, kabely k němu ještě vedou, čili světlo se z toho kdysi linulo. Jde jen o to, zdali použít bělinku, nebo modřinku :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod mnitka » pon 08 srp, 2011 9:39 pm

Jasněže modrou :!: Bílou přeci ne :!:
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod Tomas_C. » úte 09 srp, 2011 5:44 pm

Kucí a jsme zase u jádra problému...znalost návěstních předpisů....
..návěst posun dovolen přes zarážedlo....to snad ne...
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod MirekTT » úte 09 srp, 2011 7:38 pm

Tomas_C. píše:Kucí a jsme zase u jádra problému...znalost návěstních předpisů....
..návěst posun dovolen přes zarážedlo....to snad ne...

No a jak teda včil? My neznalí nechápeme. Zvlášť, když se tu do sebe pustí dva výpravčí :D
Čili svítí modrá - nesmí se posunovat a je to OK, nebo se nesmí posunovat na bílou? Mám v tom guláš, jak to je?
Ona totiž realita byla dycky někde uprostřed, těžko říct, jakou barvu to světlo mělo, když to byla žárovka z barveným sklem. Jak známo vlnová délka modrého světla je pro lidské oko nejméně výrazná. Když dáte vedle sebe vysokosvítivé ledky pro svícení na slunci se stejnými parametry (liší se jen vlnovou délkou světla) v barvách červ, modr, žlut a zeln, modrá mezi nima na 200m nepůjde vůbec vidět. Možná ti starší to znají i z dob, kdy si doma dělali barevnou hudbu pomocí barvených žárovek, modrá nešla udělat.
Takže je asi úplně jedno, co v tom kosočtverci bude svítit. Já bych si představoval bílou ledku začmáranou modrou fixou a bude to maketa jak sviˇa. :lol:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod mnitka » úte 09 srp, 2011 8:03 pm

Bílá LED začmáraná modrou fixou bude optimální.

V modrém poli modré světlo. :wink:
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod radekkrupka » stř 10 srp, 2011 7:23 am

Já tedy žiju v domnění, že

bílá=posun povolen (už jenom proto, že v odjezdových návěstidlech platných i pro posun se modrá nevyskytuje...)
modrá=posun zakázán

V terči by podle mě mělo svítit modré světlo... jestli pak barva vybledla je jiná věc.

Je to jako se sklonovníkama - na řadě z nich už červené číslice o hodnotě sklonu zmizely ...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod Koudy » ned 21 srp, 2011 11:49 am

Jasně, modrá = posun zakázán. Zkuste se kouknout na nějakém nádraží, kde mají ranžírky (dvousvětla pro posun - bílá/modrá) podívat, co na většině (ve vhodný okamžik na všech :)) svítí.
Koudy
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 05 bře, 2011 3:26 pm

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod MirekTT » sob 27 srp, 2011 9:44 pm

A teď se zeptám na tento konkrétní typ zarážedla s prvního obrázku. Dělalo se namístě, nebo se koleje naohýbaly ve fabrice a ve stanici se to jen smontovalo. Zarážedla z kolejnic, která jsem v poslední době očichal,byla jistojistě ohýbaná za tepla v nějaké ohýbačce. Ale nahřívat toto na místě určení autogenem mi nepřijde moc reálné.

Navíc je tento typ v mnoha variantách, s prosvětlenými kosočtverci, s neprosvětlenými, s umístěnými zvlášť na tyčce, nebo přidělané na příčném břevnu, někdy s nárazníky, někdy zase s pražcem napříč přes koleje kousek před zarážedlem. Počítám, že v tom není nějaký předpis a můžu to "nastrojit" dle libosti, nebo ne?

Ptám se proto, že když budu dělat prosvětlený kosočtverec a nebude na tyčce ze země, ale bude jakoby namontován na břevnu, chtěl bych použít k přívodům kolejnice, ze kterých je sestaven. Zde je však nutné je odizolovat od pojízdných kolejnic. Izolační řez kolejnic chci právě překrýt tím pražcem příčně přes koleje ikdyž v předloze není. Je pro použítí této dodatečné zábrany nějaký klíč, třeba kolej ve spádu?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod saman55 » sob 27 srp, 2011 10:03 pm

Zaražedlo v Blatně
Přílohy
P1.jpg
P1.jpg (49.7 KiB) Zobrazeno 14280 krát
Naposledy upravil saman55 dne ned 28 srp, 2011 5:46 pm, celkově upraveno 1
saman55
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 07 říj, 2010 1:35 pm
Bydliště: Žihle - Plzeň sever

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod kecu.p » sob 27 srp, 2011 11:27 pm

Mirek TT

Zarážedlo je montováno v konečné podobě na místě, s tím že kolejnicová kostra je již vytvořená předem, zřejmě ve fabrice než aby to někdo vařil na koleni.


Jinak všechny tebou zmiňované varianty se mohou vyskytovat, každopádně si to udělej tak jak se to bude hodit tobě. Klidně na kolejnici trám s pražci a před nim položený pražec jako zábranu... Nebude to špatně ... hlavně že ty budeš spokojen. ;-)
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod radekkrupka » ned 28 srp, 2011 9:02 am

Hlavně je u tohohle typu zarážedla nutné si všimnout, že vodorovná kolejnice je jakoby zdvojená - čili kolejnice pojížděná se láme šikmo vzhůru, ale pod ní je ještě další, která podpírá celý šturc. Pražce pod šturcem jsou tedy níž, než pražce koleje!
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod saman55 » ned 28 srp, 2011 9:44 am

[color=#FFFF40]Hlavně je u tohohle typu zarážedla nutné si všimnout, že vodorovná kolejnice je jakoby zdvojená - čili kolejnice pojížděná se láme šikmo vzhůru, ale pod ní je ještě další, která podpírá celý šturc. Pražce pod šturcem jsou tedy níž, než pražce koleje![/color]
Zde názorná ukázka
Přílohy
P1000193.jpg
P1000193.jpg (50.22 KiB) Zobrazeno 14361 krát
saman55
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 07 říj, 2010 1:35 pm
Bydliště: Žihle - Plzeň sever

Re: Zarážedlo, šturc, konec kusé koleje

Příspěvekod MirekTT » ned 28 srp, 2011 12:07 pm

radekkrupka píše:...nutné si všimnout, že vodorovná kolejnice je jakoby zdvojená - čili kolejnice pojížděná se láme šikmo vzhůru, ale pod ní je ještě další....

A nejen to, ta výztužná spodní kolejnice je hlavou dolů. K pražcům je chycena zvláštními úchyty a patami jsou kolejnice mezi sebou prošroubovány.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků