Foliáže - samo domo

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod Fox » úte 28 lis, 2017 9:01 am

Vidím, že tu je stále živé téma domácí výroby foliáží. Protože jsem na tom dost bádal, dovoluji si přidat další souhrnný příspěvek.

Nejprve moje důvody, proč jsem se do toho pouštěl. Základní důvody byly dva.
1. Jsem stále začátečník a při flokování přímo na kolejišti mám obavy, že neodhadnu předem výsledek a nakonec budu muset vše z kolejiště odstranit a začít znovu. Také nemám natolik rozvinutou fantazii, abych na první dobrou věděl, kde má být hustý násep a kde naopak holý terén. Flokovačkou se také nedostanu všude. Jsou různá zákoutí, prostory u stěn a rohů budov, kde to jednoduše nevychází. Práce s foliáží je bez stresu: vše lze vyzkoušet v klidu a nanečisto před finálním přilepením.
2. Pracuji na kolejišti, které je již osazeno elektronikou, tj. zejména přestavníky, detektory zpětné vazby, dekodéry příslušenství, moduly přejezdů apod. Veškerá elektronika obsahuje citlivé polovodičové součástky, které opravdu nemilují grilovačku vysokým napětím. Rozhodně nestačí z kolejiště pouze sundat mašiny.

Chápu, že u modulů, nebo diorámat jsou výchozí podmínky jiné, než u komplexních kolejišť.

Základem foliáže je vhodný podklad (jak je ostatně vidět z příspěvků výše). Já jsem po několika neúspěšných pokusech použil hnědou mulčovací netkanou textilii, co se dává na zahrádku proti plevelu. Vyrábí se většinou černá, ale k dispozici je i hnědá. Nejsem si jistý, zda se vyrábí v různé síle (gramáži), ale nejvhodnější je co nejtenčí. Podle katalogů by to měla být gramáž 45g/m2. I tak je textilie poměrně houževnatá a obtížně se trhá, zejména na přípravu jsou potřeba nůžky. Ale zajímavé je, že po aplikaci lepidla to trochu ztvrdne a pak to již s obtížemi trhat jde. Mám ale za to, že při aplikaci foliáže se nemusí trhat, ale lze klidně stříhat. Postupy jsou různě popsány, jen pro ilustraci pár fotek z publikace je zde: https://www.mininatur.de/en/Neue-Wareng ... Natur.html. Pro zakrytí ostrých přechodů mezi kousky foliáže s výhodou používám další vynikající materiál, a to molitanové posypy WS, konkrétně zelená tráva - směs (T49) i další (http://www.webareal.cz/mnitka/eshop/5-1 ... lena-trava) . Tento materiál, po aplikaci foliáží, používám také na lokální nepravidelnosti, jinak zabarvené skvrny v terénu, čímž se víceméně pravidelný povrch foliáže dále opticky rozbije. Samozřejmě pak přijde další patro, tj. býlí, vzrostlý plevel, křoviska a stromy, ale to je jiná písnička…
Stručně k foliážím (doplním pak nějaké fotky):

1) Zabavil jsem manželce nepoužívaný plech do trouby (nejlépe starý, hliníkový, nesmaltovaný), případně lze použít kus rovného plechu cca 40x40cm
2) nastříhám z textilie čtverce cca 30x30cm. Čtverec položím na plech, který jsem předtím pokryl igelitem (aby se to všechno po aplikaci lepidel neslepilo k sobě)
3) na čtverec textilie nanesu ředěné disperzní lepidlo (Pattex Wood, BISON D2, …), nejlépe nastříkat sprejem (flaška od okeny apod.). Vyzkoušel jsem úspěšně i lepidlo Polák Sprayfix v ředění 1:2 ve prospěch vody s několika kapkami saponátu (Jar). Je dobré to s lepidlem v této fázi nepřehnat a použít takové, které je po uschnutí trvale pružné
4) na mokré lepidlo nanesu podklad - přesátou hlínu, prach, apod., případně smíšené s pískem, kamínky, podle toho, zda bude foliáž sloužit pro golfové hřiště, neudržovaný příkop, terén mezi skalami - dle vlastního výběru. Nanáším cukřenkou, sítkem apod. vrstvičku tak, aby se trochu prosákla lepidlem, aby nezůstávaly zbytečně tlusté vrstvy, ale aby to nebylo úplné bláto. Pokud se neprosákne, lze povrch opětovně přesprejovat lepidlem. Není nutné, aby vše drželo na 100%, bude se ještě opakovaně aplikovat lepidlo a fixace, takže v závěru bude vše spolehlivě držet. Hnědý podklad případné mezery a nedostatky schová.
5) nechá se na ploše uschnout, aspoň tak, aby bylo možné nanést další lepidlo na fixaci statické trávy. Pokud chci ten golf trávník, nanáším jen mírně naředěné lepidlo rovnoměrně štětcem (silnější vrstva není závadou). Pokud chci drny, neudržovanou louku apod. nanáším tupováním štětcem, aby zůstaly i nepravidelné mezery, ostrůvky a tečky lepidla (tam budou izolované drny).
6) pomocí dobré elektrostatické zatravňovačky se aplikuje tráva. Uzemnění zatravňovačky připojím krokodýlem na plech (proto použít nesmaltovaný). Jde to rovnoměrně, protože mezi plechem a nádobkou je silné a rovnoměrně rozložené pole, vlákna nelítají vedle. Pokud chceme různorodý povrch, po zavadnutí ještě přes to doděláme lepidlem další body, nebo ostrůvky pro nanesení lokálně třeba žluté delší trávy, jiný odstín apod. Pro práci se statikou má jistě každý svoje osvědčené postupy a bylo toho spoustu publikováno jinde, třeba tady: http://www.mnitka.com/category/staticka-trava/, postup „fakírování“, a podle mého názoru nejpodrobnější popis zatravňování všeobecně je zde: http://www.tomashora.cz/mutenice-zatrav ... #more-1081 . K tomu fakírování ještě poznámka: z lenosti jsem nevyrobil přípravek dle popisu, ale s úspěchem jsem použil hřeben (kartáč) na vlasy, který má takové ty drátky s plastovými kuličkami na konci. Fakír je fajn pro nerovný terén, aly my pracujeme v ideální rovině. Musí se pracovat rychle, aby to neuschlo. Existují speciální lepidla na statiku, vyzkoušel jsem Polák Statfix 5580 / 5582 s dobrým výsledkem, ale v nouzi jistě vyhoví i běžné disperze.
7) po zaschnutí (druhý den) oklepat to, co nedrží, případně opatrně přeluxovat přes punčochu. A celé opětovně přesprejovat ředěným lepidlem, nebo nějakým osvědčeným prostředkem pro finální fixaci. S úspěchem jsem vyzkoušel WS Scenic Cement, Polák Sprayfix v ředění až 1:3, případně zkusit matný lak, nebo jak je kdo zvyklý. Nechat dobře proschnout.
8) Hotovo! Máme cca 30x30cm foliáže podle vlastních představ. Lze si třeba udělat terén v oblouku, kde je zpočátku hlína a kamení, pak to přechází v drny a v louku, nebo přímo vyrobit louku s cestičkou uprostřed, lesní podklad atd. dle potřeby a uvážení.

Edit 22.2.2018:
No, kolegové, moje radost byla poněkud předčasná. Vytáhnul jsem foliáže, které jsem si přes léto připravil, že je budu pokládat. No a ono to mezitím ztvrdlo, při ohybu se sice úplně neláme, ale odlupuje se vrstva podkladu (tj. ta přesátá hlína a prach). Příčinu vidím v tom, že jsem jednak nasypal silnou vrstvu, jednak použité lepidlo není po čase dostatečně pružné. Pokusím se před aplikací ze zadní strany lehce nasprejovat jarovou vodou (to radí i Model Scene při aplikaci jejich foliáží), snad to pomůže. A proti odlupování na kolejišti tomu musí pomoct finální přestřik. Holt etapa výzkumu a vývoje musí ještě pokračovat.... Nejradši bych se na to...., ale takovou zanedbanou drnovatou louku, nebo hlavně okraj náspu, žádný z profi výrobců nenabízí (tedy popravdě je něco tady: http://www.eshop-rychle.cz/model-scene/ ... iaze-Naspy, nicméně když potřebuji jen proužek max 5 cm od kolejí, vychází mi 28 cm tratě na 219 Kč).
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod Fox » stř 06 úno, 2019 10:12 am

Reinkarnuji toto téma, protože mi to nedalo spát. Místo abych makal na kolejišti, tak se pouštím do dalších výzkumů. A konečně teď už začínám být spokojený. Výše popsaný postup jsem upravil:
1) jako podklad NE hrubou netkanou textílii jak se dává proti plevelu, ale netkanou bílou překrývací fólii 17g/m2. Nastříhaný kus (doporučuji max 30 x 30cm, víc se na jeden zátah nestihne) podložit igelitem a jen zlehka stříknout matným hnědým sprejem (např. Akryl Prisma Color RAL 8014M), aby to nebylo úplně bílé a tolik nesálo
2) jako podklad NESYPU zeminou (která následně ztvrdne a odlupuje se), použit je molitanový posyp (Woodland Scenics - hlína). NEPOUŽÍVÁM disperzi, ale syntetické lepidlo ve spreji (třeba BISON). IHNED do této vrstvy flokuji základem (MiniNatur 2mm, směs časný / pozdní podzim - lze experimentovat :D ). Postup:
- stříknout lepidlem
- přes sítko posypat WS posypem, lze kombinovat třeba dvě barvy (tmavá/světlá). Jen lehce, slaboučce, žádná vrstva...
- přestříknut zdálky a shora opět lepidlem (z větší vzdálenosti, jinak se lehký posyp odfoukne)
- ihned do vlhkého lepidla flokovat. Ne moc hustě ani pravidelně, podklad bude stále vidět
- neoklepávat, nemanipulovat, jít na panáka a nechat uschnout nejlépe do druhého dne
3) dále beze změny bod 6) předchozího postupu, tj. "flokování fakírováním". Protože tam je základ 2mm trávy, nyní již používám 4,5mm zase MiniNatur. Experimentuji se směskou časný / pozdní podzim. Lepidlo používám lehce naředěné Polák Statfix 5580 / 5582.
4) Ihned v tomto kroku jde s opatrností lokálně znovu nafakírovat (jakési skvrny), a pouze do nich lokálně naflokovat 4,5mm pozdní podzim, i béžovou. Nechat ležet do dalšího dne (poučit manželku, že na to nesmí sahat a můžeme jít zase na panáka)
5) opatrně oklepat přebytečný materiál a fixovat shora nástřikem např. Polák Sprayfix (1:2). Zde POZOR- VYCHYTÁVKA! Uvědomil jsem si, že Spayfix na konci vláken udělá malé kapičky. Proto můžeme vzít vhodný posyp (možná i piliny přiměřené zrnitosti by posloužily) a ihned po nástřiku zlehka shora posypeme - zejména v místech vyšší a světlejší trávy - jako naznačení kvetoucí trávy a bylin. Lze experimentovat s barvami (viz třetí foto)
6) nechat uschnout a HOTOVO. Přidávám nějaké fotky tady:
IMG_20190205_1535234.jpg
IMG_20190205_1535469.jpg
IMG_20190205_1536008.jpg

Na druhou stranu dlužno podotknout, že je to poměrně pracné a vstupy nejsou taky zadarmo... Já jsem to použil zejména tam, kde kupované profi foliáže jsou příliš bohaté a vzhled neodpovídá například zanedbanému náspu. A levnější jednodušší kupované foliáže jsou zase nepřirozeně jednotvárné a jednobarevné. Zde by bylo možné je vylepšit dodatečným posypem (viz bod 5)... Takže tohle je výsledem pokusů, kdyby někoho zajímaly detaily, upřesním.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod martin-tt » stř 06 úno, 2019 10:18 am

No, tak to je teda mazec. Je to paráda :!: To budou asi zlaté české ručičky.
martin-tt
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod Ivan » stř 06 úno, 2019 12:40 pm

Opravdu paráda, hooodně mi to připomíná Polákovi foliáže.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod Fox » stř 06 úno, 2019 12:51 pm

no, jasně... :D . Pečlivě jsem foliáže prohlížel, nejen od Poláka (kterých mám ostatně na kolejišti nejvíc). Účelem nebylo to udělat přesně jako Polák, Model Scene apod., jen si trochu pohrát a udělat si to po svém.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod Fox » ned 23 led, 2022 3:11 pm

Oživuji toto téma, ale tentokrát bych poprosil o radu, týkající se foliáží vhodných na listnané stromky, křoví a drobný porost - býlí apod...
Jde mi o možnost domácí výroby foliáží, jako náhrada třeba za Polákovy produkty - nyní již nejsou v nabídce (nabízí se pouze vhodné modelové listí), resp. MiniNatur (asi nejlepší). Zkoumal jsem strukturu Polákových produktů a zdá se, že se jedná o velmi řídkou síťku / pletivo, do kterého jsou vpraveny lístky a celé to bude nějak fixováno vhodným lepidlem. Celek je vidět na fotce:
IMG_0800x.JPG

Má to ale úskalí, podklad musí umožnit lehké trhání a dělení - pro lepení na větve. Na detailních fotkách je vidět struktura, kdy lístky jsou i dost uvnitř struktury, jakoby to bylo děláno na tenkém podkladu a potom ještě za mokra přeloženo... nebo prostě nevím.
IMG_0805x.JPG
IMG_0807x.JPG
. Prosím tedy, pokud někdo opravdu ví, jak se to dělá, navedete mne na stopu? (A zároveň, prosím, nepište ti, kdo si jen MYSLÍ, jak se to dělá, ani ti, kdo dělají stromky JINAK). Možná to v domácích podmínkách ani nepůjde, tak nechci dělat výzkum slepých uliček. (teď jsem si udělal jeden solitérní strom pro stanici Dolany a použití "stromové" foliáže prostě dává velice dobré výsledky. A štve mně, že nevím, jak se taková foliáž dělá. Samozřejmě že není problém si ji koupit třeba tady: http://www.webareal.cz/mnitka/eshop/1-1 ... e-olisteni, ale co bychom byli za modeláře, kdybychom neexperimentovali. :lol:
Naposledy upravil Fox dne pon 24 led, 2022 8:50 am, celkově upraveno 2
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod Dusan » ned 23 led, 2022 4:59 pm

- filrační vložka do digestoře,
- hnědá nebo tm. šedá barva ve spreji,
- listí, já měl od Poláka
- lak na vlasy

Filtrační vložku si natrháš a rozbalíš dle potřeby. Na drátěnou kostru jsem si nandal kousky, postříkal sprejem na vlasy, posypal a zas sprej na vlasy, stojí pá kaček a celkem i voní :-)
Chce to experimentovat
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod Fox » ned 23 led, 2022 5:02 pm

Díky moc za tip. Tak nějak jsem si to představoval. Pustím se do pokusů.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod Dusan » ned 23 led, 2022 5:05 pm

tohle jsem myslel...., je potřeba to rozdělat na na poloviční strukturu než by měla být výsledná, pak to přestříknout, aby jsi nestříkal úplně do prázdna a pak si to rozmělníš dál "na řídko" ještě jak bude třeba
Přílohy
20220123_175226.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod jafobe » sob 07 kvě, 2022 2:45 pm

Jeden z mých pokusů o foliáž samo-domo na oživení starších stromků na klubovém kolejišti...

Rozpletené a vytahané delší vlákna z jutového provázku a přes to kratší co zbývají po sestříhání z jiných stromků... seskládané sice na kartonu ale na další práci přenesené na provizorní rám s pár natahanými nitěmi ke kterým pokud by se to přilepilo tak je tam můžu nechat jako součást větvoví.
...vlevo před rochou probrání vláken, vpravo už trochu probrané a zatmavené sprejem, kterým se taky už taky částečně spojí i k sobě navzájem...

list01.jpg


...a s nalepeným listím od Nocha, ale asi by se dali použít i hrubší piliny (vysejtovaný jemnější používám na smrčky), u nich bude asi větší barevný výběr a přijatelnější cena než u listí jako takového... a vpravo detail...

list02.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Předchozí

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mako65 a 8 návštevníků