Universalni pohon na točnu

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Universalni pohon na točnu

Příspěvekod ivanek » úte 22 bře, 2011 8:18 pm

Zdravim ve spolek

Jako výsledek ohlasu na moje modely točen jsem se rozhodl navrhnout jen samostatný universální pohon. Návrh vychází z modulové konstrukce, kterou používám standardně u mých točen. Jen se vlastně sundá samotná točna a místo ní se přiděla konstrukce na uchyceni k spodku čehokoli.
Uchyceni je zatím vyřešeno tak, ze se to bud přilepí nebo přišroubuje (4xM3 šroub). Vnější průměr je přibližně 75 mm a rozhraní na točnu bude řešeno pomoci M2 zavitu (5 mm na delku).
Par 3D obrázku je možně zhlednout zde: http://railmodels.eu/cs/projects/vyvoj-pohonu-na-tocnu/ plus je tam ještě par fotek z testovacího prototypu.
Jinak pohon má universální nastaveni – rozsah kroku od 7,5 stupně do 120 stupňů v 7,5 stupňových intervalech, regulaci rychlosti, 2 testovací tlačítka (pohyb do nulové polohy, pohyb o nastaveny krok), vývod na 3 tlačítka (nulová poloha, pohyb o nastaveny krok doleva / doprava). Power down funkci a regulace čidla na náběžnou/sestupnou hranu. A hádám, když se místo tlačítka dá dekodér na vyhybky tak to bude i na DCC.
Cena vychází tak kolem těch 80-90 Ojro. Bohužel jsou to komponenty co se musí všechny koupit a pro malosériovou výrobu mimo Činu to nevychází nejlevněji.
Další limit je maximální průměr točny. Elektronika byla původně navržena na male rozměry (do průměru 10 cm) a tak při vyšších průměrech by byla obvodová rychlost moc vysoka. Když se sníží rychlost, zase bude točna cukat – dáno převodem. Tudíž se uvažuje o vývoji nove elektroniky se sinusovým řízením krokace, kde by průměr točen mohl byt i těch 20 cm a víc.

Zde bych se rad zeptal jestli by jste neměli nějaké návrhy na další funkce, které by točna mohla mít? Nebo jina vylepseni co byse daly udelat.
A jak by melo fungovat připojení na DCC, stačí jen ovládaní nebo I feedback a v jakém formátu? Jam mam sice doma 2 DCC systémy, ale ještě se ani nepodívaly kde mam zásuvku a stale jsou v krabici.

S pozdravem

Ivan
Uživatelský avatar
ivanek
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 13 bře, 2011 9:00 pm

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod MirekTT » stř 23 bře, 2011 6:14 am

To vypadá dobře. A cena za pohon točny v hodnotě podřadného mobilu je více než příjemná.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod alf » stř 23 bře, 2011 10:12 am

Též chválím,až se doladí funkčnost i na delší most točny bude to použitelné ve všech "základních" mírách N,TT,HO.Tohle je věc která za přijatelnou cenu zatím na CZ/SK trhu chybí..
alf
 
Příspěvky: 222
Registrován: úte 01 led, 2008 11:43 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod ivanek » čtv 24 bře, 2011 6:31 am

Diky za ohlasy,

jeste kdyby nekdo mel nejaky navrh na to co by ta pohon mohl mit za "vychytavky". Pres vikend musim napsat specificaci a tak by pomohl jakykoliv napad. Treba pomaly rozjed, dojezd a tak.

Diky Ivan
Uživatelský avatar
ivanek
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 13 bře, 2011 9:00 pm

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod Houmr » čtv 24 bře, 2011 7:11 am

Ano, pomalý rozjezd i dojezd by byl dobrý.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod MirekTT » čtv 24 bře, 2011 4:45 pm

Já mám zatím točnu od Fleismanna, kterou se mi nedaří prodat bez větší ztráty a trošku mně při jejím testování trápilo, že nemá servisní vyšší rychlost otáčení. Sice se točí dobře, pěkně pomalu modelově, ale může se stát, že někdy je třeba loko otočit přeci jen rychleji, než po dobu "vykouření jedné cigarety" :D Tahle funkce by mohla oslovit i modulovkáře na setkáních, kteří používají točny v technologických zásobních nádražích na konci layoutu. Ale jestli si už moc nevymýšlím :shock:

PS: Je fajn, že výrobce takto komunikuje s trhem a sbírá poznatky. Přeji tomuto projektu úspěch a pokud se zbavím té flajšmanky, jsem první v pořadí, co koupí :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod ivanek » úte 29 bře, 2011 8:58 pm

Tak jsem přes víkend vyfrézoval první oficiální prototyp. Vypadá to pěkně a dokonce to i funguje. Takže bych to tak už nechal, alespoň co se týká mechanické části. Zatím tedy k tomu je jen stará elektronika, takže funkce jsou následující:
- Nastavitelný úhel 7,5-120 st. po 7,5 stupni
- Nastavitelná rychlost v blíže neurčeném rozsahu od min. do max.
- Nulová poloha, chod o krok doleva, doprava, kolikrát se zmáčkne tlačítko o tolik kroků se to pootočí
- Změna reakce senzoru (náběžná / sestupná hrana) – na doladění polohy;
- Vhodný tak do průměru točny 14 cm, ale když se sníží rychlost tak by to mělo byt i pro větší
- Přenos momentu na točnu přes M2 závit cca 10 mm
- Změna polarity napětí kolejí po 180 st. přes uhlíky s pružinkou
- Napájení max. DC 12V nebo AC 7-8V, ale radši méně. Elektronika fachá na DC 5V.
- Velikost je max. prumer ca 75 mm a hloubka is motorkem 42 mm

Pár obrázků zase tady: http://railmodels.eu/cs/projects/vyvoj-pohonu-na-tocnu/ druha cast

Co zbývá je navrhnout, vyrobit naprogramovat novou řídicí elektroniku s dalšíma funkcemi a sepsat manuál.

Na webu jsem přidal sekci DOWNLOAD, kam jsem umístil manuály k stávajícím točnám. Tam jsou ty stavajici funkce lépe popsané.

A ještě mám 2 dotazy.

Pokud někdo dělá do leptů nebo do modelů řezaných laserem a měl by zájem na spolupráci dodělat k tomu pohonu také nějaký model točny tak mi dejte vědět, něco vymyslíme. Asi ten laser by byl i jednodušší.
A pokud někdo má nějakou točnu v provozu a chtěl otestovat jeden vzorek tak bych se klidně také na něčem dohodl. Já to tu testuju jen na “slepo“ a to není ono.

S pozdravem Ivan
Uživatelský avatar
ivanek
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 13 bře, 2011 9:00 pm

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod MirekTT » ned 03 dub, 2011 8:22 pm

ivanek píše:- Vhodný tak do průměru točny 14 cm, ale když se sníží rychlost tak by to mělo byt i pro větší

Bojím se, že tohle by mohl být problém. Hánulkaři by potřebovali utočit počítám půlkilovou mašinu na točně řekněme do 25ti cm.
A jaké bude vlastně ovládání? Doufám, že ne jen přes PC. A bude ovládání zahrnuto v ceně, nebo bude k dokoupení zvlášť?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod ivanek » ned 03 dub, 2011 8:53 pm

Zdravím,

s tím průměrem té točny a silou to je jen odhad. Já si musím někde půjčit závaží a pořádně to změřit jakou to má sílu (mam tu mašinky jen v Nku). Ta velikost je spíše limitována počtem kroků na jednotku. Ale připravuje se nová deska se sinusovým řízením toho krokáče, a tam by to mělo být ještě jemnější. Ale taky dražší (jiný procesor, spínaný zdroj, atd.).

Jinak jsem napsal manuál na točnu a ten je možné sis stáhnout zde: http://railmodels.eu/cs/download/. Manual na pohon ese jeste pise.

Deska a funkce od tohoto pohonu jsou stejné, ale ještě trochu upravím program. Troch zpomalit, rozšířit volitelný rozsah rychlosti a pár dalších drobností.

Ovládání je standardně 2 tlačítka: krok doleva, krok doprava + kdo chce ještě tlačítko do nulové polohy. V dodávce / v ceně ty tlačítka nejsou (jen 2 co jsou na desce na testování). Vycházím z toho, že si to každý udělá jak chce v řídícím pultu, takže by to bylo zbytečné dělat něco pro všechny.

Co se týče DCC tak ty místo tlačítek by se měl dát zapojit dekodér na vyhybky nebo něco a na každý impuls se to otočí o krok.
Ivan
Uživatelský avatar
ivanek
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 13 bře, 2011 9:00 pm

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod MirekTT » ned 03 dub, 2011 9:07 pm

ivanek píše:... 2 tlačítka: krok doleva, krok doprava + kdo chce ještě tlačítko do nulové polohy. .... na každý impuls se to otočí o krok.

Takže zmáčknu jednou - jeden krok, zmáčknu a držím - točí se, dokud nepustím, jakmile pustím, dokončí načatý krok. Tlačítko nulové polohy samo nakrokuje točnu do jedné přednastavené polohy. Chápu to tak správně?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod ivanek » ned 03 dub, 2011 9:15 pm

ivanek píše:Takže zmáčknu jednou - jeden krok, zmáčknu a držím - točí se, dokud nepustím, jakmile pustím, dokončí načatý krok.
,
Takže zmáčknu jednou - jeden krok, 5x - o 5 kroku, jen to "točí se, dokud nepustím" se musi jeste tim softwarem trochu doladit.


ivanek píše:Tlačítko nulové polohy samo nakrokuje točnu do jedné přednastavené polohy.

Tohle tlacitko ji nakrokuje do jedine nulove polohy... tam kde je opticky sensor. Tedy koleje by mely byt nalajnovany s touto nulovou polohou + pak nastaveny krok (min. 7.5 stupne).

Ivan
Uživatelský avatar
ivanek
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 13 bře, 2011 9:00 pm

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod slajfka » stř 06 dub, 2011 4:25 pm

Jen malá poznámka k úhlům. V závislosti na průměru točny a velikosti rotundy se u ČSD používají a používaly tyto úhly 6, 7 a 8 stupňů.

Na druhou stranu 7.5 stupně zřejmě vychází z možnosti motoru a převodovky.
Martin

____________________________________
HO zatím analog s výhledem na DCC, ČSD, epo. III
slajfka
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 29 úno, 2008 6:57 am
Bydliště: Brno

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod ivanek » čtv 07 dub, 2011 5:06 pm

slajfka píše:Jen malá poznámka k úhlům. V závislosti na průměru točny a velikosti rotundy se u ČSD používají a používaly tyto úhly 6, 7 a 8 stupňů.

Na druhou stranu 7.5 stupně zřejmě vychází z možnosti motoru a převodovky.


Jo na tohle jsem koukal, ale půpodně to bylo na standardní výtopny co jsou od Arnold nebo Fleischmann, Roco... atd. a ty jsou vsechny 7,5 nebo 15 stupňů. Dala by se udělat jiná soft. verze, ale to by v tom byl zmatek co je co. Takže zatim bych to nechal takhle. Co se týče motoru tam je krok 7,5 stupně.
Jinak sem zkoušel co to utáhne a 2 kg otáčet není problem. Tak by to mělo dát i H0 mašinku.

Ivan
Uživatelský avatar
ivanek
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 13 bře, 2011 9:00 pm

Re: Universalni pohon na točnu

Příspěvekod ivanek » ned 10 dub, 2011 6:52 pm

slajfka píše:V závislosti na průměru točny a velikosti rotundy se u ČSD používají a používaly tyto úhly 6, 7 a 8 stupňů.


jeste mam k tomuhle dotaz. Nasel jsem plany na rotundu co mela 8 stupnu. Tusim, ze to bylo v nejakem Zeleznicari. Kdyz ale vemu v potaz, ze by koleje meli byt rozlozeny symetricky - zrcadlove s osou v 90/270 stupnich tak mi to nejak nevychazi jak to delali. To udelali treba po 8 stupnich do 80 a pak mezera 20 stupnu a zase az od 100? Samozrejme v pripade, ze bylo potreba mit velke mnozstvi vjezdovych koleji?

Neni nekde nejaky plan nejake velke tocny, kde by to bylo videt?

Dik moc

Ivan
Uživatelský avatar
ivanek
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 13 bře, 2011 9:00 pm


Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků