Cukrová repa

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Cukrová repa

Příspěvekod juroH0 » pát 21 led, 2011 10:06 pm

zaujímavý článok o cukrovaroch: http://railnet.sk/view.php?cisloclanku=2007050005
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Cukrová repa

Příspěvekod E27 » sob 22 led, 2011 12:00 pm

Tak ja dúfam, že moderátor nám to neuzavrie resp. prižmúri oko, keď sem budeme dávať aj fotky a postrehy z výroby.
Obajvil som materiál, pridám fotku počas týždňa v predajni zdravej výživy. Ale skúsim aj chovprodukt, veď to môže byť hocičo, čo sa podobá najbližšie na repu. A bude to rozmanité...

Mne moc k srdcu pristal starý cukrovar, ktorý bol kedysi v Bratislave, 20 rokoch 20 storočia v areály bývalej továrne Dynamit Nobel, terajší istrochem ako pridružená výroba.. Budova ostala do dnes... Nachádzala sa tam aj úzkokoľajná podniková drážka, nie pre zvoz repy z polí, ale asi pre manipuláciu a dopravu vedľajších produktov...
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Cukrová repa

Příspěvekod vmucha » sob 22 led, 2011 12:20 pm

Pěkný (malý) cukrovar fungoval do nedávna v Doksanech (okr. LTM), z Hrdel k němu vedla vlečka (násep je dodnes zachován). Na www.mapy.cz je vlečka i zakreslena.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 643
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Cukrová repa

Příspěvekod MirekTT » sob 22 led, 2011 12:26 pm

Káždopádně bych biologický materiál před zpracováním umrtvil. Většina malých semen rostlin strácí klíčivost při 70stC. Takže na pět minut do trouby. Ať ti to při případném uskladnění ve vlhku nezačne rašit :D
Jinak ten článek na railnetu je výživný. Stejně asi půjde v modelu o ztvárnění vykládky, pak asi znázornění zajímavé architektury a expedičního skladu. Já bych k tomu přidal určitě i kotelnu s komínem. Bez něj by byl cukrovar "hluchý"
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Cukrová repa

Příspěvekod Ferda » sob 22 led, 2011 2:16 pm

Tak jsem dnes okukoval nějaké koření.
Drcený kmín vypadá na správný podsyp do lesa a na tu řepu by šlo použít i hořčičné semínko. Je sice víceméně kulaté, ale má přibližně správnou velikost a i barva je docela přijatelná.
Tedy bílé hořčičné semínko. Měli tam i černé.

Apropó, ten drcený kmín už asi nevyraší. :D
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Cukrová repa

Příspěvekod Radek » sob 22 led, 2011 5:16 pm

Cukrovar je k vidění i tady
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Cukrová repa

Příspěvekod hank » ned 23 led, 2011 6:37 pm

Němečtí modeláři používají na modelování řepy podle měřítka a lenosti barvit proso, kuskus a hořčičné semínko.

Až mi v nemocnici spraví rozlámanou ruku, zkusím najít, odkud to mám, včetně podrobnějšího popisu postupů.

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Cukrová repa

Příspěvekod MirekTT » ned 23 led, 2011 6:49 pm

Přejem brzké uzdravení Hanku :!: :wink:

Chtěl bych tady poprosit, jestli někdo máte něco k nákladišti Brumovice na trati Zaječí Hodonín. Fotky, situační plánek nejlépe z osmdesátých let. Byly tam dvě koleje nebo jedna? Na mapě z 53. roku to bylo jednokolejné. Já jsem sice s našima jak děcko okolo jezdil, ale nenapadlo mně, že se o to budu o pětatřicet let později zajímat :D
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Cukrová repa

Příspěvekod E27 » pon 24 led, 2011 10:07 am

Obrázek

Takže kúpil som pohanku.. Má tvar repy, musím pozrieť aj to proso. kuskus...

Ale zatiaľ sa toto podobá najviac, samozrejme treab to opatinovať.
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Cukrová repa

Příspěvekod MirekTT » pon 24 led, 2011 10:43 am

E27 píše:Takže kúpil som pohanku

Vyfoť položené jedno zrnko u kola vagonu kvůli měřítku. Jen pro pořádek, děláš H0, že jo?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Cukrová repa

Příspěvekod Myšpulín » pon 24 led, 2011 7:24 pm

Jen taková malá technická. Nezapomeňte, že vedle hromady sklizené řepy musí být louka plná rozkvetlých pampelišek. :D :D :D
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Cukrová repa

Příspěvekod vvitty » pon 24 led, 2011 7:53 pm

K tomuto tematu se da vyuzit i jeden docela zajimavy a hlavne originalni motiv - aquadukt pro privod vody z nedalekeho zdroje, vedeny paralelne s vleckou
viz http://www.pojezdy.eu/view.php?nazevclanku=zrusena-vlecka-golcuv-jenikov-hostacov&cisloclanku=2010080005
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Cukrová repa

Příspěvekod MAREKHO » čtv 24 úno, 2011 6:03 pm

Dnes jsem uklízel povrch jezírka-tl. ledu je dobrá,asi 15cm., a objevil jsem semínka na stonku 80cm. Jak se ta rostlina jmenuje-musím počkat na jaro,až to vyroste a roztaje led. Myslím, že na řepu je dobrá... :?:
Foto zde- http://marekho.rajce.idnes.cz/SEMINKA_VODNICH_ROSTLIN/
ČD-V-;DCC-LENZ, PECO, PC.- PO 20.TI LETECH.
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
MAREKHO
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 15 dub, 2008 8:14 pm
Bydliště: UHERČICE

Re: Cukrová repa

Příspěvekod bkk » pát 25 úno, 2011 3:21 pm

Přeji hezký den,

tento můj příspěvek bude asi trochu mimo, nepotřeboval jsem modelovat cukrovou řepu, ale volně ložené brambory v TT velikosti. Podařilo se mi na nějakém rostlinářském veletrhu v Litoměřicích koupit semena rostliny "jetel plazivý ovčák", mají tvar přibližně jako pohanka, ale velikost max 1mm v nejširším místě. Jako náklad jsem je napatinoval toliko naředěnou lihovkou a trochou prachu. Ve velikosti TT to vypadá jako brambory "export ze SSSR", v H0 by byly super naší produkce. Někteří diváci na výstavách si je pletli právě s cukrovou řepou...

Karel Barták
Karel Barták
www.kb-model.eu
Uživatelský avatar
bkk
 
Příspěvky: 92
Registrován: sob 29 led, 2011 4:33 pm
Bydliště: Praha 4 Kamýk

Předchozí

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků