Cukrová repa

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Cukrová repa

Příspěvekod E27 » čtv 20 led, 2011 1:28 pm

Prajem pekný deň.

V posledných dňoch ma začal fascinovať Cukrovar a samozrejme k stvárneniu dokonalosti potrebujem aj cukrovú repu. Sústredím sa na mierku 1:87 teda H0.
Z čoho uvedenú surovinu vyrobiť?? Máte na to fígle?

Nakoľko som pedant, potrebujem o čo najpresnejšie stvárnenie tejto suroviny..
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Cukrová repa

Příspěvekod MirekTT » čtv 20 led, 2011 1:42 pm

No ty brďo to sis tedy vybral oříšek. Navíc máš úplnou pravdu, že k modelové řepné kampani je vhodné mít i tu řepu. Co mně narychlo napadá, tak výběr z bobulí perlitu. Občas se tam řepný tvar najít dá, ale šlo by o bulvy bez kořene a uřezanou kštici po listech bys musel domalovat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Cukrová repa

Příspěvekod fulda » čtv 20 led, 2011 2:35 pm

Hlavně kterou fázi chceš modelovat? pole - dera listy? nebo sklizené pole? takže hromadu (krecht) bulev? Protoře stříhání lístků taky bude velká zábava, to se často leptá, ale v množství které potřebuješ teda nevím.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Cukrová repa

Příspěvekod vmucha » čtv 20 led, 2011 4:05 pm

Tuto záležitost řeším taky ve velikosti TT.
Potřebuji hromady řepy na nákladiště a do vagónů. Opravdu "sladký" oříšek.
Zkoušel jsem kapat různé rychlotuhnoucí hmoty (vosk, lepidla ... ) do tekutin a na led a výsledek neuspokojivý. Zatím se mi jeví jako nejschůdnější cesta forma a odlitky...ale ještě jsem se k tomu nedostal.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Cukrová repa

Příspěvekod Tomáš » čtv 20 led, 2011 4:20 pm

mohu vám do toho vstoupit s jinou plodinou...mě lákala kukuřice,ovšem taky jsem nepřišel na žádný rozumný spůsob jak namodelovat "lán"....takže pokud někdo ví
S tou řepou bych opravdu jako kompromis viděl použití těch kuliček perlitu,nebo kuličky polyšu,ovšem nať bude oříšek
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Cukrová repa

Příspěvekod JanoH0e » čtv 20 led, 2011 4:35 pm

Najlepšie je nákup od Busha 1202 Maisfeld , v nejakom starom ŽM boli dokonca postupy na výrobu polí slnečníc, dýň, kukurice.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Cukrová repa

Příspěvekod Ferda » čtv 20 led, 2011 5:06 pm

Zkuste popřemýšlet o nějakém koření, nebo semínkách. Nevím, co by se hodilo na cukrovou řepu, ale v mládí jsme hromady brambor imitovali sezamovým semínkem a působilo to dost realisticky.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Cukrová repa

Příspěvekod Vicki » čtv 20 led, 2011 5:07 pm

Taky se snažím vyřešit náklad cukrové řepy, zatím schraňuji zrnka z hroznového vína, musí být přiměřené velikosti. Jejich tvar docela odpovídá sklizeným bulvám. Třeba má někdo lepší nápad.
Vicki
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv 14 říj, 2010 7:19 pm

Re: Cukrová repa

Příspěvekod MirekTT » čtv 20 led, 2011 6:05 pm

Po vteřince gůglení hezký obrázek: http://jakkel.rajce.idnes.cz/Repna_kampan/#IMG_6690.JPG Zdá se, že bude muset jít o velice podobné kousíčky něčeho, a to jak tvarem, tak velikostí. A možná bys mohl upřesnit, zdali chceš jen holou sklizenou řepu, nebo i s natí ještě na poli.
Já už jsem taky o řepě přemýšlel. Poslyš E27, co stavíš? Chceš to na kolejiště, nebo na modul? Máš nějakou konkrétní předlohu? Asi tě to moc zajímat nebude, protože je to z Česka, ale dobrá řepná předloha je nakládková výhybna řepné kampaně Brumovice na trati mezi Zaječím a Hodonínem jakožto nakládkové místo, navíc v polích s řepou. A pak Břeclavský cukrovar s úžasným železným příhradovým mostem přes Dyji, který je dnes technickou památkou, jakožto místem vykládky. Dnes jsou místa ale zdevastovaná modernizací a ani jedno už neslouží svému účelu.
Nebudu zkrývat, že jsem začal přemýšlet, kam se vrtnout dál ve stavbě dalších modulů, a že mne ta řepa krapet namotivovala 8)
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Cukrová repa

Příspěvekod E27 » čtv 20 led, 2011 7:12 pm

Takže v provom rade sa teším, že sa toto ujalo.
Repnú kampaň ano a poviem to takto, staviam modulové koľajisko s priemyslom rozličného druhu, špecializujem sa hlavne na stavby, ktoré už zanikajú ako sú Mlyny, Pekárne, hute, doly a pod. Z každého roška troška.

Rozhodol som sa postaviť Cukrovar. Originál cukrovar. Takže repu už v takej fáze, ako je na poslednej fotke vysypaná z kamionu..
Haldy repy, ale aj orezky na páse...

Budem to postupne dokumentovať...
Skúšal som alebo teda premýšlal nad mletým korkom, bo zrná od hrozna sú tmavé až čierne... neviem, preto sa pýtam... :(
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Cukrová repa

Příspěvekod MirekTT » čtv 20 led, 2011 8:29 pm

Ty hroznový zrníčka by nemusely být vůbec špatné. Čerstvé ale mají takový slizký, lékařsky řečeno enterosolventní povlak, který je chrání před vlivy zažívacího traktu obratlovců kvůli roznosu po přírodě a velmi špatně se odstraňuje. Na to by mohly fungovat zrníčka červených odrůd z již překvašeného mláta. Tam je ten houževnatý potah kvašením již narušen (pokud tedy nechceš použít k odstranění povlaku vlastní trávící trakt, ten by to zmákl taky :mrgreen: ). Zrnka by pak měla jít propláchnout, usušit a pak probarvit. Po probarvení a dalším vysušení bych je sesypal do nádobky se špetkou patinátoru a zkusil protřepat, aby se na nich udělaly nepravidelné skvrny jako od hlíny. Je to jen teoretizování, ale fungovat by to mohlo. Stačily by takto upravit jen ty na povrchu hald.
Jinak jseš moje krevní skupina s tím modelováním zanikající historie :wink: .
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Cukrová repa

Příspěvekod Vladimír » pát 21 led, 2011 2:20 pm

Další variantou jak vymodelovat bulvy cukrové řepy by mohlo být proso. V chovatelských potřebách je nabízeno v různých barvách (určitě žluté, zelé , červené, možná i další). Velikostí i tvarem je srovnatelné se zrnky z hroznového vína a není to tak náročné na sbírání, finančně i časově :wink: . Otázkou je jak docílit požadovaného odstínu, povrch těch zrnek je opravdu lesklý, ale i to si myslím, že by bylo možné vyřešit.
HO, DCC
Vladimír
 
Příspěvky: 129
Registrován: pon 04 úno, 2008 6:47 pm
Bydliště: Kladno

Re: Cukrová repa

Příspěvekod Radek Strnad » pát 21 led, 2011 7:27 pm

Tedy hoši,to jsem zvědav,co se nakonec osvědčí.Docela lituji,že mám kolejiště kopcovité a na řepu je třeba spíš placka.Zrka z hroznů je dobrý nápad.Škoda,že není podzim.Ve vinařských oblastech se vylisovaných zbytků hroznů válí po políčkách mraky a to všech možných odrůd a velikostí a tvarů.Ještě mě napadly semena některé ředkvičky.Je jich taky hodně druhů a tvarů a nemají krom různých barev mořidla žádný sliz :mrgreen: .A na mořidlo by se snadno chytil i patinátor.Velikostí by to také odpovídalo,i když bulvy jsou také různých velikostí,podle odrůdy a počasí v sezóně vegetace.Proso je tvarově moc kulaté a chybí mu to charakteristické seseknutí chrástu a bude se skutečně asi hůř barvit. :roll:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Cukrová repa

Příspěvekod MirekTT » pát 21 led, 2011 8:59 pm

Na řepu bych asi vyrazil do zverimexu, oddělení krmení pro ptáky a hlodavce, a vybral to nejpodobnější. Ty hroznový zrnka jsou takový dost krkolomný, ale tvar to má. Barvení bych se nebál. I samotný patinátor by tomu dal hodně. Protřepat to s ním v uzavřené nádobce a je to.
Co takhle toto vlákno přejmenovat, nebo alespoň přijmenovat na "řepná kampaň" a probrat zde celou problematiku. Mně by například zajímalo, co se z řepou dělo ve viditelných částech cukrovarů. Jaký konkrétní provoz z cukrovaru přenést do modelu. Odkazy na fotogalerie, předlohy, co se nejčastěji vyskytovalo z vozového parku atd. Cukrovar je jako námět vynikající.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Cukrová repa

Příspěvekod Vladimír » pát 21 led, 2011 9:22 pm

Hodně se problematika cukrovarů, jejich vleček apod. vyskytuje ve Světě železnic, namátkou z poslední doby:
2009/4 - Hořký osud sladké výroby 140 let od založení cukrovaru Staré Benátky
2008/4 -Cukrovar Kostelec nad Labem
2007/4 - 140 let od založení cukrovaru Dolní Cetno
2007/1 - Nostitzovy cukrovary Líbeznice a Mratín a jejich vlečná dráha
2006/1 - Vlečka cukrovaru Brodce
Jednotlivá čísla lze objednat zde (odstranit mezeru mezi lomítky)
http:/ /corona-knihy.eshop-zdarma.cz/index.php?category_id=14

Jinak Zverimex a jemu podobné obchody jsouse svojí nabídkou semen různých druhů asi nejschůdnější a nejrychlejší řešení. Je pravda, že proso má bohužel velmi pravidlený tvar, mně zaujaly ty barevné variace.
HO, DCC
Vladimír
 
Příspěvky: 129
Registrován: pon 04 úno, 2008 6:47 pm
Bydliště: Kladno

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků