Přestavník mechanického návěstidla

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Přestavník mechanického návěstidla

Příspěvekod Libor » pon 06 pro, 2010 6:31 pm

Po pravdě, dlouho jsem váhal, zda tento příspěvek nedat raději do rubriky Co se nám nepovedlo. Ale bylo mi to líto. Pokusil jsem se sestrojit jednoduchý přestavník k mechanickému návěstidlu vel. TT od firmy DK model. Originálně nabízené přestavníky Seba mi připadají hrozně velké. Využil jsem jednoduchého malého relátka na 24V (ss), k jeho pohyblivému kontaktu připájel kus kolejnice a otvorem na konci takto získané páky provlékl táhlo návěstidla. Myslím si, že každému to bude jasné po shlédnutí několika fotografií zde : http://larchiv.rajce.idnes.cz/Navestidlo/
Celá věc vypadá jednoduše, má ale zásadní mouchu : relé při přitažení drnčí což způsobuje jednak hluk a dále chvění, které se přenáší táhlem až na rameno návěstidla.
Měl jsem vymyšlen dvojí způsob ovládání pomocí trafa FZ1 :
1. způsob - samostatným tlačítkem střídavými 16V (proto je relé připevněno na plošňák s jednoduchým diodovým usměrňovačem - viz fotky).
2. způsob - před návěstidlem by měl být izolovaný úsek koleje, na kterém lokomotiva zastaví - jedním tlačítkem se potom pustí z trafa stejnosměrných 0-12V zároveň do kolejí a zároveň do relátka návěstidla (které tak dá volno), po průjezdu vozidla uvolněné tlačítko opět odpojí koleje a současně dá na návěsti stůj.
Já vím, že to není nic extra modelového, ale připadalo mi to jednoduché, levné a malé. Budu vděčný za Vaše připomínky, popř. i nápady na vylepšení.
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Přestavník mechanického návěstidla

Příspěvekod Jirka1 » pon 06 pro, 2010 6:44 pm

Myslím, že by stačilo dát paralelně k vinutí dát elektrolytický kondenzátor (hodnotu ověřit asi nejspíše zkusmo) a bylo by po drnčení. :-)
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Přestavník mechanického návěstidla

Příspěvekod juroH0 » pon 06 pro, 2010 6:47 pm

Drnčalo ti to preto, lebo si napätie síce usmernil ale nevyhladil kondenzátorom. Skús tam pridať elektrolyt nejakých 220uF, a malo by to byť v pohode...

Edit: Jirka bol rýchlejší :D
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Přestavník mechanického návěstidla

Příspěvekod Myšpulín » pon 06 pro, 2010 8:44 pm

Osobně bych dal nejprve usměrňovač s kondíkem a až potom tlačítko a relé (tedy tlačítko až do stejnosměrné části, ne do střídavé).
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Přestavník mechanického návěstidla

Příspěvekod Libor » úte 07 pro, 2010 4:50 am

Přidat kondenzátor mne napadlo i dříve, ale přiznávám, od vyzkoušení mne odradilo to, že relátko se chová úplně stejně, když ho připojím na svorky 0-12 ss (FZ1). Nebo že by to trafo bylo taky tolik nevyhlazené ? Každopádně ten kondík vyzkouším a dám vědět. Díky.
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Přestavník mechanického návěstidla

Příspěvekod Bedlisch » úte 07 pro, 2010 6:57 am

Ve FZ1 žadnej kondík není, takže jde opravdu o nevyhlazení ss napětí.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Přestavník mechanického návěstidla

Příspěvekod harmi » úte 07 pro, 2010 8:56 am

Myšpulín ma pravdu, inak cez tlacitko ide kratkodobo velky prud na nabitie kondiku, 220uF sice nie je vela, ale mozno bude neskor treba aj viac a potom ten nabijaci prud bude zbytocne palit tlacitko, cize po case zacne blbnut kontakt. :cry:
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Re: Přestavník mechanického návěstidla

Příspěvekod Libor » úte 07 pro, 2010 6:54 pm

Pánové, děkuji za nakopnutí, mne by opravdu ani ve snu nenapadlo, že FZ1 nemá na stejnosměrném výstupu kondenzátor. Přidal jsem na svůj plošňáček kondík a celý mechanismus se chová naprosto ukázněně a parádně. Ještě jednou díky.
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Přestavník mechanického návěstidla

Příspěvekod juroH0 » úte 07 pro, 2010 8:56 pm

tak to má byť....určite to poviem za všetkých: nieje začo :D ak vieme pomôžeme....
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko


Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků