Montážní pěna PU

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Montážní pěna PU

Příspěvekod petrh » pát 10 pro, 2010 8:47 am

takto ja na modul planuju udelat zakladni loze penou, do toho naskladat jeste pred zaschnutim kouksy polystakau a presto pripadne dohladit uterkama s lepidlem... rikam si, ze uz toto snad penu ochrani a bude see to i dobre barvit, kdzy budu mit barvu uz v lepidle, tak budou uterky takto krasne barevne...
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Montážní pěna PU

Příspěvekod MirekTT » pát 10 pro, 2010 9:37 am

Já už jsem to tu někde psal. Montážní pěna nemusí nutně být materiálem na hrubý terén s odpadem při ořezu. Po její aplikaci zhruba po dvaceti až třiceti minutách ji lze ztlačovat, zamačkávat přetoky a nevzhledná jelita vzniklá expanzí. Povrch tak lze celkem efektivně dotvarovat.
Já na ztuhlý povrch pěny nanáším tmel z perlitu a ruzných disperzí (balakryl, sportakryl apod) Výtečně to funguje z duvilaxem. Kaše působí dost suše a díky hladkému povrchu pěny na ní jakoby nechce ze začátku držet, ale je s tím celkem dobrá práce. Perlit lze navíc osívat na jemný prášek, ze kterého lze namíchat opravdu jemný tmel. Kaši lze dobarvovat disperzemi a možná i doplnit sádrou, ale nezkoušel jsem to. Lze ho i drtit na jemnější frakce, a protřepáním nasucho v uzavřené nádobce obarvovat pomocí pigmentů.
Co se týče dobarvování povrchu perlitu, na tom už drží vše docela dobře. Není nutno polepovat ubrouskama.
Celé to má tu výhodu, že to nesaje vlhkost, je to ultralehký materiál, neplesniví, relativně pružný - nepraská to.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Montážní pěna PU

Příspěvekod Grins » pát 17 pro, 2010 9:02 am

Možná je to stará známá věc, ale já tvořím krajinu pomocí pěny takto:
Vytvořil jsem si tunel a pohoří, a po naboptnání a vytvrdnutí cca po 24hod (jistota je jistota kor u velkých vrstev) jsem olamovacím nožem upravil tvar. Poté jsem si připravil kaši :-) sádra s pískem požadované hrubosti (méně čí více drobnýh kamínků) rozmíchal s vodou a přidal herkules (zpomaluje tuhnutí) poté jsem si do kaše přidal požadovaný odstín tempery. Já si namíchal poměrně dost tmavě šedou. Většinou barva po úplném zaschnutí a zatvrdnutí kaše o dost zesvětlá. Poté jsem si skálu dotónoval airbrush pistolí různé stíny a podobně. Dolepil pár keříčků a myslím že výsledek je poněkud uspokojivý a vypadá i docela realisticky jako pravý kus skály (na to že stavím první železnici). Až se dostanu z nemocnice, kde teď bohužel nedobrovolně trávím čas, dodám nějaké fotografie.
Hnědou barvou jde udělat základ pro lesní zeminu, pole, ale i nadraží. Zelenou podklad pro louky, vše je možné dosypat travním posypem atd. fantazii se meze nekladou.
tempery jsem koupil ve velkém, lahve po 0,5l po 60,- za 1ks a bohatě vystačím s černou, bílou, tm. zelenou, hnědou a okrovou. Mícháním lze vytvořit mnoho dalších přirozených přírodních odstínů.......
Grins
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob 09 říj, 2010 6:20 pm

Re: Montážní pěna PU

Příspěvekod yurax » pon 03 led, 2011 8:36 am

win111 píše:Hlavně přátelé, nezapomeňte při aplikaci pěny, na její hořlavost. Znám mnoho případů a některé i osobně, velmi škaredých popálenin a zničených domů.


Tak jsem zkousel na bezpecnem miste horlavost zatuhleho odrezku peny a ackoli po podpaleni vzplane a hori, tak pajeckou jde krajet podobne jako polystyren a upadnuvsi kulicka cinu jej take nepodpali, cili tak hrozne to snad nebude.
yurax
 
Příspěvky: 112
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:56 am

Re: Montážní pěna PU

Příspěvekod MirekTT » pon 03 led, 2011 9:46 am

yurax píše:Tak jsem zkousel na bezpecnem miste horlavost zatuhleho odrezku peny a ackoli po podpaleni vzplane a hori, tak pajeckou jde krajet podobne jako polystyren a upadnuvsi kulicka cinu jej take nepodpali, cili tak hrozne to snad nebude.

Ne ne. Win111 myslel její hořlavost hned po aplikaci, kdy ještě lepí. V tomto stavu je to nebezpečná velmi rychle hořící látka. Skoro jako benzín. Pro ztuhlou platí to, co jsi napsal. Některé druhy jsou i samozhášivé.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Montážní pěna PU

Příspěvekod Odo » úte 26 čer, 2012 8:25 pm

Zdravím, použil jsem pěnu na vytvoření mostku, ale po vytvrzení a ořezání (s tím nebyl žádný problém) se začal výsledek sesychat a bortit. Je to normální, nebo jsem něco udělal špatně? Nechal jsem to tvrdnout přes noc.
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Montážní pěna PU

Příspěvekod fulda » úte 26 čer, 2012 9:26 pm

si myslím, že jsi byl netrpělivej. ona potřebuje vyzrát a to trvá spíš týdny než hodiny.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Montážní pěna PU

Příspěvekod Dan Buchtela » stř 27 čer, 2012 6:07 am

Odo píše:Zdravím, použil jsem pěnu na vytvoření mostku, ale po vytvrzení a ořezání (s tím nebyl žádný problém) se začal výsledek sesychat a bortit. Je to normální, nebo jsem něco udělal špatně? Nechal jsem to tvrdnout přes noc.

Já osobně bych jí na to nikdy nepoužil. Pevností je nesrovnatel ná se styrodurem....
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Montážní pěna PU

Příspěvekod Odo » stř 27 čer, 2012 12:41 pm

Ok, tak já zkusím počkat déle :). Ty dva mostky asi nakonec vyrobím jinak.
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Montážní pěna PU

Příspěvekod radekkrupka » stř 27 čer, 2012 1:19 pm

A proč vyrábíš mostky zrovna z PU pěny? Napadá mě mnoho vhodnějších materiálů...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Montážní pěna PU

Příspěvekod Odo » pon 02 črc, 2012 11:55 am

Tak jsem narazil na opačný problém, pěnu jsem nechal vytvrdnout několik dní, a smrskla se v místě napojení na "zdi"... Mám ji nechat nabobtnat s tím, že se po vytvrtdnutí vrátí zpět? Snažil jsem se totiž zdi udržet při bobtnání rovně...
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků