Zeleznicni most

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod JanoH0e » úte 28 zář, 2010 12:24 pm

DukeNuk - ad valce- môžeš ešte použiť mosadzné trubičky alebo plastové buď kupované napr. http://www.litomysky.cz/index.html , alebo čo dom, resp. obchod - potraviny dajú.
Krablový plech TT - http://www.dk-model.cz/web/index.php?pa ... =1&lang=cs
možno aj niekde inde.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod radekkrupka » úte 28 zář, 2010 3:32 pm

DukeNuk píše: Ted resim jakym zpusobem mam vytvorit stojky mostu, zda udelat most pevny a nebo udelat imitaci mostu ukotveneho pomoci valcu. Radeji bych se priklonil k reseni s valci, ale nevim jaky pouzit material (mozna spejle :-) ), rad si necham poradit a pripadne budu rad za fotografie mostu takto ukotvenych.

Zřejmě máš na mysli "mostní ložiska" - v tvém případě ocelová - čili na jedné straně pevné ložisko, na druhé pohyblivé ložisko (tvůj válec). Ložiska pod každý hlavní nosník... Takovýto most by byl na ložiscích každopádně! - o opaku se rád přesvědčím podle fotky. Prohlídni si na skutečných mostech i jak jsou tvarované opěry a křídla...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod vvitty » úte 28 zář, 2010 3:59 pm

DukeNuk píše:...Lept krablovaneho plechu by byla asi dobra volba jen asi ve velikosti N nikde nebude...


Proc by nebyl ? Mel by prijit z vyroby s pristi dodavkou vzorek, pokud budu spokojen, tak v listopadu bude k dispozici.
V planu je N a TT verze odpovidajici tomu H0, tj. plech ktery se vkladal mezi koleje napr. na mostech ci jinych zarizenich.
Pripadne se nebranim jinym rozmerum, ale zatim jsem k tomu nevidel velky duvod. Pochozi dily ruznych lavek se daji poskladat i tady z toho...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod DukeNuk » čtv 30 zář, 2010 10:27 am

radekkrupka:
Nektery den se chystam vyrazit nejake mosty prohlednout a pripadne si je i nafotit a hned budu vedet jak pokracovat :-)

vvitty:
Jestli bude krablovany plech i pro N tak budu jen rad a vyresi se me tim problem jak povrch upravit :-)
N - Digital
DukeNuk
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 16 zář, 2010 9:41 pm
Bydliště: Brno

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod vvitty » čtv 30 zář, 2010 11:40 am

cekam na vzorky, ale pokud to ma k necemu vypadat, tak to bude na 0.15 mosaznem plechu, takze je potreba pocitat s tim ze to (podobne jako v realu) nebude zrovna konstrukcni material - nebude schopen nest pridavne zatizeni. Teoreticky 0,2 alpaka pro nektere profily... za mesic budou vzorky, dam vedet.
jeste experimentuji s 0.1 Alpakou, uvidime jak bude vypadat, ale ocekavam ze to bude uz spis jako alobal :-(

lepsi obrazek H0 plechu:
Obrázek
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod DukeNuk » čtv 30 zář, 2010 7:41 pm

Kazdopadne plech vypada dobre, tloustka plechu by v mem pripade nevadila, pevne podlozi uz mam hotove takze by slouzil jako povrchova uprava :-)

Dnes me to nedalo a zkusil jsem si nakreslit lozisko. Budu rad za nazory jak se vam nakres libi nebo nelibi, je to jen hruby nakres a zmeny jsou mozne :-)

Tady je ukazka jak by mohlo vypadat:
Přílohy
Mostni lozisko.JPG
Mostni lozisko.JPG (28.56 KiB) Zobrazeno 6145 krát
N - Digital
DukeNuk
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 16 zář, 2010 9:41 pm
Bydliště: Brno

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod radekkrupka » čtv 30 zář, 2010 8:38 pm

DukeNuk píše:Kazdopadne plech vypada dobre, tloustka plechu by v mem pripade nevadila, pevne podlozi uz mam hotove takze by slouzil jako povrchova uprava :-)

Dnes me to nedalo a zkusil jsem si nakreslit lozisko. Budu rad za nazory jak se vam nakres libi nebo nelibi, je to jen hruby nakres a zmeny jsou mozne :-)

Tady je ukazka jak by mohlo vypadat:

To je obrovské ložisko na velký most. Na tvůj případ by mělo pouze jedno válcové ložisko. Tohle je novější typ, to tvoje bude rezavé, nebude tam ta stupnice a ta boční plenta...

Obrázek
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod radekkrupka » čtv 30 zář, 2010 8:52 pm

Podívej se na stránky houmra, má takový most nafocený... tady 2 obrázky ze zmíněného zdroje:

Takhle vypadá posuvné válcové ložisko - v podstatě válec mezi dvěma deskami
Obrázek

A takhle pevné - taková "kyvná podpora"
Obrázek

Na každé opěře budeš mít jeden typ :)
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod Ferda » čtv 30 zář, 2010 9:48 pm

Existují i jednodužší řešení:
180920101150 Dilatace.jpg
Druhá strana je shodná. Jen nemá tu malou plotničku v křížovém vybrání. Ta je jen na jedné straně a na druhé je umožněna dilatace na kluzném uložení.
180920101150 Dilatace.jpg (144.4 KiB) Zobrazeno 6128 krát
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod DukeNuk » úte 05 říj, 2010 11:14 am

Tak po par dnech odmlky se zase chystam na mostu pokracovat, fotografie mostu od Houmra jsou me velkou inspiraci a pro me tou spravnou volbou. Libi se mi kdyz ma most ulozeni na valcich. Pro vytvoreni valce zrejme vyuziji drat, ktery se vyuziva pro svareni el. obloukem, ale konecna volba to zatim neni, uvidim jak se s nim bude dat pracovat. Pokracovani budu dale dokumentovat a nejake fotografie zase umistim na web.
N - Digital
DukeNuk
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 16 zář, 2010 9:41 pm
Bydliště: Brno

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod DukeNuk » pát 08 říj, 2010 6:36 pm

Tak jsem dnes na zkousku zhotovil jedno valcove lozisko, zatim jen polotovar rad bych znal vase nazory. Z boku valce prijde jeste pripevnit kulata ploska pres hrany, asi vyuziji hrebicku respektive hlavicky hrebicku. Plosky mezi kterymy se nachazi valec loziska, budou jeste rozmerove upraveny.

Za nazory dekuji :-)

Tady je ukazka:
Přílohy
PA080077.jpg
PA080077.jpg (39.28 KiB) Zobrazeno 5969 krát
N - Digital
DukeNuk
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 16 zář, 2010 9:41 pm
Bydliště: Brno

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod radekkrupka » pát 08 říj, 2010 6:50 pm

Vypada to dobre - ale ty decky zkrat o vic jak polovinu a bude to ono... pokud to jde
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod DukeNuk » sob 09 říj, 2010 1:42 pm

Tak jsem si s loziskama trosku pohral a jejich stav je momentalne takovyto:
Přílohy
PA090079.jpg
PA090079.jpg (66.58 KiB) Zobrazeno 5920 krát
N - Digital
DukeNuk
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 16 zář, 2010 9:41 pm
Bydliště: Brno

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod Ferda » stř 13 říj, 2010 11:05 pm

Snad se nebude kolega DukeNuk zlobit, že jsem zneužil jeho vlákno, ale nechtěl jsem zakládat nové.

Taky zkouším stavbu železničního mostku. Předloha je reálný mostek u Prostějova a technologii jsem zvolil poněkud odlišnou. Základem je kostra z mosazných nosníků kvůli pevnosti konstrukce a zbytek zkouším vyrobit z profilů Evergreen. Je to můj první pokus a tak si nedělám iluze, že dodržím vše dle předlohy. Už proto, že originál je dost složitý a počet nýtů nikdy nebyl předmětem mého bádání :)

Pro představu
Zde je originál:
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Mostek_u_Prostejova
Zde můj pokus:
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Stavba_m ... Prostejova

Pokud se dílko podaří zdárně dokončit, příjde umístit na jeden z modulů.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Zeleznicni most

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 14 říj, 2010 8:05 am

Chlapi, co na těch mostech vozíte? Jaderné reaktory? Na 12 cm dlouhý mostek s plnostěnými nosníky mi bohatě stačil karton s tloušťkou podobnou jako desky sešitu - lepeno Herkulesem. Pravda je, že zábradlí po čase odešlo (hlavně díky mojí nešikovnosti a rukám) a chystám se na náhradu z plastu, ale zbytek konstrukce unese min. 3kg (test) i bez koleje (která je částečně samonosná)
Cápu kovové profily u příhradových ocelových mostů, ale u krátkých mostů se mi to zdá zbytečné. Papír se mnohem líp zpracovává a při pečlivém nástřiku nikdo nepozná původní materiál. Nehledě k tomu, že barva papír taky zpevní.

Pro ložiska stačí smotat kancelářský papír do ruličky. Po napuštění lepidlem se dá i dobře brousit
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků