Křoviny, náletové dřeviny a jiný porost

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Křoviny, náletové dřeviny a jiný porost

Příspěvekod MirekTT » stř 21 dub, 2010 8:28 pm

Byl jsem nucen založit nový nadpis, protože křoviska ještě svůj nemají, ikdyž je tu o nich napsáno hodně. Takže kdo k tomu co máte, pište prosím sem.
Já jsem něco na tohle téma zkusil s nevalným výsledkem. Kdo se rádi bavíte, čučkněte sem: http://mirektt.rajce.idnes.cz/ModulyII/#DSC05802.JPG
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Radek » čtv 22 dub, 2010 4:20 am

HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod MirekTT » čtv 22 dub, 2010 4:59 am

Jo, to znám a naturexu mám dost. Mě jde o větší křoviny s kostrou kmene. Těch je kolem tratí kolikrát víc, než těch malých, kde stačí jen chomáčky naturexu.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

islandskej lišejník

Příspěvekod Střelec » čtv 22 dub, 2010 7:36 am

Chystam se zkusit, jak bude vypadat zelenej islandskej lišejník obalenej Naturexem. Případně zkusím suchej českej lišejník obarvit a následně též obalit....
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod mnitka » čtv 22 dub, 2010 7:55 am

Zdravím Mirku,
předně...
-zvaž které výrobky použiješ a to i vzhledem ke svým kolegům modulistům (vypadá pak legračně když je na setkání každý modul jak se říká... každej pes jiná ves :wink: ).
-nespěchej a vyraz ven a okoukni to, foť , foť a foť, vyplatí se někam vylézt aby jsi vše viděl zvrchu... na modul taky většinou koukáš z letadla!!!
-nepřežeň to ( v tomto případě platí snad dvojnásob, že méně je mnohdy více!!!!!!)
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 22 dub, 2010 7:59 am

Pro HO a větší měřítka dělám keře s pomocí Noch "sušených" přírodních kmenů (prodávaj to ve velké sadě), sypaného listí od nocha a síťky Woodland/noch - postup jsem tu už párkrát zmínil. Vemu tu sítku woodland a utrhnu z ní část jakou potřebuji. Stríknu jí lepidlem ve spreji, hned na to posypu listím. Pak to nalepím na ten sušený naturbaum (kostru), případně kmen předtím ještě nabarvím akryl barvou. Výsledek je vidět zde - keře v levém horním rohu maj zmíněnou kostru (těsně pod nimi je pro srovnání u telegr.sloupu původní neupravený "dratěný" keř od Poláka), keře pod náspem jsou mix keřů s kostrou a keřů tvořených pouze zmíněnou síťkou s listím.

http://picasaweb.google.cz/PetrZatrepal ... 8827531970

Pro měřítka menší - 1/120 a 1/144 pak používám jen tu samotnou síťku s listím -

http://picasaweb.google.cz/PetrZatrepal ... 4555776130

Jo a ještě doplním - všechny keře na obrázku prvního dioramátka byly hotové během cca 15-20ti minut, i s vytvořenou 120% rezervou (používám keře z té zásoby dodnes...)
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Tomáš » čtv 22 dub, 2010 10:14 am

Petr Zatrepalek píše:Pro HO a větší měřítka dělám keře s pomocí Noch "sušených" přírodních kmenů (prodávaj to ve velké sadě), sypaného listí od nocha a síťky Woodland/noch - postup jsem tu už párkrát zmínil. Vemu tu sítku woodland a utrhnu z ní část jakou potřebuji. Stríknu jí lepidlem ve spreji, hned na to posypu listím. Pak to nalepím na ten sušený naturbaum (kostru), případně kmen předtím ještě nabarvím akryl barvou. Výsledek je vidět zde - keře v levém horním rohu maj zmíněnou kostru (těsně pod nimi je pro srovnání u telegr.sloupu původní neupravený "dratěný" keř od Poláka), keře pod náspem jsou mix keřů s kostrou a keřů tvořených pouze zmíněnou síťkou s listím.


Jo tohle jsme už myslím,někde spolu řešili: jen doplním,jak dopadly ty moje lišejníky o kterých jsme před časem naznali,že mají moc světlý kmen a vypadají nepřirozeně.
Používám lišejník "made in Vysočina" nechám dokonale proschnout a nyní nově naložím do rostoku Sikativu a kaselské hnědi s mírným přidáním tmavě zelené.Chce to udělat takové "mlíko" Hustší rostok dýl schne,řidší zase blbě barví.Nechám v tom lišejník tak 24h aby pěkně nasál,pak jsem to nechal přivázané na nitce pěkně vyschnout v průvanu.Je zajímavé,že silnější části lišejníku se obarví více do tmava,ale konce jsou světlejší.No jak to celý pěkně prschne nastříkám bezbarvým lakem a "vyválím" v těch lístečkách co opadají z Naturexu při výrobě stromů,nechám zavadnout a znovu přestříknu lakem,eventuelně přidám další vrstvu listí.Na vědší keře nanáším stejným spůsobem jemný purex
Vyfocený to zatím nemám,ale skusím doplnit.podle mého názoru to vypadá přirozenějí než když jsem měl je "surový" lišejník obalen pilinama
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 22 dub, 2010 12:22 pm

Používám lišejníky koupené v baumaxu (oddělení dekoračních materiálů - před Dušičkami). Na rozdíl od těch přírodních nevysychají a zůstávají měkké a pružné, takže se nelámou. Lišejníky jsou velmi hustě obalené v Purexu (různé druhy) takže výsledkem je bachratý keřík.
Fotky jsou ze starého kolejiště:
Obrázek
Obrázek
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod MirekTT » čtv 22 dub, 2010 6:50 pm

Dík za tipy a nápady. Teď se zkusím zeptat přímo nepřímo. Z čeho jsou kostry těhle Poláků? http://www.polakmodel.com/cs/vyrobky/ma ... listi.html Taky drátky, nebo něco jiného?
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod StaraPakna » čtv 22 dub, 2010 7:32 pm

Jó nevím zdali by Tomáš měl radost že to prozradím , ale viděl jsm je svlečené..... Kokosové vlákno a další postup ke mi utajen :)
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod MirekTT » pát 23 dub, 2010 8:50 pm

StaraPakna píše:Jó nevím zdali by Tomáš měl radost že to prozradím , ale viděl jsm je svlečené..... Kokosové vlákno a další postup ke mi utajen :)

Neboj, já to pajcovat nebudu :wink:

Vlastně vám chci sdělit, že jsem teď v poslední době při pokládce zámkové dlažby za barákem přemýšlel, jestli by to vůbec mělo cenu patlat se s tím. Když pořád přehodnocuju svoje schopnosti zelenění a současnou kvalitu foliáží, v neposlední řadě nutnost sjednotit rostlinný design s kolegy, tak myslím, že půjdu na nákup. Bude to vypadat skvěle, nemám tam moc šancí to pokazit. Hlavně to bude hotové a odsejpání bych v modulovce viděl jako důležitý faktor. Takhle by bylo nutno nějakou dobu bádat. Zkoušet vyzkoušené, objevovat nové. Tu energii raději vrazím do dalšího modulu. Sám si lajznu možná tu vrbu, ořech a pár větších stromokeřů, ale na víc momentálně nenacházím sílu.
A hlavně pište dál, poznatky, návody, postupy, vkládejte obrázky a odkazy na ně.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod MirekTT » úte 27 dub, 2010 5:32 am

depo201 píše:Pane kolego,
Chardonnay ročník 2009, pozdní sběr :D

http://www.magazin.firenet.cz/index.php ... firmy-noch


Hodím to pod tento nadpis. Nochův vinohrad jako celek nepůsobí špatně. Má jen příliš světlé listy, keř vinné révy takto divoce ponechaný v růstu neroste hned od země. Vždy je na kmínku. Takovém ošklivém pokrouceném krbále, ze kterého vybíhají menší, stejně ošklivé pokroucené větve a teprve z nich pak tzv tažně, na kterých jsou listy.
Tvar listů, to je to, co se jim na to obrázku povedlo. Teď už jde jen o to, aby by to bylo v téčku :wink:
Vinohrad lze v podstatě ztvárnit dvěma způsoby. Ten klasický pěstební a tento urbanistický. Časem možná stvořím fotočláneček na tohle téma, ale až seženu optimální listy.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod depo201 » úte 27 dub, 2010 1:26 pm

MirekTT píše:
depo201 píše:Pane kolego,
Chardonnay ročník 2009, pozdní sběr :D

http://www.magazin.firenet.cz/index.php ... firmy-noch


Hodím to pod tento nadpis. Nochův vinohrad jako celek nepůsobí špatně. Má jen příliš světlé listy, keř vinné révy takto divoce ponechaný v růstu neroste hned od země. Vždy je na kmínku. Takovém ošklivém pokrouceném krbále, ze kterého vybíhají menší, stejně ošklivé pokroucené větve a teprve z nich pak tzv tažně, na kterých jsou listy.
Tvar listů, to je to, co se jim na to obrázku povedlo. Teď už jde jen o to, aby by to bylo v téčku :wink:
Vinohrad lze v podstatě ztvárnit dvěma způsoby. Ten klasický pěstební a tento urbanistický. Časem možná stvořím fotočláneček na tohle téma, ale až seženu optimální listy.


..třeba by byla možnost použít z tohoto jen části.... jako surovina, v německu asi nezaštipují, páč by možná upajcl půlku fasády :D Helmut...
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod MirekTT » úte 27 dub, 2010 2:50 pm

Když už jsme načli ten vinohrad, pár poznatků k tomu alespoň napíšu už nyní. Pěstování vinné révy na víno se nejčastěji, možná úplně jenom, pěstuje dvěma způsoby, a to ke kůlu a na vedení. Ke kůlu je starý způsob pěstování, kdy ještě nebyl k dispozici drát. Zasadila se sazenice a k ní se zapíchl kůl, který pak nesl celou váhu rostliny.
Až začal být pro běžné smrtelníky k dispozici drát, začal se vinohrad pěstovat na vedení. Udělala se řada sloupků, dřívě dřevěných, později betonových, dnes pozinkovaných a natáhlo se vedení. Nejčastěji od spodu jeden samostatný drát středem sloupku, nad ním další, pak dvojice po stranách sloupku a nejvrchnější taktéž. Sloupky jsou nejčastěji vysoké 2 metry.
Mladá sazenice se též sadí ke kolíku. Jakmile dosáhne na vedení, kolík se odstraňuje. Dělá se to i při podsazování v dospělém vinohradu, když něco uhyne.
Vinohrad má v průběhu roku velmi mnoho podob, podle toho, jaké práce na něm jsou zrovna vykonány. To je velmi obsáhlá kapitola. Jen zevrubně napíšu, že může být velmi rozvrkočený s roztahanými větvemi, nebo naopak úhledně upravený, zcela bez plevelů, nebo naopak zarostlý a všechny tyto stavy mohou existovat v těsné blízkosti vedle sebe, podle toho, jaký je pán, či roční období.
Já bych doporučil modelovat poloupravený sem tam vyčnívající větévka, sem tam plevelík a bez hroznů. Už jsem to zkoušel a tohle vypadá nejlíp. Vše ostatní je moc pracné. Takové ty kupované hotové bloky vinohradu nestojí za nic. Chce si to s tím pohrát a hlavně mít to listí. ten Noch by upravit šel, ale ne do vinohradu, ale na pergolu, nebo ke zdi, na plot apod.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod mlha » úte 27 dub, 2010 4:51 pm

a merlot by Mirku ve sklepě nebyl?
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků