Jak zacit se stavbou vlastniho modelu budov.

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Jak zacit se stavbou vlastniho modelu budov.

Příspěvekod JK » stř 18 dub, 2007 6:06 pm

Zdravim.

Mohli by jsme mi nekdo poradit jak zacit se stavbou vlastniho domecku apod. Jaky material je na to vhodny. A jak vubec postupovat.

Diky.
JK
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 18 dub, 2007 6:06 pm

Re: Jak zacit se stavbou vlastniho modelu budov.

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 18 dub, 2007 8:15 pm

JK píše:Zdravim.

Mohli by jsme mi nekdo poradit jak zacit se stavbou vlastniho domecku apod. Jaky material je na to vhodny. A jak vubec postupovat.

Diky.

No to je hodně obecná otázka - stavba budov je tak trochu i jedna z modelářských disciplin - takže prosím zkus napsat jakou budovu bys rád postavil ?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Houmr » čtv 19 dub, 2007 4:30 am

No obecně je to nejjednošší si to navrhnout v počítači, vytisknout na samolepící papír, ten pak nalepit a paspartu, jednotlivé díly vyřezat, rohy a rámy vyztužit dřevěnými nosníky. To je základ. Nebo můžeš použít plastové destičky. Pak je důležitá povrchová úprava, tu každý dělá trochu jinak.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod JK » čtv 19 dub, 2007 11:24 am

No spíš mi šlo o to, jaký materiál se používá na hlavní kostru budov. Slyšel jsem, že někdo stěny odlévá ze sádry, nebo to vyřezává z pěnového polyuretanu. Máte s tím někdo nejaké zkušenosti.
JK
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 18 dub, 2007 6:06 pm

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 19 dub, 2007 2:07 pm

POkud chceš postavit nějakou konkrétní budovu, je nejlepší začít tím, že si ji změříš, vyfotíš (včetně detailů), případně namaluješ.
Dále si seženu silnější kartón. Je k dostání v lepším papírnictví, nebo výtvarnických potřebách v různých tloušťkách, nebo z krabic (např. od bot). Pozor nemyslím lepenku, která má více vrstev! Na zděné stěny používám tl. cca 1 - 1,5 mm kvůli zapuštění rámů oken a dveří. na dřevěné části tenčí kartón, nebo čtvrtku.
Na karton si rozvrhnu jednotlivé díly stavby stěny, podlahy v patrech i přízemí atd. Nekreslím je, jen si odměřím rozměry, udělám značku a rovnou díly vyřezávám ostrým odlamovákem, nebo žiletkou. Do stěn rovnou vyřezávám otvory pro okna a dveře. Pak jednotlivé díly lepím k sobě, disperzním lepidlem (Herkules). Takto vyrobený dům běžné velikosti již není třeba nijak zpevňovat, maximálně do rohů vlepuju výztuhy z proužků kartonu, nebo malyých dřevěných hranolků (letecké nosníky). Na hrubou stavbu dolepím doplňky (římsy apod.) a celek nabarvím. Používám temperové barvy. Pak přijdou na řadu okna a dveře, které kompletuji po částech. Rámy jsou taky z tenkého kartonu, nebo barveného papíru a skla z tenkého plastu (krabičky od salátu z obchodu apod.) Dřevěné části jsou taky z barveného papíru, ktarý je nastříhán, nebo aspoň narýhován na jednotlivá "prkna"
-M-
PS: Pár fotek s mými stavbami je k vidění na : http://sweb.cz/drsna.stena/DS_mimo.html
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Jak zacit se stavbou vlastniho modelu budov.

Příspěvekod papetr » ned 06 kvě, 2007 4:59 pm

JK píše:Zdravim.

Mohli by jsme mi nekdo poradit jak zacit se stavbou vlastniho domecku apod. Jaky material je na to vhodny. A jak vubec postupovat.

Diky.


Zkus se mrknout na toto fórum.
Vše co se dá postavit z papíru.
A spousta různých postřehů.
http://papirovemodelarstvi.cz/forum/vie ... php?t=1757
papetr
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 06 kvě, 2007 4:59 pm

Re: Jak zacit se stavbou vlastniho modelu budov.

Příspěvekod salamek » sob 09 čer, 2007 10:08 pm

papetr píše:
JK píše:Zdravim.

Mohli by jsme mi nekdo poradit jak zacit se stavbou vlastniho domecku apod. Jaky material je na to vhodny. A jak vubec postupovat.

Diky.


Zkus se mrknout na toto fórum.
Vše co se dá postavit z papíru.
A spousta různých postřehů.
http://papirovemodelarstvi.cz/forum/vie ... php?t=1757


No, nebude pro začátečníka lepší zkusit něco alá tento návod z Trainmanie? Všemy směry ohýbající se papír mě jako začátečníkovi nahání tak leda hrůzu :) (zatím jsem taky nepostavil nic, ale chystám se :) )

http://www.trainmania.info/udelatka/23- ... adiste.pdf
salamek
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob 09 čer, 2007 10:08 pm

Příspěvekod Houmr » ned 10 čer, 2007 5:33 am

Určitě :!: Ale pokud jsi úplný začátečník, tak si třeba kup budovu, která mám k našim stavbám blízko a zkus si jí upravit k obrazu svému.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Zaza » ned 24 čer, 2007 5:36 pm

Ahoj, když už se tu doporučuje jako nejvhodnější materiál pro stavbu budov papír zajímalo by mě jestli nevíte něnkdo něco víc o technice spočívající v napouětění papírul roztokem plastu (zbytky krabiček od bonbonů Tic Tac, čirých obalů od CD apod.) rozpuštěné v acetonovém ředidle. Chápu to tak, že po tom co se aceton z papíru odpaří získám materiál podobný PSH desce??? Pokud to někdo znáte poraďte prosím jak postupovat popř. na co si dát pozor a čeho se vyvarovat. Dík.
Zaza
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 13 čer, 2007 5:42 pm

Příspěvekod Aleš Filip » pát 13 črc, 2007 8:31 pm

Hlavně to moc nečuchej :D ,nebo skončíš s modely a začneš trochu jinou disciplínu :shock: podobný efekt udělá napuštění nějakého papírového detailu sekundovým lepidlem-zpevní to a taky to prima drží na prstu když to nejmíň potřebuješ.. :lol:

Já mám jiný dotaz,neví tu někdo zda se někde vyrábí univrzální příčky do oken ve formě mřížek,pletiva a pod..našel jsem jen leptané pletivo za 200kč s největším okem 3,2x3,2 mm.Jde mi o okna do výtopny s množstvím skleněných tabulek..Z nouze jsem je lihovým fixem nakreslil na průhledné plastové destičky ale není to ono..z dálky to sice nevadí,ale..Už mě napadla blbost po nálezu útržku pletiva co se dává pod fasádu při zateplování-má to téměř ideální velikost otvorů,jenže to zas v detailu není tak čisté..možná by to zachránila patina.Tak nevím. :cry:
Aleš Filip
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 01 dub, 2007 8:28 pm

Příspěvekod salamek » pon 16 črc, 2007 6:15 am

Na trainmanii na to doporučujou plácačku na mouchy
salamek
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob 09 čer, 2007 10:08 pm

Příspěvekod Snowwolf » ned 28 říj, 2007 12:09 pm

Zaza píše:Ahoj, když už se tu doporučuje jako nejvhodnější materiál pro stavbu budov papír zajímalo by mě jestli nevíte něnkdo něco víc o technice spočívající v napouětění papírul roztokem plastu (zbytky krabiček od bonbonů Tic Tac, čirých obalů od CD apod.) rozpuštěné v acetonovém ředidle. Chápu to tak, že po tom co se aceton z papíru odpaří získám materiál podobný PSH desce???
Musíš,ale zvolit správnou sílu a druh papíru.Já rozpouštím rámečky a zbytky modelů letadel a pak vše lepím lepidlem na modely(toluénem).Zdařilé budovy(pila,skladiště,vrátnice)jsou na Monaku http://www.mo-na-ko.net/index_old.htm
Snowwolf
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 08 říj, 2006 10:28 am
Bydliště: Zlín

stavba domečků

Příspěvekod jv66 » ned 16 bře, 2008 12:16 pm

Nejjednodušší a nejlevnější je karton.Za minimální peníz seženeš přes kladívkový papír, pauzák až po 2mm karton z různých krabic.
Rýsuje se na to tužkou, řeže se to skalpelem nebo lámacím nožíkem, lepí se to Herkulesem a barví třeba obarveným latexem, vodouředitelnými barvičkami (AGAMA) nebo temperami apod.
Další možnost je deskový polystyren (výstražné tabulky), různé jiné umělé hmoty a nebo tovární polotovary (režné zdivo, desky apod.) od firem jako např. Auhagen nebo Evergreen.
Napouštění papíru je technologie sice možná, ale pracná a děsné smradlavá. :D
jv66
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 16 bře, 2008 12:08 pm
Bydliště: Brno

Re:

Příspěvekod Lobo1982 » ned 01 úno, 2015 4:44 pm

Aleš Filip píše:Hlavně to moc nečuchej :D ,nebo skončíš s modely a začneš trochu jinou disciplínu :shock: podobný efekt udělá napuštění nějakého papírového detailu sekundovým lepidlem-zpevní to a taky to prima drží na prstu když to nejmíň potřebuješ.. :lol:

Já mám jiný dotaz,neví tu někdo zda se někde vyrábí univrzální příčky do oken ve formě mřížek,pletiva a pod..našel jsem jen leptané pletivo za 200kč s největším okem 3,2x3,2 mm.Jde mi o okna do výtopny s množstvím skleněných tabulek..Z nouze jsem je lihovým fixem nakreslil na průhledné plastové destičky ale není to ono..z dálky to sice nevadí,ale..Už mě napadla blbost po nálezu útržku pletiva co se dává pod fasádu při zateplování-má to téměř ideální velikost otvorů,jenže to zas v detailu není tak čisté..možná by to zachránila patina.Tak nevím. :cry:




Zkus jako mřížku nařezat do oken perlinku,.
Lobo1982
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 08 led, 2015 7:52 am

Re: Jak zacit se stavbou vlastniho modelu budov.

Příspěvekod Radek(T) » úte 03 úno, 2015 1:19 pm

Na ta okna přichází v úvahu síťka co se dává do oken proti hmyzu. Nařezat na kousky a potom na to použít Clearfix, případně průhlednou barvu pro malování na sklo. Chce to trochu cviku a trpělivosti, ale dá se to ...
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové


Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků