Odjezdové tabule - pragotrony

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Odjezdové tabule - pragotrony

Příspěvekod Jirka1 » čtv 15 dub, 2010 8:08 pm

Jen tak trochu pro namlsání - odjezdové tabule - pragotrony.
Jeden z funkčních doplňků ve velikosti TT, který bude osazen do kolejiště "Skalice".

Vlastně je to jenom taková drobnost :) , rozměry dvouřádkové tabule s hodinami jsou 18 x 5 x 1,5 mm.

http://www.k-report.net/ukazobrazek.php ... 415480.jpg
http://www.k-report.net/ukazobrazek.php ... 415481.jpg
http://www.k-report.net/ukazobrazek.php ... 415482.jpg
http://www.k-report.net/ukazobrazek.php ... 415483.jpg

Ještě mi k nim zbývá dodělat stojany a pak namontovat na perony a zapojit.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Pája » čtv 15 dub, 2010 10:48 pm

pěknej doplněk,sjuper
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod mawerick » pát 16 dub, 2010 5:08 am

Jirka1: paráda. A teď už tě chybí jen klasickej listovej pragotron. :D Pochopitelně funkční.
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Jirka1 » pát 16 dub, 2010 5:34 am

mawerick píše:Jirka1: paráda. A teď už tě chybí jen klasickej listovej pragotron. :D Pochopitelně funkční.

Mawericku, tak to nechám tentokrát na tobě, nemusím mít úplně všechno. :D
To by se mi taky mohlo stát, že bych zanedlouho skončil u doktora Chocholouška. A tomu bych se raději vyhnul. :lol:
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod TTmili » pát 16 dub, 2010 12:39 pm

Užasný, jen jsem valil oči. To jsou obtisky (popř jen potisklej papír) podsvícený LEDkou a nebo to natřená LEDka a vyškrabávaný to číslo a tak? A nebo je to opravdu funkční jakože hodiny ukazují čas (to bych chtěl zkusit prozměnu udělat já) a na číslo vlaku a směr jde nastavit? :lol:
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jirka1 » pát 16 dub, 2010 3:33 pm

TTmili píše:Užasný, jen jsem valil oči. To jsou obtisky (popř jen potisklej papír) podsvícený LEDkou a nebo to natřená LEDka a vyškrabávaný to číslo a tak? A nebo je to opravdu funkční jakože hodiny ukazují čas (to bych chtěl zkusit prozměnu udělat já) a na číslo vlaku a směr jde nastavit? :lol:

Je to několik motivů nalepených přes sebe a přilepených na optické prostředí, prosvěcované SMD LED. Trochu byl problém zajistit, aby to neprosvítalo mezi sebou a ven, ale i to se celkem zadařilo.
Návrh motivů jsem dělal na PC.
http://www.k-report.net/ukazobrazek.php ... 415699.jpg
http://www.k-report.net/ukazobrazek.php ... 415700.jpg

Veškerá práce (přípravy základu, nalepení a naletování LED, sesazení motivů a slepení) probíhala ručně včetně nátěru kovového rámečku na závěr. Šlo to poměrně dobře, jenom to bylo poměrně náročné vzhledem k miniaturním rozměrům.
Samozřejmě, že ty hodiny jsou funkční a ukazují čas! (Stále ale jenom 14:31, nebo že by 2:31?) :D
Přiznávám bez mučení, číslo vlaku tam není, údaje jsou pevně dané a nelze je tedy měnit. :(

http://www.k-report.net/ukazobrazek.php ... 415701.jpg

Tabule jsou doplňkem k informačnímu zařízení pro cestující ve stanici "Skalice".
To si umí samo poznat, zda jedoucí vlak je osobní a bude zastavovat. Pokud ano, pak rozsvítí na příslušné koleji pragotrony a při dojezdu vlaku k nástupišti spustí hlášení staničního rozhlasu. Po odjezdu vlaku ze stanice pragotrony u příslušné koleje zhasnou.
Pokud vlak čeká ve stanici u peronu a mezitím ho další vlaky předjíždějí nebo křižují, pak stále pragotrony u této koleje svítí až do odjezdu tohoto vlaku.
Mezitím může nezávisle podobně probíhat podobný proces na dalších kolejích. :shock:

Časem bych to chtěl popsat na webu. :roll:
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod radekkrupka » pát 16 dub, 2010 4:10 pm

Kdybys napsal jenom že chceš udělat tyhle cedule v téčku, tak bych si řekl, že je to nemožné...

Takhle musím říct, že je to možné a navíc úžasné! To už zavání nanotechnologií :) Smekám...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod mawerick » pát 16 dub, 2010 5:01 pm

No co já vím, tak Jirka1 má tzv. ušlechtilé TT bakterie. Jirko doufám, že ty tabule, po skončení zkušebního provozu předáš do údržby "naší firmě". :D
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Jirka1 » pát 16 dub, 2010 5:46 pm

radekkrupka píše:Kdybys napsal jenom že chceš udělat tyhle cedule v téčku, tak bych si řekl, že je to nemožné...
No právě proto mám na titulní stránce webu napsáno:
"Člověk je nejvíce omezen svým myšlením. Pokud mi hlava tvrdí, že něco nejde, tak se už o to ani nebudu pokoušet. Když ale připustím, že to jít může, tak se dříve nebo později řešení pravděpodobně najde. Takže mohu udělat i to, co ostatní pokládají za nemožné."
Taky proto jsem o tom dlouho "zarytě" mlčel, dokud to nebude hotové (o tomto úmyslu vědělo jenom pár lidí...).
Nerad bych rozpoutal nějaké diskuze, že něco lze a pak to nedokázal. Myslím, že takto je to mnohem konstruktivnější, když už je to hotové... :roll:

radekkrupka píše:Takhle musím říct, že je to možné a navíc úžasné! To už zavání nanotechnologií :) Smekám...
Díky.
No mně to už příjde jako další běžná věc.
No musím říci, že teď, když jsou hotové, tak se mi zdá, že to bylo celkem snadné.
Pravda je ale taková, že jsem o tom uvažoval více jak dva roky. A když jsem začal cedule dělat, tak to bylo cestou pokus - omyl. V podstatě to vyšlo až na 4. pokus, kdy to bylo už opravdu ono a já s tím byl spokojen. :)

A ohledně té nanotechnologie - myslím, že kdyby se toho chopil nějaký výrobce, tak by se ty cedule daly dělat i s měnícím se textem, něco jako displej do digitálek. Jenomže k tomu by byl potřeba nějaký program atd.
Třeba s tím za pár let někdo příjde... Ale to už je mimo mě, já s tím jsem spokojen a mně to stačí. 8)

mawerick píše:No co já vím, tak Jirka1 má tzv. ušlechtilé TT bakterie. Jirko doufám, že ty tabule, po skončení zkušebního provozu předáš do údržby "naší firmě". :D
Že bych se byl někde něčím infikoval? :lol:
Ohledně předání do údržby "naší firmě" budu muset popřemýšlet. :P
Možná další zajímavý námět na kolejiště.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Rizoto » sob 17 dub, 2010 11:11 am

Prosím ťa z čoho je to "optické prostředí" ? Je to niečo ako naliaty epoxid alebo iná tekuta hmota ktora potom zatvrdla?
Uživatelský avatar
Rizoto
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned 29 lis, 2009 10:18 am
Bydliště: Orava, Slovensko

Příspěvekod Jirka1 » sob 17 dub, 2010 12:13 pm

Rizoto píše:Prosím ťa z čoho je to "optické prostředí" ? Je to niečo ako naliaty epoxid alebo iná tekuta hmota ktora potom zatvrdla?
Ne, není to odlévané.
Myslím, že bys to asi neuhodl. :lol:
Je to CD! :)

V balíku CD bývá zpravidla naspodu jedno čiré jako ochrana před poškrábáním. Tak z toho to je. Povrch je pak zdrsněn jemným smirkem (800), aby dobře rozptyloval světlo. A boční hrany (kromě té, kde je nalepena SMD LED dioda) jsou polepeny bílou odrazivou fólií z displeje monitoru... :roll:
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Rizoto » sob 17 dub, 2010 2:58 pm

Jirka1 píše:
Rizoto píše:Prosím ťa z čoho je to "optické prostředí" ? Je to niečo ako naliaty epoxid alebo iná tekuta hmota ktora potom zatvrdla?
Ne, není to odlévané.
Myslím, že bys to asi neuhodl. :lol:
Je to CD! :)

V balíku CD bývá zpravidla naspodu jedno čiré jako ochrana před poškrábáním. Tak z toho to je. Povrch je pak zdrsněn jemným smirkem (800), aby dobře rozptyloval světlo. A boční hrany (kromě té, kde je nalepena SMD LED dioda) jsou polepeny bílou odrazivou fólií z displeje monitoru... :roll:


Dik tak to by ma nenapadlo. To CD si vybral zamerne ale len bolo poruke. Mam namysli ci lepsie vodi svetlo ako iny ciry plast.
Uživatelský avatar
Rizoto
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned 29 lis, 2009 10:18 am
Bydliště: Orava, Slovensko

Příspěvekod Jirka1 » sob 17 dub, 2010 6:15 pm

Rizoto píše: Dik tak to by ma nenapadlo. To CD si vybral zamerne ale len bolo poruke. Mam namysli ci lepsie vodi svetlo ako iny ciry plast.
No mně hlavně vyhovalo to, že má ideální tloušťku (1 mm) a dá se celkem snadno a dobře zpracovat.
Co se týče optických vlastností, tak to nemohu přesně posoudit, protože jinde zpravidla potřebuji, aby svítila jedna malá ploška, ale tady je to jinak, svítí vlastně dvě velké plochy kolmé na osvěcovanou plochu...
Každopádně to ale vyhovuje a dá se to použít pro výrobu dalších podobných doplňků...

Tady je ještě foto cedulí namontovaných na stojany:
http://www.k-report.net/ukazobrazek.php ... 416303.jpg
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Díky za "vynález", cos nám ukázal

Příspěvekod Honza168 » pát 23 dub, 2010 6:47 pm

Blahopřeju. Podle mého by Tě hned měla oslovit nějaká větší firma typu NOCH, BUSCH, VIESSMANN... a nabídnout Ti odkoupení nápadu. Jenže to by to v Česku muselo fungovat v oblasti vědy a výzkumu jinak. Dneska se už výzkum nedělá podle pravidel (a právních norem), takže spíš počítám, že za čas začne Tvůj nápad dodávat nějaká čínská firma jako svůj "originální" výrobek. Jedině, že by se našel mezi tuzemskými modelářskými firmami osvícený podnikatel, který by dovedl nápad k manufakturní výrobě. Jenže, jak všichni víme, od prototypu k "sériovce" je moc daleko...
Do diskuse bych si dovolil připodotknout vlastní zkušenost s šířením švětla (od LED) v plastech (byť v naprosto jiných rozměrech), kterou jsem popsal na svém webu viz www.honzikovyvlacky.cz/2010/02/24/osvet ... ch-vagonu/. K tomu ještě přidávám odkaz na vynikající odlévací hmotu, kterou jsem objevil a vyzkoušel - tamtéž viz www.honzikovyvlacky.cz/2010/02/07/jak-j ... aci-hmotu/. Jirko, přeju hodně dalších podotných nápadů. Hlavně to teď rychle sepiš a oficiálně publikuj, než ti někdo Tvůj nápad ukradne! Honza.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jirka1 » ned 25 dub, 2010 6:44 pm

Dnes jsem zabudoval pragotrony do kolejiště. Zatím jsou nezapojené, ale to příjde... :D
http://www.k-report.net/ukazobrazek.php ... 420080.jpg
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků