Smrčky

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Tomáš » úte 23 bře, 2010 5:56 pm

Petr Zatrepalek píše:
diego.dan píše:
Pokusil jsem se smrky trochu opravit,lépe řečeno upravit.Na obrázku vlevo smrk ztepilý var. Diego :D a vpravo smrk ztepilý var.NOCH
Otázka druhá:upravovat a použít

Prosím buďte kritičtí.Moje rodina mi je pohanila(ty upravené) ovšem mě se docela líbí.


Až na kmen a kořeny spíše ten vlevo OK - ne jako solitér, ale do lesa bych si je klidně i sám dal... Přesně jak se píše v příspěvku výše. Jinak kmeny obecně doporučuji napustit zředěnou tmavou barvou (zvýraznění kůry) pak "suchým" štětcem přejet neapol žlutou kmen (zvýraznění "záhybů" kůry) a pak po zaschnutí natřít akryl matným lakem.

Pro stromy solitéry bych volil asi jen stromy od Dana Buchtely nebo profi Nochy (některé). A i u těchto bych "barvil" kmeny....


JJO skoušel jsem napouštět staré stromečky auhagen a je to o poznání lepší...napouštěl jsem jak umbrou tak kaselskou hnědí...techniku šmrdlání neapolskou žlutí jsem ještě neskoušel
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod kubulak » pát 26 bře, 2010 3:15 pm

Ty Diegovy stromky bych taky dal nekam dovnitr do lesa jako vypln a po obvodu bych dal neco od Model Scene, to se neda srovnat...

Ja jeste z nouze pouzil par plastovych smrcku z dob 1980, asi to znate, hnedy plastovy kmen s odnimatelnymi koreny a na to seshora nasunovaci jednotliva patra vetvi z jedovate zeleneho plastu. Nicmene, kdyz se to nastrikalo bezbarvym lakem a posypalo vhodnym purexem (barva i velikost), je to do zadni casti kolejiste v pohode pouzitelne, a za par korun...
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Příspěvekod diego.dan » pát 26 bře, 2010 4:21 pm

Díky všem za názory.Smrky upravím a použiji v zadních partiích kolejiště(Tome sorry).Mám také několik velice slušných smrků od JM na soliterní umístění nebo použití v předních částech.
HO ZATÍM PLÁNUJI,OD 28.8.2009 ZÁČÍNÁM STAVĚT
diegovaho.blog.cz
GOTHIC FOREVER
Uživatelský avatar
diego.dan
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 08 dub, 2009 9:32 am
Bydliště: Děčín

Příspěvekod Tomáš » pát 26 bře, 2010 4:24 pm

diego.dan píše:Díky všem za názory.Smrky upravím a použiji v zadních partiích kolejiště(Tome sorry).Mám také několik velice slušných smrků od JM na soliterní umístění nebo použití v předních částech.


nevadí,ale typy jsi mi dal
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod win111 » stř 31 bře, 2010 5:53 pm

Ahoj modeláři,
není to tak dlouho, co jsem zde uvedl postup na výrobu smrků a kostra smrku mě inspirovala při toulkách krajinou na výrobu topolů. Postup je uveden v galerii na mých stránkách. Můžete posoudit výsledek.
Uživatelský avatar
win111
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 07 úno, 2008 4:35 pm
Bydliště: Moravany u Brna

Příspěvekod alexander » čtv 29 dub, 2010 4:27 pm

Inšpirovaný smrekmi, ktoré predstavil win111 som sa aj ja vrhol na túto bohulibú činnosť.
Toť výsledok:
http://oalexander.rajce.idnes.cz/SMREK/
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Smrčky po několikáté, tentokrát z gumožíní

Příspěvekod Honza168 » úte 01 čer, 2010 10:38 pm

Přátelé, kamarádi. Zřejmě neexistuje generální postup, jak na modelové smrčky. A to je moc dobře. O víkendu jsem narazil na jednoho šikulu z Montany, který mne inspiroval. V pondělí jsem zahájil pátrání po podobném materiálu, ze kterého staví stromky on, a dnes už mám hotových prvních 15 smrčků. Popsanou metodou to jde opravdu hodně rychle. :P
Pokud někoho zajímá z čeho, jak, čím atd., prosím ZDE: http://www.honzikovyvlacky.cz/2010/06/0 ... -gumozini/ . Všechny zdraví Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin HO » stř 02 čer, 2010 3:56 am

Měl jsem množství stromků lisovyných z umělé hmoty z bývalé NDR.

Kromě toho, že jejich barva vypadala uměle, začaly vlivem svého stáří křehnout.

Vypořádal jsem se s tím tak, že jsem je natřel Herkulesem a posypal drobnou molitanovou drtí. Kromě vyřešení vzhledu získaly novou pevnost.

Výsledek byl docela překvapující.
Martin HO
 

repase DDR plastosmrčků

Příspěvekod Střelec » stř 02 čer, 2010 10:47 am

Jaký posyp byl použit při repasi? Mám zkusit zeleň Heki? Plastových stromků z dederónska mám slušný pytel, takže je mi každá rada na repasi dobrá.

Už tu někdo z výrobců drátěných stromků zkusil "nakroutit" malé borovičky s větvemi z kartáčků na dýmky?
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: repase DDR plastosmrčků

Příspěvekod Martin HO » stř 02 čer, 2010 11:19 am

Střelec píše:Jaký posyp byl použit při repasi?


Byl to drcený molitan jemné frakce vhodné barvy. Bohužel žádné označení výrobce na igelitovém sáčku není, ale občas se objeví v modelářských obchodech (např. v pasáži Černá růže (Zerba)) v Praze.
Martin HO
 

Re: repase DDR plastosmrčků

Příspěvekod MirekTT » stř 02 čer, 2010 11:34 am

Střelec píše:Už tu někdo z výrobců drátěných stromků zkusil "nakroutit" malé borovičky s větvemi z kartáčků na dýmky?

Já jsem to nezkoušel. A to mám osaháno asi pět typů dýmkových čističů. Má to moc hrubé a krátké chlupy. Leda by to šlo jako spodní konstrukce pod naturex na nějakou netypickou dřevinu. Nebo jak říkáš tů kosodrevinu, kdyby se to nastříhalo na malinké rostlinky, ale pořád jsou to tlusté, zpravidla bavlněné savé chlupy nevhodné barvy a možná obtížně barvitelné konzistence. Jsou to zkrátka lahvové čistící kartáčky, akorát na velmi malé průměry cca od 2mm a také různých délek a některé doplněné i tvrdými strunovými štětinkami.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Smrčky

Příspěvekod MirekTT » pát 11 úno, 2011 7:08 am

Stavba všech stromů, ale převážně smrčků je zdokumentována na stránkách, ke kterým jsem se proklikal díky odkazu, který jinde vložil kolega. Doporučuji projít celé vlákno: http://www.nexusboard.net/showthread.ph ... did=315112
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Smrčky

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 11 úno, 2011 2:58 pm

Jak vidno,jsou různé možnosti jak dojít k cíli.Já se zcela otevřeně přiznám,že jsem výrobu smrčků sprostě obšlehnul od Shimiho :D Nejdřív,nevím proč jsem z nich měl hrůzu a dělal listnaté stromy a borovice,abych pak přišel na to,že výroba smrčků je vlastně jednodušší :lol: Alespoň z mého pohledu.Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Smrčky

Příspěvekod Honza168 » pát 11 úno, 2011 3:34 pm

miroslav lengyel píše:Jak vidno,jsou různé možnosti jak dojít k cíli.Já se zcela otevřeně přiznám,že jsem výrobu smrčků sprostě obšlehnul od Shimiho :D Nejdřív,nevím proč jsem z nich měl hrůzu a dělal listnaté stromy a borovice,abych pak přišel na to,že výroba smrčků je vlastně jednodušší :lol: Alespoň z mého pohledu.Míra


Ano, k cíli je mnoho cest, ale když dovolíš, i cílů je de facto několik. To v tom smyslu, že rozhodně jinak musí vypadat stromek (smrček) na kolejišti v měřítku 0 (nula), H0, TT, N, Z či T. Takže, jestliže pro Tebe se jeví TOP smrčky od Shimiho, určitě lze souhlasit, ale musíš dodat, že ".. pro měřítko H0" (či jiné?). U smrčků možná více jak u jiných dřevin je rozhodující modelové ztvárnění jehličí na větvích. Shimiho pokroucené větve jsou super, imitace jehličí ze STATDEKORU od Poláka taky sedí pro velikost H0, ale ne už tak pěkně v maličkých měřítcích. Tam už je potřeba zapomenout na jehličí jako takové a sledovat jen celkový vzhled větve, její charakter, která je prostě nutné "obšlehnout" od přírody. Osobně si myslím, že u malých měřítek toho lze docílit při použití metody gumových žíní a velmi jedmné drti- viz můj web zde: http://www.honzikovyvlacky.cz/2010/06/0 ... -gumozini/. Ale - a to dodávám jedním dechem - je to JENOM můj subjektivní názor, stejně jako ten Tvůj.
A ještě drobná poznámka: Jen kvůli tomu, aby čtenář nemusel dlouho hledat, doporučuji při citacích nebo odkazech na práci jiných modelářů přikládat linky. Dovoluji si proto vložit odkaz na stránku SHIMILAND - http://www.shimiland.info/Stromy_01.html . Honza168
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Smrčky

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 11 úno, 2011 5:49 pm

Tak nic proti ničemu :D tady není v celku o čem polemizovat.Je jasné,že je rozdíl mezi stromem 1:87 a 1:160 :wink:
Odkaz nevkládám,protože jsem líný :mrgreen: Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků