Smrčky

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Smrčky

Příspěvekod Honza168 » pát 18 zář, 2009 2:42 pm

Přátelé, když dovolíte, pojďme si povídat o zkušenostech při stavbě jehličnanů. Pod titulkem "Bříza a la Houmer" běží v současnosti moc pěkná debata na téma listnáče. A protože na smrčky se myslím musí trošku jinak, navrhuji nové téma (i když možná někde v hloubce tohoto fóra už o jehličnanech byla řeč. Ale najít to, to je kumšt :? ).
Tak, jaké máte kdo zkušenosti? Začnu: Jako všechny jiné modelové věcičky i stromy dělíme na kupované a samo-doma vyráběné. Ty kupované se dělí na dobré a špatné (a velmi špatné). Ty vyráběné jsou vždycky jenom dobré (v očích autora :-)). Tak to byl fórek, leč: Souhlasím s názorem Houmra, který říká, že vyrábět stromečky pro celé kolejiště nejde za jeden modelářův život stihnout :). Proto je potřeba si někdy pomoct nákupem (prodejci teď asi skřípou zubama). Souhlasím i s tím, že to je vlastně oddechovka. Vzpomínám na babičku, která neuměla sedět jinak než s pletacími jehlicemi. Při kroucení stromečků si taky tak připadám...
Jehličnany kupované - přeskočím ty, co se mi nelíbí. Za zdařilý výrobek považuji smrček od NOCHa (bohužel jsem cedulku vyhodil, ale myslím, že to je Art.Nr: 0028210). Koupil jsem ho na okouknutí v Classicu v Bartoloměské, Praha 1 (http://www.classicmodel.cz/). Při bližším pohledu se dá zjistit, že větve jsou tvořeny jakýmisi ohnutými a tvarovanými, na okrají rozstříhanými lamelami, na nichž je přilepen materiál připomínající filc (dříve narození si jistě připomenou kopřiváky, ve kterým jsme blbnuli na vojně). A ty lamely jsou nasunuté na středový "kmen", který skoro není vidě (jako v přírodě). Mně osobně se zdá, díky tomu, že větve jsou husté a každá jiná, že tak by to mělo být. Nejstrašnější jsou stromy a la kužely vyrobené ze štětky na protahování pivních flaček... (Mimochodem, i takové NOCH nabízí :D ). Tak ty teda nemusím...
Zkoušel jsem tuhle konstrukci napodobit. V OBI jsem si koupil 10 cm síťoviny(!) - myslel jsem, že mne prodavačka propíchne nůžkami :lol: - a to kovovou (stříbrná) i plastovou (zelená). Ustřihl jsem z ní šířku o velikosti 7 ok (a kousek navíc) (oka jsou asi 1,5 milimetrová) délky asi 5 cm a jal se laborovat. Ohnutí přes tyčku se podařilo u plastové, nedržela ale tvar, pomohlo zahřátí. Kovová se mi začala rozpadat. Zkoušel jsem ji proletovat, ale to je práce pro vraha... Tak jsem zkoušel do ohybu zaletovat drátek. Pak ještě zalepit vteřiňákem. Prostě, šlo mi o to, aby se mi strktura síťky nerozpadávala. No, nebudu napínat - nevydržl jsem... Ale kdyby se mi povedlo udělat tu kostru větvě a la NOCH, filc se dá sehnat, pěkně to polepit, rozstříhat na okrajích, nabarvit, natvarovat, napíchat větvové polotovary na středový kmen... to by byly smrčky (aspoň tomu věřím). Další cesta výroby lamely půjde přes lepty. Už jsem objednal ohýbačku a budu se učit leptat...
A co Vy? Jak stavíte smrčky? Zdraví Honza168
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 18 zář, 2009 4:52 pm

Stavbu smrčků a jehličnanů vzdávám - raděj si "zaplatím" kvalitu - trochu zalobuju - Model Scene (na můj vkus moc tmavý kmen, jinak nemám co vytknout) nebo tebou zmíněný Noch. Bohužel stromky a foliáže považuji za to nejdražší do čeho budu v rámci kolejiště investovat!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Radek » pát 18 zář, 2009 5:07 pm

Na smrčcích model scene mě zase ruší zelené chomáčky na spodních větvích, tam, kde ve skutečnosti není už ani kůra, ale koruna a ty bez kmene jsou super.
Návod na samodomo smrky je shimilandu.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Smrčky

Příspěvekod win111 » sob 14 lis, 2009 9:24 pm

Já zkoušel své první modelové stromy, smrky. Z počátku se mě nedařilo, najít vhodný materiál a postup. Sice jich na netu jsou spousty ale.....Nakonec jsem v celku spokojen a výroba těchto smrků, je již oddychovka. Výsledek můžete posoudit sami.
Uživatelský avatar
win111
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 07 úno, 2008 4:35 pm
Bydliště: Moravany u Brna

Re: Smrčky

Příspěvekod Honza168 » ned 15 lis, 2009 12:05 am

win111 píše:Výsledek můžete posoudit sami.

Asi jsi zapomněl dát nám odkaz na obrázky. A nebuď tak skromný v popisu, kdo umí smrky je Mistr.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod StaraPakna » ned 15 lis, 2009 5:53 am

Asi musíš na www staránky uvedený dole ty mudrlante :lol: :lol: :lol:

Mimochodem win111 má velni krásné smrky a jeho nápad je použitelný i pro většíé množství stromů. :wink: :wink:
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod Honza168 » pon 16 lis, 2009 8:33 pm

StaraPakna píše:...ty mudrlante


Děkuji za upozornění a příště prosím bez hloupé ironie. Takhle se můžeš bavit se svými syny... Prostě jsem si nevšiml tlačítka "WEB". Honza168
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Konečně smysluplný návod na smrčky

Příspěvekod Honza168 » pon 16 lis, 2009 8:39 pm

Klobouk dolů, wine111, opravdu pěkný návod a pěkné stromky. Jsem Ti za něj vděčný. Znal jsem už z dřívějška stáčení "štětin" mezi dvěma dráty (někde jsem už četl podobný návod se štětinami z koštěte), Tvůj návod je díky fotkám s komentářem více didaktický. Uvádíš, že používáš jemnou molitanovou drť Heki 1612. Nevíš prosím Tě, zda existuje nějaké obdoba této drtě od Nocha nebo Poláka? Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Konečně smysluplný návod na smrčky

Příspěvekod win111 » sob 21 lis, 2009 6:55 am

Ahoj a díky. U Poláka je v sortimentu PUREX mikro. V mnoha odstínech, určitě si vybereš.
Uživatelský avatar
win111
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 07 úno, 2008 4:35 pm
Bydliště: Moravany u Brna

Příspěvekod Hekttor » ned 22 lis, 2009 7:28 pm

Mě se líbí jehličnany zde - http://www.modelystromku.cz/ . Pan Kolář žel není ochoten zasílat poštou.
Konkrétně smrčky má moc hezké !
Obrázek
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod badliner » ned 22 lis, 2009 8:39 pm

Mno tak dvakrát do roka, bych byl schopnej to u pána vyzvednout...a s poštou problém nemám :-)
badliner
 
Příspěvky: 238
Registrován: pon 30 říj, 2006 8:37 pm

Příspěvekod Radek » ned 22 lis, 2009 10:08 pm

Vydařené stromy, i ty ostatní jehličnany - perfektní tvar koruny, přiměřeně hrubý kmen a zelené větve pouze v koruně. Jestli je realita jako na fotkách, tak paráda!
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Hekttor » ned 22 lis, 2009 10:35 pm

Jo jo, mám doma velkou borovičku. Je moc pěkná. Jen za tu cenu postavit les, no..... :roll:
Ale jistě by se dalo jádro lesa osadit stromky, jako dělá win111, ty jsou vzhledem k výrobní ceně moc hezké, a okraje lesa a solitéry osadit těmihle.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Tomáš » úte 24 lis, 2009 12:40 pm

Stromečky jsou opravdu krásné,ale ty ceny ještě víc :? ..kdybych chtěl zalesnit svůj pahorek těmito stromky cca.50-60ks taky bych asi zbankrotoval
má někdo zkušenosti se stromečky fi. Heki,noch,?
http://www.masinky.cz/produkt/4214-Jedl ... /index.htm
http://www.masinky.cz/produkt/4572-Smrk ... /index.htm
http://www.modelyvlacku.cz/index.php?ma ... ts_id=2992
http://www.modelyvlacku.cz/index.php?ma ... ts_id=2982
http://www.zeleznicni-modelarstvi.cz/p/ ... smrky.aspx

Nerad bych koupil takový ty plasťáky
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Stromky a la p.Kolář, Noch aj.

Příspěvekod Honza168 » úte 24 lis, 2009 1:22 pm

Taky koukám na stromky od p. Koláře a mám za to, že je to nejlepší, co jsem zatím viděl v této kategorii modelářských produktů. Aniž by to myslím bylo napsáno, tak stromek na obr. je zajisté pro velikost H0. Chybí mi tam měřítko. Není totiž pravda, že pro N-ka stačí poloviční velikost, jak mi doporučovali v jedné prodejně, aby aspoň něco prodali... :P Poloviční velikost (u N-ka oproti H0) musí být i v "jemnosti" větví a posypu imitujícího jehličí atd., nejenom ve výšce stromku - a to mi bohužel u mnoha produktů chybí.
Super kvalitu si holt p. Kolář nechává zaplatit, s tím se nedá nic dělat. Horší je to, jak je uvedeno výše, že je neposílá poštou. Taky bych si ho rád osahal...
Stromky od Nocha jsou povedené (některé). Koupil jsem si jeden smrček na okouknutí a popisuju ho v úvodním článku této rubriky. Zaujala mne tam ta lamelová konstrukce větví. Ale oproti stromkům p.Koláře to je takové masivní - z dálky dobré, z blízka "umělé".
Úplně nejhorší snad jsou smrčky a la štětka na flašky - souměrné kužely od špičky po pařez, navíc vyrobné z žíní. I takové se prodávají. Tak takové nechci. Proto jsem založil tuto rubriku, ať se sejde co nejvíc nápadů a ukázek. Díky za ně. Honza168
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků