Točna TT

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod marekiss » úte 10 lis, 2009 4:51 pm

Martin HO píše:Můj syn dělal s kolegou z práce elektroniku k točně na pohon krokovým motorem.

Samozřejmě, že točna při zapnutí musí být v nulové poloze (jedna z funkčních poloh). Nejsnadnější je, když se v té poloze rovněž vypíná. Jinak se tam musí dostat "ručně".

Jinak ale naprosto přesné, spolehlivé a plynulé natáčení do jednotlivých poloh.


Ano přesně takhle to funguje.
Problém je právě v tom vypnutí mimo polohu výjezdu to se pak musí dotočit ručně. Ale i na tom se pracuje. A čem by se mohla do zprávně polohy dotáčet sama.

A stejně mi to nedá menáte někdo kontakt na někoho kdo je schopen vyrobit přesné ozubení. Případně kde zakoupit nějakou dobrou převodovku?
marekiss
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 08 lis, 2009 9:35 pm

Příspěvekod Martin HO » úte 10 lis, 2009 8:47 pm

No ten pohon byl na točnu, která měla jakýsi krokový motor přímo na ose (bez převodů).

Vtip byl v tom, že synův kolega měl SW, který dokázal vytvořit virtuální póly a vyladěním pomocí toho SW se docílilo nejen přesné polohy zastavení, ale i plynulého pohybu. Bez toho by se ta točna pohybovala trhaně.
Martin HO
 

Příspěvekod marekiss » stř 11 lis, 2009 6:45 am

Ano virtuální polohy jdou udělat, ale potíž je v tom, že v té virtuální poloze motorek neudržíte bez napájení.

Je to v podstatě takovej mezikrok. A pokud máte motorek s 26 kroky tak jich docílíte max 52 (tedy podle toho co jsem se zatím kde dočet) A motorek poté jede opravdu plynuleji. Ale toho samého se dá docílit i převodem a dokonce pak máte lepší rozlišovací schopnost.

My máme zatím převodovku 1:100 a je to až zbytečně mnoho. A je v ní neskutečná vůle.
marekiss
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 08 lis, 2009 9:35 pm

Příspěvekod Martin HO » stř 11 lis, 2009 7:05 am

O.K.

To byl problém stávající točny bez převodů na klubovém kolejišt , kterou nikdo nebyl schopen zprovoznit. Konstrukčně to je velmi jednoduché a bytelné provedení. Přidání převodů by bylo znamenalo prakticky kompletně novou přestavbu.

Tato metoda měla kromě spolehlivého zastavení v potřebných polohách zajistit plynulé otáčení točny.

Naštěstí vlastní polohy krokového motoru vyhověly přesnému nastavení točny v potřebných polohách.
Martin HO
 

Příspěvekod Myšpulín » stř 11 lis, 2009 8:56 am

marekiss píše:Problém je právě v tom vypnutí mimo polohu výjezdu to se pak musí dotočit ručně. Ale i na tom se pracuje. A čem by se mohla do zprávně polohy dotáčet sama.

Jde o to najít způsob signalizace dosažení jedné přesné polohy z jedné strany. Po zapnutí se točna začne otáčet daným směrem, až signalizace zahlásí dosažení této polohy. Zde se vyresetují počítadla a točna je buď přímo nastavena v nějaké definované poloze nebo dojede o patřičný počet kroků do první polohy. Myslím, že štěrbinová optozávora by celou konstrukci neprodražila a ani by nemusela být konstrukčně složitá. Protože bude zabírat jen z jednoho směru, nemusí být ani žádné přehnané tolerance na její výrobu a umístění.

Co se týče přesnosti převodovek, co použít dvojitá kola s pružinovou eliminací vůlí? Zde ale pružiny silnější a kola radši kovová s menšími moduly.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod mlha » stř 11 lis, 2009 9:48 am

Přikláněl bych se taky k systému optozávory,v práci mám polohování kusů řízené laserem,který odměřuje vzdálenost,jeho přesnost polohování je velmi dobrá,řídí krokový motor a polohuje kusy pro měřění kamerou,dalo by se říct,že pokud bude snímač otočení točny reagovat na signál optopzávory bude jediný problém v tom přesně nastavit přerušení paprsku.Krokový motor má obrovskou výhodu absence jakýchkoli mechanických převodů,odpadá vymezování vůle
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 11 lis, 2009 12:43 pm

marekiss píše:
Martin HO píše:Můj syn dělal s kolegou z práce elektroniku k točně na pohon krokovým motorem.

Samozřejmě, že točna při zapnutí musí být v nulové poloze (jedna z funkčních poloh). Nejsnadnější je, když se v té poloze rovněž vypíná. Jinak se tam musí dostat "ručně".

Jinak ale naprosto přesné, spolehlivé a plynulé natáčení do jednotlivých poloh.


Ano přesně takhle to funguje.
Problém je právě v tom vypnutí mimo polohu výjezdu to se pak musí dotočit ručně. Ale i na tom se pracuje. A čem by se mohla do zprávně polohy dotáčet sama.

A stejně mi to nedá menáte někdo kontakt na někoho kdo je schopen vyrobit přesné ozubení. Případně kde zakoupit nějakou dobrou převodovku?


Já bych viděl víc způsobů nejednodušší mi připadá ozubený řemen - půjde to hodně zpomalit a vůle je minimální.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2671
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod marekiss » stř 11 lis, 2009 7:36 pm

Ano možnosté jak vyřešit převed do pomala je jasný. Ještě bych se htěl zeptat co používal Martin HO za motor protože motory které znám mají ax 64 kroků bez převodovky a když to tedy dźdvojnásobím tak je to 128 a když jsme zkoušeli jaký by byl optimální krok tak nám vylo kolem dokola kolem 1000 kroků.

K optozávoře bych se nerad uchyloval i kdyby by to šlo. Raději to vše ošetřím SW protože čím více HW prvků tím je pravděpodobnější chyba. Samozřejmě už mám v hlavě koncepi jak to uskutečnit jen programem.

Doufám, že mě chápete , že o tomto SW nápadu se nebudu rozšiřovat dokud jej nevyzkouším zda je funkční.
marekiss
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 08 lis, 2009 9:35 pm

Příspěvekod Luis0 » stř 11 lis, 2009 11:51 pm

marekiss píše:Ano možnosté jak vyřešit převed do pomala je jasný. Ještě bych se htěl zeptat co používal Martin HO za motor protože motory které znám mají ax 64 kroků bez převodovky a když to tedy dźdvojnásobím tak je to 128 a když jsme zkoušeli jaký by byl optimální krok tak nám vylo kolem dokola kolem 1000 kroků.

K optozávoře bych se nerad uchyloval i kdyby by to šlo. Raději to vše ošetřím SW protože čím více HW prvků tím je pravděpodobnější chyba. Samozřejmě už mám v hlavě koncepi jak to uskutečnit jen programem.

Doufám, že mě chápete , že o tomto SW nápadu se nebudu rozšiřovat dokud jej nevyzkouším zda je funkční.


Nechápu odpor k použití optozávory která řeší vcelku velmi přesně základní výchozí bod a referencování pozice. Vyrobil jsem stovky systémů kde byla optozávora na podobnou funkci resetu polohy kotouče. Pracovaly často v teplotách přes 100°C v extrémně agresivním prostředí plném prachu, nikotýnu, sražené vodní páry apod. I při nulovém servisování nikdy neodešla optozávory a rozhodně nebyla zdrojem nespolehlivosti!!!!
Podmínky použití u točny v kolejišti nenaplní ani desetinu toho v čem pracovaly optozávory v popisované aplikaci..... :wink:
Luis0
 
Příspěvky: 104
Registrován: ned 01 bře, 2009 4:56 pm
Bydliště: Víska 6

Příspěvekod Luis0 » čtv 12 lis, 2009 12:15 am

marekiss píše:
Martin HO píše:Můj syn dělal s kolegou z práce elektroniku k točně na pohon krokovým motorem.

Samozřejmě, že točna při zapnutí musí být v nulové poloze (jedna z funkčních poloh). Nejsnadnější je, když se v té poloze rovněž vypíná. Jinak se tam musí dostat "ručně".

Jinak ale naprosto přesné, spolehlivé a plynulé natáčení do jednotlivých poloh.


Ano přesně takhle to funguje.
Problém je právě v tom vypnutí mimo polohu výjezdu to se pak musí dotočit ručně. Ale i na tom se pracuje. A čem by se mohla do zprávně polohy dotáčet sama.

A stejně mi to nedá menáte někdo kontakt na někoho kdo je schopen vyrobit přesné ozubení. Případně kde zakoupit nějakou dobrou převodovku?


Už jsem to tu v tomhle vlákně psal, nemám s výrobou ozubení problém.... :wink:
Luis0
 
Příspěvky: 104
Registrován: ned 01 bře, 2009 4:56 pm
Bydliště: Víska 6

Optozávora

Příspěvekod marekiss » čtv 12 lis, 2009 8:09 am

Ano souhlasím, že optozávora by pracovala spolehlivě, ale vždy by byla pouze jedna výchozí pozice, aby se to dala lehce detekovat na které pozici je aktuálně a ke které nejbližší se dotočit už by znamenalo mnohem přesnější nastavení kotouče co ž pro modeláře může být relativní problém. Jde o to, že pokud bych použi optozávoru tak je poté úplě zbytečné využívat krokový motorek, a zrovna do kotouče pro optozávoru dát více "zářezů" a řídit se tím. Jde mi o to aby bylo pod točnou co nejméňě elektroniky. A všeho možného co by mohl být pro modeláře problém přesně nastavit. Což předpokládám by jedna optozávora samozřejmě nebyla ale jak říkám to už je zrovna možné udělat optozávory kolem dokola.
marekiss
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 08 lis, 2009 9:35 pm

Příspěvekod marekiss » čtv 12 lis, 2009 9:02 am

Luis0 píše:
marekiss píše:
Martin HO píše:Můj syn dělal s kolegou z práce elektroniku k točně na pohon krokovým motorem.

Samozřejmě, že točna při zapnutí musí být v nulové poloze (jedna z funkčních poloh). Nejsnadnější je, když se v té poloze rovněž vypíná. Jinak se tam musí dostat "ručně".

Jinak ale naprosto přesné, spolehlivé a plynulé natáčení do jednotlivých poloh.



A stejně mi to nedá menáte někdo kontakt na někoho kdo je schopen vyrobit přesné ozubení. Případně kde zakoupit nějakou dobrou převodovku?


Už jsem to tu v tomhle vlákně psal, nemám s výrobou ozubení problém.... :wink:


Poslouchej a co by mě stálo, kdybych ti poslal krokový motorek a ty jsi mi nad něj udělal jen ozubení v pomeru řekněme 1:100 a z toho jen oska na připojení točny. Kompletní říení už mám hotové. Četl jsem, že kdyby o to byl záem tak jsi schopen udělat potom několik převodovek na sklad. Já osobně si myslím, že s odbytem by neměl být problém. Jakmle se toto řízení a tvoje převodovka ukáže na netu s odkazem na tebe tak se modláři asi pozastaví nad tím proč si řízení neudělat sám. Když je vše vymyšlené a možné ovládat přes DCC
marekiss
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 08 lis, 2009 9:35 pm

Pohon točny a řízení

Příspěvekod Z-Studio » úte 01 pro, 2009 10:10 am

Nějaký pohon točny s řízením jsem nalezl na

http://rt-soft.sweb.cz/KIT/KitTurnTable.pdf

K tomu souboru se z hlavní stránky nejde dostat, jenom z vyhledávače.
Tak jsem tam napsal, dělají prý vždy serii dílů pro pět sestav. Další až po spotřebování. Je to pouze stavebnice, finální sestavení nedělají a ani na zakázku
Z-Studio
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 30 lis, 2009 6:11 pm

Příspěvekod Mauglí » sob 29 kvě, 2010 9:20 pm

zdravím chlapi,motory s prevodovkou do pomala od 280Kč sú na www.hobbyrobot.cz,
Mauglí
Mauglí
 
Příspěvky: 78
Registrován: ned 02 kvě, 2010 9:12 pm
Bydliště: Malý Šariš 256,080 01PREŠOV

Příspěvekod Michal Vaniš » ned 30 kvě, 2010 7:12 pm

Mauglí píše:zdravím chlapi,motory s prevodovkou do pomala od 280Kč sú na www.hobbyrobot.cz,


... drobná chybička v odkazu opravena - www.hobbyrobot.cz
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků