Můj přítel DAS

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Můj přítel DAS

Příspěvekod Libor » úte 10 bře, 2009 5:20 am

Přátelé modeláři, opět bez nároků na jakoukoliv dokonalost si zde dovoluji pouze pro Vaši případnou inspiraci :
http://larchiv.rajce.idnes.cz/Das/#album
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Příspěvekod Radek » úte 10 bře, 2009 10:23 am

Zde není skromnost na místě! :) Je to stále barveno vodovkama?
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Libor » úte 10 bře, 2009 1:06 pm

ano, vše vodovkama, pouze boží muka barvami Agama a pruhy na námezníku tenkým lihovým fixem.
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Příspěvekod Vladimír » úte 10 bře, 2009 3:56 pm

Skutečně moc pěkné, díky za inspiraci.
HO, DCC
Vladimír
 
Příspěvky: 129
Registrován: pon 04 úno, 2008 6:47 pm
Bydliště: Kladno

Příspěvekod Pája » úte 10 bře, 2009 8:21 pm

:shock: Bomba,až vyrostu chci bejt taky tak dobrej.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Tomáš » stř 11 bře, 2009 9:23 am

mě by zajímala ta patina kolejnic.vypadá to velmi pěkně,ale jak je to s jízdními vlastnostmi ? protože na fotce to vypadá že je napatinovaná i hlava koleje
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 11 bře, 2009 12:54 pm

Vypadá to dobře - co je to za velikost? HO?

Jinak každy ma jiny vkus - ja bych urcite nepouzil tu hnedou e... barvu na okraje rámu, spíš bych to mořil nebo natřel na černo.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Libor » stř 11 bře, 2009 1:09 pm

odpovídám na předchozí připomínky a dotazy : hlava kolejnice je samozřejmě vyfocená před očištěním. V okamžiku natírání rámu byla hnědá zrovna po ruce, osobně mi nijak nevadí. (Doufám, že jsem tím naporušil nějaká nepsaná pravidla - pakliže ano, tak to samozřejmě při nejbližší příležitosti přetřu).
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 11 bře, 2009 2:32 pm

Ne, je pouze jedno pravidlo - musi se to libit tobe samotnemu :D

Mne jen prislo skoda na ram davat "obycejnou hnedou" barvu.... Mas to v HO nebo je to jina velikost?
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod PetrL » stř 11 bře, 2009 3:32 pm

Samá chvála, samej hodnej, tak já budu ten zlej.
Udělej něco s tím portálem tunelu. Máš to nějak obráceně. Barevné zdivo uvnitř tunelu není to nejvhodnější, zato na portálu nějaké ty rostlinky a mechy od brčálu přes šedomodrou až po sírově žlutou se uchytí a ten máš jen v odstínech šedé. Chybí nejtemnější odstíny. Dost rušivě působí přesah portálu přes zdivo. Neměl by být žádný. Také bych příště volil štěrk v kolejích o číslo menší - všimni se, že tam máš balvany blížící se šířce pražců!
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 11 bře, 2009 3:54 pm

No když kritiku, tak hlavně to zdivo v tunelu by mělo navazovat na portál - takhle by to zdivo portálu v reálu bylo z ytongů tak 5cm síly, a hned by to asi spadlo z portálu na koleje :D Taky z té stráně by při větším dešti hlína s keři a trávou jela přes portál rovnou na koleje!

http://larchiv.rajce.idnes.cz/Das/#IMG_2937.jpg

U potůčku/strouhy to chce mech a stopy po vlhkosti na šutrech té zídky (ddto i u propustku)

http://larchiv.rajce.idnes.cz/Das/#IMG_2935.jpg

Te kapličce by prospělo pár stop po vlhkosti na zdi u země a kolem toho rantlu uprostřed

U nástupiště udělat pár mechů navíc - když už je zeleň v tom štěrku, nějaká ta travička a mech by měli být i přímo pod nástupištěm - tam se vlhkost hromadí nejvíc.

Jde ale o to, kam až chceš při honbě za detailem dojít a co udělat si troufneš...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Libor » čtv 12 bře, 2009 5:06 am

jasně, vždyť pořád říkám, že si nedělám nárok na dokonalost. Sám kolikrát něco dodělám, chvíli to zálibně pozoruju, potom to chvíli pozoruju podezřívavě a potom se plácnu do čela a říkám si, že teď už bych věděl jak na to jít lépe. Ale utěšuju se tím, že až se dostanu ke stavbě osmého kolejiště (toto je první (měřítko je TT)), tak už to bude mnohem lepší. Zatím se bavím (a učím). Je to pro mne odreagování - alespoň v malém měřítku zhmotnění trochu idealizovaného světa, kde vedle nádraží nebude supermarket, v lese nebudou skládky bince a ve strážních domcích nebude oblbovat reklama z televize (někdy si říkám, že tam snad ani nebudu dávat žádný lidi). Ale nemusíte se bát kritizovat, já si Vašich názorů vážím a uznávám, že jsou na místě (tedy ty kritické). Samozřejmě, že i ty pochvalné člověka potěší, moje ješitnost se ráda zatetelí, co si budeme namlouvat.
Moje filozofie je, dát ten panel nějak do kupy jako celek, a potom třeba postupně vylepšovat jednotlivé detaily. Nerad bych se dostal do situace, že budu mít třeba sice dokonalé mosty, ale nedodělaný celek neschopný provozu, protože došly síly, chuť atd.
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 12 bře, 2009 5:03 pm

Jasně, taky znám co znamená kochat se výtvorem - vydrží mi to tak týden, dva, někdy i dýl abych pak zjisitil že se to dá udělat ještě líp :P

Paradoxně z tohohle důvodu mám z těch set modelů co jsem od r. 1983 postavil, jen 35 - a to max 8 let staré! Vždycky se nechám ukecat a někomu to prodám 8) , takže začínám na novo... Takhle jsem přišel už 3x o slušnou sbírku něm. letadel WWII, moderny a RAF... Dřív to bylo z důvodu blbých barev, pak absence olejové patiny, pak zase z důvodu přechodu na menší měřítko, teď když mám barák a blbý oči zas z důvodu přechodu na měřítko větší atd atd! U těch vláčků už snad zůstanu nezlomný... :lol:

S tím celkem máš naprostou pravdu - je lepší to předdělat a vzákladu dokončit než si po pár týdnech říci že na to kašlu a mít rozdělané nic... Někdy si člověk nasadí laťku nekriticky vysoko...

Jen si neodpustím jednu věc poradit - jestli počítáš s patinováním (tj. "dotáhnout" ty zdi, mosty aj.) určitě se ti to bude dělat lépe před nalepením na panel. Navíc když to zkazíš mimo, určitě tě to bude stát míň nervů než když se ti pixla s pigmentem vysype na foliáž a rybník!

Jinak čím jsem starší, tím víc se mi nějak vybavuje ta atmosféra venkovských tratí, když jsem s rodiči jezdil o víkendech na výlety - pohoda, vlaky bez zpoždění (těch pár minut vzhledem k dnešnímu chaosu nezmiňuju), ucucávání Pomely z kelímku u okénka osobáku Praha-Plzeň-Horažďovice, jindy romantika houbaření pod zkoumavým okem bdělé hlídky PS a PSVB na Šumavě, bujarý návrat s bandou kamarádů z trampu o pár let později, a celé dětství očumování Delfína z portálu Vyšehradského tunelu a nesplnitelné přání svést se s ním... Ani se nedivím že je nás tolik co sní o "svém" kolejišti - pro mě to je určitě jak návrat do doby dětství, tak i útěk z tohohle bince někam kde se svět bude řídit podle mého gusta...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod pavel » čtv 12 bře, 2009 7:19 pm

to Libor píšeš že je to tvůj první počin.Někde jsem slyšel že žel. modelář udělá za své modelaření průměrně čtyři kolejiště. Já se osobně chystám na to čtvrté a doufám poslední.Tak jsem zvědav na kolika skončíš . Osm snad ne :lol: :lol:
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Příspěvekod Libor » pát 13 bře, 2009 8:18 am

Jsem si vědom možných problémů s doděláváním detailů na již osazeném panelu, ale to je bohužel daň za ten výše uvedený přístup. Například probírané kamenné mostky a portály jsem vyráběl už skoro před 3/4 rokem. Tenkráte jsem na ně měl úplně jiný pohled, dnes už by mi to takto určitě nestačilo. Ale tak to prostě je, člověk se nemůže pořád jen vracet. (Nakonec, nebudu na prohlídku kolejiště lákat žádné železničáře, ale děvčata, a ta tu modelovost zase až tolik neprožívají, ne ?). Jinak s těmi návraty do dětských a mladických vzpomínek a s utíkáním od špinavé reality se plně ztotožňuji.
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Zdenek Valter a 9 návštevníků