Bříza ala Houmr

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Tomáš » pát 18 zář, 2009 9:43 am

Petr Zatrepalek píše:
Tomáš píše:Pracuji na stromečkách už celý prázdniny..po té co jsem zavrhl Merlík..Koster už mám něco okolo 100ks..a zalistěných tak 20 :lol: ..Bohužel si žena vzala foťák na dovolenou,tak nemám čím nafoti,ale hned jak to bude možné rád se předvedu....něco málo sem dám na ochutnání 8) http://tauvec.rajce.idnes.cz/STROMKY_KERE/#P6020008.JPG


No po pravdě mi zas tak ty tvoje stromy ujetý nepřijdou - i příroda občas zazmatkuje - co ale drtí mně, jsou ty hnus křoviska co máš u kolejí - trčí z toho dráty (že by Polák křoví??) nebo je vidět že to je z isladnskýho mechu či jinýho čerta! Zainvestuj do Woodland scenic/noch Polyfiber síťky (kat. č. 95750) - natrháš z ní kousek, stříkneš lakem nebo lepidlem a aplikuješ listoví taky od Nocha (třeba 07160) - výsledek pak vypadá takto

http://picasaweb.google.cz/PetrZatrepal ... 8827531970


JJo jsou to klasický lišejníky,který jsem si dovezl z vysočiny...tenhle kousek je opravdu hroznej ani jsem si toho nevšim,ale jinak to nevypadá blbě,až budu mít foťák hodím sem lepší fotku

http://tauvec.rajce.idnes.cz/pokus/#P6240034.JPG
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Honza168 » pát 18 zář, 2009 1:50 pm

Petr Zatrepalek píše:
Tomáš píše:Pracuji na stromečkách už celý prázdniny..po té co jsem zavrhl Merlík..Koster už mám něco okolo 100ks..a zalistěných tak 20 :lol: ..Bohužel si žena vzala foťák na dovolenou,tak nemám čím nafoti,ale hned jak to bude možné rád se předvedu....něco málo sem dám na ochutnání 8) http://tauvec.rajce.idnes.cz/STROMKY_KERE/#P6020008.JPG


No po pravdě mi zas tak ty tvoje stromy ujetý nepřijdou - i příroda občas zazmatkuje - co ale drtí mně, jsou ty hnus křoviska co máš u kolejí - trčí z toho dráty (že by Polák křoví??) nebo je vidět že to je z isladnskýho mechu či jinýho čerta! Zainvestuj do Woodland scenic/noch Polyfiber síťky (kat. č. 95750) - natrháš z ní kousek, stříkneš lakem nebo lepidlem a aplikuješ listoví taky od Nocha (třeba 07160) - výsledek pak vypadá takto

http://picasaweb.google.cz/PetrZatrepal ... 8827531970


Mooooc pěkný kousek přírody, Petře. K nezaplacení jsou Tvoje tipy na materiál. Díky. Pánové, nechci tuto diskusi přerušit, naopka, pokračujme v ní o stavbě listnáčů, ale myslím si, že bychom se mohli taky věnovat těm pracnějším stromečkům, za které považuji jehličnany. Když dovolíte, otevírám nové téma SMRČKY, abychom se časem v té přemíře názorů na fóru našli. Souhlas? Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Radek » pát 18 zář, 2009 3:11 pm

Tomáš píše:..takže zas tak špatně na tom nejsu..navíc když si to člověk udělá sám vždy to víc potěší...

Souhlas, taky bych to neviděl tak tragicky. Jestli tá 5 připomíná paruku, tak možná proto, že je moc učesaná. Myslím, že kdyby se to listoví trocha načechralo, ještě zheskne. Moc se mi líbí, že má přiměřeně silný kmen, to se u modelů vidí málo kdy. :)
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod pan.martinek » ned 20 zář, 2009 1:30 pm

Mohu se zeptat, jak nejlépe aplikovat Naturex?
Sám jsem to již zkoušel a pořád nevím, který způsob je nejlepší.
Samozřejmě, že bude rozdíl mezi jabloní a vrbou, ale nějaký základ?
Má se to jakoby "napichovat" na větve, nebo ustřihnout velký kus a obalit jím strom? A poté to jen přestříknout lakem, nebo čechrat pinzetou?
Možná zbytečné otázky, ale všude jsem našel jen postup výroby kostry.
H0, III./IV., Modul, Brejlovec, Zamračená, Hektor, Kufr, Hurvínek
pan.martinek
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 27 črc, 2008 10:47 am
Bydliště: Jihlava-Jihlavsko-Vysočina-Morava

Příspěvekod Tomáš » pon 21 zář, 2009 7:07 am

pan.martinek píše:Mohu se zeptat, jak nejlépe aplikovat Naturex?
Sám jsem to již zkoušel a pořád nevím, který způsob je nejlepší.
Samozřejmě, že bude rozdíl mezi jabloní a vrbou, ale nějaký základ?
Má se to jakoby "napichovat" na větve, nebo ustřihnout velký kus a obalit jím strom? A poté to jen přestříknout lakem, nebo čechrat pinzetou?
Možná zbytečné otázky, ale všude jsem našel jen postup výroby kostry.


Já si z Naturexu nastříhám tak 1 x 1cm kostičky,který pak rostrhávám rozvolňuji a tyto kousky pak napichuji na větve...nakonec pro fixaci sříkám lakem na vlasy
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Tomáš » pon 21 zář, 2009 7:23 am

Tady slíbená ukázka z mého kolejiště..1.serie mých stromečků

http://tauvec.rajce.idnes.cz/STROMKY_NATUREX/#album
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 21 zář, 2009 3:52 pm

Trochu off topic - chlape, udělej něco s tou "novou umělou trávou" a hlavně "novým" štěrkem v kolejích! A taky něco s tím "mechem P9210041" - to je fakt síla :evil: ... Jinak se mi to líbí!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod boy.rough » pon 21 zář, 2009 6:27 pm

Petr Zatrepalek píše:Trochu off topic - chlape, udělej něco s tou "novou umělou trávou" a hlavně "novým" štěrkem v kolejích! A taky něco s tím "mechem P9210041" - to je fakt síla :evil: ... Jinak se mi to líbí!


Ale vždyť všichni nemohou být nejlepší. Někdo přece musí být druhý a tedy "horší":D . Tomáši, mě se to líbí. Jen tak dál.
Ahoj a ať se daří.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Příspěvekod Tomáš » pon 21 zář, 2009 9:31 pm

Petr Zatrepalek píše:Trochu off topic - chlape, udělej něco s tou "novou umělou trávou" a hlavně "novým" štěrkem v kolejích! A taky něco s tím "mechem P9210041" - to je fakt síla :evil: ... Jinak se mi to líbí!


a co se dá dělat s tou trávou? a štěrem? nějak patinovat,ale jak ?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Tomáš » pon 21 zář, 2009 9:31 pm

boy.rough píše:
Petr Zatrepalek píše:Trochu off topic - chlape, udělej něco s tou "novou umělou trávou" a hlavně "novým" štěrkem v kolejích! A taky něco s tím "mechem P9210041" - to je fakt síla :evil: ... Jinak se mi to líbí!


Ale vždyť všichni nemohou být nejlepší. Někdo přece musí být druhý a tedy "horší":D . Tomáši, mě se to líbí. Jen tak dál.
Ahoj a ať se daří.


děkují 8) budu se snažit ještě víc
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Pája » pon 21 zář, 2009 9:40 pm

Tome,některé stromy se mi líbí moc,jiné trochu míň,ale celkově dobrá práce.Jen je hodnotit bude těžké,páč nemáš pod fotkou poznamenáno co by daný kus měl představovat a tudíž nevíme zda se ti povedl a nebo spíše připomíná něco jiného.Ale ten s bílo-černou kůrou bude ,,asi" Bříza 8) :lol: a ta vypadá dost slušně,jen si myslím,že ty nejtenčí konce by už neměli být bílé,ale hnědé.Ten strom na prvním obr. je zajímavej-co by to mělo být?
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod StaraPakna » úte 22 zář, 2009 7:12 am

Houmr píše základ je z drátků.... jenom ne jakých tedy měděných to kapíruju, ale síla, je to nějaký vázací drátek z mědi?? Díky za odpovědi.

Jo a Hledat jsem použil a schválně si to zkuste co všechno vám vyleze, jen otázku mi to jaxi neodpovědělo :)
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod Tomáš » úte 22 zář, 2009 7:13 am

Děkuji všem,za hodnocení.Mě ani moc nenapadlo napodobovat konkrétní strom. :wink: Spíš bylo úmyslem prostě na kolejišti vytvořit vegetaci,tak aby to nějak zapadalo do krajiny.Takže v tom nehledejte nic odbornýho.Ano bříza se třeba poznat dá to je jasný,ale např.k tomu stromu na obrázku č.1.Měl to být dominantní strom,volně stojící v kopci.Nevím k čemu ho přirovnat,Habr,Platan,buk...jenže to by tomu zas až tak neodpovídala barva listový.Takže je to prostě strom,kterej jsem udělal tak jak to lahodilo oku.Pro některé to je asi nepřípustné,jenže,nesehnal jsem v Brně víc jak tři odstíny listový.U Poláka se určitě dá objednat přesně barva podle druhu stromů,ale tohle jsem opravdu nějak neřešil.Takže to berte tak že je to např.Habr :shock:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Yarda » úte 22 zář, 2009 7:56 am

Tomáši, skvělá práce :!:
Vůbec nejde o to, zda se to podobá habru nebo buku, podstatný je to, že je to STROM jako HROM a ne nějaký stoh slámy.
Uživatelský avatar
Yarda
 
Příspěvky: 255
Registrován: pon 08 říj, 2007 11:48 am

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 22 zář, 2009 9:54 am

Tomáš píše:
Petr Zatrepalek píše:Trochu off topic - chlape, udělej něco s tou "novou umělou trávou" a hlavně "novým" štěrkem v kolejích! A taky něco s tím "mechem P9210041" - to je fakt síla :evil: ... Jinak se mi to líbí!


a co se dá dělat s tou trávou? a štěrem? nějak patinovat,ale jak ?


Ten mech nepoužívej vůbec - je totálně nepřirozený - viz rada nahoře. Pokud jde o trávu - aby nepůsobila tak uměle (jednolitě) kombinuj foliáže (natrhané kusy různých foliáži podobných odstínů skládej vedle sebe) - a hlavně lokálně přestříkni trávu různými odstíny zelené, sem tam napusť hodně naředěnou barvou kaselská hněď (vlhká místa u cest, kořenů stromů atp), po zaschnutí neapolskou žlutou pak zlehka místy plochým téměř suchým štětcem přešmrdlej přes trávu - zvýrazníš její vršky - to vše ti rozhodí tu jednolitost a bude to vypadat přirozeněji. Taky bacha na odlesky travních trsů či lepidla - to taky kazí dojem!

Totéž i u štěrku - napusť ho naředěnou olejovou barvou kaselská hněď nebo vodovkou podobného odstínu, pak ho opět polosuchým plochým štětcem (tentokrát bílou barvou) přešmrdlej - zvýrazníš tak hrany štěrku i skal. Do štěrku nalep travní drny - i mezi koleje a sem tam na skálu kde máš porost!! Po zaschnutí všeho opět napusť hodně naředěnou tmavě černohnědou místa kde se drží vlhkost, udělej sem tam skvrnu od mastnoty co ukápne z mašiny, pak štěrk zlehka zapraš pigmentem/prachem - a hned to bude o něčem jiném! Jinak kolem kolejí to nemusíš ani moc zareznout - jen tak lehce v okolí kolejí stříknout hodně naředěnou barvou German Red Brown (kamuflážní hnědá na něm. tanky WWII - kdo byli na některém z workshopů, kde sem byl a které sem dělal, už vědí :D )

Ty tvoje stromy se mi líbí - a oproti tomu štěrku a trávě máš ty stromy hrozně kontrastní - tj. stromy vypadají podle mně přirozeně, mech naproti tomu strašně uměle a to samé ta tráva, štěrk a cesty! Stačí mít při dělání krajiny na kolejišti před sebou vhodnou barevnou fotku podobné krajiny

Strašně mne mrzí, když vidím co práce, peněz a času člověk dá do kolejiště aby pak "nedotažením" všechno přišlo vniveč - Chlapi, nejde o to být nejlepší, ale aby měl člověk při pohledu na kolejiště pocit že se z kopce dívá na skutečný výsek krajiny - A VOOO TOOOOM TO JE!!!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků