Bříza ala Houmr

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Tomáš » stř 23 zář, 2009 4:27 pm

Všem moc děkuji za návrhy a názory všech zde,co se nějak vyjádřili.Velmi si toho cením a jsem rád,že tu možnost konzultace a návrhů je.Dnes žijeme v době kdy není nic zadarmo a o to si těchto rad a připomínek cením ještě víc.Budu se snažit napravit všechny zmíněné neduhy.Snad to dopadne dobře.Začnu pracovat na těch kolejích a štěrku.Co se týče trávy,budu se snažit to nějak zmáknout.První uspěch jsem už,ale zvládnul a to je ten,že tráva stojí :lol: to byla pro mě velká výhra.Keře ano i já sám cítím,že to není to pravé ořechové.Snad by ale šlo ty lišejníky nějak využít.Lezl jsem po skalách a nasbíral jich velkej pytel,takže by byla škoda je zlikvidovat.Pár jsem jich zkusil takhle nazdobit,ale zbývá velká fůra nespracovaných polotovarů.Doplňky na kolejišti (zábradlí lana kolem silnice patníky) ano to vše je v plánu.Velmi to kolejiště oživí,všem vřele doporučuji.I zde už byla spousta ukázek perfektního provedení.Bohužel zatím mám zkušenost že při vědší manipulaci v daném sektoru jsem si doplňky poškodil.To je,ale ručičkama :lol: :lol: .Stavba kolejiště a všeho kolem,je pěkně náročná.O to víc mě,ale těší,že pořád je co dělat a co zdokonalovat.Bohužel hodně věcí taky záleží na financích.Zvolil jsem si proto jednoduchý návrh,který bych snad v budoucnu mohl dotáhnout do finále.Vždycky jsem tak trochu nesvůj když vidím co si začátečníci naloží za náklad v podobě rozsáhlých kolejišť.Proto jsem se rozhodl,raději méně,ale tak aby bylo v mých silách to dotáhnout do finálního konce...i když co je to finále...tak všem hodně zdaru a jak bude zase co prezentovat hned se podělím 8)
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Starouš » stř 23 zář, 2009 4:28 pm

StaraPakna píše:Nějak se ten můj dotaz ztratil jaký se používá drát tloušťka vázací????
Jen abych věděl co koupit. Díky.

tomu " drátu " jak ho všichni nazývají se říká licna a když řekneš v prodejně, že chceš licnu o průměru 4mm tak prodavač hned bude vědět o co se jedná.....možná se Ti ještě zeptá jakou chceš barvu, myslím tím bužírky, ale to je asi úplně jedno, protože ji stejně stáhneš.....
Uživatelský avatar
Starouš
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 17 zář, 2008 8:36 am
Bydliště: Lovosice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 23 zář, 2009 5:59 pm

Tomáš píše:Zvolil jsem si proto jednoduchý návrh,který bych snad v budoucnu mohl dotáhnout do finále.Vždycky jsem tak trochu nesvůj když vidím co si začátečníci naloží za náklad v podobě rozsáhlých kolejišť.Proto jsem se rozhodl,raději méně,ale tak aby bylo v mých silách to dotáhnout do finálního konce...i když co je to finále...tak všem hodně zdaru a jak bude zase co prezentovat hned se podělím 8)


Držím palce, a ať se dílo daří!! Jinak k té trávě - myslel jsem že jsi použil foliáž nebo travní koberec - "stojí ti" :wink: teda fakt dobře :lol:
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Jenda » stř 23 zář, 2009 6:08 pm

Starouš píše:
StaraPakna píše:Nějak se ten můj dotaz ztratil jaký se používá drát tloušťka vázací????
Jen abych věděl co koupit. Díky.

tomu " drátu " jak ho všichni nazývají se říká licna a když řekneš v prodejně, že chceš licnu o průměru 4mm tak prodavač hned bude vědět o co se jedná.....možná se Ti ještě zeptá jakou chceš barvu, myslím tím bužírky, ale to je asi úplně jedno, protože ji stejně stáhneš.....


Přesné označení je CYA 4 což značí měděné lanko s PVC izolací s průřezem jádra 4 mm2
Jenda
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 02 zář, 2008 3:14 pm
Bydliště: u. Č.Budějovic

Příspěvekod Tomáš » stř 23 zář, 2009 6:16 pm

Petr Zatrepalek píše:
Tomáš píše:Zvolil jsem si proto jednoduchý návrh,který bych snad v budoucnu mohl dotáhnout do finále.Vždycky jsem tak trochu nesvůj když vidím co si začátečníci naloží za náklad v podobě rozsáhlých kolejišť.Proto jsem se rozhodl,raději méně,ale tak aby bylo v mých silách to dotáhnout do finálního konce...i když co je to finále...tak všem hodně zdaru a jak bude zase co prezentovat hned se podělím 8)


Držím palce, a ať se dílo daří!! Jinak k té trávě - myslel jsem že jsi použil foliáž nebo travní koberec - "stojí ti" :wink: teda fakt dobře :lol:


Nakonec se zrodil generátor co dá potřebnou voltáž :lol: cca 8KV...

zítra du nakupovat..zkusil jsem teď Sienu hnědou na to napouštění stěrku,ale je to dost hnědý,takže ta kaselská hněď bude lepší.To přešmrdlání bílou barvou...může to být i latex? nobo raději syntetiku?
kolejnice jsem už vzal z boku pigmentem rez světlá..sehnal jsem jen Star Dust..bohužel k mému rozčarování jsem zjistil že ta světlá rez je jen o kapku světlejší jak tmavá...ale vypadá to přijatelně....není to prostě taková ta rez co se objeví hned po dešti
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Borovice

Příspěvekod Honza168 » stř 23 zář, 2009 9:47 pm

Tomášovi stromky jsme už tady probrali (a konstruktivně zkritizovali), takže teď jdu s kůží na trh taky, jak jsem slíbil.. (Netušil jsem, co mi dá práce udělat první galerii na Rajčeti :-) ) Zatím jsem tam vystrčil jen vzorky boroviček, připravuji dub a břízu. Nabízím však srovnání modelů s obrázky z knížky, o které jsem psal a jež je citovaná v galerii. Opravdu vřele doporučuji. Možná budete chodit do lesa s knížkou v ruksaku a vztekat se (jako já), co jsme se všechno ve škole nenaučili (anebo už zapomněli). Kdo máte malé děti, poznávat stromy v přírodě na procházce je bezvadná zábava. Zkuste to. Musíte mít ale nastudováno... :?
Zdůrazňuji ale, že matka příroda kašle na příručky, takže není třeba se vzrušovat, když se některý stromeček nevejde do fazony. To je pro naši improvizaci ideální, neboť tím pádem si můžeme nakroutit stromeček a větvičky jak chceme a dokonce můžeme tvrdit, že to je ten a ten strom :lol: . Jenže, všeho s mírou.
Takže, níže je ten odkaz; já jdu spát a vy trhejte, škubejte, kritizujte a hlavně pište, jaké chyby na stromečcích vidíte. Ještě jedna věc na event. obhajobu mne napadá: Barevnost snímků je ošidná věc. Víte jak to v domácích podmínkách chodí. Stačí přisvítit lampou a barva je jiná než ve skutečnosti. Tak s tím je třeba při hodnocení počítat...
http://honza168.rajce.idnes.cz/BOROVICE/
Zdraví Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 24 zář, 2009 5:12 am

Tomáš píše: zítra du nakupovat..zkusil jsem teď Sienu hnědou na to napouštění stěrku,ale je to dost hnědý,takže ta kaselská hněď bude lepší.To přešmrdlání bílou barvou...může to být i latex? nobo raději syntetiku?
kolejnice jsem už vzal z boku pigmentem rez světlá..sehnal jsem jen Star Dust..bohužel k mému rozčarování jsem zjistil že ta světlá rez je jen o kapku světlejší jak tmavá...ale vypadá to přijatelně....není to prostě taková ta rez co se objeví hned po dešti


Vše je dost o vnímání barev - citu... Tu hnědou sienu můžeš dát spíš tam kde jsou odstíny hnědozelené/žluté... Přesně jsi to trefil - do štěrku líp ta kaselská hněď.
Latex ke šmrdlání fakt ne! Syntetiku si vyzkoušej - já radím humbrolku a nazkoušet někde bokem dokud nezískáš cit kolik barvy na tom štětci nechat a jak šmrdlat. Já sám to ale šmrdlám olejovkama...

Rez - pigment ano, ale nakonec! Nejdrív nastříkat pistolí jemný červenohnědý pruhy tou kamuflážní hnědou jak jsem psal - např. Gunze MR Color č. 41 (ředí se ke stříkání i nitroředidlem) má přesně ten odstín co je potřeba. Nebo si kup stříkaný vzorník barev od Agamy - výhodou je že si hned najdeš přesný odstín co ti bude vyhovovat.

Teprv na to vše tu rez, a jen zlehka (pigment nej odstínů ti dá sada od Mig Production přímo na železnici, dá se sehnat třeba v shopu Artur Modelcentrum). Star dust je moc tmavý, ale v nouzi použitelný, dtto pigment rez od Agamy.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 24 zář, 2009 5:19 am

Honza168 píše:Tomášovi stromky jsme už tady probrali (a konstruktivně zkritizovali), takže teď jdu s kůží na trh taky, jak jsem slíbil.. Takže, níže je ten odkaz; já jdu spát a vy trhejte, škubejte, kritizujte a hlavně pište, jaké chyby na stromečcích vidíte. Ještě jedna věc na event. obhajobu mne napadá: Barevnost snímků je ošidná věc. Víte jak to v domácích podmínkách chodí. Stačí přisvítit lampou a barva je jiná než ve skutečnosti. Tak s tím je třeba při hodnocení počítat...
http://honza168.rajce.idnes.cz/BOROVICE/
Zdraví Honza168.


Knížka dobrá, stromy už míň - tlusté větve na koncích, kmen nahoře mi připomíná spíš vrbu, moc viditelné krouceniny drátů, skoro žádná struktura kůry....

Na v pořadí druhém obrázku ale máš strom který se mi jako jediný vcelku líbí.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Borovice

Příspěvekod StaraPakna » čtv 24 zář, 2009 9:15 am

Honza168 píše:Tomášovi stromky jsme už tady probrali (a konstruktivně zkritizovali), takže teď jdu s kůží na trh taky, jak jsem slíbil.. (Netušil jsem, co mi dá práce udělat první galerii na Rajčeti :-) ) Zatím jsem tam vystrčil jen vzorky boroviček, připravuji dub a břízu. Nabízím však srovnání modelů s obrázky z knížky, o které jsem psal a jež je citovaná v galerii. Opravdu vřele doporučuji. Možná budete chodit do lesa s knížkou v ruksaku a vztekat se (jako já), co jsme se všechno ve škole nenaučili (anebo už zapomněli). Kdo máte malé děti, poznávat stromy v přírodě na procházce je bezvadná zábava. Zkuste to. Musíte mít ale nastudováno... :?
Zdůrazňuji ale, že matka příroda kašle na příručky, takže není třeba se vzrušovat, když se některý stromeček nevejde do fazony. To je pro naši improvizaci ideální, neboť tím pádem si můžeme nakroutit stromeček a větvičky jak chceme a dokonce můžeme tvrdit, že to je ten a ten strom :lol: . Jenže, všeho s mírou.
Takže, níže je ten odkaz; já jdu spát a vy trhejte, škubejte, kritizujte a hlavně pište, jaké chyby na stromečcích vidíte. Ještě jedna věc na event. obhajobu mne napadá: Barevnost snímků je ošidná věc. Víte jak to v domácích podmínkách chodí. Stačí přisvítit lampou a barva je jiná než ve skutečnosti. Tak s tím je třeba při hodnocení počítat...
http://honza168.rajce.idnes.cz/BOROVICE/
Zdraví Honza168.


Mám prd co mluvit eště sem neumotal ani prd.... ale mě se to líbí, neb borovice má tu vlastnost že dokáže sílit i nahoře ve kmeni. Obzváště je li postižena nějakou chorobou či mravenci atd....
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod Radek » čtv 24 zář, 2009 1:06 pm

Nevím, jestli to dělají fotky, ale lesknoucí se kmen je jednou z věcí, která brání přirozenému vzhledu. :wink:
StaraPakna píše:... borovice má tu vlastnost že dokáže sílit i nahoře ve kmeni. Obzváště je li postižena nějakou chorobou či mravenci atd....
Na fitopatologické jevy se sice dá s úspěchem vymlouvat, ale všeho s mírou.. :wink:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Tomáš » čtv 24 zář, 2009 3:07 pm

právě jsem napustil štěrk kolejí tou olejovkou kaselská hněď...vypadá to velmi pěkně,musím uznat jiný kafe 8)
fotky jsou bohužel nevalné kvality,takže toho asi moc poznat nebude...foťák mi opět zabavila žena :twisted:
http://tauvec.rajce.idnes.cz/fuj/#album
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 24 zář, 2009 3:40 pm

No vidíš, a voo toom to je! Uvidíš co to udělá až to dotáhneš i rzí kolejí, zasviněněním pražců atd atd!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Tomáš » čtv 24 zář, 2009 3:46 pm

Petr Zatrepalek píše:No vidíš, a voo toom to je! Uvidíš co to udělá až to dotáhneš i rzí kolejí, zasviněněním pražců atd atd!


no snad na to budou stačit moje ruce...ono v H0 se vám to kecá :lol: ale na 2cm koleji toho moc nestvořím...zas bych to nerad přeplácal,ale uvidím jak dál až to vyschne
Zkusil jsem taky trochu zaexperimentovat a smíchat pár odstínů a vylepšit ty lišejníky...snad to bude lepší...fakt mě trhá u srdce to vyhodit,něco s tím musí jít spáchat :roll:

http://tauvec.rajce.idnes.cz/fuj/#album
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 25 zář, 2009 8:18 am

Nepotěším tě - lišejníky/keře vyhoď, nejvíc vadí ty světlé větve! Koukni se na reálný větve u křoví venku, v duchu si tu barvu zesvětli o 25% a máš zhruba výsledek jak maximálně můžeš mít tu barvu světlou aby ti to moc neřvalo (tzv měřítkové zmenšení sytosti barev). Jeslti je to zesvětlený jen díky špatnému nafocení, beru vše zpět!

Jinak když už teda chceš zužitkovat to chození po chotárech, tak lišejník nejdřív nastříkej nějakým odstínem hnědé (nevím co to ale udělá na tom přírodním materiálu za čas...), a teprv pak na to dej to olistění. Jinak nevím jestli to máš špatným nasvícením, ale furt mi tam prosvítá u trávy a štěrku něco bílého - podklad? Nezaschlé lepidlo? Odlesk? Něco s tím zkus udělat - stačí to místo opakovaně napouštět těmi barvami jako u štěrku a trávy.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Tomáš » pát 25 zář, 2009 4:57 pm

Petr Zatrepalek píše:Nepotěším tě - lišejníky/keře vyhoď, nejvíc vadí ty světlé větve! Koukni se na reálný větve u křoví venku, v duchu si tu barvu zesvětli o 25% a máš zhruba výsledek jak maximálně můžeš mít tu barvu světlou aby ti to moc neřvalo (tzv měřítkové zmenšení sytosti barev). Jeslti je to zesvětlený jen díky špatnému nafocení, beru vše zpět!

Jinak když už teda chceš zužitkovat to chození po chotárech, tak lišejník nejdřív nastříkej nějakým odstínem hnědé (nevím co to ale udělá na tom přírodním materiálu za čas...), a teprv pak na to dej to olistění. Jinak nevím jestli to máš špatným nasvícením, ale furt mi tam prosvítá u trávy a štěrku něco bílého - podklad? Nezaschlé lepidlo? Odlesk? Něco s tím zkus udělat - stačí to místo opakovaně napouštět těmi barvami jako u štěrku a trávy.


původní inspirace byla tady....akorád to nejsou lišjníky Jordán

http://www.trainmania.info/udelatka/11-vyroba_keru.pdf
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků