Bříza ala Houmr

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod MirekTT » stř 02 úno, 2011 6:07 am

Ono udělat červené jabko je ošemetná věc. Málo které jabko je jasně červené. Zcela červené bývají Jonatany a Koňské zuby (z těch běžných odrůd). Ale to je tmavě červená. Zbytek bývá žíhaný se žlutou a zelenou, např Idared, nebo Jonagold. Golden Delicious je zase celý do žluta, ale na stromě to půdobí jako jiný odstín zelené. A to jsou jen odrůdy, které znám tady od nás z Bílovic.
Středně červené kuličky z odkazů vypadají na stromech spíše jako opuchlý tis. Já bych se docela bál do toho pouštět, ale nenechte se tím chlapi odradit (jsem přeci známý strašpytel :mrgreen: )
Pro zajímavost broskve jsou v průměru stejně veliké, jako jablka, ale jsou červenooranžové, nebo spíš oranžovočervené. Koruna broskve bývá pravidelná, kulatá. U jablek bývá hodně formovaná řezy, nebo úplně znetvořená pěstováním na vedení jako vinohrad. To meruňky mají oproti těmhle stromům zcela rozvrkočenou korunu i opřes šlechtění řezem. Bývají to mnohem větší stromy, než jabloně a broskvoně. Plody jsou menší a oranžovorůžové.

Většinu tohohle asi znáte. Nebo snad chcete další odstavec o tvaru a barvě listů a kmene? Panelákovým kolegům se informace mouhou hodit. :wink:
Tož tolik mé pojednání k Bříze ála Houmr :lol: :lol: :lol: :lol:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod fofros » stř 02 úno, 2011 7:43 am

aaa....další odborný výklad :) , je až s podivem, kolik toho musí modelář znát, aby jeho výsledek za něco stál.
O geologii už tu byla zmínka na jiném místě, zde se jedná o “Zahrádkářem, snadno a rychle“, část pěstování ovocných dřevin, strana 78 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mirku s těmahle znalostma bych se, být tebou, nebál ničeho :wink:
Nejsem modelář, jsem jen mašinkář, snažící se znázornit železniční provoz ve velikosti H0.
fofros
 
Příspěvky: 172
Registrován: stř 17 lis, 2010 5:29 pm
Bydliště: Kopřivnice

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod MirekTT » stř 02 úno, 2011 8:04 am

Né Fofrosi, celé to mělo být takový vtípek. :D
A to víte, že třešeň má malinko světlejší listy, než višeň? :mrgreen:
A že jabloň má podobnou barvu kmene, jako mladý ořešák? :mrgreen: :mrgreen:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod Lubomír » stř 02 úno, 2011 9:47 am

No, jelikož kecat, jaká je realita, a vyrábět model jsou dvě diametrálně odlišné věci, připájím pár obrázků. To velké měla být slivoň, ale v zápalu boje dodržet jakýsi tvar koruny slivoně jsem to asi přepískl s velikostí, to menší měruňka. Ale to ovoce stále chybí... Byla by chyba je neznázorňovat, když je na první pohled z větší dálky patrné. Na radu Norberta experimentuji s kořením, ale nějak se to nedaří... Od toho woodlandu by to nemuselo být špatné, seženu to někde v ČR? Ale asi by mi taky vadilo, že je to nepřirozeně jednobarevné. Otázka je, jestli by to bylo na modelu znát.
Přílohy
P1010864.JPG
P1010864.JPG (242.8 KiB) Zobrazeno 8151 krát
P1010863.JPG
P1010863.JPG (254.17 KiB) Zobrazeno 8151 krát
P1010862.JPG
P1010862.JPG (188.93 KiB) Zobrazeno 8151 krát
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod norbert » stř 02 úno, 2011 4:00 pm

Lubomír píše:No, jelikož kecat, jaká je realita, a vyrábět model jsou dvě diametrálně odlišné věci, připájím pár obrázků. To velké měla být slivoň,.


Co se týče velikosti, přikláněl bych se k ořešáku. K poměru k tomu domečku je to parádní zdravý ořešák. :P
norbert
 
Příspěvky: 188
Registrován: ned 16 bře, 2008 1:43 pm
Bydliště: Kyjovice

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod Ferda » stř 02 úno, 2011 4:03 pm

norbert píše:
Lubomír píše:No, jelikož kecat, jaká je realita, a vyrábět model jsou dvě diametrálně odlišné věci, připájím pár obrázků. To velké měla být slivoň,.


Co se týče velikosti, přikláněl bych se k ořešáku. K poměru k tomu domečku je to parádní zdravý ořešák. :P

I podle kořenového systému :mrgreen:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod norbert » pon 07 úno, 2011 9:21 pm

Lubomír píše:No, jelikož kecat, jaká je realita, a vyrábět model jsou dvě diametrálně odlišné věci... Ale to ovoce stále chybí... Byla by chyba je neznázorňovat, když je na první pohled z větší dálky patrné. Na radu Norberta experimentuji s kořením,


Tak jsem se pozeptal na Ostravské výstavě ohledně ovoce a bylo mi doporučeny semena jetele, jsou kulaté a velikostně odpovídají modelu.
...A že zde pokračujeme v pojednávání k Bříze ála Houmr :lol: :lol: :lol:
norbert
 
Příspěvky: 188
Registrován: ned 16 bře, 2008 1:43 pm
Bydliště: Kyjovice

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 08 úno, 2011 6:56 am

To Lubomír: strom je moc hezký, taky mi to vychází spíše na ořešák, Jakou modeluješ epochu? Jestli současnost, ok, jestli ale cokoliv před r. 1989, tak mi přijde ta omítka na baráku moc výrazná - nepamatuju že by tenkrát byly u nás takovýhle fasádní barvy...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod Lubomír » úte 08 úno, 2011 11:38 am

Dělám epochu II., ale co je důležitější, dělám pokud možno co nejvíce skutečnost/historii. Okrová barva je dosti výrazná, ale vzhledem k tomu, že se mi původní barvy fasád strážních domků StEG nepodařilo doložit, je asi složité je i vyvrátit. V 70. letech 19. století, kdy byl tento domek postaven, se dělaly fasády na budovách StEG oproti předchozím stavbám pestřejší.
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 08 úno, 2011 5:48 pm

No je to věc názoru... Podle černobílých fotek soudě mi přijdou fasády světlejší... Osobně bych dal přednost tak o 20% světlejšímu a tím i teplejšímu odstínu. na druhou stranu ale z rozhovoru s maníkem co dělá rekonstrukce budov zase vím, že když dělali na jednom zámku a oškrabali nánosy až na původní omítky z 18 století, tak tyhle byly taky okrový a prý dost tmavý... Pak si člověče vyber...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod RolandM » stř 11 bře, 2015 4:57 pm

Dobrý deň!
Nechcem rušiť diskusiu.Chcel by som vedieť aký máte názor na moju brezu.
Som vďačný za všetky názory a aj za tie negatívne. Vďaka vaším názorom môžem svoju techniku
zlepšiť a tým aj vytvárať krajšie modely. Vopred ďakujem.
IMG_20150311_174015.jpg
757 môj rušeň
TT
Diorámy.
Uživatelský avatar
RolandM
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 18 zář, 2014 5:00 pm
Bydliště: Moldava nad Bodvou

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod RolandM » stř 11 bře, 2015 4:59 pm

IMG_20150311_174033.jpg
757 môj rušeň
TT
Diorámy.
Uživatelský avatar
RolandM
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 18 zář, 2014 5:00 pm
Bydliště: Moldava nad Bodvou

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 11 bře, 2015 5:11 pm

Máš to pěkný,stromy si také nejsou podobné jako vejce vejci a zrovna bříza(plevelný strom) se vyskytuje v tisíci různých exemplářích.A to nejdůležitější je,aby se to líbilo tobě a dělalo ti to radost a vo tom to je. :wink:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod RolandM » stř 11 bře, 2015 5:45 pm

Fotil som iba jeden strom ďakujem za komentár.
757 môj rušeň
TT
Diorámy.
Uživatelský avatar
RolandM
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 18 zář, 2014 5:00 pm
Bydliště: Moldava nad Bodvou

Re: Bříza ala Houmr

Příspěvekod rawen » stř 11 bře, 2015 6:06 pm

Na fotce vypadá koruna až příliš pravidelně a kompaktně. V reálu je jakoby složená z částí okolo hlavních větví.
Taky mi přijde poměrně kulatá, zatímco břízy znám spíš protáhlejší.

Celkově se mi to líbí, ale chtěl jsi připomínky. Jako solitér dobré, ale mezi ostatními stromy by vzrůst a zapojení břízy odpovídalo plevelnosti zmíněné výše.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků