Bříza ala Houmr

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 25 zář, 2009 5:57 pm

Inspirace je to OK a je to asi krom Houmrových stránek, fotek kolejiště T.Bartoše a "starého" moduliště M. Daleckýho to nej čím se řídit, jen to chce u lišejníků dát bacha aby nebyly vidět světlý větve - nebo ten moc světlý lišejník nabarvit.

Jinak návod z trainmanie je přesný - a až na fotky keřů 1,2 a částečně 3 (prosvítá semo tamo moc světlý lišejník) je to přesně vono! Navíc na obr 13-19 máš ideál toho co udělat na tvém kolejišti co se týče veškeré vegatace a štěrkování případně "pískování". Sám bych jen doplnil na té krajině co je na obrázcích, lokální napouštění těmi řídkými tmavými oleji na všem včetně staveb a doplnků a metodou suchého štětce "dotáhl" hrany a detaily u věcí jako vodní jeřáb, šraňky, remíza, lampy, šturc a auťák.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod pan.martinek » sob 26 zář, 2009 8:47 am

Tomáš píše:
pan.martinek píše:Mohu se zeptat, jak nejlépe aplikovat Naturex?
Sám jsem to již zkoušel a pořád nevím, který způsob je nejlepší.
Samozřejmě, že bude rozdíl mezi jabloní a vrbou, ale nějaký základ?
Má se to jakoby "napichovat" na větve, nebo ustřihnout velký kus a obalit jím strom? A poté to jen přestříknout lakem, nebo čechrat pinzetou?
Možná zbytečné otázky, ale všude jsem našel jen postup výroby kostry.


Já si z Naturexu nastříhám tak 1 x 1cm kostičky,který pak rostrhávám rozvolňuji a tyto kousky pak napichuji na větve...nakonec pro fixaci sříkám lakem na vlasy



Zná někdo ještě nějaký postup na aplikaci Naturexu?
Tento Tomášův postup půjde na nějakýéy obyčejné listnáče, ale třeba na břízu určitě ne. Navíc obdobně to dělám i já.
H0, III./IV., Modul, Brejlovec, Zamračená, Hektor, Kufr, Hurvínek
pan.martinek
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 27 črc, 2008 10:47 am
Bydliště: Jihlava-Jihlavsko-Vysočina-Morava

Příspěvekod Tomáš » sob 26 zář, 2009 1:30 pm

Pan Martinek : dělám tak úplně všechny stromečky vč.bříz,ano vím jak to myslíš na těch šlahounech to drží blbě a kolikrát to má tendenci spadnout.vyřešil jsem to tak že strom zdobím "na ležáka" a vždy když nazdobím jednu část tak to hned šplíchnu lakem aby se to přidrželo větví..po zaschnutí pootočím a jedu dál.

Jinak jsem zapracoval na těch připomínkách co psal Petr.Prvně jsem využil toho že moja nebyla doma a napustil ten štěrk.Protože olejovku ředím 6006 tak to trochu zapáchá,ale už to není tak hrozný.Pak jsem boky kolejnic přetáhl naředěnou agamou rez tmavá,na kterou by pak měl přijít eventuelně světlý pigment Mig.Bohužel stále nevlastním tlakovou láhev,takže stříkání není možno.Je to tedy kompromis,ale řekl bych že to vypadá dle mě solidně.Dále jsem se zaměřil na znázornění vlhkosti u konců skal..zkoušel jsem různé metody..no posuďte sami..zatím jen základ,který pak obohatím drobnou vegetací.Pak jsem si odzkoušel změnit barvu těch lišejníků..myslím,že už to je lepší,ale cítím,že furt to není ono,ale už mám v hlavě představu jak to vyřešit.Budu muset ještě zapracovat na té trávě,aby nebyla celistvá..taky bych chtěl nějak vytvořit ty chomáče stojící trávy,jen ty trsy jako na trainmanii.Snad bude mít někdo typ...jen pro upřesnění nepoužívám foliáže,ale statickou travu.Třeba nějak vyrobit tu foliáž doma a pak už jen nastříhat patřičné kousky...

Jinak zde je tedy úkázka mého díla.....mě osobně se to líbí čím dál víc. :lol: ,ale jak se říká samochvála smrdí..no posuďte sami

P.S. na některých fotkách se bohužel dost negativně projevilo sluníčko a zvýraznilo lesk,kterej ve skutečnosti není.

http://tauvec.rajce.idnes.cz/2009-09-26/#album
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Radek » sob 26 zář, 2009 6:35 pm

Tomáš píše:Bohužel stále nevlastním tlakovou láhev,takže stříkání není možno.
To teda obdivuju tvou trpělivost. Neuvažoval jsi - aspoň provizorně - napojit pistol natvrdo na odkalovač, pouze s odbočkou s akvarijním škrtidlem na upuštění přebytečného tlaku. Já jsem sice jen patlal s fixírkou, ale tahle primitivnost funguje dost dobře.
PS: Díky tobě i Petrovi za tuhle školu patiny
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Tomáš » sob 26 zář, 2009 7:20 pm

Radek píše:
Tomáš píše:Bohužel stále nevlastním tlakovou láhev,takže stříkání není možno.
To teda obdivuju tvou trpělivost. Neuvažoval jsi - aspoň provizorně - napojit pistol natvrdo na odkalovač, pouze s odbočkou s akvarijním škrtidlem na upuštění přebytečného tlaku. Já jsem sice jen patlal s fixírkou, ale tahle primitivnost funguje dost dobře.
PS: Díky tobě i Petrovi za tuhle školu patiny


já uvažuji jako soudruzi :lol: :lol: tlaková láhev bude :!: ale až v další pětiletce..buhežel nějak nezvládám plnit normu :lol: :lol:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Radek » ned 27 zář, 2009 5:29 am

Radek píše:Neuvažoval jsi - aspoň provizorně - napojit pistol natvrdo na odkalovač, pouze s odbočkou s akvarijním škrtidlem na upuštění přebytečného tlaku.
No to sem zas něco vypotil! :? Vždyť by to s doopravdickou pistolí, kterou pouštíš ven jen potřebné množství tlaku ani nešlo. Omlouvám se :oops:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 27 zář, 2009 9:28 am

Tomáš píše:Dále jsem se zaměřil na znázornění vlhkosti u konců skal..zkoušel jsem různé metody..no posuďte sami..zatím jen základ,který pak obohatím drobnou vegetací.
http://tauvec.rajce.idnes.cz/2009-09-26/#album



No vidíš, už to dostává šmrnc! U těch skal to moc nepřežeň, abys tam neměl černý fleky. Fakt jen stačí hodně naředit tu tmavou barvu - opravdu řídká voda! - a pak to špičkou tenkýho štětce nechat zatéct to zvolenýho koutu skály. Nesmí ti tam vzniknout ostrý ohraničení té tmavé a původní barvy. Stejně tak i u trávy i jinde. Méně je více - vždy když se ti to bude zdát ještě moc světlý, můžeš to napouštění zopakovat. Opačně to bohužel opravit nejde!

Jinak absence stříkací pistole a kompíku se dá v nouzi kompenzovat tupováním molitanem - čili - veme se kousek molitanu, namočí do barvy a otírá až skoro nenechává stopu. Pak se s tím jemně "ťuká" na místo kde chceš mít ten přechod barvy do ztracena - chce to natrénovat, ale když to zkusíš určitě na to přijdeš. Práci se stříkací pistolí to ale nenahradí!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 27 zář, 2009 9:34 am

Jak udělat trsy bez foliáží - vemeš kousek toaleťáku, na něj sem tam kápneš vteriňák. Pak si vemeš pár stébel statický trávy, případně "jemnýho" keřovýho/listí molitanu (třeba Noch nebo Woodland), případně i Naturex vhodné barvy - pinzetou to natlačíš do těch kapek vteřiňáku a máš trs hotový! Místo vteřińáku můžeš použít i Herkules/bílé doisperz. lepidlo ale bude ti to strašně dlouhou zasychat a trs se trochu rozpadne...

Až trsy zaschnou, odtrháš si je z toho toaleťáku a nalepší kam potřebuješ....
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Tomáš » pát 02 říj, 2009 12:46 pm

Tak trsy jsou už nasvětě.Ovšem zatím mě nějak neuspokojily.Prostě 1.prosvítá bílej toaleťák a za 2.pořád mám pocit že to nějak do kolejiště nepatří...prostě po nalepení na místo je poznat,že to tam bylo dodáno později a že to tam nepatří.Efekt tedy nic moc.Tohle stejný mi připadlo i když jsem zkusil použít foliáže statické trávy.pořád mi připadlo,že to nějak odstává od podkladu.No skusím teď papírovou útěrku nabarvit na šedo a pak po vyschnutí teprve implantovat vteřiňák se stéblama trávy.To jak to ovšem nalepit na povrch,třeba štěrk je mi zatím neznámo.Chci to tak aby to dokonale okopírovalo podklad a vypadalo,že to opravdu roste a nevznáší tak 2-3mm nad podkladem

http://tauvec.rajce.idnes.cz/2009-09-26/#PA020021.JPG
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 02 říj, 2009 3:01 pm

Hele, trochu tvůrčí invence! Trsá se normálně tak, že nejdřív uděláš trsy, pak nasypeš hrubou vrstvu štěrku na tra't, nalepíš trs, kolem něj dosypeš štěrk případně další vegetaci (molitan, jiná, nižší tráva atd a pokračuješ tak dlouhou dokud to nemáš hotové!

Zpětně se to dělá tak, že v místě kde chceš mít ten trs si uděláš důlek nebo dírku. V případě že to nejde, zkoušíš nalepit trs trávy rovnou na ten terén a koriguješ výšku "trsu" dosypáním štěrku, písku, trávy atp okolo trsu. Ty bílý fleky opět zamaskuješ tmavou zředěnou barvou....
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Jarda H. » pát 02 říj, 2009 3:32 pm

To Tomáš : škoda, že bydlíš v Brně, "Království" je další workshop zaměřen na foliáže apod., na tvorbu krajiny. A je to nově (už od minule) v sobotu, jestli by ses urval do Prahy .....
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Tomáš » ned 04 říj, 2009 10:01 am

Jarda H. píše:To Tomáš : škoda, že bydlíš v Brně, "Království" je další workshop zaměřen na foliáže apod., na tvorbu krajiny. A je to nově (už od minule) v sobotu, jestli by ses urval do Prahy .....


Doufám,že se do tý Prahy někdy dostanu,jak na burzu tak do těhle obchůdků.Bohužel z 90% mám pracovní soboty a když zrovna není tak zase nejsou penízky..U nás v Brně je velký h...a to mě pěkně štve ale co se dá dělat
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod diego.dan » ned 25 říj, 2009 8:55 am

Přidám na zhodnocení svoje stromy "první série".Velký je vysoký 17 cm ,menší asi 7 cm.Keře jsou dělané ze zbytků drátků.

Obrázek

Obrázek
HO ZATÍM PLÁNUJI,OD 28.8.2009 ZÁČÍNÁM STAVĚT
diegovaho.blog.cz
GOTHIC FOREVER
Uživatelský avatar
diego.dan
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 08 dub, 2009 9:32 am
Bydliště: Děčín

Příspěvekod F. Placheta » ned 25 říj, 2009 10:36 am

Tomáš píše:U nás v Brně je velký h...a to mě pěkně štve ale co se dá dělat


Velky h...o je vsude, nebyt vyrazne aktivity M.Daleckeho tak i v Praze. A propo, muzem si nejaky workshop udelat v Brne :wink:
HO - Digital - CSD IV

www.kolejiste.wbs.cz
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Tomáš » ned 25 říj, 2009 10:45 am

F. Placheta píše:
Tomáš píše:U nás v Brně je velký h...a to mě pěkně štve ale co se dá dělat


Velky h...o je vsude, nebyt vyrazne aktivity M.Daleckeho tak i v Praze. A propo, muzem si nejaky workshop udelat v Brne :wink:


Tak do toho bych šel.zkus to nějak rozvéct..třeba by se tím výrazně oživila ta zatuchlá burza co se dělá na šelepce.
Nebo nějaký kompromis 1x Praha 1x Brno
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků