Bříza ala Houmr

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Tomáš » úte 22 zář, 2009 9:57 am

Možná jsem zapoměl na jednu velmi důležitou věc. :idea: Nikdo přece nebude posuzovat strom samostatně,ale bude se koukat na kolejiště jako na celek.A proto přidávám pár obrázků krajiny jako celku vč.některých stromečků

http://tauvec.rajce.idnes.cz/pokus/#album
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 22 zář, 2009 10:02 am

Ještě k tomu islandskýmu mechu - pro HO ho používám jako hodně hrubou kostru keřů, ale uschlý od Nocha - z chomáče mechu utrhnu MALÝ vhodný kus co mi bude tvořit kmen a hlavní větve, natrhám si tu Noch síťku (viz můj příspěvek výše), celou ji nastříkám lepidlem a obalím/posypu lístečky naturexu nebo listí Noch (opět viz výše) a ještě lepivé pinzetou "připlácnu" k tomu utrženému kousku mechu. Jsou z toho ty velký keře na tom dioramátku v mém příspěvku - ale pro menší měřítka bych spíš raději použil jen tu síťku, viditelné větve bych rezervoval jen stromům!!
Naposledy upravil Petr Zatrepalek dne úte 22 zář, 2009 11:00 am, celkově upraveno 1
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Tomáš » úte 22 zář, 2009 10:11 am

Velmi děkuji za všechny příspěvky...
Na svoji obhajobu musím Petře zmínit,že jsem naprostý lajk a metody,které tu zmiňuješ a bereš je jako samozřejmost,vidím a slyším poprvé v životě.Ještě donedávna pro mě bylo slovo patina něco mimo moje chápání.Patinu jsem poprvé okusil až co jsem pročetl tvoje návody a koukl na Houmrovy stránky.Takže se vše učím a zkouším úplně poprvé s tím že občas mám strach abych to nepřehnal a nebylo to spíš odpudivé.Nicméně tvoje metody si opět podstivě zapíši a odzkouším.
P.S. čím ředit olejovou barvu? Perchlorem? a jak udělat ty skvrny na kolejích.Zkoušel jsem lněným olejem,ale ten po čase vysch a zcela zmizel
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 22 zář, 2009 10:40 am

Tomáš píše:Možná jsem zapoměl na jednu velmi důležitou věc. :idea: Nikdo přece nebude posuzovat strom samostatně,ale bude se koukat na kolejiště jako na celek.A proto přidávám pár obrázků krajiny jako celku vč.některých stromečků

http://tauvec.rajce.idnes.cz/pokus/#album


Jo jo, platí přesně to co jsem ti psal o tom štěrku a trávě - přesněji u trávy jednolitost povrchu až ke kolejím a ke skalám - kde jsou náletové plevele, vyšší tráva u skal, okolí kmenů stromů, náletové dřeviny/malé stromky, popínavky pod skalami, vlhkost u spodku štěrkového lože a díky ní i bující porost atd atd... Když se koukneš třeba na obrázek P6240012 určitě musíš vidět o čem mluvím - tráva v popředí 1*, kolejový svršek známka 5- :roll: - bílé, svítící betonové pražce, na nich novotou zářící koleje, pod vším absolutně nový štěrk a na tom všem starý patinovaný vagon???!

http://tauvec.rajce.idnes.cz/pokus/#P6240014.JPG
- keř co je naprosto nepřirozený - uschlé, světlé větve, na nich rovnou listí a cosi z pilin co připomíná květy?! Zkus si příště jen pro srovnání nastříkat ten mech nějakou hnědou - a uvidíš hned ten rozdíl!

http://tauvec.rajce.idnes.cz/pokus/#P6240015.JPG
- umělý potok v sadařství nebo lesklá cesta sypaná štěrkem a lakovaná lesklým lakem vojíny ČSLA? :D

http://tauvec.rajce.idnes.cz/pokus/#P6240019.JPG
- dole u kořene stromu máš lepidlo, to ale asi víš a opravíš - já bych na tvém místě u jiných stromů tohoto typu tak "nekroutil" ten kmen, ty boule na kmeni mi tam moc nesedí - jinak radím napustit kmen ještě hodně naředěnou černohnědou, a tam kde jsou ještě vidět silné konce větví dát trochu naturexu a vzhled až na ty boule bude pro mě 1*

http://tauvec.rajce.idnes.cz/pokus/#P6240020.JPG - začnu vlevo - ten keř z mechu dej pryč a udělej nový, tohle se ničemu nepodobá! Na konec asfaltky (?) pod stromy vlevo - určitě křoví - je tam vlhkost, stín a vegatace tam musí bujet jak bláznivá! Kraj té asfaltky je moc blízko svahu - chtělo by to nějakých 50cm krajnice (jako v reálu) nebo aspoň ohraničení cesty patníky s lanem nebo zábradlí atp. Křoví u šturcu - viz poznámka výše, travá OK - jen místo jednoho keře bych tam dal další, menší. Kůra kmene stromů - opět napustit hodně naředěnou černohnědou. Štěrk pod kolejema a koleje - viz výše

http://tauvec.rajce.idnes.cz/pokus/#P6240024.JPG
vidíš tu nepřirozenost??

http://tauvec.rajce.idnes.cz/pokus/#P6240026.JPG
do trávy mezi kolejí a kolejí odstavnou menší křoviska budou sem tam až ke šturcu, vlevo ve svahu kde máš začátek skály?? dtto, štěrk viz výše!

http://tauvec.rajce.idnes.cz/pokus/#P6240030.JPG
doplň stromy na skalách nějakými malými křovíčky, oprav štěrk a je to super

http://tauvec.rajce.idnes.cz/pokus/#P6240034.JPG
všíml jsi si jak nepřirozeně působí ta jasně zelená trava s tím keřem/stromem vedle na skále?! Rozbiješ to dalšími keříky nebo výměnou toho keře za porost podobný tomu jako je od keře vpravo na skále.

http://tauvec.rajce.idnes.cz/pokus/#P6240036.JPG
opět - štčrkové lože, koleje a absence keříků/náletových dřevin - vidím jen vzrostlé stromy!

Promiň, pouštím se do tebe, protože základ tvého kolejiště se mi moc líbí a k dokonalému dojmu chybí jen "pár" vychytávek!!
Naposledy upravil Petr Zatrepalek dne úte 22 zář, 2009 11:04 am, celkově upraveno 1
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 22 zář, 2009 10:58 am

Tomáš píše:Velmi děkuji za všechny příspěvky...
Na svoji obhajobu musím Petře zmínit,že jsem naprostý lajk a metody,které tu zmiňuješ a bereš je jako samozřejmost,vidím a slyším poprvé v životě.Ještě donedávna pro mě bylo slovo patina něco mimo moje chápání.Patinu jsem poprvé okusil až co jsem pročetl tvoje návody a koukl na Houmrovy stránky.Takže se vše učím a zkouším úplně poprvé s tím že občas mám strach abych to nepřehnal a nebylo to spíš odpudivé.Nicméně tvoje metody si opět podstivě zapíši a odzkouším.
P.S. čím ředit olejovou barvu? Perchlorem? a jak udělat ty skvrny na kolejích.Zkoušel jsem lněným olejem,ale ten po čase vysch a zcela zmizel


Projdi si znovu nejlépe houmrovy stránky - má tam postupy step by step na kousku kolejí.
Jinak olejové barvy - ředíš je kobaltovým sikativem značky umton (jiný neber! maj namodralý odstín a schne to moc dlouho), můžeš i 6006 ale bacha aby se ti nerozpustila tím ředidlem barva co máš pod tím co natíráš. Olejovou barvu nemůžeš natírat přes vodovku/temperu - jen přes akryl nebo syntetiku. Bojíš-li se aby se ti ta barva nerozpustila, přestříkej to nejlépe akrylovým bezbarvým lakem nebo lakem Gunze. Jinak olejovka ředěná sikativem nebo 6006 by měla (je-li hodně naředěná) zaschnout do týdne.

Lněný olej je jen dočasný řešení - přesně jak píšeš. Olej skvrnu nejlíp uděláš, koupíš-li si hodně lesklý synt. lak, naředíš ho do mléčné konsistence a do něj přidáš trochu olejové barvy (kaselská hněď, černá, raw umber) podle toho jaký odstín olej skvrny požaduješ. Pak to necháš lehce kápnout tam kam potřebuješ. Máš-li směs hustčí, můžeš jemným špičatým štětcem naznačit stékance, případně tyto roztáhnout do ztracena plochým suchým (!) štětcem s kratším chlupem.

Bojíš-li se, zkus si to nejdřív na malém kousku TT kolejiště tak 10x10 nebo malinko větším - nebudeš mít problém to zahodit nebo opravit! Houmr i já to tak taky děláme! Neboj, žádný učený z nebe určitě nikdy ještě nespadl a ani nespadne - chce to zkoušet, dívat se na fotky, ptát se, znovu zkoušet a až když se to zdá nejen tobě ale i kamarádům dokonalý, aplikovat teprve tyhle postupy na celý kolejiště. Já sám toto dilema řeším tak, že když mám pocit že "patina" (označme pro zjednodušení to o čem si v souvislosti s barvením tady píšeme tímto pojmem) není 100%ní a ještě něco by to "chtělo", končím!! Pokračuju tak za dva týdny až co řeknou ostatní nebo až se mi to při porovnávání s fotkama reálných věcí rozleží v hlavě - méně bývá více!!

Bohužel sám kolejiště zatím "nemám" - doufám že co nevidět začnu a podobně jako Houmr bych postupy rád prezentoval...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod kubulak » úte 22 zář, 2009 2:28 pm

Nalijme si cisteho vina, Tomas tu jako jeden z mala ma koule na to ukazat svoji praci, ale z Petrovy konstruktivni kritiky se priucime vsichni :)
Takze diky Tomasi ! :)
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Příspěvekod F. Placheta » stř 23 zář, 2009 6:26 am

Petr Zatrepalek píše:
Bohužel sám kolejiště zatím "nemám" - doufám že co nevidět začnu a podobně jako Houmr bych postupy rád prezentoval...


Tak to se ja osobne uz velmi tesim. Jinak Tomasi, pokud se ti podari "vychytat" olisteni svych jinak perfektnich stromu tak, aby z koruny nevycnivaly tupe konce kostry, vysledny dojem bude velmi dobry. :wink:
Naposledy upravil F. Placheta dne stř 23 zář, 2009 8:10 am, celkově upraveno 1
HO - Digital - CSD IV

www.kolejiste.wbs.cz
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 23 zář, 2009 7:24 am

F. Placheta píše:Tak to se ja osobne uz velmi tesim. :wink:


No už abych začal, jsem za ty léta hodně natěšenej... Doufám že tady budete do mě taky tepat - s ohledem na "provozně správnou" pokládku kolejí, elektroniku, dcc a drážní předpisy jsem stále naprostý laik!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod StaraPakna » stř 23 zář, 2009 7:55 am

Nějak se ten můj dotaz ztratil jaký se používá drát tloušťka vázací????
Jen abych věděl co koupit. Díky.
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 23 zář, 2009 9:20 am

StaraPakna píše:Nějak se ten můj dotaz ztratil jaký se používá drát tloušťka vázací????
Jen abych věděl co koupit. Díky.


Jak potřebuješ nejtenčí větve, takový drát zvolíš :D Síla kmene = počet drátů co smotáš dohromady.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Radek » stř 23 zář, 2009 1:35 pm

StaraPakna píše:...ale síla, je to nějaký vázací drátek z mědi??

Ne vázací drát, ale el. vodič vyslečený s izolace se sestává z několika teňounkých drátků.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Stromky z drátu - listnáče

Příspěvekod Honza168 » stř 23 zář, 2009 2:28 pm

Sleduju diskusi o stavbě stromků-listnáčů, které nabídnul k veřejné kritice Tomáš a koukám, že to co jsem mu vytknul jako první, už zopakovalo několik lidí. Asi není čas se vracet na začátek diskuse... Ale o to nejde.
Podstatnější je, že hlavně Petr Zatrepalek ve svých odpovědích dává i rady a návody "jak na to", jakou vzít barvu, jak ji naředit atd. To je velmi užitečné pro nás pro všechny. Pro méně zkušené jedno doporučení starce: Byť žijeme v době elektronické, pořiďte si sešit s tvrdými deskami (ať vám vydrží) a když někdo ze zkušenějších pustí nějaké své know how, hned si to stručně zapište. V tom sešitu si po pár listech nadepište třeba "Stromy", "Lepidla", Barvy" atd. (to je příklad, strukturu poznámek si musí každý vymyslet sám). Ke každé poznámce si hned napište i autora a kde jste jeho nápad četli. Nelitujte těch několika desítek vteřin až minut, co musíte věnovat napsání takové poznámky - v budoucnu, až zapomenete, kdy a kde jste onu moudrost četli, tuhle radu tisíckrát oceníte. Totéž lze zapisovat samozřemě i do počítače, ale notes je rychlejší. To mám vyzkoušené :) .
A teď k té otázce StarePakny k tloušťce drátků na pletení stromků. Petr odpovídá logicky, ale já naprosto přesně vím, na co se ptáš. Kde vzít materiál a jaký!? Taky jsem chodill po "elektrách" a zjišťoval, jaké dráty se dají koupit (a za kolik), taky jsem šmejdil v různých dílnách a prohledával zákoutí a taky jsem se zdržoval hledáním průměrů drátků, ze kterých se stáčejí vodiče a kabely na internetu (to nedělej, to je úplně zbytečná práce! - Kablo Kolín a jiní vůbec nemyslí na nás modeláře; prostě ve svých katalozích neuvádějí, z jakých materiálů a průměrů drátků jsou vodiče a kabely vyrobeny. Obchodníky zajímají jiné věci, třeba jaký proud ten kabel vydrží, jakou barvu má izolace atd.).
Jestli máš představu, co je to "zvonkový drát" (abychom nějak srovnali krok), tak takový já používám třeba na vzrostlé borovice, nebo na pokroucené duby. Bavíme se samozřejmě o MĚDĚNÝCH vodičích a drátech! Vyvaruj se hliníkových vodičů, resp. drátků, jsou hůře ohebné, zato se lépe zapichují do prtů. Zkoušel jsem z nich topoly - no to by asi tak bylo jediné využití hliníku.
Nejčastěji ale šáhnu po nějaké "trojlince", raději pro silnější proudy, tj. pro silové spotřebiče, podélně ostrým nožem proříznu izolaci a vypreparuju jednotlivé vodiče, které si nastříhám na délku o cca 15 - 25 % delší než bude výška stromu - tady už se řídím měřítkem. Nejde vyrobit 20 cm vysokou borovici pro kolejiště v Nku... Koukni třeba do katalogu NOCHa aj., najdeš tam velikosti jednotlivých druhů stromků pro HO, TT, N. Podle toho se řiď. V prodejnách "Elektro" kupíš i jednotlivé vodiče - chtěj prostě ty nejsilnější co mají, pro velké proudy. (Když prodavači vysvětlíš, vo co gou, poradí..) I v nich jsou měděné drátky malých průměrů, ale je jich tam hodně. Z vodiče, který má žlutozelenou izolaci a průměr cca 5 mm jsem už naděl fůru stromečků. (Na paragonu jsou údaje: CYSY5x2,5, SYA6 22). Ale věř tomu, že zas tak kritické to s těmi dráty není - jednou najdeš kus vodiče ve sklepě, jindy na skládce... a všecho se dá zpracovat... :D
Potom ty nastříhané vodiče zbavím izoloace (koupil jsem si k tomu za pár kaček kleště v OBI, fungují; stahuji izolaci po částech, po několika centimetrech; značkové firmy nabízejí totéž za strašné prachy..).
Vypreparované vodiče jsou tvořené drátky o průměru pár desetin mm. Opatrně je rozvinu otočením do protisměru stočení a svazky si pokládám vedle sebe na stůl. Podle potřeby, tj. podle toho, jak tlustý chci dělat kmen, použiju 1 - 4 svazky drátů. Někde výše už jsem popsal, že si je pro lepší práci u paty kneme nejdříve sletuji a pak točím, točím, točím... Připravuju svoji galerii, ukážu příklady, a moc rád si je nechám zkritizovat od zkušených. Zdraví Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Stromky z drátu - listnáče

Příspěvekod StaraPakna » stř 23 zář, 2009 2:31 pm

Honza168 píše:Sleduju diskusi o stavbě stromků-listnáčů, které nabídnul k veřejné kritice Tomáš a koukám, že to co jsem mu vytknul jako první, už zopakovalo několik lidí. Asi není čas se vracet na začátek diskuse... Ale o to nejde.
Podstatnější je, že hlavně Petr Zatrepalek ve svých odpovědích dává i rady a návody "jak na to", jakou vzít barvu, jak ji naředit atd. To je velmi užitečné pro nás pro všechny. Pro méně zkušené jedno doporučení starce: Byť žijeme v době elektronické, pořiďte si sešit s tvrdými deskami (ať vám vydrží) a když někdo ze zkušenějších pustí nějaké své know how, hned si to stručně zapište. V tom sešitu si po pár listech nadepište třeba "Stromy", "Lepidla", Barvy" atd. (to je příklad, strukturu poznámek si musí každý vymyslet sám). Ke každé poznámce si hned napište i autora a kde jste jeho nápad četli. Nelitujte těch několika desítek vteřin až minut, co musíte věnovat napsání takové poznámky - v budoucnu, až zapomenete, kdy a kde jste onu moudrost četli, tuhle radu tisíckrát oceníte. Totéž lze zapisovat samozřemě i do počítače, ale notes je rychlejší. To mám vyzkoušené :) .
A teď k té otázce StarePakny k tloušťce drátků na pletení stromků. Petr odpovídá logicky, ale já naprosto přesně vím, na co se ptáš. Kde vzít materiál a jaký!? Taky jsem chodill po "elektrách" a zjišťoval, jaké dráty se dají koupit (a za kolik), taky jsem šmejdil v různých dílnách a prohledával zákoutí a taky jsem se zdržoval hledáním průměrů drátků, ze kterých se stáčejí vodiče a kabely na internetu (to nedělej, to je úplně zbytečná práce! - Kablo Kolín a jiní vůbec nemyslí na nás modeláře; prostě ve svých katalozích neuvádějí, z jakých materiálů a průměrů drátků jsou vodiče a kabely vyrobeny. Obchodníky zajímají jiné věci, třeba jaký proud ten kabel vydrží, jakou barvu má izolace atd.).
Jestli máš představu, co je to "zvonkový drát" (abychom nějak srovnali krok), tak takový já používám třeba na vzrostlé borovice, nebo na pokroucené duby. Bavíme se samozřejmě o MĚDĚNÝCH vodičích a drátech! Vyvaruj se hliníkových vodičů, resp. drátků, jsou hůře ohebné, zato se lépe zapichují do prtů. Zkoušel jsem z nich topoly - no to by asi tak bylo jediné využití hliníku.
Nejčastěji ale šáhnu po nějaké "trojlince", raději pro silnější proudy, tj. pro silové spotřebiče, podélně ostrým nožem proříznu izolaci a vypreparuju jednotlivé vodiče, které si nastříhám na délku o cca 15 - 25 % delší než bude výška stromu - tady už se řídím měřítkem. Nejde vyrobit 20 cm vysokou borovici pro kolejiště v Nku... Koukni třeba do katalogu NOCHa aj., najdeš tam velikosti jednotlivých druhů stromků pro HO, TT, N. Podle toho se řiď. V prodejnách "Elektro" kupíš i jednotlivé vodiče - chtěj prostě ty nejsilnější co mají, pro velké proudy. (Když prodavači vysvětlíš, vo co gou, poradí..) I v nich jsou měděné drátky malých průměrů, ale je jich tam hodně. Z vodiče, který má žlutozelenou izolaci a průměr cca 5 mm jsem už naděl fůru stromečků. (Na paragonu jsou údaje: CYSY5x2,5, SYA6 22). Ale věř tomu, že zas tak kritické to s těmi dráty není - jednou najdeš kus vodiče ve sklepě, jindy na skládce... a všecho se dá zpracovat... :D
Potom ty nastříhané vodiče zbavím izoloace (koupil jsem si k tomu za pár kaček kleště v OBI, fungují; stahuji izolaci po částech, po několika centimetrech; značkové firmy nabízejí totéž za strašné prachy..).
Vypreparované vodiče jsou tvořené drátky o průměru pár desetin mm. Opatrně je rozvinu otočením do protisměru stočení a svazky si pokládám vedle sebe na stůl. Podle potřeby, tj. podle toho, jak tlustý chci dělat kmen, použiju 1 - 4 svazky drátů. Někde výše už jsem popsal, že si je pro lepší práci u paty kneme nejdříve sletuji a pak točím, točím, točím... Připravuju svoji galerii, ukážu příklady, a moc rád si je nechám zkritizovat od zkušených. Zdraví Honza168.


Honzo děkuji moc!!!
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 23 zář, 2009 2:38 pm

Ještě poradím další zdroj - bazar elektro, počítačů atp - maj tam starý vodiče a kabely k tiskárnám - tyto obsahují spltetence z měděných drátků co se daj použít nejen pro elektroniku na kolejišti, ale taky na výrobu jemných větviček!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod vvitty » stř 23 zář, 2009 2:49 pm

jestli nekdo chcete kabelove svazky z pocitacovych zdroju, tak mi reknete a muzu vam nejake prinest na burzu (nutne se ozvat dostatecne predem, nikoliv den pred burzou :) ).

cena: zdarma ;-)

mam jeste porad doma v dilne zahazenou krabici zdroju z PC, ktere uz maji sve za sebou, at uz fyzicky nebo moralne. Nektere mozna jeste i funguji, ale kdo by se s tim zkousel...

PS: jsem schopen sehnat i svazky velmi jemnych medenych dratku, typicky pocet kolem 1000 na 1mm^2. Ale to nepatri mezi srot, takze tezko zdarma.

PPS: hlinik nema cenu, to se snad ani jako tenke dratky nedelalo, lame se a je mekky. hlinik doporucuji odnest do nejblizsi sberny :-)

PPPS: ze stinenych kabelu (ale musi byt stinene opletenim, ne folii) se da sundat stineni a pouzit jako imitace dratenych ochran, ktere se nasazuji v lesich proti hlodajici zveri.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků