Posypový materiál

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Posypový materiál

Příspěvekod Miloš Tranta » pát 10 říj, 2008 8:55 am

Poraďte spolehlivého dodavatele posypových materiálů. Jedná se mi zejména o štěrk na zasypání kolejí
Miloš Tranta
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 05 kvě, 2008 1:14 pm
Bydliště: Čimelice 100

Re: Posypový materiál

Příspěvekod Tomáš » pát 10 říj, 2008 9:01 am

Miloš Tranta píše:Poraďte spolehlivého dodavatele posypových materiálů. Jedná se mi zejména o štěrk na zasypání kolejí


já bych si teda raději udělal síto a ve volnu vyrazil do přírody.Z poslední dovolené jsem si dovezl cca 2Kg prvotřídního TT šterku..který vyrobila vysočina
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod nadkachna » pát 10 říj, 2008 12:27 pm

To bezesporu ano, ale ne každému (jako třeba mě :) )se s tím chce patlat, když může mít od Poláka za tři pětky pytlík již proseté.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Posypový materiál

Příspěvekod richard0404 » pát 10 říj, 2008 3:42 pm

Miloš Tranta píše:Poraďte spolehlivého dodavatele posypových materiálů. Jedná se mi zejména o štěrk na zasypání kolejí


Já používán k štěrkování kamínky do akvária. Různé barvy velká balení cca 5kg za 88,- Hornbach. Mají i velmi jemný kamínky. Ale i přesto používám posypy Polák.
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod Houmr » sob 11 říj, 2008 6:59 am

Ano já taky budu používat Poláka, vždy si něco málo přikoupím, než dojde na celkové zaštěrkování to bude chvíly trvat. Říkám si, že když se něco dá tak levně koupit, tak nemá cenu se s tím zdržovat, ale je to na volbě každého.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod richard0404 » sob 11 říj, 2008 8:08 pm

Houmr píše:Ano já taky budu používat Poláka, vždy si něco málo přikoupím, než dojde na celkové zaštěrkování to bude chvíly trvat. Říkám si, že když se něco dá tak levně koupit, tak nemá cenu se s tím zdržovat, ale je to na volbě každého.


Souhlasím že Polák je asi na posypy číslo jedna. Široký sortiment a cena velmi příznivá. Jen by mohl web. trošku vylepšit , ale to je můj osobní názor.A pak Noch má celkem zajímavé možnosti v posypech.
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod Tomáš » úte 11 lis, 2008 11:33 am

můžete mi někdo poradit co by se dalo použít jako sítko,kde by pak výsledná zrnka posypu byla ve velikosti 0,3 a 0,5 mm. ideální by bylo aby tyto rznka zůstala v sítku a menší kousky propadaly pryč.Já mám zatím sítko kde se zbavím větších zrnek,ale pak mi zbyde vše dohromady.Na tranmánii píše kolega že používá "kontrolní síta" určité hrubosti.Já už prolezl celkem hodně železářství,ale takto malý průměr není :o
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Dan Buchtela » úte 11 lis, 2008 11:42 am

No pokud nepotřebuješ prosívatvelké objemy, doporučuji místo železářství zkusit kuchyňské potřeby. Čajová sítka za pár kaček se dlají až do těch nejjsemnějších frakcí... ám jich sadu a postupným přesíváním (a oddělováním větších velikostí) jsem schopen z jedné smědi získat až 6 různých frakcí. Ale je to piplačka.... Na velké objemy nedoporučuji.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Příspěvekod Houmr » úte 11 lis, 2008 12:39 pm

Docela dost jemné sítko je ve fryťáku.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 11 lis, 2008 4:17 pm

Hoodně jemné sítko najdeš třeba ve starém karburátoru
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Tomáš » stř 12 lis, 2008 11:04 am

díky za typ.Jo ale kolik to je těch 0,3mm řekněme sítko na cukr??, nemám totiž o těch průměrech představu.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Dan Buchtela » stř 12 lis, 2008 1:58 pm

No tos i musíš vyzkoušet, takhle to říct nejde. Jsou různá sítka na cukr, různá na čas, záleží taky na materiálu (nylonová či kovová) atd. Já nakupoval v jedné velké prodejně domácch potřeb všechna sítka najednou, porovnával jsem je jen opticky...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Posypový materiál z přírody

Příspěvekod Honza168 » stř 16 zář, 2009 9:28 pm

Podle mne je nejspolehlivějším dodavatelem posypového materiálu příroda. Má to jen jeden háček: Člověk toho musí moc prošmejdit a pak - ten surový materiál je nutné pro kolejiště upravit (vyčistit, přesít atd.). Z letošní dovolené s vnoučkem u Balatonu jsem si dovezl plnou PET láhev tamního super jemného písku. Když jsem si ho lopatičkou nasypával do flašky na pískovišti u břehu mezi 3letými dětmi, byl jsem středem pozornosti maminek dohlížejících na svoje ratolesti... a tak jsem raději jen rozdával úsměvy a krčil nevinně rameny... No, když jsme se vrátili z dovolené a žena nebyla doma (důležitá zkušenost starce, kterou s radostí předávám mladomanželům - viz dále), tak jsem písek z flašky vysypal do plastového lavoru (co má na praní) přes takový velký síto (původem snad na mouku, které jsem si zachoval z dob před řadou let, když jsem "vyráběl" písek pro akvárium. Kde je rybičkám konec...?) Lavor jsem šoupnul do vany, kleknul si (normálně tvrdím, že mi to už nejde kvůli starým kolenům - kdyby mne viděla, hnala by mne vytírat podlahu - bacha! :P ) a pomalu, velmi opatrně jsem sprchou písek proléval. Proud jsem směřoval tak, že voda písek v lavoru roztočila. Nejdříve se z písku vyplavily všelijaké dřevěné, resp. plovoucí částice. Pak jsem volnou rukou písek mezi prsty nabíral ode dna lavoru a nechalo ho volně "točit". Na povrchu hladiny se tvořil jakýsi špinavý šlem (částečně nejspíš z opalovacích krémů turistů :) ), který jsem sprchou opatrně strhával přes okraj lavoru. Trvalo to dost dlouho, kolena mne už bolela, ale totou opatrnou manipulací jsem o moc písku nepřišel a fakt perfektně jsem ho vyčistil. Mám ho nyní zásobu dvou sklenic na zavařování. (Nezapomněl jsem vanu umýt a hlavně hadicí od sprchy s odšroubovanou hlavicí jsem pořádně propláchnul sifon - přece jen tam nějaký písek uvíznul.. P.S. ..nic nepoznala...) Jo, po vymytí jsem písek přesypal do staré nádoby (velikosti kýblu) od Primalexu a vysušil na balkoně. Mimochodem, i v letošním parném létě to trvalo snad 3 - 4 dny. V průběhu sušení jsem ho několikrát promíchával ode dna, až byl krásně sypký. Chystám se do nějakého starého vápencového lomu, kde nasbírám kamínky a drť, které vyčistím stejnou metodou. Čerstvý šutříčky lze natlouct na místě paličkou (bacha, ochranné brýle na oči!), na hrubou prosívku mám k dispozici další síto, které jsem si vyrobil tak, že jsem vyštípal a vytahal ze síta na mouku každý truhý (a u dalšího síta každý třetí) drát, a to v obou na sebe kolmých směrech. A až pojedu do lomu, tak si hned s sebou vezmu silikon a opatlám si tam nějaké šutry, abych měl formy pro odlévání skalisek. Od Nocha aj. totiž totéž stojí moc penízků... Takže přátelé, inspiraci hledejme v přírodě, do katalogů koukejme až ve druhém kole :D . Zdraví Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha


Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron